Hackeři neustále přicházejí s novými a důmyslnějšími způsoby, jak získat citlivé údaje internetových uživatelů. Jak se na síti chovat bezpečně? A jak svá data co nejlépe ochránit?
%
čechů
se obává krádeže identity nebo zneužití osobních údajů. V rámci Evropy patříme k nejlaxnějším národům co se týče obav z možných internetových hrozeb.
(zdroj: průzkum společnosti Europ Assistance, 2018)
Lechtivé fotky, čísla platebních karet nebo jiné soukromé údaje na internet nepatří. Čas od času se přijde na to, že některý z provozovatelů sociálních sítí odposlouchává nebo ukládá soukromé konverzace svých uživatelů. Proto si dobře rozmyslete, co vše chcete světu ze svého soukromí ukázat. Co se jednou dostane na internet, už tam nejspíš zůstane. Základem internetové bezpečnosti je mít aktualizovaný software a zároveň antivirový program.
Provedeme vás světem neprolomitelných hesel, bezpečných nákupů a zabezpečených Wi-Fi sítí. Svoje znalosti o tom, jak se bezpečně chovat na síti, si můžete ověřit v kvízu.
Aby mělo užívání hesel smysl, je potřeba mít pro každou službu jiné. Jinak se útočník může dostat s jediným prolomeným heslem, které získal třeba z e-shopu, kde jste před lety nakupovali, ke všem vašim účtům a datům. Je to jako kdybyste používali jediný klíč ke všem svým autům, k vašemu bytu i k domovu
Některé internetové prohlížeče dovedou chránit své uživatele před možnými hrozbami. Chytrý prohlížeč od Seznamu vás tak například v případě, že se chystáte zadat své heslo na nezabezpečeném webu, včas upozorní. Můžete tak zamezit nechtěnému úniku vašich citlivých dat.
%
čechů
(zdroj: průzkum společnosti Europ Assistance, 2018)
%
čechů
(zdroj: průzkum společnosti Europ Assistance, 2018)
Pokud k heslu přidáte také ověření prostřednictvím mobilního telefonu, které nabízí většina sociálních sítí a portálů internetového bankovnictví, hackeři mají jednoduše smůlu. Dvoufázové přihlašování patří k nejúčinnějším cestám, jak svá data ochránit. Češi je bohužel využívají jen zřídka.
Pokud máte problém se zapamatováním všech svých hesel, svěřte je správci. Správci hesel jsou programy, které dovedou hesla účinně šifrovat, a tak si je všechny do nich můžete uložit. K přístupu k heslům budete potřebovat jediné silné heslo.
Společnost Nordpass zveřejnila seznam nejčastějších hesel roku 2021, které v loňském roce prolomili hackeři po celém světě. Jaká to jsou?
12345
123456789
12345
qwerty
password
12345678
111111
123123
1234567890
Zboží si objednávejte jen u ověřených prodejců, dívejte se na reference zákazníků. Jestli si nejste jistí, zda dokážete poznat zabezpečenou platební kartu od nezabezpečené, plaťte na dobírku nebo až při převzetí zboží. Rozhodně nenakupujte přes veřejné nezabezpečené Wi-Fi sítě. Vyhnete se tak riziku zneužití
kdy se hacker vydává za legitimní Wi-Fi síť a po přihlášení do této sítě vám nabídne přihlašovací stránku, kde obvykle žádá o váš e-mail a někdy i o čísla kreditních karet.
Klienti CitiBank tehdy ve svých e-mailových schránkách našli podvodnou zprávu, která je upozorňovala na příchozí platbu ve výši 2000 korun. Tu příjemci měli potvrdit kliknutím na přiložený odkaz, což také řada z nich udělala. Tak ale odevzdala své přihlašovací údaje přímo do náruče hackerovi. Od té doby se podobný incident čas od času stává. Některé z prohlížečů nebezpečné internetové obchody a podvodné stránky dovedou detekovat a účinně ochránit uživatele. „V současnosti registrujeme tisíc nebezpečných e-shopů a webů. Databázi aktualizujeme každý den a doplňujeme informace o nebezpečných webech i z registrů tuzemských bank a České obchodní inspekce,” dodává Adam Raška, který stojí za chytrým prohlížečem z dílny společnosti Seznam.cz.
Nutné je, aby obsahovaly platný SSL certifikát. Ten snadno rozpoznáte předponou https:// a většina internetových prohlížečů jej označuje zelenou barvou a ikonou zámku před URL adresou.
Certifikát zaručuje šifrování komunikace mezi uživatelem a webovou stránkou.
Hoax je falešná zpráva, která má za cíl přesvědčit,
obtěžovat nebo vyděsit důvěřivé adresáty.
Osvěžte si, jak se tvoří silná hesla a jak se poznají zabezpečené weby, jinak vám hrozí únik citlivých dat. Pomoci Vám může taky chytrý prohlížeč.