Seznam Native ve spolupráci s

Jak správně ošetřit častá poranění?

Užijte si léto bez odřenin, popálenin a škrábanců.

Kola, brusle, grilování, koupání a skákání na trampolínách patří mezi nejčastější důvody, proč v létě rostou počty úrazů dětí i dospělých.

arrow

Léto se bez odřených kolen a rozbitých loktů většinou neobejde. Stávají se ale i závažnější úrazy, jejichž dopady lze zmírnit pohotovým ošetřením. Odřeniny, popáleniny nebo drobnější řezné rány většinou zvládnete ošetřit sami. Když se budete držet několika pravidel správného ošetření, můžete zkrátit dobu hojení až o polovinu.

foto_01shadow

Nepodceňujte krátké výlety, procházky nebo návštěvu u babičky. Úrazy se ve velkém stávají i doma. Nezapomeňte mít po ruce lékárničku se vším potřebným. Co by měla lékárnička pro boj s poraněním obsahovat?

  • Dezinfekci vhodnou i pro děti
  • Gel pro urychlení hojení ran
  • Náplasti obyčejné i voděodolné
  • Krycí fólii, ideálně různých velikostí
  • Gázový čtverec, ideálně různých velikostí
  • Obinadlo klasické i pryžové škrticí
  • Trojcípý šátek
  • Nůžky i pinzetu
  • Léky na bolest
  • Léky proti alergii

Naučte se správně ošetřit škrábance, odřeniny nebo řezné rány

  1. Nejprve je potřeba poranění vyčistit od prachu a dalších nečistot čistou vodou nebo dezinfekcí. Pokuste se zastavit krvácení.
  2. Aplikujte na ránu gel pro urychlení hojení. Stačí vytvořit tenkou vrstvu po celé ploše rány s mírným přesahem na zdravou pokožku. Díky němu se poranění nebude vysušovat, gel zabrání infekci a při včasné aplikaci zabrání i vzniku jizvy.
  3. Pokud nehrozí setření gelu, ránu nepřekrývejte.
  4. Pokud je nutné ránu překrýt, použijte nesavý materiál, například dermafólii nebo mastný tyl. Na drobná poranění lze použít i polštářkovou náplast.
  5. Pro nejlepší hojení je potřeba ránu pravidelně převazovat, a to buď jednou denně nebo vždy, když je krytí, například obinadlo nebo náplast, mokré nebo špinavé.

Nepodceňujte zrádnou infekci

Při jakémkoliv poranění kůže byste měli ránu důkladně vyčistit, než budete pokračovat v jejím dalším ošetření. Důkladně si umyjte ruce. Při nesprávném vyčištění rány může být komplikací rozvoj infekce, která se projevuje zarudnutím, proteplením, bolestí, sekrecí rány, škubáním nebo otokem. V takovém případě vyhledejte lékaře.

Urychlete hojení pomocí gelu

Mnoho lidí se mylně domnívá, že rány musí především „dýchat a udržovat je v suchu“. Studie ale prokázaly, že rány produkují výživné tekutiny, které není dobré odsávat gázou. Když rána vyschne, vytvoří se na ní strup, který sice chrání tělo před nečistotami, zároveň ale brání tvorbě nové tkáně. Vysušená rána vytvoří jizvu, a pokud se vysouší příliš rychle, může se infekce zadržovat pod vrstvou kůže. V takovém případě se poranění zhoršuje a rána se může znovu otevírat.

Slyšeli jste někdy o suchém a vlhkém hojení ran?

Vlhké prostředí, kdy ránu ošetříme gelem místo suchého obinadla, umožňuje rychlejší zacelení rány a zhojení. Nejde přitom o žádnou novinku, už starověcí Mezopotámci ošetřovali rány medem a pryskyřicí, aby je nevysušovali. Egypťané zase k léčení používali kromě medu i rozdrcená semínka a rozmačkané ovoce. Med byl součástí hojivých balzámů i v Řecku a v Římě.

Jedním z gelů na trhu, který dokáže pomoci s lepším hojením, je HemaGel. Zajímavostí je, že mohl vzniknout díky českému vynálezci a profesorovi Otto Wichterlemu z Ústavu makromolekulární chemie. Ten s jeho vývojem začal už ve 20. letech minulého století. V roce 1997 projekt získal český patent a tím se HemaGelu otevřely dveře i na zahraniční trhy. V současnosti HemaGel pod různými názvy pomáhá při hojení ran také na Slovensku, v Belgii, ve Španělsku a v Polsku, ale i v Kuvajtu, Saúdské Arábii a v Bahrajnu.

HemaGel urychluje hojení ran

HemaGel (zdravotnický prostředek) hojí povrchová poranění kůže, jako jsou odřeniny, popáleniny, řezné, sečné rány a puchýře. Při ošetření rány nejdříve odstraňte z rány nečistoty a pak lehce aplikujte velmi tenkou vrstvu HemaGelu s přesahem na zdravou pokožku. Následně kryjte mastným tylem nebo nesavým materiálem a fixujte obinadlem. K překrytí HemaGelu lze také použít Dermofólii, která je součástí balení HemaGel PRVNÍ POMOC. Výhodou Dermafólie je její voděodolnost, dobrá přilnavost a snášenlivost na kůži.

HemaGel stačí aplikovat v případě drobných ran jen jednou denně. U dětí, těhotných a kojících se používá po dohodě s lékařem.

Buďte letos připravení na drobné úrazy a urychlete jejich hojení

HemaGel