Seznam Native ve spolupráci s

Rovné zuby jsou méně náchylné ke kazům Je načase narovnat úsměv?

Na úsměvu záleží

Pokud vás trápí křivé zuby, stydíte se usmívat nebo chcete pomoci svému sebevědomí, začněte uvažovat o tom, jak své zuby srovnat. Rovné zuby lépe vypadají, ale jsou i méně náchylné ke kazům, zánětům dásní a dalším problémům v ústech. Když jsou mezery mezi zuby dobře dostupné, lépe se čistí a v mezizubních prostorech se zachytává méně nečistot. Jak poznáte, že vaše zuby potřebují rovnátka?

Nepravidelné zuby mají téměř všichni lidé, ne vždy je ale nutné nasadit rovnátka. Pokud se vám ale nedaří zuby dostatečně čistit, máte problémy s výslovností nebo se žvýkáním jídla, neváhejte se poradit se svým zubařem o možnostech, jak zuby srovnat. Některé vady je ideální řešit už od dětství, rovnátka se ale hodí i pro dospělé.

Mezi nejčastější problémy, které rovnátka mohou vyřešit, patří předkus, příliš stísněné zuby nebo naopak přílišné mezery mezi zuby či problémy při skusu.

Lidstvo se snaží své zuby narovnat už několik tisíc let. Jak technologie pokročila?

První pokusy ze starověkého Říma

Úplně první záznamy o rovnání zubů se týkají snah lékaře Auluse Corneliuse Celsuse. Ten se pokoušel srovnat zuby pravidelným tlakem prstů v určitých bodech. O tom, jak zkrášlit úsměv, ale uvažoval i Aristoteles a Hippokratés.

O tom, že kořeny ortodoncie sahají až do starověku, svědčí nálezy mumií a jejich zuby pokryté kovovými pláty nebo omotané drátky. Vědci odhadují, že kov mohl sloužit k rovnání zubů, ale také zajistit, aby zuby putovaly s mrtvými až do posmrtného života.

Některé starověké národy používaly k rovnání zubů struny vyrobené z vláken pocházejících ze střev živočichů. Egypťané zkoušeli své zuby rovnat tenkými pásky ze zlata, kterými si křivé zuby připevňovali k těm rovným. Nedokonalý chrup měla údajně i Kleopatra.

Předchůdci rovnátek pocházejí z Francie

Francouzský zubař Pierre Fauchard bývá považován za zakladatele moderního rovnání zubů. Ve své ordinaci v 18. století používal zlatý plátek ve tvaru podkovy s drátky, které svým pacientům připevňoval k jednotlivým zubům. Tak vytvořil první rovnátka, jaká v mnohem přívětivější a méně bolestivé podobě známe i dnes.

Zubař Louis Bourdet se staral o chrup i francouzským králům. Byl prvním, kdo doporučoval vytrhávání některých zubů, aby měly ostatní dostatečný prostor v ústech a aby se zlepšil růst čelistí.

Z rovnání zubů se ve 20. století stala věda

Na začátku 20. století vznikl jednoduchý klasifikační systém, který dělí zuby podle různé intenzity křivosti, ale i náročnosti na jejich rovnání. Zubaři tento systém využívají dodnes. V tomto období vznikají různé přístroje, které stomatologům usnadňují práci a pacientům zase zpříjemňují návštěvy zubních ordinací.

Obáváte se rovnátek?

Podívejte se na ty nejčastější mýty

S rovnátky musím jíst jen kaši.

To není pravda. Po nasazení klasických fixních rovnátek je vhodné jíst měkčí jídla, která jsou pro citlivé zuby snesitelnější. V průběhu nošení rovnátek se raději vyhněte ukousávání celých jablek, abyste si neponičili zámečky rovnátek. Lepší je jablka nakrájet. Vyhněte se oříškům a dalším tvrdým pochoutkám stejně jako lepivým karamelovým bonbonům. Ty by z rovnátek šly špatně vyčistit. Pokud pro rovnání zubů zvolíte neviditelná rovnátka, tak s nimi si můžete dopřát vše, na co máte chuť. Stačí je před jídlem sundat.

Budou se mi víc kazit zuby.

Rovnátka rozhodně nezpůsobují zubní kaz. K narušení nebo odvápnění skloviny může dojít jedině, když si zuby a rovnátka správně nečistíte. Záleží ale i na genetice, lidé náchylnější k zubním kazům mohou mít v závěru léčby pod rovnátkovými zámečky demineralizovanou zubní sklovinu, i když si chrup dobře čistili.

Začnu šišlat.

Jenom na chvilku. Prvních pár dní si bude váš jazyk zvykat na cizí předmět v ústech, a tak může být výslovnost některých slov obtížnější. Během několika hodin se ale jazyk přizpůsobí.

Současnost Obliba rovnátek roste. Jak vybrat ta správná?

Dnes na trhu existuje několik typů rovnátek. Kromě klasických fixních kovových také snímací nebo neviditelná. Jaká si vyberete? A jak o ně správně pečovat?

Rovnátka ještě donedávna nosili členové britské královské rodiny a často je nasazují také hollywoodští herci a herečky.

Neviditelná rovnátka (alignery)

Neviditelná rovnátka (alignery) jsou v současnosti pravděpodobně nejpopulárnější rovnátka, protože je jejich nošení pohodlné a bezbolestné. Místo zámečků a drátů tato technologie využívá snímatelné fólie, které jsou vyráběné na míru každému pacientovi. Jedna fólie má životnost zhruba 7 dní a pak přichází na řadu další fólie, která zuby posune zase o kousek dál. Díky tomu je rovnání zubů rychlejší než v případě jiných typů rovnátek.

Snímací rovnátka

Snímací rovnátka jsou méně nákladná než ta fixní. Lékaři je nejčastěji doporučují v případech, kdy chtějí předcházet fixním rovnátkům nebo chtějí léčbu fixními rovnátky zjednodušit. Kromě předléčení často slouží také k tomu, aby udržely polohu zubů dosaženou jinými druhy rovnátek. Aby léčba snímacími rovnátky nesla své ovoce, je potřeba je nosit pravidelně a dodržovat dobu jejich nošení, kterou určuje lékař.

Samoligovací rovnátka

Samoligovací rovnátka se také lepí na vnější stranu zubů, není ale potřeba je doplňovat gumičkami. Jejich nošení bývá méně bolestivé a nevyžaduje tak časté návštěvy u lékaře, který v případě klasických fixních rovnátek pokaždé vyměňuje gumičky za nové. I tato varianta nabízí kromě kovových i keramické zámečky.

Klasická fixní rovnátka

Klasická fixní rovnátka jsou nejpoužívanější. Zámečky se lepí na vnější stranu zubů a je do nich gumičkami upevňován drát, který v průběhu léčby narovnává zuby do správné polohy. Zámečky mohou být vyrobené z různých materiálů:

  • Kovová rovnátka se hodí pro děti i dospělé. Jejich nevýhodou však je jejich viditelnost a nápadnost. Proto především dospělí pacienti volí raději jiné materiály.
  • O něco méně nápadné jsou keramické zámečky, které mají barvu zubů. Pro nižší viditelnost jsou často doplněny bílými nebo průhlednými gumičkami. Gumičky se po čase zanášejí nečistotami a dochází k jejich zabarvení, a tak je třeba zhruba po týdnu je vyměnit.
  • Rovnátka s průhlednými zámečky jsou vyrobena ze safíru. Ačkoli je jejich cena vyšší, jejich nošení je však komfortnější díky jejich hladkému povrchu.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka jsou také fixní. Ačkoli patří k těm nejestetičtějším variantám, jsou také nejméně pohodlná. Rovnátka se totiž umisťují na vnitřní stranu zubů, což může způsobovat odření jazyka, otoky a problémy s výslovností. Připravte se na to, že tato rovnátka nepatří k těm dostupnějším variantám a zároveň každá měsíční kontrola u specialisty zabere delší dobu, a to okolo 90 minut.

Jak pečovat o rovnátka?

Rozbitá rovnátka mohou zpomalit a prodloužit léčbu, proto je potřeba se o ně dobře starat a dodržovat všechna doporučení zubních specialistů.

Fixní rovnátka.

Máte-li fixní rovnátka, čistěte si zuby po každém jídle, a to nejen kartáčkem, ale také nití a mezizubními kartáčky. Kvůli rovnátkům dochází k většímu usazování plaku, proto je správná hygiena pro zdravé dásně a zuby opravdu důležitá.

Neviditelná rovnátka.

S neviditelnými rovnátky, které je nutné vyndávat před každým jídlem, je třeba zuby čistit před každým nasazením rovnátek.

Neviditelná rovnátka pro ty, kdo chtějí zářivý úsměv bez drátů

Pokud uvažujete o rovnátkách a zároveň vám záleží na pohodlném nošení a estetice, podívejte se na výhody neviditelných rovnátek, která fungují na principu fólií. Tento typ rovnátek si dovede poradit i se složitějšími vadami zubů, vylepšit symetrii chrupu i obličejové linie. Jejich nošení je bezbolestné.

  • S neviditelnými rovnátky se téměř nemusíte omezovat. Je třeba je pouze sundat před jídlem, sportem či důležitou schůzkou.
  • Zuby si snadno vyčistíte, protože na nich nepřekáží zámečky a drátky. Snadněji tak můžete předejít vzniku zubních kazů.
  • Tato rovnátka šetří váš čas, jelikož pravidelné kontroly nejsou příliš časté. Probíhají jednou za 2 až 3 měsíce.
  • Kontroly a zákroky u zubaře jsou s neviditelnými rovnátky daleko jednodušší. Stomatolog totiž může pohodlně pracovat bez omezení, stačí dlahu vyjmout.
  • Pro výrobu rovnátek na míru není třeba absolvovat nepříjemné ruční otisky, ale pouze scanning.
  • K tomu, aby bylo dosaženo toho nejlepšího výsledku, je třeba dodržovat doporučovanou dobu nošení, tedy 22 hodin denně.
  • Délka léčby závisí na disciplinovanosti pacienta a nedostatcích jeho zubů, zpravidla se jedná o 9 měsíců až 1,5 roku.
  • Díky této metodě rovnání zubů většinou není třeba vytrhávat zuby.
  • Nikdo nepozná, že máte rovnátka na sobě.

Pečujte o své zuby a dopřejte jim neviditelná rovnátka. Značka Invisalign je prvním výrobcem průhledných rovnátek na světě a pyšní se více než 10 miliony spokojených klientů po celém světě.

Zajímá vás, jak přesně probíhá léčba a který typ rovnátek bude ideální právě pro vás?

Chci mít nádherný úsměv