Seznam Native ve spolupráci s

Jak si tyhle Vánoce doopravdy užít

Dovedete si představit, že letošní Vánoce prožijete bez stresu?

Nenechte se rozhodit spěchajícími davy lidí v obchodních centrech ani instagramovými fotkami načančaných podnosů plných cukroví. Letošní Vánoce si konečně užijete! Jak na to?

Shánění dárků a trávení hodin v nekonečných frontách se střídá se záchvatovitým pečením. Do toho chcete zvládnout generální úklid, výběr toho nejkrásnějšího stromku a obří nákupy potravin. Čas nikdy tak rychle neutíká jako během Štědrého dne. A když se konečně zdá, že je po všem, stres z příprav vystřídají nervy z neohlášených návštěv během nadcházejících svátků.

Není divu, že si řada lidí chodí do práce po Novém roce hlavně odpočinout. Vánoce jsou obrovskou fyzickou i duševní zátěží. Záleží ale především na každém z nás, jak si svátky užijeme. Oprostěte se od představ dokonalých Vánoc, buďte vděční za to, že můžete být se svými nejbližšími, a alespoň jednou v roce zapomeňte na svůj mobilní telefon.

Jak si užít Vánoce bez stresu? Máme pro Vás 8 tipů

Buďte nad věcí. Vánoce přicházejí každý rok, je jen na vás, jak moc se budete stresovat.

Rozklíčujte, co je příčinou vašeho stresu, a snažte se vše vyřešit s chladnou hlavou.

Nebazírujte na detailech. Vánoce se obejdou bez speciálního prostírání nebo umytých oken.

Domluvte se předem s návštěvami na tom, kdy dorazí a jak si společný čas představují.

Nenakládejte si toho na svá bedra příliš. Je opravdu nutné mít napečených 8 druhů cukroví? Nevyhazujete je po Vánocích?

Buďte vděční a radujte se z maličkostí. Najděte si čas i pro sebe a svůj odpočinek.

Do příprav zapojte celou rodinu. Děti mohou zdobit stromek a salát může přinést návštěva.

Nařiďte si digitální detox. Bez telefonů, počítačů a televize si více užijete přítomný okamžik. Nenechte se stresovat obrázkem dokonalých Vánoc na sociálních sítích a přicházejícími e-maily.

Prioritizujte

Smiřte se s tím, že nemůžete stihnout všechno.

Nemusíte mít dokonale uklizeno, návštěvy nebudou zkoumat šmouhy na oknech. K větší pohodě vám může pomoci i plán, ve kterém rozřadíte úkoly podle jejich důležitosti. Vyberte tři hlavní, bez kterých se na Vánoce neobejdete, zbylé úkoly rozřaďte na ty, které byste také ráda stihla, a na ty, které nejsou důležité. Budete mít snad horší Vánoce, pokud nebude vycíděno?

Zeptejte se svých blízkých

Dost možná se v období Vánoc stresujete jen proto, že chcete svým blízkým dopřát dokonalé Vánoce. Často se ale stává, že představy o sváteční dokonalosti se značně liší. Zeptejte se svých blízkých, jak podle nich vypadá ideální Štědrý den. Možná budete překvapení, že i malé děti spíš než celodenní koukání na pohádky ocení, když s nimi půjdete bobovat nebo nakrmit veverky v parku. Vánoce jsou jedinečnou příležitostí, jak konečně strávit spoustu času se svými blízkými.

Odvažte se užít si Vánoce po svém

Nikde není psáno, jak správně slavit Vánoce. Co rodina, to jiné zvyky. Nebojte se a jděte proti davu, pokud vám dosavadní slavení Vánoc nevyhovuje. Odjeďte na svátky na hory nebo k moři, domluvte se s ostatními a přestaňte si dávat množství dárků nebo zaveďte společné přípravy štědrovečerní večeře. Naučte se přenechat úkoly i jiným a udělejte vše pro to, aby byly tyto Vánoce především v pohodě.

Žijte přítomností

Jestli se chcete naučit uklidnit, lépe zvládat hněv a stresové situace a taky lépe prožívat přítomnost, zkuste techniky mindfulness. Ty vám mimo jiné pomůžou najít klid v současném uspěchaném světě.

1/5

Dárkové strategie

Trávíte každý advent vymýšlením těch nejlepších dárků pro své blízké?

A co kdybyste ten čas raději strávili odpočíváním nebo se věnovali svým koníčkům? Domluvte se s ostatními na tom, kolik dárků nebo do jakého finančního limitu si budete navzájem dávat. Anebo se spojte a všichni vymyslete jeden dárek pro každého. Nebo si je můžete navzájem vyrobit. Pro děti jsou Vánoce v každém případě zážitek, a to i bez hromady dárků.

Navíc pak nebudete muset trávit celý rok uklízením spousty hraček a nepotřebných věcí. Nejlepší dárek, který můžete dát, je čas, který svým blízkým věnujete. Místo pobíhání po obchodech raději vezměte své děti na procházku.

Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak zpomalit a užít si čas se svými milovanými. Kolik času během roku s nimi trávíte?

0 hodin

Spánek

0 hodin

Práce

0.0 hodiny

Volný čas

z toho

0,0 hodiny

Cestování, domácnost

0,0 hodiny

Surfování po internetu, sociální sítě, sledování televize

0 hodina

Odpočinek

0 hodina

Rodina a přátelé

0,0 hodiny

Čtení a poslech hudby

0,0 hodiny

Sport a cvičení

Proměny české společnosti, Sociologický ústav Akademie věd ČR, 2016

Darujte svým blízkým čas. Máme pro Vás 12 tipů, jak na Vánoce stmelit rodinu

Udělejte z vánočních příprav dobrodružství. Cukroví vyrábějte s dětmi. Nevadí, že nebude úplně dokonalé. Určitě si užijete spoustu zábavy.

Povídejte si s dětmi o vánočních tradicích a o tom, co by rády od Ježíška dostaly.

Vyrobte společně adventní věnec a ze zapalování svíček udělejte společný rituál.

Pokud chystáte dětem pořídit nové hračky, projděte s nimi ty staré a nepotřebné. Doneste je do charity, dětského domova nebo azylového domu.

Naučte se s dětmi zpívat a hrát koledy.

Vyrobte z moduritu či z papíru originální betlém.

Na Štědrý den zpomalte. Místo uklízení běžte na procházku, bobovat, bruslit nebo krmit zvířata v parku.

I štědrovečerní večeři můžete udělat společně. Větší děti nechejte obalovat kapra nebo smažit řízky.

Večer si vyprávějte o tom, jak Vánoce slavili prarodiče, když byli malí. Jaký nejmilejší dárek dostali?

Rozkrojte jablko, lijte olovo či vosk do vody a zkuste pustit skořápkové lodičky po vodě. Co se asi v příštím roce stane? A za co jste vděční z toho letošního?

Dárky rozbalujte jeden po druhém, abyste si je více užili a všichni měli možnost těšit se s tím, kdo rozbaluje.

Mezi svátky nevysedávejte jen před televizí, zkuste být víc spolu. Vyrazte na výlet nebo sportovat.

Najděte si na Vánocích maličkosti, které máte rádi

Podle psycholožky Martiny Viewegové z Psychoterapie Anděl je období Vánoc náročnější z několika důvodů. „Lidé mají často pocit, že je to oslava materiální hojnosti. Z psychických stresorů se často objevují pocity, že bychom měli být superlidé, vše stihnout nachystat a ještě být perfektně naložení,” říká odbornice na duševní zdraví.

Zátěží jsou i vánoční večírky, kvůli kterým méně spíme a jsme více unavení. Lidé mají na Vánoce zvýšený strach z pocitu osamělosti, anebo z rodinných sešlostí, které nemusí být vždy příjemné. „Moji klienti často řeší, jak si udělat Vánoce po svém, aniž by to způsobilo katastrofu v rodinných vztazích,” dodává. Ke stresu někdy přispívá i bilancování v závěru roku. „Je potřeba si uvědomit, že je jen na nás, jak svátky pojmeme a jak nebo čím se necháme zneklidňovat,” říká Viewegová.

„Je důležité si na Vánocích najít něco, co na nich máme rádi. I kdyby to mělo být jen cukroví, které jinak není k dostání. Zastavte se, vychutnejte si čaj nebo svařák, kochejte se výzdobou a vychutnejte si okamžiky, které máte rádi a které vám dělají dobře,”

radí odbornice. Pokud v období Vánoc řešíte hlavně problémy v rodině, zkuste se jim věnovat po celý rok. „Svátky většinou odhalí to, co se snažíme zametat pod koberec nebo před čím utíkáme. Proto je potřeba naučit se mluvit i o nepříjemných věcech, sdílet emoce a naučit se navzájem ocenit,” dodává.

Stresuje vás adventní období? Je jen na vás, jak si letošní Vánoce užijete.

Příjemně strávené Vánoce s rodinou přeje Milka.