Seznam Native ve spolupráci s Days Gone

Jsme připravení na konec světa?

O konci světa se mluví už od pradávna. Předpovídali jej prorokové, kmenoví šamani i vědci. Podle řady z nich je jisté, že dříve či později bude lidstvo zahubeno. Ať už klimatickými změnami, umělou inteligencí nebo dopadem obrovského meteoritu. Jak přežít apokalypsu?

Dali jsme dohromady několik méně či více pravděpodobných scénářů našeho zániku. Jak zastavit globální oteplování a co dělat v případě blackoutu?

Řiďte se radami odborníků a přežijete.
1

Diktát robotů

Vizionář a podnikatel Elon Musk je jedním z nejurputnějších kolonizátorů vesmíru. To má dva důvody. Podle Muska lidstvo musí přenést život do zbytku vesmíru, navíc také věří, že se Země v budoucnu stane neobyvatelnou. Jako hrozbu Musk vnímá umělou inteligenci, která podle něj bude do 5 let svými znalostmi daleko převyšovat člověka, může se stát nezvladatelnou a nastolit technologickou diktaturu. Musk je dokonce přesvědčený, že umělá inteligence zapříčiní také 3. světovou válku.

Obavy z nekontrolovatelné nadvlády technologií s Muskem sdílel i vědec Stephen Hawking, který zároveň prohlašoval, že jednou z největších současných hrozeb je klimatická změna. Hawking před pár lety předpovídal, že lidé budou muset do 100 let opustit Zemi, aby mohli přežít. Ze Země se podle něj kolem roku 2600 stane obrovská ohnivá koule.

Více
2

Stvořeni meteoritem

Lidé se vyvinuli z opic. Ty se vyvinuly z drobných živočichů. A ti přežili na rozdíl od dinosaurů pád obřího meteoritu, který do Země narazil nedaleko Mexika před 66 miliony let. Podle odhadů měl v průměru zhruba 10 kilometrů. Ačkoliv takhle obrovský meteorit Země od té doby nepotkala, každý den na nás z vesmíru dopadá asi 100 tun drobných meteoritů podobných zrnkům písku a spousta dalších shoří ještě dříve, než dopadnou.

Největší „kus železa“ na Zemi dopadl v Namibii a váží 60 tun. Známý je také Čeljabinský meteor, který v roce 2013 dopadl v Rusku. Jeho výbuch asi 30 kilometrů nad zemí zapříčinil značné škody. Tlaková vlna vyrazila okna tisíců budov do vzdálenosti až 100 kilometrů a přes tisíc lidí utrpělo zranění kvůli padajícím střepům. Pokud by neexplodoval, dopadlo by na zem pravděpodobně 10 tisíc tun.

Nejstarší a zároveň nejtěžší český meteorit se nazývá „Loketské železo”. Před rozřezáním vážil 107 kilogramů a v roce 1400 byl nalezen nejspíše na poli při orání. Posledními známými meteority, které dopadly na české území, jsou ty, které na konci roku 2017 spadly na Českobudějovicku.

Podle odborníků nejsme na srážku s velikým meteoritem nebo kometou připravení. „Největším problémem je, že bychom vlastně nemohli moc udělat,“ popsal situaci před dvěma lety Joseph Nuth, který pracuje pro NASA, v rozhovoru pro The Guardian. Stálým problémem je, že dostatečně brzy nedokážeme srážku předvídat. Vědci tak usilovně hledají řešení, jak rychle zareagovat na blížící se hrozbu a přibližující se asteroid sestřelit.

Jak by se chovali lidé, kdyby se na Zemi řítil smrtící kus hmoty? „Veliký vliv na chování lidí by mělo to, jak dlouho před dopadem bude společnost informována. Jak moc byste změnili svůj život, kdybyste věděli, že brzy zemřete? Odpověď je pro každého jiná. Pokud je rozdíl mezi tímto životním stylem a stávající realitou velký, je otázka, jak žijeme naše životy nyní,“ vysvětluje Tibor Brečka, psychoterapeut a odborník na zvládání krizových životních situací.

Více

Reportáž z akce Days Gone:

Nově vydaná hra pro PS4 vypráví příběh motorkáře Deacona St. Johna. Děj se odehrává v otevřeném post-apokalyptickém světě, dva roky po tom, co globální pandemie srazila lidstvo na kolena. V nepřátelském prostředí oregonských hor Deacon každý den bojuje o přežití.

Více
3

Odkázaní na elektřinu

Blackout, tedy rozsáhlý výpadek zásobování elektřinou, je jedním z nejzávažnějších ohrožení dnešního světa. Dlouhotrvající blackout může rozvrátit společnost, už v prvních hodinách výpadku nejen že by přestaly fungovat spotřebiče, ale i železnice nebo řízení letového provozu. Přestaly by fungovat semafory, což by vedlo k dopravnímu chaosu. Po pár hodinách by také vypadlo spojení mezi mobilními telefony. Přestaly by fungovat bankomaty, pokladny, vodárny a po pár hodinách i nemocnice. „Nejdůležitější jsou dobré informace. Jen na základě nich lze dělat dobrá rozhodnutí. Doporučuji obstarat si malé rádio na baterie. Rozhlas je zabezpečený pro vysílání i při blackoutu a jiných mimořádných situacích. Přemýšlejte a buďte proaktivní, téměř vše se dá vyrobit, když víte jak,“ radí skaut Martin Tumpach.

Blackouty se odehrávají i v dnešní době, ten poslední zažila Venezuela, ten největší však zažila po celý červenec 2012 Indie, kde jím bylo zasaženo 670 milionů lidí. Krátké lokální výpadky proudu Česko zažilo několikrát, a to kvůli živelným pohromám. K blackoutu ale může dojít i v důsledku zhroucení počítačové sítě nebo teroristického útoku. Méně pravděpodobná je geomagnetická bouře, která svět zachvátila naposledy v roce 1859 a dokázala vyzkratovat celou telegrafní síť v Evropě i v Severní Americe. Výpadek tehdy trval dva dny. Pokud by se stejná bouře opakovala dnes, náprava by podle odhadů trvala i několik let.

Podle psychoterapeuta Tibora Brečky by se v případě blackout projevily generační rozdíly. „Generace pamatující život bez moderních technologií by se pravděpodobně na tuto situaci adaptovaly lépe než mladší ročníky. Ačkoliv nelze předem říct, jak by se lidé v takové situaci chovali, pokud by se jednalo o masivní a dlouhý výpadek, vyvolával by strach, pocit bezmoci, frustraci a problematické chování,“ přibližuje Brečka.

Co na to odborník

Odborník na přežití v přírodě Amar Ibrahim varuje před naší závislostí na elektřině. „Kdyby elektřina přestala fungovat, v Praze by se už druhý den začala šířit panika,“ předpovídá. S přerušením dodávek elektrické energie by přestala téct voda, chlazené a mražené potraviny by se pomalu začaly kazit. „Výhodu by měli ti, kteří zavařují nebo suroviny suší, základem je mít doma svíčky a petrolejku. Bez elektřiny se neohřejeme, nenapijeme, nebudou fungovat ani toalety,“ dodává Ibrahim.

Více
4

Bude teplíčko

Naše planeta se zahřívá. Probíhající klimatické změny způsobují zvyšování hladiny moří, tání ledovců, rozšiřování pouští, změny v obdobích, kdy rostliny kvetou a další zásadní změny týkající se života na Zemi. Podle odhadů vyhynou v důsledku globálního oteplování dvě třetiny polárních medvědů. To ale zdaleka není všechno. Lidmi osídlené ostrůvky a přímořské oblasti budou postupně zaplavovány a lidé se začnou přesouvat do vnitrozemí. Sucho bude způsobovat velké problémy zemědělcům, kteří v některých oblastech nebudou moci hospodařit. Sucho může způsobit i vlnu nepokojů. A voda bude podle předpovědí i v Evropě nedostatkovou a cennou surovinou. Nedostatek vody trápí Česko už teď, pravidelně v letních vyprahlých měsících. Vědci předpovídají, že pokud se nezačneme k planetě chovat lépe, budeme si muset hledat nový domov.

Více
5

Válka

Že se lidstvo zničí samo, je častá prognóza vědců i filozofů. Válka, a to i ta jaderná, by nicméně pravděpodobně nezničila celý náš druh. Zabila by ale miliardy lidí a zničila by svět, který by nebyl takový, jaký ho známe. Podle výzkumu odborníků z Michiganského technologického institutu a Státní univerzity v Tennessee je v současné době na zemi asi 15 tisíc jaderných hlavic. Autoři studie dospěli k tomu, že katastrofální důsledky vyvolá odpálení zhruba 100 raket, takové množství nicméně neohrozí samotného agresora. Při vyšším počtu by mohl zažehnout globální katastrofu v podobě jaderné zimy a zastínění slunce popelem, kouřem a prachem. To by se projevilo poklesem teploty, nedostatkem světla pro fotosyntézu a změnou klimatu. Někteří bezpečnostní experti varují, že v současnosti už se v globální válce nacházíme, a to v té informační. „Chování lidí ve válce je dáno tím, jak jí člověk věří, nakolik s ní souhlasí a zda ji podporuje. Tyto faktory udávají, do jaké míry člověk vnímá danou událost jako ohrožující,“ dodává psychoterapeut Tibor Brečka.

Zázračná termofólie

Podle skauta Radima Hykánka je záchranářská termofólie nejuniverzálnější věc, kterou člověk může neustále nosit u sebe. „Je super skladná a není drahá. Za chladna udrží teplo, za horka poskytne stín. V dešti může sloužit jako pláštěnka nebo k zachycení vody. Dá se použít na střechu přístřešku, ale i k signalizaci díky jejím reflexním schopnostem. Dokáže chránit před hmyzem, neprofoukne ji vítr a izoluje i vlhko od země při spaní,“ jmenuje různé možnosti Hyjánek.

Více
Více
6

Virová epidemie

Jednou z nejničivějších epidemií v historii lidstva je španělská chřipka, která vypukla před 100 lety. Zabila podle různých odhadů 50 až 100 milionů lidí, což byla asi dvě procenta obyvatelů celé Země. Infikovaných bylo asi 500 milionů. Nejčastěji umírali těhotné ženy a mladí lidé. Na konci roku 1918 začala ztrácet sílu, protože přeživší si na chřipku vytvořili dostatek obranných látek. Podle odhadů lékaře a historika Haralda Salfellnera na českém území v důsledku španělské chřipky zemřelo až 75 tisíc lidí.

Podnikatel, miliardář a filantrop Bill Gates označil na konci loňského roku smrtící chřipkovou epidemii jako jednu z největších hrozeb pro lidstvo. Podle něj by takový vir mohl zabít 33 milionů lidí během půl roku. Na příští „španělskou chřipku” podle něj navzdory technologiím a globalizaci nejsme připravení. Američtí odborníci předpovídají, že v případě celosvětové pandemie by jen ve Spojených státech zemřely 2 miliony lidí, další statisíce by potřebovaly dýchací přístroje či jinou mimořádnou lékařskou péči.

Velkým tématem byly v poslední době spalničky, které se šířily mezi neočkovanými lidmi. Od začátku roku se spalničkami nakazily stovky lidí v Česku a podle odhadů by do konce tohoto roku počet nakažených mohl dosáhnout jednoho tisíce. To je nejvíc za posledních 20 let. Spalničky zasáhly celý svět, v Evropě je meziročně případů třikrát víc.

Existují i viry, které sice nezpůsobí celosvětovou katastrofu, i tak ale ovlivňují naše životy. Cytomegalovirem je podle vědce Jaroslava Flegra nakažených 80 procent populace. Virus mění inteligenci a psychiku člověka. Kdo se jím nakazí, postupně hloupne.

Více
7

Nemoc X

Ještě neznáme ani její jméno. Nemoc, která může propuknout v globální pandemii, pravděpodobně souvisí s nárůstem užívání chemických zbraní. Světová zdravotnická organizace ji zařadila na seznam globálních hrozeb vedle viru zika nebo eboly. Konec lidstva tak může způsobit patogen, o kterém dosud nic nevíme. Protože na něj lidé nemají vybudovanou rezistenci, může se stát smrtelným a rychle se rozšířit. Podobně jako ebola nebo zika, o kterých vědci nepředvídali, že by mohly zasáhnout lidi a města. Nejničivější by byla choroba, která se přenáší vzduchem a své oběti zabíjí pomalu, aby jejich příznaky nebyly příliš nápadné a mohla se dál šířit. Někteří vědci se obávají geneticky upravených virů, které mohou sloužit jako mocná zbraň.

Co radí skauti? Improvizujte!

„Ve skautu se věnujeme dvěma hlavním věcem: jak pobývat v přírodě (a neublížit u toho sobě ani okolí) a jak být připraven na jakoukoliv situaci, se kterou se budu muset vyrovnat,“ popisuje Libor Pospíšil, člen Junáka-českého skauta. Skaut své členy učí to, že všechno se dá vyřešit. „Základem přežití je umět se spolehnout na sebe i na druhé, ať se děje, co se děje,“ popisuje další ze členů Petr Čížek.

Skaut učí to, jak se dá v přírodě prožít 5 dní. Pokud už se ale něco nenadálého přihodí, doporučuje toto: „Důležité je neustále se pokoušet vylepšovat svoji situaci, nepanikařit a šetřit tělesnou energií. Vůle může být silnější než všechny okolnosti. Nebojte se improvizovat,“ radí skaut Jakub Kraus.

Více
8

Jelení zombie

Možnost, že svět zachvátí zombíci, je velmi nepravděpodobná. I tak ale někteří vědci výskyt stavu podobný zombie studují. Některé rostliny a živočichové mohou zombie stav připomínat. Před pár měsíci se ve Spojených státech začala rozmáhat u jelenů „zombie nemoc“. Projevuje se tak, že zvířata klopýtají lesem, někdy slintají a jsou agresivní vůči lidem, kterých se v minulosti obávala. Jsou nespokojená a ztrácí váhu. Jedná se o nevyléčitelnou chorobu. Podle posledních informací se vyskytuje u zvířat ve 24 státech. Ukazuje se, že nemoc postihuje pouze jeleny, losy a soby. Je možné, že choroba propukne i u lidí, kteří snědí kontaminované maso.

Více

Máš na to přežít apokalypsu? Své schopnosti si můžeš otestovat v nové hře Days Gone. Tenhle svět si jde pro tebe.

Jdu na to