Seznam Native ve spolupráci s

Češi se stěhují z velkých měst

Jak se mění venkov?

Čtvrtina Čechů žije mimo velká města. Vylidňují se české vesničky, nebo je tomu naopak?

Venkov tvoří zhruba 10 rozlohy Česka, kde žije necelých 30 % obyvatel České republiky.*

*Zdroj: Koncepce rozvoje venkova, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2019

S životem na venkově je spojena řada stereotypů. Odborníci přitom mluví o tom, že rozdíly mezi životem ve městě a na vesnici se postupně stírají. „Češi často dojíždějí za prací do měst. Když se tedy někdo odstěhuje na venkov, většinou není typickým vesničanem, protože spoustu času tráví ve městě. To je hlavní důvod, proč se tvář českého venkova proměňuje,“ říká Pavel Pospěch, sociolog venkova z Masarykovy univerzity. Venkov se přizpůsobuje nově příchozím obyvatelům i turistům a chalupářům.

Od roku 2000 ubývá obyvatel měst, protože se stěhují na venkov.*

*Zdroj: Postavení venkova v krajích ČR, Český statistický úřad, 2009

Aby venkov zůstal venkovem

Lidé odcházejí z velkých měst z mnoha důvodů. Touží být blíž přírodě, mít soukromí nebo větší prostor pro výchovu dětí. Pro některé je důvodem příliš nákladný život ve městě.

„Aby si však venkov uchoval svůj charakter, je důležité, aby z obce všichni nevyjížděli za prací ven a aby v ní přes den také někdo byl. V řadě příměstských obcí to vypadá tak, že se tam lidé jezdí jenom vyspat a o víkendu si posekat trávu. A to je škoda,“

komentuje stav venkova odborník Pavel Pospěch.

Uhelná: Když sousedy spojuje nedostatek vody

Do nenápadné severočeské vesnice Uhelná, která se nachází na hranicích s Polskem, ještě nedávno ani nejezdil autobus. Nenajdete tu žádný obchod ani hospodu. Její obyvatelé jsou ale „srdcaři“, a tak díky nim vesnička ožívá.

„Do Uhelné jsme se přestěhovali s rodinou před pěti lety. Hledali jsme klidné místo v přírodě a zároveň v blízkosti města. Uhelnou jsme dříve neznali, ale při první návštěvě nás nadchla. Má silnou atmosféru, zejména díky místní architektuře. Našli jsme si tu krásný starý hrázděný dům, ve kterém spokojeně žijeme,“

popisuje Zuzana Pechová, která ve vsi spoluzaložila sousedský spolek.

Uhelná

Děti si po vsi hrají, jak se jim zachce, a užívají si naplno toho, že mají díky vesnici kamarády na celý život. Dospělí obyvatelé se zase sdružují ve spolku, prostřednictvím kterého se jim daří získávat finance na obnovu historických cest a zkrášlení Uhelné. K místním tradicím patří vánoční besídky v nově opravené kapličce, kam se sjíždějí i lidé z okolních vesnic.

Ačkoliv život v Uhelné působí idylicky, sousedy kromě dobrých vztahů spojuje i společný problém. Nedaleká těžba uhlí způsobila ve vedlejší vsi kompletní ztrátu podzemní vody. A Uhelné hrozí to samé.

Spolek sousedů se rozhodl zapojit do boje proti plánovanému rozšiřování dolu. Obyvatelé Uhelné mluví s politiky v Praze i v Bruselu a snaží se pro svou milovanou obec vyjednat lepší budoucnost. Věří, že „lepší časy“ jsou v dohlednu.

„Těšíme se, až se budeme moci věnovat jen tomu, co u nás opravit a zkrášlit. Velkou radostí je pro nás třeba jen obnova pár metrů meze nebo osázení záhonů květinami,“

přibližuje Zuzana Pechová.

Únětice: Když jsou sousedé rádi spolu

Vesnice, které leží v těsné blízkosti hlavního města, se často proměňují v pouhé „noclehárny“. Úněticím se ale daří zachovávat charakter venkovské pospolitosti a života. Vesnice s více než 800 obyvateli vítá každého nového obyvatele, mnozí z nich se rychle zapojují do místní komunity.

„Společenský život je tu výjimečně bohatý. Do akcí se tu zapojují jak starousedlíci, tak přistěhovalci. Naše rodina se do Únětic přestěhovala před 11 lety a poměrně rychle jsme se stali součástí místní aktivní komunity obyvatel,“

popisuje Markéta Svobodová, která se připojila k organizátorům únětických kulturních akcí.

Únětice

Svátky a akce obvykle doprovázejí hudebníci v čele s místním starostou Vladimírem Vytiskou, který byl členem hudební skupiny Nerez a dodnes vystupuje v legendárním Divadle Sklep. Svou funkci starosty zastává už téměř 30 let a spolu se svými přáteli založil Spolek pro obnovu únětické kultury, který pořádá několik akcí oblíbených u lidí ze širokého okolí. Kromě kulturních akcí ale turisty do Únětic láká i pivo z místního pivovaru nebo vyhlášené slané i sladké koláče z hospůdky U Lasíků.

V Úněticích ale funguje hned několik spolků. Různé sportovní turnaje a táboráky ve vsi pořádá Pánský klub únětický se zkratkou PAKÚŇ. Na své si ale přijdou i ženy, které se scházejí v Klubu únětických žen pod zkratkou KÚŽE a organizují například bazary oblečení. Nejdůležitější akcí bývá každý rok tradiční masopust, který každý rok navštíví několik tisíc lidí. Oslavy v průběhu celého roku zajišťují dobrovolníci a místní podniky.

„Na Únětické pivo jsme tady hrdí. Pivovar pro zvláštní události tradičně vaří pivní speciály, které si lidé velice chválí,“

dodává Markéta Svobodová.

Jak se vyhnout hádce se sousedem?

Řešte problémy dřív, než nastanou

Na jaké situace byste si měli dát pozor, abyste předešli konfliktu se sousedy?

Žádná vesnice nemůže dobře fungovat bez zdravých sousedských vztahů. Některé obce předcházejí případným problémům vyhláškami, jinde stačí řešit vše domluvou. I v tomto ohledu jsou inspirativní Únětice nedaleko Prahy.

„Domluvili jsme se se všemi podniky, že akce musí končit vždy ve 22 hodin, abychom si udrželi dobrou sousedskou atmosféru. Myslíme tedy i na ty, kdo se akcí nechtějí účastnit a mají radši svůj klid,“

popisuje Markéta Svobodová, která působí na místním obecním úřadě.

1

Na jaké situace byste si měli dát pozor, abyste předešli konfliktu se sousedy?

Den klidu

Sekačky, motorové pily a další stroje jsou při péči o zahradu potřeba. Pokud s nimi však pracujete často, měli byste se se sousedy domluvit na časech, kdy je nebudete obtěžovat hlukem. A dejte si pozor také na místní vyhlášky, které mohou limitovat hlučné práce. Respektujte klid a buďte ohleduplní k ostatním.

Chci předejít konfliktu

2

Na jaké situace byste si měli dát pozor, abyste předešli konfliktu se sousedy?

Ohlášení staveb

Ať už hodláte stavět nový dům nebo rekonstruovat starý, nezapomeňte na své okolí. Dejte sousedům vědět o svém záměru a konzultujte s nimi příjezdové cesty nebo výšku plánované výstavby. Dejte si pozor na to, abyste měli od sousedů písemný souhlas s realizací stavby, pokud se jedná o výrazný zásah do pozemku. Předejdete tak případným konfliktům a urychlíte i získání úředního povolení ke stavbě.

3

Na jaké situace byste si měli dát pozor, abyste předešli konfliktu se sousedy?

Oplocení

I u oplocení je potřeba pamatovat na několik pravidel.

Jaká to jsou?

Umístění

Dříve než se do stavění plotu pustíte, doporučujeme ještě důkladně prozkoumat katastrální mapy, v nichž zjistíte, kde a kudy můžete oplocení vést.

Stavební povolení

Od roku 2018 již není potřeba pro výstavbu plotu územní souhlas. Musíte však současně splňovat tyto podmínky: Plot by neměl být vyšší než 2 metry, nesmí hraničit s veřejnými cestami ani pozemky a musí se nacházet v zastavěném území. Ještě před stavbou se v každém případě na místním stavebním úřadě a na obecním úřadě informujte o tom, zda svým oplocením neporušíte vyhlášky týkající se oplocení. Některé obce, především v památkových oblastech, určují výšku, materiál nebo barvu oplocení.

Domluva se sousedem

Pokud máte se sousedy dobré vztahy, můžete se na stavbě plotu domluvit společně, postavit jej přímo na hranici vašich pozemků a podělit se o náklady. V případě, že vaše sousedské vztahy váznou, postavte plot raději na svém. Souhlas souseda nepotřebujete, pokud není plot vyšší než 2 metry.

Design

Plot umožňuje viditelně ohraničit pozemek, ale to, jak moc ovlivní vaše vztahy se sousedy i ráz obce, záleží i na jeho typu a materiálu. Masivní ploty vrhají stín a přehnaně moderní plot se zase nehodí do staré vesnické zástavby s roubenkami. Vybírejte proto mezi ploty pečlivě a s ohledem na okolí.

Zabezpečení

V případě, že vlastníte zvířata, pamatujte na dostatečné zabezpečení, aby se nedostala mimo váš pozemek. Pamatujte i na to, že větší psi dovedou plot přeskočit a ti urputnější se i podhrabou. Ověřte proto, že mezi plotem a jeho základnou nebo zemí není větší mezera.

Neriskujte, že při oplocování pozemku uděláte chybu, a nechte si poradit od odborníků.

Navštivte pobočky v Ledcích u Plzně, v Praze-Běchovicích nebo ve Zlivi u Českých Budějovic.

Chcete si nechat poradit, jak vybrat ideální materiál a na co si dát pozor při montáži?

„Postaráme se o to, aby plot byl funkční, zapadal do rázu okolí a vyhovoval i finančním možnostem našich klientů,“

vysvětluje Tomáš Urbánek z české firmy Pletiva Dobrý a Urbánek, která má dlouholeté zkušenosti se stavbou oplocení, a navíc je největším prodejcem plotů a pletiv v zemi.

V našich pobočkách najdete různé typy pletiv, plotové panely i bezpečnostní oplocení. Z rozsáhlé nabídky si vybere každý majitel pozemku.

Nechte si poradit s materiály i s montáží nebo si rovnou objednejte realizaci plotu na klíč – rychle a bez starostí. Využijte zdarma nezávaznou kalkulaci materiálu a montáže na klíč.