Seznam Native ve spolupráci s

Zubní plak způsobuje kazy i záněty. Jak na něj vyzrát?

Se zubním kazem nebo zánětem dásní se v životě potká téměř každý. Na vině těchto častých problémů je zubní plak. Když se vám jej nepodaří dostatečně odstranit, hromadí se na zubech a dásních. Jak se plaku účinně zbavit?

Díky novým technologiím lidé lépe pečují o své zuby. Ani výkonní pomocníci vám ale ke zdravému úsměvu nepomohou, pokud nevíte, jak si správně čistit svůj chrup.

Jak dobře znáte ústní hygienu?
Je pro každodenní ústní hygienu dostačující klasický zubní kartáček?
Ano
Ne, pro každodenní ústní hygienu je nutné používat mezizubní pomůcky

Podle odborníků Češi v péči o zuby nevynikají. Řada lidí používá nevhodný zubní kartáček a velká část z nich zapomíná na mezizubní prostory. Špatné návyky si lidé většinou přinášejí z dětství. Staráte se správně o svoje ústa?

Jen 40 % Čechů se své ústní dutině věnuje dostatečně a s hlubším zájmem o zubní hygienu.

Zdroj: Průzkum agentury PPM Factum

Zubní plak je plný nebezpečných bakterií, které uvolňují toxiny dráždící dásně. Organismus na takovou situaci reaguje zánětem. Oteklé, hladké a lesklé dásně jsou přecitlivělé a často krvácejí. Lidé se zanícenými dásněmi vzdávají pro nepříjemný pocit či dokonce bolest jejich čištění. A tak nemoc ještě zhoršují tím, že ze svých úst nadále neodstraňují nebezpečné bakterie obsažené v zubním plaku.

Správné čištění zubů vyžaduje trénink. Čistíte si své zuby správně?

Většina lidí nedokáže správně pečovat o svůj chrup.

Průměrná délka čištění zubů je podle americké studie jen 46 sekund.

Zdroj: Development and laboratory evaluation of a new toothbrush with a novel brush head design. Am J Dent, 2000

Za takovou dobu není možné ze zubů a dásní odstranit plak. Ústa jsou členitá a špatně se v nich manévruje, proto můžete využívat pomocníky, kteří čištění zubů usnadní.

Jak dobře znáte ústní hygienu?
Jak předejít parodontóze?
Nedá se jí předcházet, je dědičná
Systematicky si čistit zuby a především mezizubní prostory

Důkladné čištění zubů vyžaduje trpělivost. Jak nacvičit správnou techniku?

1
Udělejte si na čištění zubů dostatek času a nespěchejte.

V závislosti na používaném kartáčku vám to bude trvat nejméně dvě minuty, s měkčími typy manuálních kartáčků se tato doba prodlužuje. To proto, že trvá déle, než se s pomocí měkčího kartáčku zbavíte plaku.

2
Každý zub má pět stran.

Postupujte zub po zubu, z jedné strany na druhou a vyčistěte nejprve přední a zadní část a pak kousací plošky. Myslete na to, abyste důkladně vyčistili i mezizubní prostory a zadní stoličky.

3
Prostory mezi zuby nejlépe vyčistíte mezizubním kartáčkem a ty nejužší nití.

Na dočištění se hodí ústní sprcha, která zuby čistí vodním paprskem, a lze ji používat i s antibakteriální ústní vodou.

4
V závěru můžete svá ústa vypláchnout ústní vodou nebo pomocí ústní sprchy.

Správně vyčištěné zuby můžete zkontrolovat přejetím jazyka po ploškách zubů, které by měly být hladké. Jestli toužíte po přesnějším hodnocení vaší techniky čistění zubů, sáhněte po některém z indikátorů zubního plaku, který jej na zubech obarví. Pak budete přesněji vědět, v jakých místech plak nečistíte správně.

Jak dobře znáte ústní hygienu?
Co může signalizovat zánět dásní?
Krvácení dásní
Znecitlivění dásní

Starejte se o svoje dásně a zbavte se zánětu

Zánět dásní je způsobený neodstraněným zubním plakem. K horšímu průběhu přispívají i další faktory, jako je cukrovka, kouření, hormonální změny či bakteriální a virové infekce.

Jak dobře znáte ústní hygienu?
K čemu může vést zánět dásní?
Přijdeme částečně o chuť
Až k vypadnutí zubů

Dobrou zprávou je, že se v raném stadiu jedná o poměrně snadno řešitelný problém, kterému navíc můžete předejít správnou péčí. Když se vám podaří zbavit plaku na povrchu zubů i v mezizubním prostoru, začne se zánět dásní postupně hojit. Pokud si však zánětu nebudete všímat a jeho příčiny nezačnete včas odstraňovat, nemoc pokročí do stadia parodontózy a zánět začne poškozovat kosti a tkáně. V takovém případě už je poškození ústní dutiny nevratné. Parodontóza vede bez včasného zákroku až k vypadávání zubů.

1. Citlivost dásní

2. Krvácení dásní při čištění zubů

3. Brnění a tlaky při konzumaci

4. Obnažování krčků

5. Vznik parodontálních chobotů

6. Vyviklávání a vypadávání zubů

Měňte včas svoje zubní kartáčky

Obyčejný kartáček vydrží nejvýše tři měsíce a nutnost jeho výměny poznáte podle roztřepených vláken. Mezizubní kartáček byste měli měnit zhruba po týdnu každodenního použití na celý chrup. Pokud tedy máte více velikostí, vydrží déle. A v případě sonických kartáčků vyměňujte hlavice každé tři měsíce. Zubní pomůcky byste měli měnit také po každé infekční nemoci.

Pokud patříte mezi diabetiky, pečujte o svoje ústa obzvlášť pečlivě. Ve slinách totiž máte vyšší hladinu cukru, který podporuje hromadění bakterií. Ty pak ulpívají na zubech i dásních. „Bakterie způsobují záněty a krvácení při čištění. Přes postiženou tkáň se pak rozšiřují do celého krevního oběhu, a tak diabetes mohou zhoršovat,“ popisuje stomatoložka Alena Krugová, která se ve své profesi pohybuje déle než 19 let.

Jak dobře znáte ústní hygienu?
Je zánět dásní bolestivý?
Ano
Ne

Věříte mýtům o ústní hygieně?

Je pravda, že se těhotným ženám kvůli nedostatku vápníku více kazí zuby?

Podle pověry se ženám v těhotenství více kazí zuby kvůli tomu, že matčino tělo vyživuje plod vápníkem. Pravdou ale je, že na vině bývá nedostatečná dentální hygiena. Ženy bývají unavenější, případně jim nedělá dobře chuť zubní pasty nebo jí později v noci a před spaním si nedostatečně čistí zuby. Vyšší kazivost zubů je ale nejčastěji způsobená častým zvracením, žaludeční šťávy patří k nejagresivnějším kyselinám, a tak narušují zubní sklovinu.

Je pravda, že parodontóza je dědičná?

Zánět dásní nemá s dědičností nic společného, vzniká při hromadění zubního plaku. Dědičné mohou být pouze špatné návyky při čištění zubů.

Je pravda, že tvrdý kartáček škodí dásním?

Krvácení dásní nemůže zavinit příliš tvrdý kartáček. Ten sice dáseň může poškodit, ale zdravá dáseň nekrvácí, a tak toto poškození nebude provázené krvácením. Měkčí kartáček je sice k dásním šetrnější, zároveň to ale vyžaduje lepší techniku a mnohem více času, abyste ze zubů odstranili zubní plak.

Starejte se správně o svůj úsměv. Jak vám může pomoci sonický kartáček a ústní sprcha?

Péče o zdravý úsměv je náročná, dnes ale na trhu najdete moderní pomůcky, které ji dokážou zjednodušit a zefektivnit. Samotné ústní sprchy (známé též jako irigátory) jsou v zahraničí poměrně běžnou součástí každodenní péče o ústa, a i v Česku si již získaly řadu příznivců. K základnímu čištění zubů, dásní a mezizubních prostor je přitom jejich silný pulzující vodní paprsek funkčním doplňkem. Dobré zkušenosti s ní má i zubní lékařka Alena Krugová.

„Doporučuji ho především pacientům s pevnými můstky na implantátech, kteří mají problém si kvalitně vyčistit ústa. Ačkoli to není stoprocentní náhrada za čistění mezizubním kartáčkem, přesto může velmi pomoct,“ vysvětluje odbornice.

Jak dobře znáte ústní hygienu?
Je důležité čištění jazyka?
Ano, ústní sprcha s ryskou určenou na péči o jazyk dokáže odstranit škodlivé bakterie
Ne, stačí péče o zuby

Novinkou na trhu je nyní patentovaná technologie Sonic-Fusion značky Waterpik, největšího amerického výrobce ústních sprch. Technologie kombinuje čisticí efekt vodního paprsku (sprchy) a sonický kartáček.

Přímo hlavice kartáčku v sobě nese trysku, která vodu směřuje na místa, která je potřeba vyčistit. Kartáček narušuje zubní plak a tlak vody současně odstraňuje plak z míst, kam vlákna nedosahují. Ústní sprchu lze používat nejen s vodou, ale i s roztokem ústní vody.

Waterpik Sonic-Fusion Professional

  • Čištění zubů doprovází masáž dásní. Můžete využívat jen kartáček, anebo zároveň s čištěním kartáčkem i vodní paprsek.
  • Pokud toužíte po ještě lepším pocitu z vyčištěných zubů, můžete místo vody z kohoutku využívat roztok ústní vody.
  • Kartáček čistí pomocí patentované hlavice se sonickou technologií a integrovaným vodním paprskem, efektivně odstraňuje zubní plak a zároveň masíruje dásně.
  • Vodní paprsek se dostane i tam, kam se mezizubní kartáčky nevejdou. Hodí se i pro lidi s implantáty, korunkami, můstky, rovnátky i pro ty, které trápí parodontóza.

Věnujte svým ústům dostatečnou péči.

Čistěte své zuby sonickým kartáčkem s vodním paprskem. Vyhněte se zánětu dásní a bolesti zubů.
Chci mít krásný úsměv