Seznam Native ve spolupráci s ARCHER reality

Jak si vybrat ten pravý domov?

Už dávno neplatí, že rodina žije po celý život pospolu v generačním domě, spíše naopak. Během života se stěhujeme i několikrát a v průběhu času se mění i naše preference ohledně bydlení. Po čem jsme toužili v mládí, nás už nyní neoslovuje a přemýšlíme, kde se s rodinou usadit.

Vlastnit nemovitost znamená mít určitou jistotu i v rozbouřených dobách. Trh s nemovitostmi je totiž dlouhodobě stabilní investicí, kterou neohrozila ani světová koronakrize. Úroky hypoték se navíc blíží ke svému historickému minimu. Podívejte se, podle čeho je dobré se orientovat při výběru nemovitosti a proč není vždy moudré dělat kompromisy.

Vím, jak by měl vypadat můj domov?

Před samotným hledáním vhodné nemovitosti je dobré položit si několik zásadních otázek, které vám usnadní další rozhodování.

Jaké jsou vaše požadavky na ideální bydlení? Vyberte ty nejdůležitější, kde nechcete dělat kompromisy:

Chci velký byt či dům pro rodinu
Stačí mi menší užitná plocha
Toužím po dvoupatrovém domě
Nechci rekonstruovat
Zařídím si bydlení po svém
Potřebuji velký pozemek
Nemám příliš financí
Chci zahradu
Chci garáž
Chci balkon
Vyřídím si hypotéku
Chci nemovitost přímo ve městě
Chci nemovitost v dobré dojezdovévzdálenosti od města nebo na vesnici
Hotovo

Skvěle! Ujasnili jste si požadavky na vlastní bydlení. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak dojít k vysněnému domovu.

Pokud vás napadají další informace, které jsou pro vaše bydlení nezbytné, sepište si je na papír, ať máte možnost se k nim později vrátit.

„Většinou když lidé uvidí černé na bílém, co doopravdy chtějí a očekávají od svého domu, mohou později i podle svých finančních možností měnit priority týkající se jejich vysněného domova. Nemusí tak dojít ke zbytečným kompromisům, kterých později mnohdy litují, protože skončí v bydlení, které se jim vlastně nelíbí,“

říká František Lukáč, ředitel společnosti ARCHER reality.

Hledám svoje první bydlení

Pro mladý pár či někoho, kdo žije sám, se vyplatí volit spíše menší a levnější variantu bytu. Na malém prostoru oceníte zejména polyfunkční nábytek. Někdy se totiž musí vměstnat do stísněnější místnosti ložnice, pracovna i obývací pokoj naráz.

Hlavním ukazatelem, kterým byste se při koupi měli řídit, je cena v poměru k velikosti. Zajímejte se o to, jestli k bytu náleží i sklep. Místo navíc oceníte nejen při stěhování.

Tahák do kapsy:

Víte, jaké dispozice nemovitostí známe?

3 + 1, 4 + kk, 4 + 1 vychází ze stejné analogie jako předchozí.

Chodíte rádi do divadel, restaurací a láká vás noční život velkoměsta? Zajímejte se o lokality, ve kterých to žije. V případě, že nemáte vlastní vůz, zaměřte se na místa s dobrou dopravní dostupností. V opačném případě si zjistěte, jestli parkováním a hledáním vhodného místa nestrávíte celé mládí. Lokalitu bydlení vybírejte vždy s přihlédnutím k tomu, po čem vaše srdce nejvíce touží. Ze statistik vyplývá, že mladí lidé nejraději žijí v okolí velkých měst. Nejvíce jsou zastoupeni v Praze a Středočeském kraji. Prvenství nejvyššího podílu obyvatel ve věku do 29 let vyhrává Lysá nad Labem (36,7 %), hned v závěsu jsou Říčany (35,2 %).

Města s nejvyšším podílem obyvatel ve věku do 29 let

Zdroj: Český statistický úřad

Lysá nad Labem36,7 %Podíl obyvatel ve věku do 29 let
Říčany35,2 %Podíl obyvatel ve věku do 29 let

Bydlení ve větším městě je nad mé možnosti. Má to řešení?

Zkuste koupit ubytovací jednotku. „V praxi se s nimi setkáváme hlavně u novostaveb. Na první pohled vypadají uvnitř jako běžný byt. Když se ale podíváme blíž, zjistíme, že nesplňují některé normy. Například kritéria ohledně vyšší hlučnosti či méně světla v prostoru. Z právního hlediska se tedy jedná o nebytové jednotky. A doporučil bych ji někomu, kdo v bytě netráví celé dny,“ vysvětluje makléř.

Můžu v takovém bytě žít?

Ano, můžete. V bytě si lze zřídit i trvalou adresu. Tedy za předpokladu, že se byt nachází v objektu označeném popisným číslem.

Jak zvýšit hodnotu malého bytu?

Může se stát, že za nějaký čas vám bydlení začne být malé a vy se začnete porozhlížet po novém. Stávající nemovitost můžete buď pronajímat, nebo prodat. Rady zkušenějších se vám tak mohou hodit. „U nemovitostí máme pro klienty k dispozici dokument s názvem 20 rad a tipů, jak lépe prodat. Zmiňujeme v něm například, že se vyplatí kontrolovat a případně opravit drobnosti, jako jsou kohoutky a žárovky, nefunkční dveře a skříňky. Své udělá i o to, jestli je v bytě či domě uklizeno. Ve chvíli, kdy přijde potenciální zájemce a vyvalí se na něj celý šatník, tak nejde zrovna o nejlepší vizitku,“ podotýká František Lukáč.

Příběh Alice a Karla

„S přítelem jsme se po dvou letech rozhodli, že si pořídíme vlastní bydlení. Prioritou pro nás byla lokalita v blízkosti zeleně. Zároveň jsme chtěli být blízko centru města. Hledali jsme byt s dispozicí minimálně 3 + kk, nejlépe však 3 + 1. Výběr vhodného domova se ukázal jako běh na dlouhou trať. U každého jsme měli pocit, že v něm něco chybí nebo nám nevyhovuje.

Nabídka od ARCHER reality ale měla všechno, po čem jsme toužili. Makléř nám ukázal nejen výhody bytu, ale pomohl nám i v ostatních záležitostech, jako je financování nemovitosti, převod energií nebo podání návrhu do katastru nemovitostí. Nyní už několik let bydlíme spokojeně ve vlastním.“Chci domov snů

Potřebujeme místo pro děti

Jestliže přemýšlíte o založení rodiny nebo se již těšíte z nového člena rodiny, oceníte především dostatek prostoru a dobrou občanskou vybavenost. V prvé řadě si rozmyslete lokalitu a to, jestli se vidíte spíše v domě, či bytě. Obojí má svoje pro a proti.

Neztrácejte čas ani nervy

Koupě bytu či domu vyžaduje mnoho času i odborných znalostí. Je třeba zkontrolovat stav sklepů i vlhkost zdí, u rodinných domů zase stav střechy i krovů. Je třeba nahlédnout do katastru nemovitostí, jestli není stavba zatížena věcným břemenem či exekucí. V případě, že se koupě nepovede, stává se z vysněného domova spíše noční můra. Dobrý makléř vám nakonec ušetří nejen čas, ale i nervy.

„U nemovitostí, podobně jako u automobilů, je záludné to, že skryté vady nejsou vidět tzv. na první dobrou. Z vlastní praxe vím, že se to děje poměrně hodně. Schopný realitní makléř však ví, jak je odhalit. Vždy se proto snažíme vyřešit případné problémy ke spokojenosti obou stran, a hlavně před uzavřením kupní smlouvy,“

podotýká František Lukáč.

Pozor na sousedy

Rozhodně se nebojte brát v potaz i to, jak na vás působí okolí domu či bytu. Ačkoliv by se to nemuselo na první pohled zdát, špatné sousedské vztahy jsou poměrně častým důvodem, proč se lidé rozhodnou odstěhovat z místa, které jim jinak plně vyhovuje. Nebojte se proto být aktivní a poznejte své potenciální sousedy.

Život na periferii

Sehnat rodinný dům či větší byt s menší zahradou ve městech je problematické. Ceny nemovitostí totiž neustále rostou v celém Česku. Nejdražší jsou byty v hlavním městě. Nový rodinný dům v Praze v centru či blízko něho však neseženete za méně než 15 milionů korun, pokud se nejedná o nemovitost vyžadující náročnou rekonstrukci. Některé rodiny tak kupují domy na okrajích větších měst s dobrou dopravní dostupností zhruba do 30 kilometrů.

„Tento typ nemovitostí je vhodný především pro mladé rodiny s dětmi nebo pro páry, které se chystají rodinu založit. Případně pro ty, kterým nevadí dojíždění do Prahy, které může být i psychicky náročnější. Někteří klienti v důchodovém věku se taktéž uchylují za město. Obvykle proto, že celý život žijí ve městě a nyní touží po klidu. Při výběru vhodné lokality se doporučuji zaměřit na to, zda je v místě dobrá dopravní dostupnost a dostatečná občanská vybavenost. Zejména pak dostupnost lékařů, obchodu, pošty a tak dále,“

vysvětluje František Lukáč ze společnosti ARCHER reality.

Z jakých lokalit vybírat?

Lidé volí taková místa k životu, kde je dobré dopravní spojení do hlavního města, a to autobusové či vlakové. Na východ od Prahy jsou oblíbené například Čelákovice, Lysá nad Labem, Nymburk i Poděbrady. Dále také města jako Mladá Boleslav, Beroun, Benešov, Kladno, Mělník či Kralupy nad Vltavou.

Ceny nemovitostí za metr čtvereční v České republice

Zdroj: HypoIndex.cz

Praha

Průměrná cena nemovitosti je zhruba95 000korun za m2

Nově postavené byty stojí více jak 108 000 korun za m2.

Cena za metr čtvereční v pětipokojových a větších bytech činí přibližně 144 000 korun.

Za jednopokojový byt zaplatíte v průměru 118 000 korun za m2.

Brno

Průměrná cena bytu je60 800korun za m2

Průměrná cena rodinného domu je 33 400 korun za m2.

Středočeský kraj

Průměrná cena bytu je51 000korun za m2

Za rodinný dům činí 43 000 korun za m2.

Toužíme po přírodě a klidu

Cítíte, že vám tempo města už nevyhovuje? Rádi byste se uchýlili do blízkosti přírody a vytvořili prostor pro vybudování domácího krbu? V posledních letech sílí trend, kdy se rodiny přesouvají směrem na venkov.

Podle Českého statistického úřadu, který vydal detailní prognózu o koncentraci a stěhování obyvatel v České republice s výhledem až do roku 2070, by se již na počátku příštího roku měl mezi kraji stát třetím nejlidnatějším Jihomoravský kraj. Další předpokládaný růst je očekáván ve Středočeském kraji. Tento trend navíc podpořila i pandemická situace, která ukázala, že u většiny zaměstnání je práce z domova nejenom možná, ale i efektivní.

3 důvody, proč se lidé stěhují z měst na venkov

Příběh Anny a Pavla

„Po několikaměsíčním maratonu hledání nemovitosti jsme začali být poněkud zoufalí. Ukázalo se, že najít takové bydlení, které se nám líbí, a být prvními zájemci je téměř nemožné. ARCHER reality nabízí možnost evidence poptávajících v jejich databázi.

Díky této službě jsme se dostali k zajímavým nabídkám jako první, a měli jsme tak možnost výběru. Velmi jsme to ocenili, jelikož jsme tehdy měli miminko na cestě a bydlení jsme potřebovali co nejdřív. Vysněný domeček jsme našli během dvou dnů a nemuseli jsme slevovat ze svých nároků. Prioritou pro nás byla únosná dojezdová vzdálenost do Prahy, maximálně do 30 minut, větší zahrada a velký obývací pokoj, ve kterém jsme chtěli trávit společný čas jako rodina.“Chci domov snů

Proč je pro naše zdraví důležitá příroda?

Četné studie ukazují, že pobyt v lese nebo v blízkosti zeleně působí blahodárně na naši psychiku. Tedy platí, že čím více času strávíte v přírodě, tím lépe pro vaše duševní zdraví.

Příběh Andreje

„Před třemi lety jsem se rozhodl koupit první investiční nemovitost s tím, že jsem nechtěl platit provizi realitní kanceláři. Byl jsem přesvědčený, že to zvládnu sám.

Proces koupě nemovitosti je ale hodně zdlouhavý a i finančně náročný. Ve výsledku by mě to stálo více času i peněz, než kdybych se obrátil na realitní kancelář. Měl jsem mnoho požadavků, tak jsem se nakonec rozhodl využít poptávkového systému. Ozval se mi makléř z ARCHER reality, že má pro mě vhodnou nabídku. Koupi nemovitosti jsme nakonec zrealizovali společně. A kdo ví, je dost pravděpodobné, že bez nich bych dneska byt neměl.“

Chci domov snů

Menší města / obce vs. satelitní městečka

Malá města či obce obvykle disponují veškerým občanským vybavením. Zázemí je dostupné buď pěšky, nebo je zajištěna dobrá dopravní obslužnost. Pokud tedy nevlastníte automobil, nejspíš nebude úplnou nutností. Satelitní městečka jsou spíše opakem. Jejich hlavním účelem je výstavba domů a občanská vybavenost je buď velmi malá, nebo chybí úplně. Dopravní spojení bývají taktéž chudá, bez automobilu se tak určitě neobejdete a počítejte s tím, že za vším budete cestovat.

Děti vylétly z hnízda

Děti máte dospělé a přemýšlíte o jiném, možná i poklidnějším bydlení… Zejména s přibývajícím věkem se tato touha prohlubuje. Rodiče buď přenechávají své stávající bydlení potomkům a jejich dětem, nebo nemovitost prodají a hledají něco útulnějšího.

I když si většinou nechceme připouštět vlastní smrtelnost a stárnutí, platí zde pořekadlo, že štěstí přeje připraveným. O tom, kde chcete žít ve vyšším věku, se proto nebojte přemýšlet s dostatečným předstihem.

V čem je výhodná koupě menší nemovitosti v období penze?

Prodám byt či dům a půjdu do menšího: „Velký dům není vhodný pro seniory zejména kvůli nákladné údržbě. Problémem mohou být i schody, které často bývají součástí rodinného domu. Počítat je také třeba s vyššími náklady na vytápění a provoz,“ přibližuje František Lukáč. Podotýká, že menší nemovitost je výhodná také v tom, že pokud se naplní smutný scénář a vaše drahá polovička zemře, zvládnete obstarat nemovitost (i finančně) s klidem vy sami. Za zbylé peníze z prodeje si navíc můžete zařídit poměrně hezký zbytek života.

Tip pro vás

Při hledání nové nemovitosti myslete i na zadní vrátka. Hledat byt ve 4. patře se může časem vymstít. Porozhlédněte se proto po bezbariérových bytech se snadným přístupem.

Chcete mít jistotu, že si vyberete správně?

Kupovat nemovitost na vlastní pěst může být velmi riskantní. Mnohdy jde o životní investici, nejen proto se vyplatí mít v zádech silného partnera.

Realitní společnost ARCHER

Realitní společnost ARCHER působí na trhu s nemovitostmi přes 18 let. Za loňský rok má za sebou 150 zrealizovaných prodejů v Praze a středních Čechách. Z toho více než 100 obchodů se týkalo bytů. Nebojte se udělat první krok a kontaktujte makléře. Najít vysněné bydlení je snadnější, než si myslíte.

Chci prodat nemovitostChci koupit nemovitost
18 letna trhu s nemovitostmi
150zrealizovaných prodejů za loňský rok v Praze a středních čechách