Seznam Native ve spolupráci s

Usnadněte si práci v péči o domácnost.

Jak si najít

chvilku pro sebe?

Uklizená domácnost podle některých lidí

znamená klidnou mysl.

Neuspořádané prostředí může způsobovat stres a úzkosti. Jak si uklízení co nejvíce usnadnit? A jak si muži a ženy v Česku rozdělují domácí práce?

Podle aktuálních statistik připadá v každé druhé české domácnosti většina domácích prací na ženy. A nezáleží přitom na tom, zda jsou ženy zaměstnané či nikoli.*

Až 92 % Čechů a Češek se domnívá, že by času na sebe a své záliby měli mít oba z partnerů stejně.** V každé druhé domácnosti v Česku tráví ženy úklidem a péčí o děti za den v průměru o hodinu déle než muži.*

*Zdroj: Gender Equality Study, 2020, agentura Simply5 pro INGKA Group

**Zdroj: Naše společnost, 2020, CVVM Sociologický ústav AV ČR

V posledních letech je dělení „neviditelné práce“ mezi muži a ženami férovější, přesto ženy stále tráví prací v domácnosti více hodin. Problémem je také mentální zátěž spjatá s plánováním a organizací domácích prací. „Mnohé ženy fungují jako ‚manažerky domácnosti‘. Sice nejsou na práci v domácnosti samy, ale cítí se povinny zařídit, aby zapojily i partnera. Musí dát pokyn, jinak by práce odvedena nebyla,“ popisuje Lenka Formánková, výzkumná pracovnice v oblasti genderu z Akademie věd ČR.

Ženy vs. muži:

Jak si doma dělí práci?

Zdroj: Gender Equality Study, 2020, agentura Simply5 pro INGKA Group

Kdo žehlí?

většinou ženy: 85 %

většinou muži: 4 %

Kdo pere prádlo?

většinou ženy: 73 %

většinou muži: 5 %

Kdo vaří?

většinou ženy: 55 %

většinou muži: 12 %

Kdo chodí na nákupy?

většinou ženy: 24 %

většinou muži: 21 %

Kdo zařizuje opravy v domácnosti?

většinou ženy: 4 %

většinou muži: 77 %

Kdo se stará o auto?

většinou ženy: 5 %

většinou muži: 83 %

Férové rozdělení domácích povinností vede podle studií ke spokojenému partnerskému životu.

Nezáleží přitom na tom, zda danou práci vykonávají oba dva a střídají se, nebo zda má každý svůj jasně daný úkol. „Rozdělení práce na mužské a ženské nutně nemusí být špatně. Když se v rodině rozdělí úkoly a vytvoří se rutina, začnou se jednotliví členové v dané práci zdokonalovat, a tak je úklid a péče o domácnost efektivnější,“ dodává výzkumnice Lenka Formánková. Když má domácnost dlouhodobě na starost jen jeden z partnerů, může ho to psychicky i fyzicky přetížit.

Naučte se uklízet

snadno a efektivně

Nejen férové rozdělení domácích prací, ale i častější a kratší uklízení vám ušetří spoustu energie a času při péči o domácnost. Inspirujte se tipy, jak zvládnout uklidit byt rychleji a snadněji.

5 tipů

pro snadnější úklid:

1. Minimalismus nadevše

Zbavte se „lapačů prachu“ a pamatujte na to, že méně někdy znamená více. Máte ve skříni kousky oblečení, které nenosíte? Darujte je. Možná vám fakt, že jste svým oblečením někomu pomohli nebo udělali radost, usnadní loučení. Čím méně věcí máte, tím méně musíte uklízet.

2. Průběžný úklid šetří síly

Jestli se chcete vyhnout velkému a zdlouhavému úklidu, věnujte každý den několik minut ukládání věcí na jejich místo a průběžně poklízejte, co je viditelně třeba. Jednou týdně pak jen vydezinfikujte koupelnu a toaletu a vytřete podlahu.

3. Uklízení není za trest

Někteří lidé u uklízení relaxují. Pokud se do péče o domácnost musíte nutit, udělejte si z ní příjemný rituál. Pusťte si k úklidu svoji oblíbenou hudbu a za úklid se pak něčím odměňte.

4. Prach stírejte shora dolů

Aby vaše úsilí dávalo smysl, nejprve setřete prach ze všech povrchů a až následně se pusťte do vysávání a vytírání podlah. V opačném pořadí by prach padal na již vyčištěnou podlahu. Při vysávání je vhodné otevřít okna, aby zvířené prachové částice mohly vzduchem proudit ven a neusazovaly se opět v interiéru.

5. Pořiďte si dobré pomocníky

Jestliže je pro vás úklid jen otravnou povinností, zvažte investici do výkonných spotřebičů. Sušička prádla, myčka nebo robotický čistič na okna vám ušetří čas i námahu. Pokud se nechcete věnovat vysávání podlah, práci za vás zastane robotický vysavač.

Nechcete uklízením trávit dlouhé hodiny? Svěřte péči o domácnost chytrým spotřebičům, ušetřete svůj čas a udělejte si chvilku pro sebe.

Chci si usnadnit uklízení

Tip: Provoňte svoji domácnost během vysávání

Stačí na filtr ve vysavači nakapat pár kapek bytového parfému nebo vonného oleje. Po vysávání tak bude váš domov příjemně provoněný.

Od košťatk robotům:

Jak šel čas s vysavači?

Vysavače jsou dnes běžnou součástí každé domácnosti. Lidstvo si chtělo usnadnit práci při čištění podlah už před více než 150 lety, kdy lidé místo košťat a smetáků začali používat mechanické zametače koberců.

Jak se v minulosti vysávalo?

1. První inovace

Košťata a smetáky byly pro člověka jediným nástrojem na úklid podlah po mnoho staletí. První inovace v této oblasti přišla až v roce 1860 ve Spojených státech, kdy byl vynalezen první mechanický zametač koberců. Fungoval na principu kartáče rozpohybovaného tahem dopředu a dozadu.

2. Vynález průmyslové revoluce

Manuálně poháněné předchůdce vysavače nahradil na konci 19. století první model se spalovacím motorem. Tyto stroje pracovaly tak, že místo nasávání prachu jej pouze odfoukávaly do vzduchu, což nebylo úplně ideální řešení.

3. Vysavač tažený koňmi

Vysavače, které podlahy zbavovaly nečistot sáním, byly vynalezeny až v roce 1901. Tehdy v Británii sestrojili přístroj, který přes plátěný filtr prach nasával a nevířil. Jediným háčkem byla hmotnost tohoto vynálezu. Přístroj byl tak těžký, že musel být tažen koňským povozem. Vedla z něj desetimetrová hadice, která vzduch z vysávání přes filtr vypouštěla na ulici.

4. První přenosný elektrický vysavač

V roce 1907 se v americkém Ohiu zrodil první přenosný vysavač. Ten už nasával nečistoty do plátěného sáčku. Do konce druhé světové války však vysavače zůstávaly luxusními předměty, které si běžná domácnost nemohla dovolit. Až po válce se vysavače staly dostupnější a rozšířenější.

5. Výkonnější a lehčí

Druhá polovina 20. století se nesla ve znamení vylepšování sacího výkonu, účinnosti filtrů, materiálu vysavačových sáčků i ubývání na váze samotných přístrojů. V 80. letech se na trhu konečně začaly objevovat lehké ruční vysavače s dobíjecí baterií.

6. Robotičtí pomocníci

V roce 2001 byla na trh vypuštěna revoluční novinka – robotický vysavač, který úklid podlah zvládá zcela sám. V současnosti na trhu najdete spoustu typů s různými technologickými vychytávkami, jako jsou například chytrá čidla.

Tip: Zatoulala se vám na koberci náušnice nebo drobný šroubek?

Nemusíte hned na kolena. Stačí navléct silonovou punčochu na hubici vysavače a pečlivě vysát dané místo. Punčocha ztracený předmět zachytí a vy si ušetříte zdlouhavé hledání.

Robotický vysavač vám ušetří čas,

který můžete věnovat sobě.

Jak obstojí v bytě s domácími mazlíčky nebo na koberci?

Děti

Do domácností s malými dětmi vyberte robotický vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i ten nejjemnější prach a roztoče. Pořídit si můžete také robota se zabudovanou UV lampou, jejíž záření ničí bakterie a alergeny. Děti si tak mohou hrát na perfektně čisté podlaze.

Domácí mazlíčci

Jestli sdílíte domácnost s chlupatým mazlíčkem, jistě oceníte PET kartáče s gumovými lamelami, které se snadněji čistí od namotaných chlupů a zároveň si s nimi poradí na všech typech podlah. A pokud je váš mazlíček citlivý na hlasité zvuky, pořiďte si robotický vysavač s tichým režimem.

Koberce

Pokud podlahy vašeho domova pokrývají převážně měkké koberce, správnou volbou bude vysavač se štětinovým kartáčem. Nejen že koberce důkladně vyčistí od veškerých nečistot, ale zanechá je i krásně načechrané.

Podlahy

Co takhle vysávat a vytírat zároveň? Vybrat si můžete robotického pomocníka, který mopuje na sucho s antistatickou utěrkou nebo na mokro s nádržkou na vodu.

Byt

Připadá vám, že je váš byt příliš členitý na to, aby si v něm robot poradil? Do takového bytu bude vhodný robotický vysavač s inteligentní navigací, kterou vede kamera nebo laserové senzory. Vysávací pomocník si sám zmapuje terén i překážky a váš byt náležitě uklidí.

Dům

Bydlíte v domě se schody? Ani tam se nemusíte bát robota vypustit. Vyberte si typ vysavače, který má zabudovanou ochranu proti pádu. Tu zajišťují ultrazvukové nebo infračervené senzory. Vhodnou volbou může být i robotický vysavač, který funguje s tzv. virtuálními bariérami. Když víte o nějakém místě, kam nechcete vysavač pouštět, stačí na zem natáhnout magnetickou pásku nebo pomocí senzorů vytvořit virtuální zeď.

Pozor na tmavé podlahy

Senzory některých robotických vysavačů nemusí dobře rozpoznávat příliš tmavé podlahy. Je lepší si proto vybraný model nejprve vyzkoušet doma.

Symbo –

roboti, se kterými se domluvíte česky pomocí aplikace

Ve světě robotických vysavačů máme i své české zástupce.

Značka Symbo přináší inovace v oblasti úklidu podlah i oken. Robotické pomocníky můžete ovládat na dálku pomocí svého smartphonu a aplikace, která je kompletně v češtině.

Vysávání v průměru zabere 30 minut času.

Věnujte ho raději sobě. Práci nechte na robotovi.

Chci mít chvilku pro sebe