Seznam Native ve spolupráci s Česká spořitelna

Jak se žije na předměstí?

Dostupné bydlení na dosah

Ceny nájmů a nemovitostí hrají do karet obcím v blízkosti velkých měst. Kvalita života na předměstí, kam se mladí lidé často stěhují, stoupá. Navštívili jsme městečka, kde se podle průzkumů žije nejlépe v Česku.

Oblíbená místa pro život mají mnoho společného. Kromě dobré dostupnosti do velkých měst také množství škol a lékařských ordinací, obchodů, služeb a kulturních akcí. Obyvatelé těchto měst mají blízko k přírodě a netrpí znečištěným ovzduším, často se navzájem znají a setkávají. Žijí spolu. Díky blízkosti velkých měst místní nemají nouzi o práci a zároveň je v těchto lokalitách bydlení o mnoho víc dostupnější než v nedalekých městech. To jsou důvody, proč se do městeček stěhují mladí lidé.

Podle průzkumu společnosti Partners vydávají lidé bydlící v nájmu v průměru měsíčně více než ti, kteří bydlí ve vlastním.

Byty v menších městech s dobrou dostupností do Prahy jsou stále populárnější. A to zejména kvůli nárůstu cen bytů ve velkých městech. Naše byty poblíž Prahy se dokonce prodávají rychleji než domy.

Ondřej Micka, Crestyl

Nový trend. Byty s předzahrádkami

Bydlení v bytě s předzahrádkou je kompromisem pro všechny, kteří chtějí mít zahradu a více prostoru a zároveň se nechtějí starat o velký pozemek nebo o dům. I proto patří byty s předzahrádkami k velmi oblíbeným typům bydlení. Jejich ceny bývají srovnatelné s byty ve vyšších patrech.

Říčany

15 619
1.

Hledáte nejlepší lokalitu pro život? Ze všech českých obcí se nejlépe žije v Říčanech na okraji Prahy. A to z části i proto, že vzdálenost do centra Prahy je pouhých 20 kilometrů.

Centrum Prahy
0
0

Další výhodou bydlení v Říčanech je také to, že se nachází na železniční trati spojující Prahu a Benešov, pravidelně sem rovněž jezdí autobusy pražské integrované dopravy. Obyvatelé mohou navíc využít bezplatných autobusových linek, jež městem projíždějí a jsou hojně využívané dětmi na cestování do škol, školek a gymnázií, které se v městě nachází.

V centru Říčan je rovněž hrstka stylových kaváren, kde se místní rádi scházejí. Město žije po celý rok různými akcemi, odehrává se tu spousta koncertů, festivalů a slavností.

Jureček

Jureček, koupaliště s přilehlou hospodou, je místem setkávání sousedů různých generací. Častým hostem zdejší plovárny a restaurace byl i herec Oldřich Nový, který měl plavání ze všech sportů nejraději.

Ve volnočasovém centru Na Fialce se nachází kino, sportovní hala, bazén a sauna. Ze všech sportovních a uměleckých klubů, které ve městě fungují, je proslulý zejména ten ragbyový. Byl založen už v roce 1944 a i v současnosti je velmi úspěšný.

Nedostupné bydlení? Nebojte se zeptat na hypotéku.

Spousta lidí sní o vlastním bydlení a zároveň má pocit, že na hypotéku nedosáhne. Nezjistí si ale, jak se věci ve skutečnosti mají. Neztrácejte hlavu a zeptejte se v bance na své možnosti, výši hypotéky a splátek. Možná budete překvapení, že i v dnešní době stoupání cen nemovitostí nemusí být vlastní bydlení jen sen.

Zpět na žebříček

Hustopeče

5 964
3.

I Hustopeče, šestitisícové město mezi Brnem a Břeclaví, patří v celém Česku ke špičkovým místům pro život.

Centrum Brna
0

Město je ráj pro milovníky vína i turisty, kteří často míří za unikátními mandloňovými sady nebo na návštěvu do nedaleké levandulové farmy. Hustopeče jsou významnou vinařskou oblastí, a tak není divu, že jimi procházejí i tři vinařské cyklostezky.

Hustopeče leží na trase mezi Brnem a Bratislavou, a tak to za prací a do velkých měst včetně Vídně není daleko. Nachází se tu několik mateřských a základních škol, gymnázium a dvě učiliště.

Místní kolorit je daný moravským folklorem. Desítky vinařských sklepů, slavnosti, hody, tanec a muzika. To jsou stěžejní zdroje místní zábavy. Součástí bujarých oslav bývá skvělé víno a voňavé pochoutky, hlasitý zpěv, energický tanec, tradiční kroje, cimbálová a dechová muzika.

Roman Fabig

Mám rád ruch velkých měst i ticho ve vinicích

Mladý vinař Roman Fabig se rozhodl usadit v Hustopečích a navázat na rodinnou tradici.

Založil inovativní vinařství, kde uplatňuje svoje zkušenosti. Ty získal v Rakousku, ve Španělsku a na Novém Zélandu. Hustopeče jsou teď podle něj v kurzu, stěhují se sem rodiny, které to do Brna nemají daleko.

Více
Zpět na žebříček

Černošice

7 170
4.

Necelých 20 kilometrů od centra Prahy leží Černošice. Lokalitu na břehu Berounky si oblíbila řada významných českých herců, vědců a dalších osobností.

Centrum Prahy
0
0

Dobré spojení do Prahy a místní romantická příroda je ideální kombinací pro život. To dokazuje i množství vystavěných domů a vil.

Vlaky do Černošic jezdí ve špičce po 10 minutách. Město žije sportem, hudebními koncerty, masopusty a poutěmi. Na akcích se mísí starousedlíci s mladými rodinami a sezónními obyvateli chatové osady.

Sportovní nadšenci se mohou zapojit do různých sportovních klubů, věnovat se třeba atletice, krasobruslení, karate nebo basketbalu. Plavci a milovníci opalování mohou v létě navštívit městskou pláž. Rodiče zase ocení 8 fungujících školek.

Koncerty, taneční večery, plesy a večírky se odehrávají v prostoru Club Kino, který rádi navštěvují i přespolní.

Zpět na žebříček

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

19 136
5.

Nedaleko východního okraje Prahy leží další lokalita, kde se kvalitně žije. Brandýs s renesančním zámkem leží na levém břehu Labe, Stará Boleslav s nejstarším křesťanským poutním místem v Česku zase na pravém.

Centrum Prahy
0

Ve městě se vše točí okolo Labe, kolem kterého vede několik cyklistických tras, kde se setkávají plavci, rybáři a milovníci pohody stejně jako surfaři a vodní slalomáři. Není překvapením, že k místním rodákům patří také olympionik a veslař Ondřej Synek. Součástí říčních břehů jsou i nedaleké Lázně Toušeň.

Koncerty a festivaly, volnočasové aktivity pro děti i seniory. Město nabízí pro každého něco. A pro odpočinek poslouží některá z desítek restaurací a hospůdek.

V brandýských sportovních areálech trénovali i Dana a Emil Zátopkovi.

Vaše banka vám věří víc než cizí.

Zpravidla bývá výhodnější sjednat si hypoteční úvěr u banky, kde už některé své účty máte. Taková banka vás lépe zná a dovede vám i lépe poradit, navíc nebudete muset dokládat spoustu dokumentů.

Zpět na žebříček

Židlochovice

3 826
7.

Městečko náležící okresu Brno-venkov se nachází od Brna jen 20 kilometrů. Jedná se o obec ve Velkopavlovické vinařské oblasti.

Centrum Brna
0

Židlochovice jsou sice malé, zato ale nabízejí pohodu a vlastně vše, co k životu potřebujete, včetně škol a lékařů, koupaliště a přírody. Městečko totiž leží uprostřed zalesněných kopců, na jihu se rozkládá nížina plná ovocných sadů a vinic.

Židlochovice žijí moravským folklorem. Během roku se konají svatomartinské slavnosti, hody, meruňkobraní a raritou je i vánoční pochod čertů. Sousedé se rádi potkávají a dobře se znají.

Území kdysi protínaly důležité obchodní stezky, v současnosti jsou Židlochovice dostupné po dálnici a železnici vedoucí z Brna na Olomouc, Bratislavu a Vídeň. Kromě toho městečko leží na husté síti silniček a cyklotras včetně té spojující Brno s Vídní.

Zpět na žebříček

Beroun

19 510
8.

Beroun je oblíbenou lokalitou mezi lidmi, kteří hledají kompromis mezi rušnou Prahou a venkovem. Jeho oblibu dokládá i fakt, že zde žije přibližně 20 tisíc obyvatel a další mladé rodiny se sem stěhují.

Centrum Prahy
0
0

Město leží na soutoku Berounky a Litavky, zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. Nachází se na spojnici mezi Prahou a Plzní a už od středověku je významnou obchodní a dopravní křižovatkou. Navíc je obklopené nádhernou přírodou a chráněnými krajinnými oblastmi Českého krasu a Křivoklátska. Okolní kopce a lesy lákají turisty stejně jako nedaleký Karlštejn.

Díky Berounce ve městě funguje mnoho koupališť. Pro běžný život ale ještě o něco víc oceníte skvělou dostupnost do Prahy, především často jezdící vlaky a množství základních a středních škol. Navíc tu funguje 10 školek a několik dětských skupin, které jsou určené pro děti od 1 do 6 let.

Fanoušci netradičních sportů si v Berouně mohou vychutnat podvodní ragby, místní potápěči patří v tomto sportu ke světové špičce a nominovali se i na mistrovství světa. Kromě ragby tu fungují také tenisové, fotbalové, plavecké nebo taneční kluby. Sportoviště a dětská hřiště doplňuje zimní stadion a akvapark.

Také kulturní scéna je v Berouně bohatá. Kromě kina, muzeí a galerií se ve městě často konají koncerty a další akce včetně tanečních pro dospělé, představení místního divadelního souboru a zájemci mohou využít rovněž prostory zkušeben určené pro kapely. Místní i přespolní se pravidelně scházejí na farmářských, adventních a velikonočních trzích. A specialitou jsou veliké hrnčířské trhy, kam míří výrobci z celé země.

Problémy se splácením? Vše se dá řešit.

Hypotéka je bezpochyby závazek na dlouhé roky. Snažte se být obezřetní a dobře si promyslete, jak vysoké částky budete schopní splácet. Když se něco stane a nebudete moci splátku uhradit, banky se většinou snaží s klienty domluvit a třeba i na pár měsíců pozastavit splácení, například když přijdou o práci.

Výhoda Berouna je dobrá dostupnost do Prahy a zároveň vysoká úroveň bydlení za podstatně nižší cenu. Do práce mohou obyvatelé snadno dojíždět a cesta trvá často i kratší dobu než z pražských periferií, kde jsou ceny bydlení mnohem vyšší,

říká Ondřej Micka z developerské společnosti Crestyl, která v Berouně staví bytové domy.

Zpět na žebříček

Šlapanice

7 563
9.

Méně než 10 kilometrů jihovýchodně od Brna se nachází městečko Šlapanice, kde žije téměř 8 tisíc obyvatel. V okolí leží několik přírodních památek, kde se vyskytují vzácné dřeviny, rostliny a zvířata.

Centrum Brna
0
0

Kromě škol se v městečku nachází také sportoviště a plavecký bazén. Kromě spolků a organizací zajišťujících volnočasové aktivity vám život ve Šlapanicích zpříjemní také folklorní slavnosti, hody, masopusty a košty. A dokonce i farmářské trhy a každoroční zabijačky. V kulturním domě se odehrávají plesy, koncerty nebo divadelní představení. A v obci najdete také lékaře a školy.

Děti i dospělí mohou využít hřiště a sportoviště, atletický areál, bazén nebo kluziště. Ve městě funguje tenisový, fotbalový a atletický klub, hraje se pétanque i stolní tenis a pejskaři se scházejí v kynologickém klubu. Několik folklorních souborů doplňuje ještě spolek ochotnických divadelníků.

Zpět na žebříček

Litomyšl

10 429
10.

Více než 10 tisíc obyvatel má Litomyšl, město v Pardubickém kraji, které leží mezi Svitavami a Ústím nad Orlicí.

Centrum Prahy
0
Centrum Brna
0

Spokojenost života v Litomyšli tkví v místních lidech. Ve městě funguje více než 100 spolků a sdružení, ve kterých se pořádají komunitní akce. I to je důvod, proč z Litomyšle mladí lidé neutíkají jinam a žijí spokojeně nedaleko Orlických hor.

Rodné město skladatele Bedřicha Smetany bylo zároveň po 11 let domovem spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové. Není divu, že je v Litomyšli spousta restaurací a kaváren.

Kromě sportovní haly a stadionu, koupaliště a knihovny se místní schází v kině, v galeriích a v knihovně. Pro večerní zábavu poslouží kluby a bary, kde se konají koncerty a diskotéky.

Kultovní je zahájení místní lázeňské sezóny akcí Lázně ducha, kdy ožívá kolonáda a do ulic míří lidé ve fracích, kostýmcích a kloboučcích. Ještě o něco větší je festival vážné hudby Smetanova Litomyšl. Centrem všech kulturních akcí včetně jarmarků je místní náměstí, kde se často „něco děje”.

Odpočinout si můžete v klášterních zahradách a v dalších prostorech kolem zámku nebo ve Váchalově uličce, kde si můžete vychutnat kávu v místní malebné kavárně a restauraci.

Jiří Vogel

Pokaždé se rád vracím domů

Podnikatel Jiří Vogel rozjel před několika lety výrobu designových bloků, zápisníků, fotoalb a diářů.

Litomyšl, město uprostřed republiky, je jeho srdeční záležitost. „Pár dní v týdnu trávím pracovně v Praze, ale nikdy mě nenapadlo se do Prahy přestěhovat. Nikdy se mi nestalo, že bych se netěšil zpátky domů,” vypráví Jiří.

Více
Zpět na žebříček

Výhody bydlení v menším městě

Dostupnější bydlení
Příroda
Klid a pohoda
Zdravější vzduch
Sousedská pospolitost

Hypotéka není nedostupná. Dopřejte si dostupné bydlení i vy.

Kalkulačka Chci si to spočítat