Seznam Native ve spolupráci s

Jak se dožít 120 let?

Délka života se prodlužuje. Spíše než to, zda se dožijeme svých 120. narozenin, by nás ale mělo zajímat, jak dlouho budeme žít ve zdraví.

To nás podle statistik ve velkém opouští po 60. narozeninách. Pak nás čeká zhruba 10 až 20 let se zdravotními obtížemi. Jak se tedy ve zdraví dožít vysokého věku?

Naděje dožití pro českého muže je zhruba 76 let, zato naděje dožití pro ženy je 82 let.

Podle údajů Českého statistického úřadu je úmrtnost mužů mezi 20. a 60. narozeninami třikrát větší než u stejně starých žen.

0 let

Naděje dožití pro českého muže

0 let

Naděje dožití pro českou ženu

V současnosti máme podle Světové zdravotnické organizace téměř všichni na světě vysokou šanci, že se dožijeme svých 60. narozenin.

Historici odhadují, že v antickém Řecku se průměrná doba dožití pohybovala okolo 18 let. V dobách Williama Shakespeara, tedy okolo roku 1600, se Angličané dožívali v průměru 35 let.

Dobrou zprávou je, že délku svého života můžeme značně ovlivnit. Kromě způsobu života naše dlouhověkost závisí také na našich genech a na prostředí, ve kterém žijeme. Paradoxní je, že ačkoliv asi nikdo nechce zemřít předčasně, spousta lidí nedělá nic pro to, aby se ve zdraví dožila svých vnoučat. O zdraví je třeba pečovat. Co tedy dělat, abychom nezemřeli předčasně?

Zdroj: ČSÚ, Global Health Data Exchange, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Přečtěte si několik tipů, díky kterým můžete žít déle a hlavně lépe.

Žijeme v rychlém světě, a právě stres zásadně přispívá k rozvinutí různých nemocí včetně infarktu nebo mrtvice.

Zajímavé je, že stres není pouze negativní. Jeden z výzkumů Americké psychologické asociace vloni prokázal, že lidé, kteří stres berou jako běžnou součást jejich života, díky které podávají lepší výkony nebo zdolávají překážky, nepociťují důsledky jeho působení. Stres podle výzkumu ubližuje pouze těm, kteří ho vnímají jako něco negativního. Pokud k takovým lidem patříte, naučte se odpočívat a „upustit páru”. Třeba sportováním, meditacemi nebo v sauně.

Pozitivní mysl je klíčem k dlouhověkosti. Nejspíš jeden z nejbláznivějších výzkumů na toto téma proběhl na univerzitě v Kentucky. Tamní vědci zkoumali dopisy téměř 700 jeptišek z dob, kdy jim bylo pouhých 22 let. Tyto dopisy psala ve 30. letech každá žena, která se chtěla stát jeptiškou a v dopise měla popsat svůj dosavadní život. Ukázalo se, že čím více byly v dopisech pozitivní, tím spíše se dožily vyššího věku.

Jak vypadá váš pracovní den?

Hodně spěchám a často jsem ve stresu. Vyhovuje mi to.

Jestli se vám hektický život zamlouvá, je to v pořádku.

Vadí mi, že hodně spěchám a často jsem ve stresu. Občas mám pocit, že brzy vyhořím.

Pozor, pokud stres snášíte špatně, ohrožujete svoje zdraví.

Jsem v pohodě a nenechám se rozhodit.

Vašemu zdraví prospívá, když se dokážete vůči stresu obrnit.

Každý den je malý zázrak

Jestli chcete prospět svému psychickému zdraví, těšte se na každý nový den. Věnujte se alespoň chvilku denně svým koníčkům, dětem, vnoučatům nebo domácím mazlíčkům. Pocit, že jste potřební a že máte pro co žít, je pro šťastný život důležitý.

Proti stárnutí a nemocím se podle norské studie dá účinně bojovat i pouhým smíchem. Průzkum, který trval 15 let, zkoumal spojitost mezi humorem a délkou života více než 53 tisíc žen a mužů. Výsledkem bylo, že smích a humor dokáže předejít infekcím a kardiovaskulárním chorobám. Veselejší lidé tedy mohou žít déle.

A ze statistik je jasné, že lidé, kteří mají okolo sebe milující rodinu, žijí déle než ti, kteří jsou sami. Studie zabývající se délkou života a manželstvím dokázala, že lidé, kteří nikdy nebyli v manželství nebo nikdy dlouhodobě nežili se svým partnerem či partnerkou, umírají často předčasně narozdíl od lidí vdaných či ženatých. Manželství nebo soužití s blízkým člověkem nás tak pravděpodobně chrání před některými nemocemi. Psycholožka Julianne Holt-Lundstadová, která se celý život zabývá spojitostí mezi vztahy a zdravím, ve svých výzkumech dokázala, že samota a slabé mezilidské vztahy škodí zdraví podobně jako kouření 15 cigaret každý den.

Zdroj: Why stress and anxiety aren't always bad: Expecting to always feel happy and relaxed a recipe for disappointment, American Psychological Association, 2019

Zdroj: Positive Emotions in Early Life and Longevity: Findings from the Nun Study, University of Kentucky, 2000

Zdroj: A 15-Year Follow-Up Study of Sense of Humor and Causes of Mortality, Psycholosomatic Medicine, 2016

Zdroj: Marital status and longevity in the United States population, Journal of Epidemiology and Community Health, 2006

K dlouhověkosti vám nepomohou jen vytrénované svaly, ale i mozek.

Procvičováním paměti a mozku můžete oddálit typické znaky stárnutí, jako je demence nebo Alzheimerova nemoc. Ta je podle odhadů léčena jen u čtvrtiny lidí, kteří jí trpí. Vývoj mozku končí okolo 25. roku a od té doby se začíná zvolna zhoršovat.

Zbavte se představy, že trénování mozku je jen pro starší lidi. Čím dřív jej začnete posilovat, tím spíš své stárnutí oddálíte. Mozek ochabuje, pokud mu dáváte málo nových impulsů. Stereotypní práce, lenost a pasivita vaši hlavu postupně ubíjí. To se týká stejně seniorů jako třicátníků. Mozek je sval, a tak je ho potřeba trénovat, aby nezakrněl. Ve speciálních laboratořích dokonce existují i unikátní počítačové hry pro manažery a sportovce, kteří se o své mozky chtějí starat co nejlépe. Podle odborníků stačí takové hry hrát třeba jen pár minut denně.

Mezi aktivity, které dokážou oddálit ochabování mozku, patří hlasité čtení, počítání, vyplňování křížovek nebo sudoku, ale i různé rébusy. Pomohou také speciální tréninky paměti, stejně jako osvojení si nového cizího jazyka nebo zkoušení nového sportu. Pusťte se do objevování nových koníčků a zůstaňte co nejdéle fit!

Jak poznat počáteční příznaky toho, že trpíte Alzheimerovou nemocí?

Prudce se zhoršující paměť, dezorientace, problémy s mluvením nebo s rozhodováním.

Bude nejlepší, když navštívíte lékaře. Pokud se choroba včas odhalí, lze poměrně úspěšně oddalovat její plné propuknutí.

Bolest či brnění v levé ruce, tlak na hrudi, pocit na zvracení.

Toto mohou být příznaky srdečního infarktu.

Žízeň, únava, rozostřený zrak.

Toto mohou být příznaky cukrovky.

Není překvapením, že tvrdé drogy, kouření a pití alkoholu lidskému zdraví neprospívá.

Stejně tak ale i další drogy jako je cukr nebo kofein obsažený v kávě, některých čajích a limonádách. Na druhou stranu se ale ukazuje, že pití čaje a kávy snižuje pravděpodobnost chronických nemocí a stárnutí díky antioxidantům. S kofeinem to ale nepřehánějte, může ohrozit váš hluboký spánek, který je pro zdraví velmi důležitý.

Kuřáci mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Některé z výzkumů ukazují, že lidé, kteří se s kouřením rozloučí ve svých 35 letech, si prodlouží život o téměř 9 let. A pokud skončíte v 60 letech, přidáte si ke svému životu téměř 4 roky. Nikdy není pozdě přestat kouřit.

Co se týče alkoholu, výsledky výzkumů jsou různorodé. Jedno je ale jisté: s alkoholem se to nesmí přehánět, ačkoliv může mít i prospěšné účinky. Červené víno dokáže podle několika studií snížit cholesterol, ovšem pouze když pijete jednu sklenku za 14 dní. Vědci si všimli, že lidé, kteří mají rádi červené víno, mají ve střevech více prospěšných bakterií než lidé, kteří si spíše než červené víno dopřávají pivo či bílé víno. Přírodní antioxidant resveratrol, který je obsažený ve víně, má léčivé účinky. Vědci přišli na to, že pomáhá předejít cukrovce, infarktu, ale i zpomaluje stárnutí.

Ať už holdujete kávě, cukru, alkoholu nebo cigaretám, nepropadejte panice. Se závislostí se dá vždy bojovat. Jak ale poznat, že jste závislí?

Drogu užívám jen nepravidelně a zřídka. Nechybí mi, když si ji pár týdnů nedám.

Jakákoliv droga není zdravá. Zvažte, jestli si nezaděláváte na problém.

Drogu vyhledávám čím dál častěji, dělá mi dobře a když s ní na pár dní přestanu, jsem smutný, unavený nebo podrážděný.

Vyzkoušejte užívání drog na delší dobu omezit. Pravděpodobně jste závislí.

Když si drogu pár hodin nebo dní nedám, nemůžu na ni přestat myslet a netoužím po ničem jiném.

Jste závislí. Vyhledejte pomoc lékaře a svěřte se svým nejbližším.

10 let

10 let života lidé ztratí tím, že kouří.

Zdroj: Benefits of Smoking Cessation for Longevity, American Journal of Public Health, 2002

Zdroj: Red Wine Consumption Associated With Increased Gut Microbiota α-Diversity in 3 Independent Cohorts, King’s College London, 2019

Zdroj: Evidence for a Common Mechanism of SIRT1 Regulation by Allosteric Activators, American Association for the Advancement of Science, 2013

Odpočinek a kvalitní noční spánek jsou pro dlouhý a zdravý život podstatné.

Zdraví prospívají také šlofíky během dne. Spánek je důležitý, protože reguluje funkci buněk a pomáhá tělu se léčit. Proto jsme při nemocech ospalí.

Ačkoliv nedostatek spánku rozhodně není zdraví prospěšný, stejně je na tom i přemíra spánku. Ta je totiž spojovaná s různými zdravotními obtížemi, depresemi a nízkou fyzickou aktivitou. Zásadní je nejen délka trvání spánku, ale i probouzení se a usínání ve stejnou dobu, to potvrzují i studie.

Jak dlouhý je zdravý spánek?

5 až 7 hodin

Špatná odpověď

6 až 10 hodin

Špatná odpověď

7 až 9 hodin

Správná odpověď

Zdroj: Human longevity is associated with regular sleep patterns, maintenance of slow wave sleep, and favorable lipid profile, Front Aging Neurosci, 2014

Výzkumy ukazují, že existuje závislost mezi délkou života a kalorickým příjmem. Jestli chcete žít dlouho, jezte střídmě, beze spěchu a nepřejídejte se.

Ideální je snídani, oběd a večeři doplnit ještě svačinami a ke všem jídlům si dát velkou porci ovoce a zeleniny. Lidé, kteří alespoň třikrát za týden jedí ořechy, mají o 39 % nižší pravděpodobnost předčasné smrti. Kromě ořechů vám prospějí i semínka, luštěniny a méně soli. Nezapomínejte také hodně pít, ideálně čistou vodu, ředěné ovocné šťávy či čaje.

Pokud chcete razantně změnit svůj jídelníček, dělejte raději postupné malé krůčky. A myslete na to, že je zároveň důležité, aby vám jídlo přinášelo radost. Čas od času si s mírou dopřejte vše, na co máte chuť. Přiměřenost a pestrost je klíčem ke zdravému životu.

Jakým způsobem se stravujete?

Často spěchám, při jídle koukám do mobilu nebo někdy na jídlo nemám ani chvilku čas.

Vašemu tělu rychlost při jídle rozhodně neprospívá. Naučte se zpomalit a soustředit pouze na jednu činnost. Vaše zažívání vám poděkuje.

Jídlo si užívám, ale většinou mám takový hlad, že mám za 10 minut vše snědeno.

Zpomalte. Zní to neuvěřitelně, ale každé sousto bychom měli přežvýkat alespoň dvacetkrát. Když se naučíte zpomalit, sníte toho méně a prospěje to vašemu zažívání.

Jídlo si dokážu vychutnat. Když jím, nedělám nic jiného, pomalu žvýkám a užívám si jednotlivé chutě.

Vypadá to, že víte, jak se o své zažívání dobře starat. Naučte se žvýkat každé sousto alespoň dvacetkrát.

Zdroj: Frequency of nut consumption and mortality risk in the PREDIMED nutrition intervention trial, BMC Medicine, 2013

Návod obyvatel Modrých zón

Místa, kde se lidé ve větší míře dožívají vysokého věku, se nazývají Modré zóny.

Jedná se o řecký ostrůvek Icaria, region Ogliastra na východě Sardinie, japonský ostrov Okinawa, kostarické pobřeží Nicoya a další. Způsob života místních obyvatel studoval Dan Buettner, který zjistil, že tito lidé mají spoustu věcí společných. Jedí například téměř výhradně rostlinnou stravu, hodně zeleniny a ovoce stejně jako luštěnin a ořechů. Zároveň se jedná o velmi aktivní lidi, kteří příliš neholdují alkoholu a odpočívají i během dne. V jejich životě je důležitá víra, smysl života a komunitní pospolitost.

Není překvapením, že pohybem se tuží zdraví. Nemusíte hned mířit do posilovny, stačí každý den vyrazit na procházku nebo se krátce proběhnout.

Pohybem se navíc povzbudíte, zapomenete na starosti a vyplavíte hormony štěstí. A to je dost dobrá kombinace pro to, abyste se cítili dobře.

Vyhněte se výtahům a eskalátorům, využívejte schody a začněte chodit pěšky z práce. Pravidelnou chůzí se můžete vyhnout chorobám srdce, cév a dalších orgánů. Úplně nejlepší je věnovat se chůzi hodinu denně, a to hlavně pokud máte sedavé zaměstnání. Britská studie navíc vloni dokázala, že i lidé ve středním věku nebo senioři mohou získat několik let života navíc pravidelným pohybem. A to i když mají rakovinu nebo potíže se srdcem.

Kolik kroků nachodíte během dne?

Víc než 10 tisíc

Wow, vy toho nachodíte opravdu hodně! Pokračujte a budete fit.

Mezi 6 a 10 tisíci

To je optimální počet kroků pro každého zdravého člověka.

Méně než 6 tisíc

Ohrožujete svoje zdraví, snažte se více chodit a dostat se alespoň k 6 tisícům kroků za den.

5 minut

Stačí jen 5 až 10 minut pomalého běhání každý den s rychlostí okolo 9,5 kilometru za hodinu, abyste razantně snížili risk úmrtí kvůli kardiovaskulárním chorobám.

Zdroj: Physical activity trajectories and mortality: population based cohort study, British Medical Journal, 2019

Zdroj: Leisure-Time Running Reduces All-Cause and Cardiovascular Mortality Risk, Journal of the American College of Cardiology, 2014

Na českém trhu slaví první úspěchy životní pojištění s názvem Mutumutu. To své klienty odměňuje za to, že se starají o své zdraví.

„Nedává nám smysl, aby za životní pojištění platil stejnou částku kuřák, který se nehýbe, a aktivní žena, která je zodpovědná, často se zdravě stravuje a pravidelně chodí k lékaři. Zdraví klienti znamenají pro pojištění nižší náklady, a proto je fér, abychom jim peníze vraceli,”

přibližuje Jiří Lenz, spoluzakladatel Mutumutu.

Životní pojištění, které vám část peněz vrátí zpět.

To mě zajímá

Za co přesně vás Mutumutu odmění?

20

když se pravidelně hýbete

5

když nekouříte

5

když jednou za 2 roky navštěvujete svého praktického lékaře

Chceme lidi odměnit za to, že o své zdraví pečují. A motivovat ty ostatní. Kdo se skutečně stará o svůj zdravý životní styl, zaslouží respekt,”

usmívá se Jindřich Lenz, šéf Mutumutu. To, jak se hýbete, měří Mutumutu prostřednictvím běžných sportovních aplikací, které mnoho lidí už používá. Prozatím služba registruje počet kroků a čas při běhání či při jízdě na kole. Zanedlouho by ale do výčtu sportů měly přibýt další, například tenis a badminton, jóga, plavání nebo posilování ve fitku.

V současnosti získává každý klient v průměru 2 tisíce korun za rok za pohyb a k tomu za nekouření a prohlídku u praktického lékaře další 1 tisíc korun za rok.

Mutumutu navíc jako jediné pojištění na tuzemském trhu vyplácí svým klientům peníze i v případech, kdy skončí na neschopence kvůli bolesti zad nebo kvůli psychologickým problémům, jako je třeba syndrom vyhoření.

Životní pojištění, které vám část peněz vrátí zpět.

To mě zajímá