Seznam Native ve spolupráci s

Proměna bytu:
Jak v sobě probudit interiérového designéra?

Češi ve velkém investují do rekonstrukcí svých domovů. Proměnou prošla v poslední době zhruba polovina domácností. Rodiny utratily za vylepšení a rekonstrukce nejčastěji okolo 60 000 korun, a to zpravidla za malování, nový nábytek nebo spotřebiče. Každá pátá domácnost ale zvládla i větší stavební rekonstrukci, jako je renovace koupelny a kuchyně.*

* Zdroj: Vylepšení bydlení Čechů, studie agentury NMS Market Research pro ČSOB, 2021, vzorek 1 027 lidí z celé České republiky

Toužíte zmodernizovat nebo osvěžit svůj byt?

Provedeme vás zajímavou rekonstrukcí bytu v pražských Stodůlkách.

Manželé Jirasovi ve svém pražském bytě žijí už 30 let, nejprve jako nájemníci a v posledních několika letech jako jeho majitelé. „Před pár lety jsme chtěli vyměnit staré hliníkové elektrické rozvody a náročná oprava nás přivedla k nápadu rekonstruovat celý byt. Od začátku jsme věděli, že budeme potřebovat pomoc od odborníků, provádět tak náročné úpravy bytu svépomocí nás ani nenapadlo,“ přibližuje Miloslava Jirasová. Proměnu svého bydlení svěřili do rukou interiérové designérky Lucie Knížetové, která má spoustu zkušeností jak s proměnami bytů a domů, tak s budováním kaváren a obchodů.

1.

Vytvořte domov
plný chytrých nápadů

Při větších rekonstrukcích lidé většinou spoléhají na řemeslníky a odborníky. Ti dokážou i ze stísněných bytů vytvořit příjemné místo, kde je jejich obyvatelům dobře. Chcete zvětšit svoji ložnici nebo dostat do kuchyně více světla? Prvním krokem při přestavbě je mít představu o tom, jak by měl vypadat výsledek, a porovnat svoje představy s rozpočtem.

Třetina domácností letos v květnu dokonce zrealizovala rekonstrukci za více než 150 000 korun.*

* Zdroj: Vylepšení bydlení Čechů, studie agentury NMS Market Research pro ČSOB, 2021, vzorek 1 027 lidí z celé České republiky

Interiérová designérka se s každým bytem nejprve seznámí na fotkách. „Z rozlohy a dispozice bytu dokážu odhadnout cenu i časový harmonogram. Když se s majiteli bytu dohodnu, vypravím se pak do bytu zaměřit prostor a z ručně načrtnutého plánku pak v počítači vyvořím jeden až dva návrhy dispozice, z nichž pak společně s majiteli bytu vybíráme ten správný,“ přibližuje proces designérka.

A jak vznikají její první nápady? „Snažím se najít soulad mezi požadavky klienta, typem prostoru a možnostmi jeho využití. Interiér by měl perfektně fungovat a být udržitelný. I proto preferuji praktický minimalismus a jednoduchou formu před aktuálními trendy, které časem poleví. Mám ráda nadčasové, vzdušné interiéry, přírodní materiály, ale vždy je potřeba zároveň reflektovat potřeby majitele, ten v bytě bude žít.“

Kde najít
inspiraci?

Zkušená designérka většinou na první pohled vidí, jak by se prostor dal vylepšit. „To jsou ale jen moje představy, které se od těch klientových mohou hodně lišit,“ dodává Lucie. Když už prostor zná, přichází její nejoblíbenější moment, kdy se může naplno ponořit do práce. „Někdy to jde dobře, jindy je potřeba si poradit s příliš malými místnostmi, bouráním příček či s posouváním dveří,“ přibližuje designérka.

Původní stav

Využijte rekonstrukci
k utřídění života i věcí

Majitelé bytu z 80. let dříve žili obklopení spoustou věcí. Nechybělo vystavené broušené sklo, barevné květináče s pokojovými rostlinami, vázičky, svícínky a další dekorace. S budováním nového interiéru si tak přáli udělat větší pořádek a zbavit se přebytečných věcí. „Už jsem nechtěla trávit čas utíráním prachu a uklízením,“ usmívá se Miloslava. Mezi její další požadavky patřilo vybudování prostorné šatny a propojení kuchyně s obývákem. V bytě bylo proto potřeba pohnout s několika příčkami.

2.

Díky vizualizaci
můžete předejít chybám

Pokud nemáte představivost, pokuste se svoje nápady přenést alespoň na papír. Když v náčrtku zohledníte rozlohu pokojů, okna, dveře a skutečný nábytek, můžete tak získat alespoň základní představu o prostoru. „Nemáme představivost, takže jsme byli rádi, že si všechny úpravy můžeme prohlédnout v návrhu,“ říká majitelka bytu s dispozicí 3 + 1.

Teprve v nákresech a vizualizacích spousta lidí porozumí nápadům architekta, třeba jak zamýšlí bourat příčky či posouvat dveře. Zároveň si uvědomí, kolik místa zabere nábytek a jak se budou v prostoru cítit.

„Vždycky jsem si přála mít v kuchyni ostrůvek. Přijde mi skvělé, jak se ho povedlo spojit s jídelním stolem, a tak ušetřit prostor,“ říká spokojeně Miloslava.

Jak zařídit
menší byt?

Ujasněte si
svou představu o bydlení

Prostřednictvím návrhu si designérka s klienty vyjasnila to, jak bude nakonec byt vypadat. Z plánovaného zvětšení koupelny sešlo, protože se majitelé bytu nechtěli pouštět do dalších rozsáhlých stavebních úprav. „Na bourání ale přece jen došlo, zbourali jsme příčku, která oddělovala kuchyň od obýváku. Díky tomu vznikla větší místnost, kde trávíme nejvíc času a kde je nám nejlíp,“ popisuje Miloslava.

Původně navrženou otevřenou knihovnu podle požadavků klientů architektka změnila na uzavřenou, kam se nepráší. Odstín podlahy zase zpočátku navrhovala v dekoru dřeva v teplém odstínu béžové a hnědé, podle požadavků klientů je ale výsledná podlaha v odstínech šedi. „Moje představa byla, mít všechno bílé a světlé, ale to se zase nelíbilo manželovi. V kombinaci se šedou barvou je to dobrý kompromis,“ dodává majitelka bytu.

3.

Vyberte si ten pravý
nábytek a doplňky

Aby se vám doma příjemně bydlelo, je potřeba zamyslet se nad tím, kolik nábytku a doplňků budete potřebovat. Obzvlášť v malých bytech totiž platí, že méně je více.

Ve vzdušných interiérech neuděláte chybu, když sáhnete po nábytku v bílém nebo světle dřevěném dekoru. A pokud patříte mezi milovníky moderního stylu, můžete zvolit nábytek ze skla nebo z průhledného plastu. Ten přispěje k tomu, že bude pokoj působit prostorněji.

S doplňky buďte opatrní a myslete při jejich výběru na to, že i maličkosti potřebují svůj prostor. Když to s jejich počtem přeženete, bude byt působit přehlceně.

„Pro mě je důležité, aby byl interiér praktický a aby v něm jeho obyvatelům bylo dobře. Proto volím většinou neutrální odstíny a přírodní materiály. Když chcete být obklopení barvami, je ideální nestárnoucí styl doplnit různobarevnými doplňky,“ vysvětluje designérka Lucie

Nová dispozice bytu
umožňuje být víc spolu

Jirasovi po rekonstrukci v bytě bydlí teprve pár měsíců. Největší radost jim dělá obývák spojený s kuchyní, kde tráví čas celá rodina. „Dříve jsem byla sama v kuchyni a děti v obýváku nebo ve svém pokoji, teď je to mnohem lepší. Cítíme se tu skvěle,“ usmívá se Miloslava. Manželé jsou vděční za to, že je designérka celou proměnou bytu, od počátku rekonstrukce do předání, provází. „Doporučila nám spoustu osvědčených firem, pomohla s koordinací prací a řešila spoustu problémů,“ dodává majitelka bytu.

Toužíte osvěžit svůj interiér?
Nový nábytek oživí každou místnost.