Obujte svůj vůz
I když v Česku nepanují v chladných měsících extrémní klimatické podmínky, řidiči se i tak musí vypořádat s proměnlivým počasím. Během zimy se musí popasovat s náledím v ranních a nočních hodinách, případně se sněhem. „Řízení auta v zimě vyžaduje zvýšenou opatrnost za volantem, ale i určité řidičské zkušenosti,“ říká Tomáš Neřold, odborník na bezpečnost z oddělení BESIP z Ministerstva dopravy. Jednou z nejlepších záruk bezpečné jízdy je výměna letních pneumatik za zimní.
Kdy je nejvhodnější čas?
Zákon ukládá povinnost používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března v případě, že se v tuto dobu na vozovce objeví sníh nebo námraza.
Kromě data se však vyplatí řídit i dlouhodobou předpovědí počasí. Vůz přezujte tehdy, kdy přijde opravdová zima.
Loni zemřelo při dopravních nehodách historicky nejméně lidí. Na tuzemských silnicích zahynulo 550 lidí, o 15 méně než v roce 2019. Ubylo také těžce zraněných. Nízkou nehodovost připisují odborníci vlivu pandemie. Lidé totiž méně cestovali. Podle Tomáše Neřolda je příčinou až přibližně 40 % nehod, včetně těch vážných, zbytečný spěch a nepřiměřená rychlost jízdy.
Jak se bezpečně pohybovat na silnicích?
Rychlost jízdy přizpůsobte počasí a počítejte s dostatečným odstupem od ostatních vozidel. I při snížené rychlosti se totiž brzdná dráha na kluzkém povrchu výrazně prodlouží.
Jakou vzdálenost tedy dodržovat?
Pomoct si můžete jednoduchým pravidlem několika vteřin. Na suché a přehledné vozovce stačí rozestup mezi vozy zhruba dvě sekundy. V chladnějších měsících, kdy bývají silnice neuklizené od sněhu nebo je na nich náledí, tuto dobu prodlužte minimálně na pět vteřin.