Průměrný člověk stráví úklidem domácnosti až desetinu svého života. Inspirujte se radami profesionálky, která se pečlivým a zároveň rychlým uklízením živí. Jak zkrátit dobu úklidu a zároveň nepolevit v čistotě?
Jelizaveta Khromeyová se profesně věnuje úklidu přes pět let. Vzhledem k tomu, že každý týden navštíví a vyčistí okolo deseti bytů, má úklid domácnosti opravdu v malíčku. „Raději uklízím, když jsem v bytě sama a nikdo mě při tom nerozptyluje,“ říká.
Její zlaté pravidlo zní: Během gruntování se soustřeď jedině na úklid. Podle Jelizavety se při uklízení vyplatí přestat dělat cokoli dalšího. „Aby žádná nečistota neunikla vaší pozornosti, přestaňte vařit, telefonovat s kamarádkou nebo sledovat televizi. Jinak bude úklid vždy polovičatý,“ radí odbornice.
Před začátkem úklidu se převlečte do pracovního oblečení a napijte se vody, budete se během práce cítit lépe. Abyste se naladili na správné pracovní tempo, pusťte si oblíbenou hudbu, která vám dodá energii. Pokud vás čeká úklid velkého zaneřáděného bytu a nemáte dostatek času, raději se zaměřte jen na pár nejdůležitějších místností. Nečekejte od sebe příliš a spokojte se i s tím, že pořádně uklidíte jen jednu místnost.
Začněte tou nejvzdálenější místností v bytě a postupujte směrem ke vstupním dveřím. „Ve většině bytů začínám koupelnou a jako poslední uklízím předsíň,“ vysvětluje Jelizaveta pořadí úklidu. Podle ní je nejlepší uklízet jeden pokoj po druhém a nepřeskakovat. „Tím, že budete uklízet trochu tady a trochu tam, přehlédnete spoustu věcí,“ doporučuje.
„Klasicky se při běžném úklidu zapomíná na povrchy pod sedačkou, za pračkou a na skříni,“ popisuje odbornice svou zkušenost. Jednou za čas odsuňte větší kusy nábytku a ukliďte chuchvalce prachu, které se pod nimi postupně nahromadily.
Mezi často přehlížená místa patří také různé větrací průduchy, vrchní části zásuvek a vypínačů, povrchy ústředního topení a lustry. Silnými lapači prachu jsou i pokojové rostliny. Otřete jim listy navlhčeným měkkým hadrem nebo houbičkou.
Uklízejte vždycky ve směru odshora dolů. Pokud byste se na závěr úklidu pustili do prachu na poličkách, nečistoty popadají na vyluxovaný koberec a celá vaše práce přijde nazmar. Toto pravidlo platí pro jakoukoli místnost, ať už jde o toaletu nebo ložnici. „Když uklízím v ložnici, nejdřív vyměním ložní prádlo, pak srovnám věci, utřu prach, vysaju a až nakonec vytřu podlahu,“ vysvětluje postup Khromeyová.
Začněte vysávat nebo zametat ode dveří směrem na konec místnosti. Tím, že začnete uklízet v místě, kde se nejvíc chodí, zbavíte se největší špíny hned na začátku. Při mokrém vytírání postupujte opačně, směrem k východu z místnosti.
Koberce vysávejte proti směru vlasu. Díky tomu vysajete prach, roztoče, zárodky plísně a další nečistoty ze struktury koberce. Pokud byste luxovali po směru vlasu, odstranily by se jen povrchové nečistoty.
Zatímco úklid záchodové mísy a prkénka byste měli provádět jednou týdně, důkladnější vyčištění toalety stačí dělat jednou za měsíc. Pravidelný úklid toalety a koupelny je přitom vhodné skloubit. „V první řadě nanesu čisticí prostředek do záchodové mísy a nechám ho působit a mezitím vyčistím sprchový kout nebo vanu,“ radí, jak ušetřit čas, profesionální uklízečka.
„Domestos je oblíbenou značkou všech, kdo chtějí mít doma čisto. Produkty této značky mají dezinfekční účinek, a tak odstraňují nežádoucí viry a bakterie,“
říká René Peľak, manažer značky Domestos.
Domestos je zárukou bezpečné, příjemně provoněné a hygienicky čisté domácnosti. Vybírat můžete ze široké škály čisticích a dezinfekčních prostředků Domestos, které účinně zatočí se špínou, vodním kamenem a poskytnou dlouhodobou ochranu před bakteriemi, viry a plísněmi všeho druhu. V široké nabídce značky Domestos najdete vše pro celou vaši domácnost. A protože se tato značka stará o hygienickou čistotu domácností již od roku 1929, lze ji považovat za skutečného experta v boji proti bakteriím.
Zatímco čisticí prostředek dělá svou práci, věnujte pozornost i zbytku toalety: Utřete spodní část mísy, obklady, sedátko a splachovací tlačítko. Svou pozornost zaměřte zejména na horní okraj mísy, kde se drží bakterie a usazeniny. Dobrou volbou pro odstranění zmíněných nečistot jsou čisticí prostředky na bázi chloru.
Po dokončení úklidu nezapomeňte pořádně vyčistit a vydezinfikovat veškeré použité pomůcky. Hadry, utěrky či kartáče na čištění toalety v žádném případě nepoužívejte k úklidu jiných místností a skladujte je odděleně.
Vsaďte na kvalitní čisticí prostředky a nenechte se při jejich výběru zmást. „Na zašlou špínu používám svoje osvědčené značky. Šetrnější prostředky, které bývají označené jako ekologické nebo bio, jsou podle mého názoru vhodnější na každodenní udržování čistoty. Na účinné čištění zašlých povrchů se ale příliš nehodí,“ podotýká Khromeyová.
Při používání čisticích prostředků je potřeba dodržovat zásady bezpečného úklidu a řídit se jejich návody. Pro různé povrchy jsou potřeba jiné přípravky. Dejte si pozor také na to, abyste na ně při úklidu nezapomněli a nenechali je působit déle, než je doporučené, a nezničili tak vybavení domácnosti.
Každý den je potřeba vyvětrat, uklidit rozházené věci a umýt nádobí.
Jednou za týden je potřeba vydezinfikovat koupelnu a kuchyň, utřít prach a vysát podlahy.
Jednou za měsíc je potřeba vyměnit ložní prádlo a pořádně vyčistit lednici, myčku a troubu.
Jednou za rok proveďte generální úklid, věnujte pozornost škvírám, prostorům pod a za nábytkem a vnitřkům skříní, vyčistěte koberec a čalouněný nábytek a umyjte okna.
Během úklidu kuchyně nezapomeňte na ledničku. Alespoň jednou za měsíc vyndejte z lednice všechny potraviny, šuplíky i police a pořádně všechno umyjte. Nezapomeňte na spáry, těsnění dveří a odtokový kanálek v zadní části ledničky, kde se množí nejvíc bakterií a kde mohou vznikat nebezpečné plísně. Na závěr lednici vytřete do sucha.
Pokud vlastníte nerezovou kuchyňskou linku, lednici nebo jiné spotřebiče s nerezovým povrchem, dejte si při úklidu pozor na jejich leštění. Vyhněte se tekutým pískům, drátěnkám a agresivním houbičkám. Těmito pomocníky byste nerez poškrábali a už by nikdy nezískal svůj původní lesk. Ideální je naopak hadřík z bavlny nebo z mikrovláken.
Během úklidu kuchyně se často zapomíná na obklady. Na nich se ovšem usazuje nejvíc nečistot, a proto by se měly čistit jednou až dvakrát týdně, podle toho, jak moc svoji kuchyň využíváte a co jste zrovna vařili. Zaschlé kapičky oleje od prudkého smažení je nejlepší odstranit co nejdříve.
Obklady jednoduše vyčistíte pomocí namočené houbičky a prostředku na mytí nádobí. Používejte jen její jemnější stranu, abyste je zbytečně nepoškrábali. Pokud najdete na obkladu zaschlou špínu, nechte na něm působit odmašťovací prostředek. Hlavně se nesnažte špínu seškrábat nožem nebo jiným ostrým předmětem, to byste svoje kachličky jistě nenávratně poškodili.
Jelizaveta při úklidu používá čisticí prostředky značky Domestos. „Ty totiž nejen čistí, ale zároveň i dezinfikují a dají se použít pro více účelů: na mytí podlah, k dezinfekci houbiček a hadříků nebo na bělení prádla,“ vyjmenovává odbornice na úklid.
Pusťte se i vy do podzimního úklidu. Zbavte se přebytečných věcí, špíny, prachu a bakterií.
Používejte biocidy bezpečným způsobem.
Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.