Seznam Native ve spolupráci s

Jak sportovat s celou rodinou

Přemýšlíte, co budete dělat ve volném čase? Hledáte činnost, která by bavila celou rodinu? Chcete se cítit dobře, mít dobrou náladu?

Sportujte

Hledejte takovou sportovní aktivitu, která vás bude bavit a ke které se budete rádi vracet. Ideální je, když se podaří najít v rámci rodiny společný koníček, který vás bude spojovat, a v něm se navzájem podporovat.

Sport je zdravý a tělu prospěšný. Zejména aerobní aktivity, kdy se pohybujeme v nižších, ale rovnoměrných tepových frekvencích. Sportujeme, když chceme zhubnout a mít dobrou kondici. Ale nezapomínejme, že je to také zábava, aktivní odpočinek. Sport rozhodně zlepšuje kvalitu života a může sblížit i rodinu.

Češi jsou národem sportovců

V České republice je jedním z nejpopulárnějších sportů fotbal. Kopnout si zkouší už batolata, za míčem se honí děti při tělocviku ve škole a na jméno nějakého slavného fotbalisty si vzpomene každý. Velmi populární je i hokej, ve sportovní výbavě každého kluka hokejka většinou nechybí.

Asi nejrozšířenější rodinnou aktivitou je u nás turistika. V posledním čtvrtstoletí se pak Češi stali národem cyklistů. Na každý víkend vyrážejí z měst mraky aut s koly na střechách.

Přízeň si ale stále více získává i golf, kterému se dnes věnuje řada rodin. Společně strávený čas, a k tomu navíc bonus v podobě pobytu na čerstvém vzduchu a báječného soutěžení – tak se dá popsat tento sport, který je vhodný pro všechny. To z golfu činí ideální rodinnou sportovní aktivitu.

Hokej a fotbal česká tradice

Dlouhodobě jsou v Česku národními sporty fotbal a hokej, i když éra plácků za domem a zamrzlých rybníků je bohužel pryč.

K hokeji nejčastěji motivuje příklad kamarádů nebo reprezentační úspěchy.

„Určitě bych dětem hokej doporučil, naučí se disciplíně, spolupracovat v kolektivu a mohou najít nové kamarády. Musí ale také počítat s tím, že je čekají tři až čtyři tréninky týdně a jeden až dva zápasy o víkendu,“

připomněl náročnost sportu bývalý hokejista Robin Malý.

S fotbalem to je podobné, kolektivní sport učí disciplíně i spolupráci. Fotbal si občas zkusil snad každý, i když ho nehrál závodně.

Pavel Klíma (39) začal hrát fotbal v sedmi letech na popud rodičů a zůstal mu věrný dodnes – nejen coby aktivní hráč, ale i jako trenér dětí.

„Dodnes je pro mne především možností setkávat se při sportu s přáteli. K tomu můžu jako kouč zblízka sledovat přirozenou dětskou radost ze hry a vítězství,“ říká.

Oba kolektivní sporty mají jednu společnou nevýhodu. Nejsou typickým sportem pro celou rodinu. Zapotřebí je i více hráčů, což není vždy možné.

Cyklistika

Velmi populární aktivitou pro celé rodiny je v Česku určitě cyklistika. Zejména rodinné výlety na kolech, což dosvědčuje i příběh Věry Patočkové (44), která se s manželem Jakubem (44) poznala právě v sedle bicyklu.

„Láska ke kolům nás vlastně dala dohromady a přinesla nám spoustu skvělých společných zážitků. Na kolech jsme projeli Norsko, Albánii, Korsiku, Indii, Gruzii, Rakousko (to už s malým Honzíkem) a samozřejmě naše krásné Čechy. Letní dovolenou jsme vlastně zatím trávili vždy na kole,“ vypočítává paní Věra.

Jízda na kole společně s dětmi je nicméně omezena výběrem trasy. Je určitě dobré se zcela vyhnout frekventovanějším silnicím.

Turistika

Velmi rozšířenou rodinnou aktivitou je turistika, která o víkendech spojuje i ty členy rodiny, kteří se v týdnu třeba věnují úplně jiným sportům.

„Jsme velice sportovně založená rodina. Manželka pravidelně běhá,“ svěřil se Tomáš Přikryl (50), který se zamiloval do turistiky po seznámení s manželkou Adélou. Sám se navíc věnuje především míčovým sportům.

„Když jsme se poznali, hledali jsme společné koníčky. Výlety byly pro nás příjemně stráveným časem, při kterém jsme se mohli poznávat. I po narození syna jsme v tom pokračovali. A jak rostl, přidávali jsme do výletů i hledání kešek či vyprávění příběhů spojených s místem návštěvy.“

Dnes se Přikrylovi vydávají do přírody alespoň jednou za měsíc, hlavně v zimě. „V létě nám berou čas jiné aktivity, především golf, který je dnes zvláště pro syna prvním sportem,“ připomněl Tomáš Přikryl další oblíbenou činnost rodiny.

Golf

Je to právě golf, který nabízí soutěživost, našlapané kilometry v přírodě i možnost být s nejbližšími. Není divu, že byl v době začínající koronavirové epidemie jedním z prvních sportů, který se vrátil do původního režimu. Golfové resorty nestačily přijímat rezervace startovních časů a díky možnosti pohybu v přírodě začali golfu přibývat noví hráči.

Věděli jste, že hráč na velkém hřišti nachodí 12 až 14 km?

Řada golfistů ale propadla zábavné hře už v době, kdy v Česku ještě nebylo přes sto hřišť jako nyní, a později přivedli ke hře své potomky. Potvrzuje to i Hana Krupičková, kterou s golfem seznámil její manžel:

„Golf celé mé rodině umožňuje pohyb na zdravém vzduchu v krásné přírodě. Golf je pro nás také čas strávený v příjemné společnosti nejen s rodinou, máme díky němu i spoustu přátel.“

Profesionální trenér golfu Martin Kubricht přidává i další důvody, proč s golfem začít.

„Golf přináší vše, co má sport dávat: radost, vášeň, uspokojení, ale také dřinu a velmi často frustraci, když se nedaří. Většině nezaujatých lidí může golf připadat nudný a jednoduchý, ale opak je pravdou. Za jedno kolo můžete nachodit kilometry. Každému říkám, že golf může hrát kdokoliv a dá se s ním začít v každém věku, záleží na tom, jak velké cíle si budete dávat.“

Cílem golfu je dostat na co nejméně úderů malý míček do jamky pomocí různých holí. Hraje se na speciálních, do přírody zasazených hřištích.

V tuzemsku je znormováno 105 hřišť osmnáctijamkových, ale také devíti- či šestijamkových.

Právě na těch menších, skromných začíná s golfem většina nováčků. Existují ale i samostatná tréninková hřiště, indoorová odpaliště a elektronické simulátory. A tak nejbližší místo, kde golf vyzkoušet s nevelkými finančními náklady, naleznete vždy v dosažitelné vzdálenosti od bydliště.

50 000

ČR je „golfovým tygrem“ východní Evropy díky nadprůměrně rostoucímu počtu hřišť i hráčské základně. Máme registrováno přes 50 tisíc golfistů.

Babičky hrají s vnoučaty

Paní Krupičková prozradila, že golfu propadla celá rodina.

„Golf hrají také dcera, zeť a jedna z vnuček. Věřím, že se časem přidají i další vnoučata. Golf je součástí naší rodiny, jezdíme i na společné golfové dovolené a jsem si jistá, že nás ještě víc stmeluje. Všichni hrajeme rekreačně, ale účastníme se i klubových turnajů. Nejlépe hraje zeť s handicapem kolem třinácti, my s dcerou se poslední roky motáme kolem dvaceti. Vnučka má základní handicap 54, ale nepochybujeme, že nás brzy dožene a nejspíš předežene.“

Vy se ale handicapem trápit nemusíte, řada hráčů po celém světě svůj aktuální ani nezná, pro začátky není důležitý.

Podobným způsobem přes rodiče a prarodiče se dostává ke golfu celá řada dětí. Vyzkoušet si první údery v nejbližším okolí přitom není složité.

„Na základní odpalování na cvičné louce stačí jen jedna hůl, kterou vám všude půjčí, ani míčky nemusíte mít nutně nové. Pro hru na hřišti pak stačí pro začátek jen polovina holí. Navíc golf je už mnohem dostupnější, než si stále hodně lidí myslí. Může ho hrát opravdu každý, hlavně bych ho doporučil celým rodinám. Neexistuje žádný jiný sport, ve kterém můžou plnohodnotně soupeřit dítě, rodič i prarodič,“

potvrzuje hlavní výhody golfu profesionální trenér Martin Kubricht.

První golfové míčky byly ze dřeva. V 17. století se začaly vyrábět z tenké kůže a plnit peřím, o století později je nahradily míčky ze stromů gutta.

Pokud jsou vaše děti aktivní v jiných sportech, golf pro ně bude skvělý doplněk. Nejenom v dětství, ale i později v životě. Mimochodem, věděli jste, že golf je nejčastějším druhým sportem aktivních sportovců?

Někomu chvíli trvá, než se naučí míč správně trefit, jinému to létá hned po pár radách od zkušenějšího kamaráda či trenéra.

471 metrů

Nejdelší odpal v historii mezi profíky zahrál v roce 1974 Mike Austin v Las Vegas. Měřil celkem 471 metrů a hodně mu pomohl silný vítr.

„Jakmile jednou správně odpálíte míč a ten se nese i sto metrů daleko, tak se pro tento sport nadchnete. Golf je ale návykový, budete s ním chtít trávit většinu volného času,“

varuje s úsměvem Martin Kubricht.

Sport pro 10 milionů

Golf se dnes vypracoval mezi nejpopulárnější sporty na světě právě díky tomu, že se mu lze věnovat rekreačně i soutěžně bez ohledu na věk. Podle posledního výzkumu řídicí golfové organizace R & A ho hraje více než 60 milionů golfistek a golfistů.

Co je golfový handicap (HCP)?

Golfový handicap je číselné vyjádření kvality hry amatérského golfisty. Čím nižší číslo, tím lépe golfista obvykle hraje (zahraje hřiště na méně úderů). HCP umožňuje soupeření výkonnostně rozdílných hráčů na amatérských turnajích. Z prvního místa se pak může radovat ten hráč, který v turnaji nejvíce překonal sám sebe. Profesionálové HCP nemají, hrají hřiště na čistý počet ran.

Co s sebou a co na sebe

Není třeba mít celý bag (vak s holemi), stačí jen jedna hůl. Dá se půjčit na hřišti, v obchodě stojí do 800 Kč. Chtějte 6 nebo 7 železo. Nutně nepotřebujete ani putter, hůl, s níž se hraje na greenu do jamky. Půjčí vám ji na hřišti.

Triko s límečkem je golfovou uniformou. Určitě ale nemusí být nejnovější ani značkové. Dlouhé kalhoty jsou, pokud není velké vedro, nejlepší volbou. I kvůli klíšťatům. Boty obujte nejlépe pevné, sportovní, nepromokavé.

Text: Petr Pravda Design: Vojtěch Račanský Kód: Jaroslav Petrnoušek

Ochrana údajů

Obsah serveru je chráněn autorským právem. Jakékoli užití obsahu serveru včetně publikování nebo jiného šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu Seznam.cz, a.s., zakázáno.