Seznam Native ve spolupráci s

Jak se od snů dostat

Až k podpisu smlouvy?

Pokračovat ve čtení

Pořídit si první vlastní bydlení patří k důležitým životním okamžikům a je snem mnoha lidí. Pokud nemáte po ruce miliony korun nebo nemáte možnost bydlet ve zděděném domě či bytě, je vaší jedinou možností na cestě k vlastnímu domovu hypotéka. Investice do bydlení se navíc vzhledem k rostoucím cenám bytů a domů vždycky vyplatí.

Podívejte se, jak najít v nabídce nemovitostí tu pravou, jak vyřídit všechny záležitosti s bankou a jak si splnit svoje sny. Je to jednodušší, než si myslíte.

01 / Kde najít ten pravý

Dům či byt

Ještě než se pustíte do samotného hledání, je potřeba si ujasnit spoustu věcí. Od vaší představy o ideálním domově se odpíchněte a buďte připravení i na to, že budete muset dělat kompromisy.

  • Chcete bydlet v bytě, nebo v domě?

  • Obejdete se bez zahrádky, balkonu nebo sklepa?

  • Kolik potřebujete pokojů?

  • Chcete svým dětem dopřát samostatné pokoje?

  • Jak daleko od práce chcete bydlet?

  • Kolik peněz na bydlení máte?

  • Jste připravení nemovitost rekonstruovat, nebo se chcete nastěhovat rovnou do nového?

02 / Skutečné ceny prodaných bytů

v české republice

Karlovarský kraj

28 100 kč / M²

Liberecký kraj

45 300 kč / M²

Plzeňský kraj

51 200 kč / M²

Ústecký kraj

21 200 kč / M²

Jihočeský kraj

47 500 kč / M²

Hlavní město Praha

88 700 kč / M²

Středočeský kraj

57 600 kč / M²

Královéhradecký kraj

49 300 kč / M²

Kraj Vysočina

39 100 kč / M²

Pardubický kraj

44 200 kč / M²

Jihomoravský kraj

68 500 kč / M²

Olomoucký kraj

47 900 kč / M²

Moravskoslezský kraj

27 900 kč / M²

Zlínský kraj

43 300 kč / M²

Zdroj: Deloitte Real Index Q2 2020

Kde hledat

VAšE BUDOUCÍ BYDLENÍ

Po nemovitostech se poohlédněte na realitních serverech, kde najdete tisíce nabídek od realitních kanceláří, makléřů nebo rovnou majitelů. Můžete navštívit stránky realitních kanceláří a nezapomeňte se ve vybrané lokalitě pídit i po lokálních makléřích, kteří mohou mít zajímavé nabídky. Množství inzerátů najdete také na sociálních sítích, stejně jako v internetových bazarech. A nic nedáte ani za návštěvu konkrétního místa a poptávání se u místních lidí, na městském úřadě nebo mezi svými známými.

„Ideální bydlení podle většiny Čechů je o dispozici 3 + 1, ideálně v novostavbě, případně v domě ve velmi dobrém stavu. Výběr dispozice bytu ovlivňuje i možná budoucí potřeba většího prostoru, například pro dětský pokoj. Poměrně důležitým faktorem při výběru je i dopravní dostupnost, přítomnost balkonu, terasy nebo lodžie,“

hodnotí současnou situaci na trhu Hana Kořínková
ze serveru Sreality.cz.

Rozhodnutí pro

NovÉ BYDLENÍ

Podívejte se, jak své vysněné bydlení hledali Ondra s Klárou. Jak dlouho jim to trvalo, a jaké měli požadavky?

03 / Máte vybráno?

TAK ZAČNĚTE ŘEŠIT HYPOTÉKU

Vlivem koronavirové epidemie letos centrální banka uvolnila pravidla pro poskytování hypoték. Za jakých podmínek máte šanci hypotéku získat?

Připravte se na to, že vás banka potřebuje dobře poznat, než vám schválí hypoteční úvěr. Bude ji zajímat váš příjem, splácení ostatních půjček, případné exekuce nebo pracovní smlouva.

Podívejte se na to, kolik si od banky můžete půjčit a jaké splátky na vás čekají.

  • Většina bank v tuzemsku nabízí hypotéku na 80 % hodnoty nemovitosti, pětinu z ceny nemovitosti musíte mít našetřeno.

    U vybraných bank postačí desetina.

    Pokud máte hypotéku na 5 milionů korun, měli byste mít k dispozici 500 tisíc korun. V takovém případě si vyberte z nabídky bank tu, která nabízí 90% hypotéku.

  • Výše měsíční splátky hypotéky může dosahovat až poloviny měsíčních čistých příjmů.

    To znamená, že stačí 40 tisíc čistého, abyste si mohli dovolit hypotéku s měsíční splátkou 20 tisíc korun.

Základem je

BONITA

Bonita je ohodnocení žadatele o hypotéku. Banka pomocí bonity hodnotí jeho schopnost splácet dluh, který vůči ní bude mít. Patří k důležitým ukazatelům, podle kterých banka rozhoduje, zda žadatel úvěr dostane, či nikoliv. Bonita hraje také roli při stanovení úroku. Ačkoliv má každá banka jiné parametry pro posuzování bonity, mezi ty nejdůležitější patří věk, příjem a pravidelné výdaje, profese a platební morálka.

Proces vyřízení

HYPOTÉKY

„Hypoteční proces nám zabral tři měsíce“. Podívejte se, co všechno Ondra s Klárou museli při žádosti o hypotéku zařídit.

04 / Jaké dokumenty

je třeba si připravit?

Když si podáte žádost o hypotéku, bude banka během následujících několika dnů kontrolovat registry dlužníků a vaše příjmy. Pokud vše půjde dobře, v následujícím týdnu se už budete domlouvat na odhadu ceny nemovitosti, který zajišťuje banka. Pokud tržní cena nemovitosti odpovídá odhadu, banka posoudí všechny ostatní náležitosti a připraví vám nabídku hypotéky.

  • Samotnou žádost o hypotéku je potřeba doplnit o potvrzení příjmů.

    Zaměstnanci dokument nechávají schválit zaměstnavatelem, OSVČ ho nahrazují posledním odevzdaným daňovým přiznáním.

  • Výpis z katastru nemovitostí.

    Některé banky si jej obstarávají samy.

  • Návrh kupní smlouvy nebo smlouvu o smlouvě budoucí.

HYPOTÉKA

není konec života

Ano, hypotéka je závazek na desítky let, ale ani tak se během splácení nemusíte vzdávat svých koníčků. Díky pravidlům, která nastavují maximální výši splátky, vám zbude dost peněz na to, co jste měli rádi i před hypotékou – ať už je to sportování, cestování, nebo čas od času večeře v luxusní restauraci.

I banky jsou s hypotékami flexibilní. Není pravda, že byste museli zůstat po celou dobu u stejné banky. Naopak. S každým obdobím refinancování (tedy po zhruba 5 až 10 letech) můžete přejít ke konkurenci nabízející výhodnější podmínky. Tento krok ale pečlivě zvažte, aby se vám skutečně vyplatil. Lehce výhodnější úroková sazba s sebou totiž nese i administrativu, jako je nový odhad nemovitosti a zařizování na katastrálním úřadě. Stejně tak můžete dům nebo byt s hypotékou kdykoliv prodat, proces je skoro stejný jako prodej jakékoliv jiné nemovitosti. Ideálně se v případě prodeje či koupě nemovitosti s hypotékou poraďte s hypotečním specialistou a právníkem.

Zařizování

BYDLENÍ

Jak si s Ondra Klárou své vysněné bydlení zařizovali? Shodli se na podobě společného bydlení?

Hypotéka často znamená

levnější náklady na bydlení

Spousta lidí se nechce pustit do hypotéky, protože mají pocit, že je drahá, nedostupná a zbytečně zavazující. Dům nebo byt ale můžete ještě před splacením kdykoliv prodat nebo si ho – na rozdíl od nájmu – upravit podle svých představ. Když o bydlení v nemovitosti nebudete mít zájem, můžete ji pronajímat a úroky z hypotéky si odečíst z daní. V důchodu tak budete mít jistotu bydlení. Splátka hypotéky navíc v mnohých případech odpovídá ceně za nájem, někdy je i nižší.

Pro všechny, kdo si chtějí pořídit první vlastní byt, připravila Česká spořitelna program Prvobydlení. Jaké jsou jeho výhody a podmínky?

výhody

  • Stačí vám mít našetřeno 10 % z tržní ceny nemovitosti, případně můžete ručit jinou nemovitostí.

  • Můžete dosáhnout až na úvěr ve výši 5 milionů korun.

  • Prostřednictvím Prvobydlení můžete získat hypotéku i na družstevní byt.

podmínky

  • Abyste získali hypotéku v rámci Prvobydlení, nesmíte vlastnit žádnou jinou nemovitost. Pokud chcete žádat o hypotéku v rámci Prvobydlení, musíte svoji nemovitost prodat.

  • Prvobydlení je určené pouze pro financování nemovitostí, ve kterých budete žít. Není určené pro nákup rekreačních objektů ani investičních bytů.

Česká spořitelna každoročně schválí více než 40 000 žádostí o hypotéku, přičemž průměrná doba vyřízení žádosti je zhruba 45 dnů. Splňte si i vy sen o vlastním bydlení a staňte se jejími klienty.

Chci bydlet ve svém