Seznam Native ve spolupráci s

Jak
zůstat
dítětem?

Poznejte příběhy nablýskaných aut, pravěkých obrů i pohádkových postaviček

šipka
rodina

Věk dinosaurů ukončil osudový meteorit

Věk dinosaurů

Jak vypadal život na Zemi před stovkami milionů let? Vypravte se po stopách pravěkých plazů, o kterých toho vědci stále moc nevědí.

šipka

Před 4,5 miliardami let

vznik země
vznik oceánu
první jednobuněčné organismy
první dinosauři
vyhynutí dinosaurů
první lidé

vznik Země

Ačkoli se může zdát, že toho o dinosaurech víme vlastně docela dost, opak je pravdou.

Většina druhohorních obrů je pro vědce záhadou. „Téměř nic nevíme o jejich barevnosti. Zelené a hnědé odstíny jejich kůže, to je čistě odhad paleontologů. Někteří dinosauři jistě mohli mít na kůži drobné červené nebo žluté skvrnky. Další neznámou je i to, k čemu tyranosauři používali své přední packy nebo jak dinosauři odpočívali,“ přibližuje paleontolog Štěpán Pícha.

stopy

Jaké zvíře je blízkým příbuzným dinosaurů?

Krokodýl

Ano, správně!

Žralok

To není správně.

šipka

Žili v Česku
dinosauři?

Většinu doby, kdy Zemi obývali dinosauři, se na území Česka rozkládalo moře. „Bylo tu krásně, skoro jako v Karibiku, jen s opravdu malými ostrůvky, na kterých nemohla přežívat větší zvířata, protože by se neuživila,“ přibližuje Štěpán Pícha.

I Češi ale mají „vlastní“ druh, býložravého Burianosaura augustaie, jehož stehenní kost byla nalezena v roce 2003 nedaleko Kutné Hory.

dinosaurus

„Je to dost zajímavé, protože se mělo za to, že takový druh dinosaurů měl být už v dané době vyhynulý. Jednalo se o poměrně malého dinosaura s délkou kolem 3 metrů,“ vysvětluje paleontolog, který provází některé návštěvníky Dinosauria Museum Prague u pražského Letiště Václava Havla.

Většina badatelů se přiklání k tomu, že život na planetě na konci druhohor zdecimoval dopad meteoritu do oblasti Mexického zálivu.

Tehdy vyhynuly zhruba tři čtvrtiny druhů rostlin i živočichů. Dá se říct, že ze živočichů přežily jen některé druhy ptáků, krokodýlů, ryb, plazů a savců.

meteority
T-rex
šipka

Navštivte světově unikátní Dinosauria Museum Prague

nedaleko pražského letiště

Dinosauria

Objevte jednu z největších soukromých sbírek na světě. Nechte se překvapit skutečnými kostrami diplodoka, triceratopse či mosasaurů. Poznejte na omak skutečnou dinosauří kost.

Prozkoumejte modely obávaného tyranosaura T-rexe a obřího létajícího ptakoještěra quetzalcoatla, které jsou neuvěřitelně věrné a detailně propracované.

Dinosauria
Dinosauria

V interaktivní expozici si na své přijdou i nejmenší. Vyzkoušejte si hraní různých her, vžijte se do role paleontologa na edukativní paleostezce nebo sledujte animované dinosauří příběhy, které vás přenesou do druhohorního světa.

Prožijte pravěké dobrodružství ve virtuální realitě, kde se setkáte s giganty naší planety. Díky nejmodernější technologii 5D vjemových efektů zažijete pocity hrdinů dobrodružných filmů Cesta do pravěku nebo Jurský park.

Dinosauria
Dinosauria

Prohlédněte si unikátní sbírku 6 000 minerálů z 20 zemí světa. Sestavit ji trvalo dlouhých 50 let. Sáhněte si na opravdický meteorit.

Půlstoletí staré vozy vyžadují láskyplnou péči

staré vozy

Radek Pokorný měl k autům blízko už jako malý kluk. Se svým tátou trávil v garáži většinu volného času. Vášeň k motorům ho od té doby neopustila. Dnes spoluvlastní stovky aut a motocyklů, především ze 70. a 80. let, a je i spolumajitelem dílny, kde vrací veteránům zašlý lesk.

šipka

Učarovaly mu zejména italské vozy, ve své „stáji“ má ale i německé a další značky.

Jeho sbírka se pyšní jak Fiaty a Renaulty, tak luxusními vozy značek Porsche, Lamborghini, Audi, Ferrari či Aston Martin. Jedinečným vozem je Lancia Stratos z roku 1974.

Ve kterém roce byl poprvé představen Fiat 500?

1957

To je správná odpověď. Tento model se s různými obměnami a vylepšeními vyráběl mezi lety 1957 a 1975.

1940

To je špatná odpověď, Fiat 500 automobilka představila až o 17 let později.

šipka

Když je sběratelství aut tak trochu závislost

Pro první auto si majitel sbírky dojel do Německa na konci 80. let. V dílně s auty tráví každý den a sám uznává, že je to tak trochu závislost. Je obklopený partou šikovných mechaniků, kteří před očima návštěvníků pracují na historických i moderních automobilech a motocyklech.

lidé

„S každým vozem mám spojený příběh. Když se usadím za volant, vzpomínám na to, jak jsem auto nakupoval, kam jsem pro něj jel a co všechno obnášela jeho oprava,“ usmívá se majitel sbírky.

Rozsáhlou sbírku nablýskaných veteránů, která čítá přes 200 vozů, doplňují silniční i závodní motocykly a je zdarma přístupná veřejnosti v Engine Classic Cars Gallery.

šipka
auto

Vydejte se s včelkou Májou i vikingem Vikem za pohádkovým dobrodružstvím

pohádkové dobrodružství

Mají toho mnoho společného: Často zažívají dobrodružství a umí se dostat z lecjaké šlamastyky. Společně také baví děti už déle než 40 let. V Česku je známější včelka, která dětem ukazuje život na louce. I vikingský chlapec si už ale v knížkách a seriálech získává ty nejmladší diváky.

Mája

Včelka Mája

šipka

Původní seriál z roku 1975 byl vysílaný v mnoha v evropských zemích, ale i v Japonsku, Izraeli, Austrálii, Spojených státech a v Jižní Africe.

Mája zažívá na louce spoustu dobrodružství se svým nerozlučným kamarádem, tak trochu bojácným a lenivým trubcem Vilíkem.

Vik

Viking Vik

šipka

Průvodcem pro malé námořníky je Vik, pohádková postavička, která zažívá dobrodružství na lodi. Je to vynalézavý syn vikingského náčelníka Halvara.

Nemá rád násilí a nad protivníky vždy vyzraje díky svým dobrým nápadům.

Jestli chcete společně s dětmi zažít dobrodružství, zavítejte do nově otevřeného zábavního parku nedaleko pražského letiště.

V pohádkovém světě Majaland Praha se nachází 12 impozantních atrakcí, jako je motýlí kolotoč s dlouhou dráhou letu anebo unikátní horská dráha s převýšením devět metrů.

Horská dráha děti zavede do temné jeskyně, nechybí ale ani autodrom nebo balónkové jezero. Park Majaland už několik let baví děti a rodiče v Polsku a Nizozemsku.

Kolika let se dožívá včelí královna?

Obvykle okolo 3 let

Ano, správně!

Obvykle okolo 7 let

Špatná odpověď, dožívá se většinou okolo 3 let.

šipka

Prohlédněte si zblízka přistávající letadla

Na zastřešené vyhlídkové terase blízko parku si můžete vychutnat šálek kávy a zároveň pozorovat letadla, která mají namířeno na letiště anebo odlétají pryč.

mraky
letadlo

„Když letí letadlo, můžete na tabuli zjistit, odkud kam letí, ale i to, jakou má rychlost, jak je vysoko nebo jaký model letadla to je.

Můžete také poslouchat komunikaci pilota s řídicí věží na letišti,“ přibližuje technolog Michal Krsek, nadšenec do leteckého provozu. Pro nadšence do letadel bývá nejlepší doba každý den od 12 do 17 hodin. V tom čase máte největší šanci zahlédnout zajímavé či velké stroje.

pilot
mraky

„Když letadla přistávají, jsou od terasy vzdálená asi 500 metrů, a když startují, tak zhruba kilometr. Letadla jsou vidět natolik dobře, že s běžným dalekohledem můžete sledovat i pilota v kokpitu,“ usmívá se Michal.

šipka

Navštivte největší krytý rodinný zábavní park a terasu s výhledem

na nedaleké pražské letiště

Zábavní park

Občerstvěte se na zastřešené terase, odkud můžete pozorovat přistávající a odlétající letadla.

Nakoukněte do kokpitu pilotům, poslechněte si jejich komunikaci s letištěm a zamávejte pasažérům.

Zábavní park
Zábavní park

S malými dobrodruhy pak navštivte největší krytý zábavní park v Česku, nově otevřený Majaland.

Prožijte den s celou rodinou v POP Airport

POP Airport nabízí outletové nákupy v 80 obchodech s více než 200 značkami a nově i unikátní zábavu a zážitky pro celou rodinu. Užijte si společný čas naplno.
Nakupujte a bavte se.

rodina
Dinosauria

Světově unikátní Dinosauria Museum Prague se chlubí jednou z největších soukromých sbírek dinosauřích fosilií na světě.

Classic Cars Gallery

Engine Classic Cars Gallery vystavuje stovky ikonických aut a motocyklů z minulého století.

Majaland

Krytý rodinný zábavní park Majaland Praha nabízí na 12 impozantních atrakcích nekončící dobrodružství s včelkou Májou.

Vyhlídlová terasa

Na zastřešené vyhlídkové terase můžete pozorovat přílety a odlety letadel.