Ceny nájmů a nemovitostí hrají do karet obcím v blízkosti velkých měst. Kvalita života na předměstí, kam se mladí lidé často stěhují, stoupá. Navštívili jsme městečka, kde se podle průzkumů žije nejlépe v Česku.
Oblíbená místa pro život mají mnoho společného. Kromě dobré dostupnosti do velkých měst také množství škol a lékařských ordinací, obchodů, služeb a kulturních akcí. Obyvatelé těchto měst mají blízko k přírodě a netrpí znečištěným ovzduším, často se navzájem znají a setkávají. Žijí spolu. Díky blízkosti velkých měst místní nemají nouzi o práci a zároveň je v těchto lokalitách bydlení o mnoho víc dostupnější než v nedalekých městech. To jsou důvody, proč se do městeček stěhují mladí lidé.
Byty v menších městech s dobrou dostupností do Prahy jsou stále populárnější. A to zejména kvůli nárůstu cen bytů ve velkých městech. Naše byty poblíž Prahy se dokonce prodávají rychleji než domy.
Ondřej Micka, Crestyl
Bydlení v bytě s předzahrádkou je kompromisem pro všechny, kteří chtějí mít zahradu a více prostoru a zároveň se nechtějí starat o velký pozemek nebo o dům. I proto patří byty s předzahrádkami k velmi oblíbeným typům bydlení. Jejich ceny bývají srovnatelné s byty ve vyšších patrech.
Hledáte nejlepší lokalitu pro život? Ze všech českých obcí se nejlépe žije v Říčanech na okraji Prahy. A to z části i proto, že vzdálenost do centra Prahy je pouhých 20 kilometrů.
Další výhodou bydlení v Říčanech je také to, že se nachází na železniční trati spojující Prahu a Benešov, pravidelně sem rovněž jezdí autobusy pražské integrované dopravy. Obyvatelé mohou navíc využít bezplatných autobusových linek, jež městem projíždějí a jsou hojně využívané dětmi na cestování do škol, školek a gymnázií, které se v městě nachází.
V centru Říčan je rovněž hrstka stylových kaváren, kde se místní rádi scházejí. Město žije po celý rok různými akcemi, odehrává se tu spousta koncertů, festivalů a slavností.
Jureček, koupaliště s přilehlou hospodou, je místem setkávání sousedů různých generací. Častým hostem zdejší plovárny a restaurace byl i herec Oldřich Nový, který měl plavání ze všech sportů nejraději.
Ve volnočasovém centru Na Fialce se nachází kino, sportovní hala, bazén a sauna. Ze všech sportovních a uměleckých klubů, které ve městě fungují, je proslulý zejména ten ragbyový. Byl založen už v roce 1944 a i v současnosti je velmi úspěšný.
Spousta lidí sní o vlastním bydlení a zároveň má pocit, že na hypotéku nedosáhne. Nezjistí si ale, jak se věci ve skutečnosti mají. Neztrácejte hlavu a zeptejte se v bance na své možnosti, výši hypotéky a splátek. Možná budete překvapení, že i v dnešní době stoupání cen nemovitostí nemusí být vlastní bydlení jen sen.
I Hustopeče, šestitisícové město mezi Brnem a Břeclaví, patří v celém Česku ke špičkovým místům pro život.
Město je ráj pro milovníky vína i turisty, kteří často míří za unikátními mandloňovými sady nebo na návštěvu do nedaleké levandulové farmy. Hustopeče jsou významnou vinařskou oblastí, a tak není divu, že jimi procházejí i tři vinařské cyklostezky.
Hustopeče leží na trase mezi Brnem a Bratislavou, a tak to za prací a do velkých měst včetně Vídně není daleko. Nachází se tu několik mateřských a základních škol, gymnázium a dvě učiliště.
Místní kolorit je daný moravským folklorem. Desítky vinařských sklepů, slavnosti, hody, tanec a muzika. To jsou stěžejní zdroje místní zábavy. Součástí bujarých oslav bývá skvělé víno a voňavé pochoutky, hlasitý zpěv, energický tanec, tradiční kroje, cimbálová a dechová muzika.
Mladý vinař Roman Fabig se rozhodl usadit v Hustopečích a navázat na rodinnou tradici.
Založil inovativní vinařství, kde uplatňuje svoje zkušenosti. Ty získal v Rakousku, ve Španělsku a na Novém Zélandu. Hustopeče jsou teď podle něj v kurzu, stěhují se sem rodiny, které to do Brna nemají daleko.
„Pro mě je velká výhoda Hustopečí v tom, že se dá snadno dostat na dálnici a do všech velkých měst. Na šestitisícové město je tu výborná vybavenost a dostupnost služeb. Většina lidí se tu zná a přitom tu najdete vše jako ve velkém městě,” říká Roman.
V městečku je spousta možností pro nadšené sportovce: najdete tu fotbalové a florbalové hřiště, krytý plavecký bazén i aquapark a špičkově vybavené fitness centrum. „Kulturně založené město pořádá vernisáže, divadla pod širým nebem nebo koncerty a promítání v nedávno zrekonstruovaném kině,” popisuje život ve městě Roman. Do Hustopečí se na začátku října, kdy se konají vyhlášené Burčákové slavnosti, sjíždí během tří dnů více než 20 tisíc lidí.
Hustopeče jsou pro Romana ideálním kompromisem mezi velkým městem a malou vesnicí. „Trávím hodně času na cestách ve velkých městech a mám je moc rád, užívám si ruch. Stejně tak se ale potom těším, když můžu sednout do traktoru a trávit čas ve vinicích,” usmívá se.
Necelých 20 kilometrů od centra Prahy leží Černošice. Lokalitu na břehu Berounky si oblíbila řada významných českých herců, vědců a dalších osobností.
Dobré spojení do Prahy a místní romantická příroda je ideální kombinací pro život. To dokazuje i množství vystavěných domů a vil.
Vlaky do Černošic jezdí ve špičce po 10 minutách. Město žije sportem, hudebními koncerty, masopusty a poutěmi. Na akcích se mísí starousedlíci s mladými rodinami a sezónními obyvateli chatové osady.
Sportovní nadšenci se mohou zapojit do různých sportovních klubů, věnovat se třeba atletice, krasobruslení, karate nebo basketbalu. Plavci a milovníci opalování mohou v létě navštívit městskou pláž. Rodiče zase ocení 8 fungujících školek.
Koncerty, taneční večery, plesy a večírky se odehrávají v prostoru Club Kino, který rádi navštěvují i přespolní.
Nedaleko východního okraje Prahy leží další lokalita, kde se kvalitně žije. Brandýs s renesančním zámkem leží na levém břehu Labe, Stará Boleslav s nejstarším křesťanským poutním místem v Česku zase na pravém.
Ve městě se vše točí okolo Labe, kolem kterého vede několik cyklistických tras, kde se setkávají plavci, rybáři a milovníci pohody stejně jako surfaři a vodní slalomáři. Není překvapením, že k místním rodákům patří také olympionik a veslař Ondřej Synek. Součástí říčních břehů jsou i nedaleké Lázně Toušeň.
Koncerty a festivaly, volnočasové aktivity pro děti i seniory. Město nabízí pro každého něco. A pro odpočinek poslouží některá z desítek restaurací a hospůdek.
V brandýských sportovních areálech trénovali i Dana a Emil Zátopkovi.
Zpravidla bývá výhodnější sjednat si hypoteční úvěr u banky, kde už některé své účty máte. Taková banka vás lépe zná a dovede vám i lépe poradit, navíc nebudete muset dokládat spoustu dokumentů.
Městečko náležící okresu Brno-venkov se nachází od Brna jen 20 kilometrů. Jedná se o obec ve Velkopavlovické vinařské oblasti.
Židlochovice jsou sice malé, zato ale nabízejí pohodu a vlastně vše, co k životu potřebujete, včetně škol a lékařů, koupaliště a přírody. Městečko totiž leží uprostřed zalesněných kopců, na jihu se rozkládá nížina plná ovocných sadů a vinic.
Židlochovice žijí moravským folklorem. Během roku se konají svatomartinské slavnosti, hody, meruňkobraní a raritou je i vánoční pochod čertů. Sousedé se rádi potkávají a dobře se znají.
Území kdysi protínaly důležité obchodní stezky, v současnosti jsou Židlochovice dostupné po dálnici a železnici vedoucí z Brna na Olomouc, Bratislavu a Vídeň. Kromě toho městečko leží na husté síti silniček a cyklotras včetně té spojující Brno s Vídní.
Beroun je oblíbenou lokalitou mezi lidmi, kteří hledají kompromis mezi rušnou Prahou a venkovem. Jeho oblibu dokládá i fakt, že zde žije přibližně 20 tisíc obyvatel a další mladé rodiny se sem stěhují.
Město leží na soutoku Berounky a Litavky, zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. Nachází se na spojnici mezi Prahou a Plzní a už od středověku je významnou obchodní a dopravní křižovatkou. Navíc je obklopené nádhernou přírodou a chráněnými krajinnými oblastmi Českého krasu a Křivoklátska. Okolní kopce a lesy lákají turisty stejně jako nedaleký Karlštejn.
Díky Berounce ve městě funguje mnoho koupališť. Pro běžný život ale ještě o něco víc oceníte skvělou dostupnost do Prahy, především často jezdící vlaky a množství základních a středních škol. Navíc tu funguje 10 školek a několik dětských skupin, které jsou určené pro děti od 1 do 6 let.
Fanoušci netradičních sportů si v Berouně mohou vychutnat podvodní ragby, místní potápěči patří v tomto sportu ke světové špičce a nominovali se i na mistrovství světa. Kromě ragby tu fungují také tenisové, fotbalové, plavecké nebo taneční kluby. Sportoviště a dětská hřiště doplňuje zimní stadion a akvapark.
Také kulturní scéna je v Berouně bohatá. Kromě kina, muzeí a galerií se ve městě často konají koncerty a další akce včetně tanečních pro dospělé, představení místního divadelního souboru a zájemci mohou využít rovněž prostory zkušeben určené pro kapely. Místní i přespolní se pravidelně scházejí na farmářských, adventních a velikonočních trzích. A specialitou jsou veliké hrnčířské trhy, kam míří výrobci z celé země.
Hypotéka je bezpochyby závazek na dlouhé roky. Snažte se být obezřetní a dobře si promyslete, jak vysoké částky budete schopní splácet. Když se něco stane a nebudete moci splátku uhradit, banky se většinou snaží s klienty domluvit a třeba i na pár měsíců pozastavit splácení, například když přijdou o práci.
Výhoda Berouna je dobrá dostupnost do Prahy a zároveň vysoká úroveň bydlení za podstatně nižší cenu. Do práce mohou obyvatelé snadno dojíždět a cesta trvá často i kratší dobu než z pražských periferií, kde jsou ceny bydlení mnohem vyšší,
říká Ondřej Micka z developerské společnosti Crestyl, která v Berouně staví bytové domy.
Méně než 10 kilometrů jihovýchodně od Brna se nachází městečko Šlapanice, kde žije téměř 8 tisíc obyvatel. V okolí leží několik přírodních památek, kde se vyskytují vzácné dřeviny, rostliny a zvířata.
Kromě škol se v městečku nachází také sportoviště a plavecký bazén. Kromě spolků a organizací zajišťujících volnočasové aktivity vám život ve Šlapanicích zpříjemní také folklorní slavnosti, hody, masopusty a košty. A dokonce i farmářské trhy a každoroční zabijačky. V kulturním domě se odehrávají plesy, koncerty nebo divadelní představení. A v obci najdete také lékaře a školy.
Děti i dospělí mohou využít hřiště a sportoviště, atletický areál, bazén nebo kluziště. Ve městě funguje tenisový, fotbalový a atletický klub, hraje se pétanque i stolní tenis a pejskaři se scházejí v kynologickém klubu. Několik folklorních souborů doplňuje ještě spolek ochotnických divadelníků.
Více než 10 tisíc obyvatel má Litomyšl, město v Pardubickém kraji, které leží mezi Svitavami a Ústím nad Orlicí.
Spokojenost života v Litomyšli tkví v místních lidech. Ve městě funguje více než 100 spolků a sdružení, ve kterých se pořádají komunitní akce. I to je důvod, proč z Litomyšle mladí lidé neutíkají jinam a žijí spokojeně nedaleko Orlických hor.
Rodné město skladatele Bedřicha Smetany bylo zároveň po 11 let domovem spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové. Není divu, že je v Litomyšli spousta restaurací a kaváren.
Kromě sportovní haly a stadionu, koupaliště a knihovny se místní schází v kině, v galeriích a v knihovně. Pro večerní zábavu poslouží kluby a bary, kde se konají koncerty a diskotéky.
Kultovní je zahájení místní lázeňské sezóny akcí Lázně ducha, kdy ožívá kolonáda a do ulic míří lidé ve fracích, kostýmcích a kloboučcích. Ještě o něco větší je festival vážné hudby Smetanova Litomyšl. Centrem všech kulturních akcí včetně jarmarků je místní náměstí, kde se často „něco děje”.
Odpočinout si můžete v klášterních zahradách a v dalších prostorech kolem zámku nebo ve Váchalově uličce, kde si můžete vychutnat kávu v místní malebné kavárně a restauraci.
Podnikatel Jiří Vogel rozjel před několika lety výrobu designových bloků, zápisníků, fotoalb a diářů.
Litomyšl, město uprostřed republiky, je jeho srdeční záležitost. „Pár dní v týdnu trávím pracovně v Praze, ale nikdy mě nenapadlo se do Prahy přestěhovat. Nikdy se mi nestalo, že bych se netěšil zpátky domů,” vypráví Jiří.
Důležité je, že se lidé mají kde setkávat podle toho, co mají rádi. Fungují tu různé kulturní a sportovní kluby, nejrůznější spolky, galerie, místa pro děti i hospody s dobrým pivem.
Ve městě je bezpečno a nachází se tu všechno, co je potřeba. „Při každodenních starostech o děti si v posledních letech všímám, kolik času oproti velkým městům ušetříme. Život je tu pohodlný a zároveň plnohodnotný,” popisuje. Litomyšl se výrazně proměnila po pádu komunismu, dnes se původní architektura prolíná s moderní.
„Když za mnou přijede návštěva odjinud, je překvapená, nakolik se mezi sebou místní lidé znají. Zdravíme se doslova na každém rohu,” usmívá se Jiří, který mezi obyvateli městečka zná spoustu srdcařů, již Litomyšl milují. Sám se rád svým přátelům a obchodním partnerům chlubí tím, jak se ve městě dobře žije. „Určitě jsme tím někdy až protivní, ale jsme takoví,” dodává. Jedním z nejvášnivějších litomyšlských patriotů je jeho kamarád, který se do města z Prahy přestěhoval nejvýše na dva roky, když chtěl pomoci tchánovi ve firmě. Výjimečné nejsou ani příběhy lidí, kteří se do městečka vrátili z cest.