Seznam Native ve spolupráci s
Seznam prohlížeč

Jste na internetu
v bezpečí?

Internet není bezpečné místo.

Hackeři neustále přicházejí s novými a důmyslnějšími způsoby, jak získat citlivé údaje internetových uživatelů. Jak se na síti chovat bezpečně? A jak svá data co nejlépe ochránit?

identita

0

%

čechů

se obává krádeže identity nebo zneužití osobních údajů. V rámci Evropy patříme k nejlaxnějším národům co se týče obav z možných internetových hrozeb.

(zdroj: průzkum společnosti Europ Assistance, 2018)

Lechtivé fotky, čísla platebních karet nebo jiné soukromé údaje na internet nepatří. Čas od času se přijde na to, že některý z provozovatelů sociálních sítí odposlouchává nebo ukládá soukromé konverzace svých uživatelů. Proto si dobře rozmyslete, co vše chcete světu ze svého soukromí ukázat. Co se jednou dostane na internet, už tam nejspíš zůstane. Základem internetové bezpečnosti je mít aktualizovaný software a zároveň antivirový program.

Provedeme vás světem neprolomitelných hesel, bezpečných nákupů a zabezpečených Wi-Fi sítí. Svoje znalosti o tom, jak se bezpečně chovat na síti, si můžete ověřit v kvízu.

Spustit kvíz šipka
šipka Spustit kvíz

Hesla

Základem internetové bezpečnosti jsou silná hesla.

Aby mělo užívání hesel smysl, je potřeba mít pro každou službu jiné. Jinak se útočník může dostat s jediným prolomeným heslem, které získal třeba z e-shopu, kde jste před lety nakupovali, ke všem vašim účtům a datům. Je to jako kdybyste používali jediný klíč ke všem svým autům, k vašemu bytu i k domovu

Jak vypadá silné heslo?

otazník

Včasné upozornění

Některé internetové prohlížeče dovedou chránit své uživatele před možnými hrozbami. Chytrý prohlížeč od Seznamu vás tak například v případě, že se chystáte zadat své heslo na nezabezpečeném webu, včas upozorní. Můžete tak zamezit nechtěnému úniku vašich citlivých dat.

hesla

0

%

čechů

si nikdy nemění svá hesla.

(zdroj: průzkum společnosti Europ Assistance, 2018)

hesla

0

%

čechů

si pravidelně mění hesla.

(zdroj: průzkum společnosti Europ Assistance, 2018)

Pokud k heslu přidáte také ověření prostřednictvím mobilního telefonu, které nabízí většina sociálních sítí a portálů internetového bankovnictví, hackeři mají jednoduše smůlu. Dvoufázové přihlašování patří k nejúčinnějším cestám, jak svá data ochránit. Češi je bohužel využívají jen zřídka.

Pokud máte problém se zapamatováním všech svých hesel, svěřte je správci. Správci hesel jsou programy, které dovedou hesla účinně šifrovat, a tak si je všechny do nich můžete uložit. K přístupu k heslům budete potřebovat jediné silné heslo.

Nejhorší hesla roku 2018

Společnost SplashData každoročně analyzuje nejčastěji hacknutá hesla.
V roce 2018 to byla následující:

12345

password

11111

iloveyour

princess

admin

welcome

abc123

Football

Bezpečné nákupy,
placení a 
e-maily

Opatrnost se vyplatí i při nákupech.

Zboží si objednávejte jen u ověřených prodejců, dívejte se na reference zákazníků. Jestli si nejste jistí, zda dokážete poznat zabezpečenou platební kartu od nezabezpečené, plaťte na dobírku nebo až při převzetí zboží. Rozhodně nenakupujte přes veřejné nezabezpečené Wi-Fi sítě. Vyhnete se tak riziku zneužití

wi-phising

Wi-phishing

je druh hackerského útoku,

kdy se hacker vydává za legitimní Wi-Fi síť a po přihlášení do této sítě vám nabídne přihlašovací stránku, kde obvykle žádá o váš e-mail a někdy i o čísla kreditních karet.

podvodné e-maily

Phishing a podvodné
e-maily

První phishingový útok se v Česku odehrál
v březnu 2006.

Klienti CitiBank tehdy ve svých e-mailových schránkách našli podvodnou zprávu, která je upozorňovala na příchozí platbu ve výši 2000 korun. Tu příjemci měli potvrdit kliknutím na přiložený odkaz, což také řada z nich udělala. Tak ale odevzdala své přihlašovací údaje přímo do náruče hackerovi. Od té doby se podobný incident čas od času stává. Některé z prohlížečů nebezpečné internetové obchody a podvodné stránky dovedou detekovat a účinně ochránit uživatele. „V současnosti registrujeme tisíc nebezpečných e-shopů a webů. Databázi aktualizujeme každý den a doplňujeme informace o nebezpečných webech i z registrů tuzemských bank a České obchodní inspekce,” dodává Adam Raška, který stojí za chytrým prohlížečem z dílny společnosti Seznam.cz.

šifrování

Ochrana šifrováním

Kontrolujte weby, a to především ty, kde se chystáte zadávat své osobní údaje nebo platit online.

Nutné je, aby obsahovaly platný SSL certifikát. Ten snadno rozpoznáte předponou https:// a většina internetových prohlížečů jej označuje zelenou barvou a ikonou zámku před URL adresou.

Certifikát zaručuje šifrování komunikace mezi uživatelem a webovou stránkou.

secure

Hoaxy

Nebezpečí na internetu není jen v úniku vašich citlivých dat nebo v hackerských útocích na váš počítač či virtuální identitu. Internetové hrozby se skrývají také ve falešných zprávách, kterým mohou někteří důvěřiví lidé snadno podlehnout. Čím dál více je tak důležité, aby se uživatelé měli na pozoru před nekvalitním obsahem a nepodloženými zprávami.

Hoax je falešná zpráva, která má za cíl přesvědčit,
obtěžovat nebo vyděsit důvěřivé adresáty.

Může varovat před vymyšlenými nebezpečími, popisovat neštěstí, které se nikdy nestalo nebo popisovat zdánlivě tajné informace, ke kterým „běžní lidé” nemají přístup a které jsou ve skutečnosti lživé. V každém případě je poměrně mocným nástrojem, jak zblbnout spoustu lidí.

logo

K bezpečnému využívání internetu vám může pomoci i  Seznam Prohlížeč. Jaké jsou jeho výhody?

Buďte na internetu v bezpečí. Seznam prohlížeč pomůže ochránit vaše hesla a další citlivé údaje.

Více o Seznam
Prohlížeci šipka