Seznam Native ve spolupráci s

Jste připravení stát se
psím
páníčkem

Být páníčkem psa je radost, se čtyřnohým kamarádem ale přichází i kupa starostí. Klíčové pro správné rozhodnutí je vědět předem, co péče o domácího mazlíčka skutečně obnáší. Dobře si proto rozmyslete, zda se pejskovi dokážete věnovat, aby se jeho domovem nakonec nestal útulek. Pes je šťastný, když je součástí milující rodiny, má dostatek pohybu a kvalitní péče.

Podívejte se, co vás jako pejskaře čeká a co je potřeba si předem dobře promyslet.

Děti žadoní o pejska.Co teď?

Děti dovedou být ve svých přáních neústupné. Touží po pejskovi a přejí si ho k Vánocům, k narozeninám nebo za vysvědčení. Důležité ale je popovídat si společně s dětmi o tom, proč vlastně psa chtějí. Pořídil si roztomilé štěňátko některý z jejich spolužáků? Anebo se prostě jen po škole nudí?

Rozumní rodiče by rozhodně neměli dětské tvrdošíjnosti hned podlehnout. Stát se pejskařem znamená být za čtyřnohého parťáka zodpovědný, věnovat mu péči a čas po mnoho let. Pokud se do péče o psa příliš zapojovat nechcete, nejprve dobře promyslete, zda jsou vaše děti na psa připravené a zda vědí, co péče o pejska obnáší.

Co je potřeba zvážit, než dětem vyhovíte a pořídíte jim psa?

 • Snažte se s dětmi promluvit o tom, z jakých důvodů si psa přejí. Menším dětem důrazně vysvětlete, že pes není hračka, která se dá po několika měsících odložit. Pokud chtějí získat parťáka, se kterým budou denně trávit několik hodin, jste na správné cestě.
 • Buďte připraveni na to, že se dítě mladší 12 let o psa s velkou pravděpodobností samo nepostará. S pořízením psa by měli všichni členové domácnosti souhlasit a domluvit se na tom, kdo a jak o něj bude pečovat.
 • Zvažte společně s dětmi, kolik času mohou každý den se psem trávit. Pokud mají náročnou školu, brigádu nebo spoustu koníčků, na psa jim mnoho volného času nezbyde. Pokud o psa skutečně stojí, jaké jiné zájmy mohou omezit?
 • Psi se dožívají 10 až 15 let. Kdo se o psa postará, až se děti odstěhují nebo až odjedou studovat? Ujasněte si s dětmi, s kým pes bude žít.
 • Dohodněte se s dětmi na tom, kdo bude psa vychovávat a zajímejte se o to, jak je to se psí výchovou a výcvikem.
 • Kdo bude se psem doma, až budete chtít jet na dovolenou? A kdo ho bude hlídat v případě nemoci? Ověřte předem s lidmi ve svém okolí, se sousedy, s prarodiči nebo s kamarádkami, kdo by se o vašeho psa dokázal postarat.
 • Předem s dětmi proberte, co obnáší péče o psa a jaké budou mít povinnosti. Kdo bude kvůli pejskovi ráno vstávat dřív a odpoledne se brzy vracet, aby pejsek nebyl příliš dlouho sám? Pokud dítě tvrdí, že bude psa venčit samo, domluvte se na zkušebních procházkách. Kolikrát za měsíc zvládne dítě vstát o 30 minut dřív a jít ven?

Martin Kvášodborník na výcvik a výživu psů

„Pořizovat psa pro děti není nejlepší nápad, a už vůbec ne jako překvapení. Stát se pejskařem je důležité rozhodnutí, se kterým musí souhlasit celá rodina. Je to parťák na velmi dlouhou dobu a živá bytost se svými pocity, náladami, smutky i radostmi. Hodně špatně nese nezájem člověka, kterého má rád.“

Smutné Vánoce opuštěných psů

Předvánoční čas s sebou nese snahy rodičů potěšit svoje děti originálními a vytouženými dárky. „Podle našich zkušeností je snad nejhorší důvod k pořízení psa to, že se danému člověku líbí,“ popisuje svoje zkušenosti Michaela Zemánková, ředitelka útulku Dogpoint. Lidé pejsky opouštějí zejména proto, že se o ně nedokážou dobře postarat. Pro psa bývá odloučení od milovaného páníčka traumatizující.

Jan Kulhánekpsycholog, Psychoterapie Anděl

„Důležité je, aby se rodiče vždy předem domluvili na tom, zda psa pořídit či nepořídit, a byli v tom za jedno. Aby dětem jeden rodič psa neslíbil a druhý neodmítl.“

Pes patří jen ke zralým a odpovědným dětem

Psycholog psů Pavel Bradáč ze svých zkušeností ví, že se o psa už dokážou postarat vyspělé a rozumné dvanáctileté děti. Zná ale i o pár let starší páníčky, jimž musí s péčí pomáhat rodiče. „Jde hlavně o to, aby dítě bylo zralé, odpovědné a schopné zvládnout pravidelné činnosti. To, zda dítě psa zvládne, je také otázka rodičovské výchovy. Je důležité, aby děti dokázaly pochopit, že pes je živý tvor, který cítí a vnímá,“ vysvětluje Pavel Bradáč, který od roku 2009 pomáhá s vytvářením harmonických vztahů mezi páníčky a jejich psy. Specializuje se na řešení psího problémového chování.

„Děti mladší osmi let samy od sebe moc nepřemýšlejí o tom, že pes znamená i čas a energii. Těší se na hraní, mazlení a na to, že budou mít kamaráda. Aby psa získaly, jsou rodičům schopné slíbit téměř cokoliv,“ říká psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl. „Pokud si nejste jistí, zda vaše dítě psa zvládne, všímejte si toho, jak plní svoje další povinnosti. Myje nádobí, i když se mu nechce? Jak dlouho mu vydrží nadšení do nového sportu nebo hry?“ radí rodičům psycholog.

Ověřit schopnosti dítěte je možné také s pořízením menšího zvířete, třeba činčily, morčete nebo jiných hlodavců. Ty sice také vyžadují pravidelnou péči, ne však tak náročnou jako pejsci. „Pokud pravidelné krmení a čištění klece připadá obvykle na rodiče, děti ještě nejsou na psa připravené,“ dodává Jan Kulhánek.

Zatímco u menších dětí musí rodiče počítat s tím, že se o psa samy nepostarají, u větších je zase potřeba nastavit tresty za to, když svoje povinnosti týkající se psa nesplní. „Výchovné je vždy pozitivně motivovat. Rodiče by si tedy měli všímat a oceňovat to, když dítě povinnosti plní. V případě nesprávného chování je ale potřeba trestat. Dokážu si představit, že bych se s vlastními dětmi v případě neplnění povinností spojených s pejskem domluvil na omezení jejich času vyhrazeného na hraní na počítači,“ popisuje psycholog Kulhánek.

Ať už psa chcete pořídit pro děti, nebo pro celou rodinu, nastanou situace, kdy bude dítě samo se psem. Jak předejít nepříjemným situacím? Záleží na velikosti a aktivitě psa. Aby nebyl podrážděný, je třeba ale nejprve děti naučit, jak se mají k psovi chovat. „Většinou platí, že pokud mohou zůstat děti samy doma, tak s nimi může zůstat i vychovaný pes,“ shrnuje psí psycholog Pavel Bradáč.

Pes děti učí

zodpovědnosti, trpělivosti a toleranci. Stanou se neuvěřitelnými parťáky. Pejsci v rodinách dokážou upevnit vztahy, rodina je více spolu a je si blíž. Pokud jste přesvědčení o tom, že péči o psa zvládnete, můžete začít přemýšlet o plemeni. Zatímco do bytu a pro venčení jsou vhodnější menší psi, na zahradu se hodí ti větší. Co se týče vztahu k dětem, velcí psi si od nich nechají spoustu věcí líbit a bývají klidnější. Naopak malí psi se dětí mohou bát, a v důsledku toho mohou být agresivní a vznětliví. Na samostatných procházkách se dítě může i s malým pejskem snadno dostat do nepříjemných situací.

Martin Kvášodborník na výcvik psů

„Psi mají tendenci všechna mláďata vychovávat. Proto může dítě se psem zůstat samotné, až když se k němu naučí náležitě chovat. Rodiče a majitelé psa by si měli uvědomit, že pes je šelma, lovec a v některých případech se pro něj dítě může stát kořistí.“

Při výběru štěněte u chovatele se zajímejte o to, jací jsou jeho rodiče. Pokud mají oba kladný vztah k dětem, máte o něco větší šanci, že i štěně nebude mít s dětmi problém. Dobrý chovatel vás navíc vždycky upozorní na to, zda je daný pes k dětem vhodný či nikoli.

Mezi větší plemena vhodná pro děti patří trpěliví boxeři, laskaví retrívři a aktivní setři. Z menších plemen se k dětem hodí jorkšíři, knírači, francouzští buldočci nebo pražští krysaříci. Při volbě plemena zohledněte také to, jak moc chcete být se svým psem aktivní.

Každý pes vyžaduje lásku, energii a dostatek času

Máte na to, být psím páníčkem?

 

 • Proč chcete psa? Ideální je, pokud psa vnímáte jako parťáka, se kterým můžete trávit spoustu času. Důvodem může být i to, že chcete ochránit svůj majetek. Naopak není dobré chtít psa jen proto, abyste se s ním mohli chlubit před sousedy nebo kolegy v práci.
 • Pokud nejste sami, musí psa chtít celá rodina. Pes potřebuje být součástí smečky, která žije v harmonii.
 • Pes potřebuje vyvenčit nejméně dvakrát denně, ráno a večer. A to v každém počasí. Na procházkách nestačí jen jít, měli byste se psovi zcela věnovat, dávat mu úkoly, přivolávat ho k sobě a odměňovat ho za dobré chování.
 • Pejsek vyžaduje každodenní výchovu a výcvik. Je dobré se starat o jeho chrup, srst, drápky a uši. Důležité je docházet na očkování a odčervení. I kvalitní krmivo něco stojí.
 • Když si pořídíte psa, změní se vám život. Pokud budete chtít na dovolenou do exotiky nebo musíte jít na operaci, bude se o něj muset někdo postarat. Proto je dobré se předem domluvit se známými nebo sousedy, zda se o vašeho psa případně mohou postarat.

Netrapte psa samotou

Pes je společenský tvor. Je zvyklý žít ve smečkách a samotu snáší těžce. Než si pořídíte psa, musíte si být jistí, že se mu můžete dostatečně věnovat. „Většina psů nemá problém vydržet doma sama 8 až 10 hodin. Na takovou samotu ale pejsek musí být naučený. Kdyby na to nebyl zvyklý, způsobilo by mu to frustraci,“ vysvětluje odborník Martin Kváš.

Čím více času se svým psím kamarádem strávíte, tím silnější bude vazba mezi vámi. Naopak, kdybyste svého psa trápili samotou, mohou se u něj vyvinout deprese nebo agresivní chování. „Pes vyžaduje především systematickou péči. Všechny činnosti, krmení, venčení a výcvik musí probíhat každý den ve stejnou dobu. Tato pravidelnost je velmi důležitá pro psí duševní zdraví. Pes miluje rituály,“ doplňuje Martin Kváš.

7 zásad

zásad pro správnou výchovu a výcvik

Martin Kvášodborník na výcvik a výživu psů

„Základní chybou při výcviku psa je nepochopení jeho způsobu uvažování. Spousta lidí si myslí, že jim pes rozumí a že ví, co po něm chtějí. To ale není pravda. Pes si pamatuje, co dělal, když dostal pamlsek. Má totiž svalovou paměť. Proto je při výcviku nutné každý cvik rozdělit na postupné kroky. Velikou chybou je spěch a netrpělivost.“

Jak na výchovu a výcvik štěněte?

Klíčem k úspěchu jsou pamlsky a trpělivost

Důsledná výchova i výcvik by měly probíhat hned od chvíle, kdy si štěňátko přinesete domů. Už od prvních okamžiků byste mu měli nastavovat mantinely a učit ho, co smí a co ne.

Štěně oslovujte jeho jménem a často ho opakujte doma i venku. Když na své jméno zareaguje, třeba jen zvednutím hlavy, odměňte jej. Nejdůležitějším povelem je přivolání, které by mělo zafungovat v každé situaci. Na začátku zkoušejte chůzi na vodítku vždy jen na chvilku a jen v prostředí, kde vás ani psa nic neruší.

„Každé chování lze naučit, tresty není nikdy potřeba používat. Zejména hygienické návyky se u štěněte vytvářejí pomalu a většina psů začne dodržovat venčení venku časem sama. Svým klientům někdy říkám, že psi začnou močit venku nikoli díky výcviku, ale navzdory tomu, že jsou trestáni,“ říká psí psycholog Pavel Bradáč. Ve čtvrtém měsíci štěňata zvládnou udržet stolici a moč, takže byste je měli chválit pokaždé, když svoje potřeby vykonají venku.

Během prvních šesti měsíců by měl pejsek zvládnout jít u nohy, sednout si, lehnout si a vstát. Na konci prvního roku by měl pes na povel přiběhnout za páníčkem a umět odejít na své místo. Měl by být čistotný a dokázat naznačit, že potřebuje ven. Pokud se se psem chcete věnovat sportovní kynologii nebo pachovým pracím, měli byste jej na to v prvním roce začít připravovat.

Martin Kvášodborník na výcvik a výživu psů

„Výchova psa by měla probíhat neustále, pes potřebuje dokola potvrzovat své správné jednání a korigovat to nesprávné. Pro psa je velmi zneklidňující a nečitelné, když mu člověk jednou dovolí spát v posteli a podruhé mu to zakazuje.“

Pejsci v útulcích se hodí spíš pro zkušené chovatele

Rozhodli jste se dát domov a zázemí pejskovi z útulku? To je obdivuhodné rozhodnutí. Abyste si se psem z útulku porozuměli, je potřeba se seznámit se všemi potížemi, které na vás – coby majitele pejska z útulku – mohou čekat.

„Lidé velmi často trpí dojmem, že pejsek z útulku bude mít radost, bude vděčný a hodný. Pes ale nezná pojem vděčnost. Z toho může pramenit řada nedorozumění a zklamání. Psa z útulku by si neměl brát nezkušený chovatel a nehodí se ani k dětem,“ říká Martin Kváš. Pes z útulku má většinou za sebou už pár let života a spoustu zážitků, z nichž některé mohou být i traumatizující. Mohly se podepsat na jeho povaze.

Michaela Zemánkováředitelka útulku Dogpoint

„V útulku máme nejčastěji dospělé psy. Je to často tím, že se v dospělosti u psů naplno projeví jejich povaha a nedostatečná výchova a jejich majitelé si začnou uvědomovat, že ze štěněte na mazlení je pes se svými potřebami, který je pro ně přítěží. Obvykle se k nám dostávají ‚problémoví‘ psi, kteří se ale s minimálním úsilím dokážou naučit spoustu věcí a jsou z nich skvělí parťáci.“

I pejsek z útulku se dá vychovat a vycvičit jako každý jiný pes. I problémoví psi se díky laskavému přístupu, výcviku a trpělivosti mohou změnit.

Nechte si poradit

Pokud váháte, nechte si v útulku poradit, který ze psů je vhodný i pro začátečníky. Zaměstnanci útulků své svěřence většinou dobře znají. „Jestli chcete psa z útulku, zahoďte veškerá očekávání. Prvních pár týdnů v novém prostředí si pes zvyká a může se chovat nestandardně. Psi naštěstí dokážou stejně jako lidé zapomenout na to špatné, co mají za sebou,“ usmívá se psycholog psů Pavel Bradáč.

 

Psi jsou skvělí kamarádi, nikdy člověka nezradí. Když je jejich páníček zahrnuje láskou, trpělivostí a důsledností, stanou se z nich jedineční parťáci. Vyberte si v nabídce voříšků a čistokrevných plemen toho správného psa pro každodenní radost.