Seznam Native ve spolupráci s
Letiště Praha

Objevte pestrou zemi,
kde se potkává moře s pouští

Katar

Emirát přepychu, sokolů a fotbalu

Katar se řadí mezi nejbohatší země světa. Jeho kouzlo však nespočívá jen v luxusu či dobře fungující ekonomice. Za pozornost stojí také místní tradice, umění, sport nebo unikátní příroda.

Khawr al Udayd na jihu Kataru je jedno z mála vnitrozemských moří na světě. Jedná se ve skutečnosti o rozlehlou zátoku či lagunu sahající až 35 kilometrů do vnitrozemí, kterou zásobují vody z Perského zálivu. Nezvyklé spojení písečných dun a azurově modré hladiny místu dává unikátní atmosféru a vytváří příležitosti pro sport i odpočinek. Těch je však v Kataru mnohem více, ať už vyrazíte do historické tržnice Souq Waqif, do moderních stájí proslulých arabských koní či po stopách loňského mistrovství světa ve fotbale.

Hlavní město

Dauhá

Počet obyvatel

2,35 milionu

Z toho počet lidí
s katarským občanstvím

asi 300 000

Rozloha

11 437 km²

Nejvyšší bod

Kurajn Abú al-Baul
(103 m n. m.)

Náboženství

muslimové 93 %,

křesťané 5 %,

hinduisté 1 %

Jazyk

arabština

Měna

katarský rial

Starobylá tržnice s moderní sokolí nemocnicí

Látky, koření, parfémy, zvířata i spousty druhů různých pochutin – na proslulém trhu Souq Waqif se dá sehnat téměř vše.

Vyplatí se sem vydat za nákupem suvenýrů i načerpat blízkovýchodní atmosféru. Nejedná se o past na turisty, ale vkusně opravenou původní tržnici z přelomu 19. a 20. století, kam stále chodí i místní.

Najdete tu také výběr z různých kuchyní, převážně těch arabských. K dostání jsou kromě místních i pokrmy ze Sýrie, Egypta, Iráku, Íránu či Libanonu, a to v domácím provedení. V podvečer se totiž na trhu scházejí místní ženy a prodávají vlastnoručně uvařená jídla. Vyzkoušejte například tradiční Machbous, pokrm z rýže, zeleniny a jehněčího či kuřecího masa.

Přímo v souqu, což je místní výraz pro tržnici, se nachází také jediná sokolí nemocnice na světě. V moderně vybaveném zařízení ošetří denně i 150 opeřených pacientů. Sokolnictví je zde považováno za nejušlechtilejší sport a v zemi má dlouhou tradici. Sahá až do dob, kdy se žilo kočovným životem a sokoli lidem pomáhali najít vodu či potravu. Dnes jsou tito ptáci symbolem postavení, domácími mazlíčky i závodními šampiony v hodnotě milionů dolarů. Pokud má sokol speciální pas, může dokonce cestovat přímo na palubě místní letecké společnosti.

Malé kulaté poklady

Zatímco dnes země prospívá hlavně díky svému nerostnému bohatství, v minulosti stála ekonomika Kataru na lovu perel. Představoval základní způsob obživy pro většinu obyvatel, v Evropě se totiž jednalo o velmi žádané zboží. V tržnici Souq Waqif má stále stánek jeden z jejich nejstarších lovců. Nejenže u něj můžete nakoupit běžně drahé šperky za příznivé ceny, odvypráví vám také zajímavé historky ze svého života.

Koně a velbloudi na každém kroku

Důležitým odvětvím je v Kataru také chov exkluzivních arabských koní, v němž je země průkopníkem.

Jejich obliba sahá až do starověku, kdy je trénovali beduíni. Postupem času se koňské dostihy staly v zemi tradičním sportem a arabští plnokrevníci se dodnes řadí mezi nejlepší na světě.

Jak vypadá chov šampionů v praxi, to je možné zjistit na prohlídce stájí Al Shaqab, kde mají to nejlepší dostupné vybavení. Jezdecké centrum bylo postaveno v roce 1992 na místě, kde o téměř století dříve svedli beduíni klíčovou bitvu vedoucí k nezávislosti Kataru a v níž arabští koně sehráli významnou roli.

Vedle vznešených lichokopytníků hrají v zemi důležitou roli také hrbatí sudokopytníci. Velbloudi jsou zde trénováni k závodění a stejně jako u koní jsou jejich dostihy lukrativním sportem. Obě zvířata mají ve „výbavě“ také místní policejní hlídky, které můžete na koních či velbloudech běžně potkat v ulicích.

Nezávislý emirát

Emirát Katar je monarchií, ve které od začátku 19. století vládne dynastie Ál Thání. Nezávislým státem se Katar stal v roce 1971. Bylo to v době, kdy se jednalo o připojení k tehdy vznikajícím Spojeným arabským emirátům, z něhož nakonec sešlo.

Fotbal jako národní sport

Měřeno počtem hráčů i fanoušků je v Kataru sportem číslo jedna fotbal.

Současný vládce Kataru emír Tamím bin Hamad Ál Thání vlastní francouzský fotbalový klub Paris Saint-Germain a země v loňském roce hostila fotbalové mistrovství světa. Organizátoři kvůli tomu nechali postavit či rozšířit několik stadionů. Chalífův mezinárodní stadion dnes funguje jako olympijské a sportovní muzeum.

V zemi je oblíbený také tenis a na místním turnaji WTA Qatar Open se v minulosti dařilo i českým tenistkám. Sedmkrát zde vyhrály v singlu i deblu. Na popularitě si získaly také závody Formule 1. V roce 2021 se v Kataru odjel první závod a letos se tam mají rychlá auta na nový okruh vrátit.

Orientální kultura i moderní technologie

Nudit se v Kataru nebudou ani milovníci umění.

V hlavním městě Dauhá jsou k vidění díla od světoznámých autorů. S bohatou historií země se můžete seznámit v Národním muzeu Kataru. Upoutá už sama budova, má tvar pouštní růže a navrhl ji věhlasný francouzský architekt Jean Nouvel. Několik zámožných členů rodiny Ál Thání také patří mezi hlavní sběratele současného islámského umění. Za návštěvu proto stojí i Muzeum islámského umění nebo Arabské muzeum moderního umění.

Nechat na sebe dýchnout ještě více rozmanité kulturní atmosféry je možné i v části Dauhá s názvem Katara. Dají se zde navštívit mešity i proslulý pařížský nákupní dům Galeries Lafayette. Přilehlý venkovní bulvár je vybaven – stejně jako jeden z městských parků – unikátní venkovní klimatizací. Katar má své místo i na seznamu UNESCO, jedná se o opevněný obchodní přístav Al Zubarah na severu země, který vzkvétal především v 17. století.

Stopy umění pak najdete i na mezinárodním letišti Hamad v Dauhá. Nepřehlédnutelným prvkem je zhruba sedmimetrový žlutý plyšový medvěd s lampou od švýcarského umělce Urse Fischera. Při delším čekání na letišti je pak možné vydat se na prohlídku, která mapuje všechna tam vystavená umělecká díla.

Do Kataru pohodlně z Letiště Václava Havla Praha

Prahu s Dauhá spojuje už od roku 2017 přímá linka společnosti Qatar Airways. Za tu dobu se na ní vystřídalo několik letounů. Od menšího Airbusu A320 až po moderní Boeing 787 Dreamliner, který nabízí ten nejlepší komfort.

Kromě Kataru můžete z pražského letiště odletět do více než 150 dalších destinací. Letos například došlo k obnovení přímých letů do jihokorejského Soulu nebo otevření nové linky do arménské metropole Jerevanu či na ostrov zeleného čaje Tchaj-wan.

CHCI VYRAZIT ZA ZÁŽITKY