Seznam Native ve spolupráci s

Každý pátý Čech se nestará o své zuby

Stačí přitom jen pár minut denně

Dvě nebo tři minuty čištění zubů ráno a večer významně snižuje riziko vzniku zubního kazu nebo zánětu dásní. To jsou dva nejčastější problémy spjaté s ústní dutinou.

Jak přesně by správné čištění zubů mělo vypadat?

Ve srovnání 26 evropských zemí na tom Češi se zubní hygienou nejsou příliš dobře. Studie zkoumající zubní kazy, spotřebu cukru a další faktory ukazují, že mezi evropskými národy patří k těm s nejzdravějším chrupem Němci, Švédové, Dánové nebo Britové.

Jak jsme na tom my?

43 % Čechů

43 % Čechů věnuje ústní hygieně dostatečnou pozornost a zajímá se i o další možnosti péče.

34 % Čechů

34 % Čechů se ústní hygieně věnuje jen rutinně, bez hlubšího zájmu a při péči se může dopouštět chyb a nedostatků.

23 % Čechů

23 % Čechů dbá o zuby nedostatečně a k odborníkovi se vydá až s akutním problémem.*

*Zdroj: Průzkum agentury PPM Factum, 2018

Když přijde řeč na váš úsměv, co vás nejvíce trápí?

Vzhled zubů

Jsou vaše zuby rovné?

Ano
Ne

Chtěli byste bělejší zuby?

Ano
Ne

Nosíte rovnátka?

Ano
Ne

Zkuste raději speciální kartáčky, které pomůžou odstranit pigmentaci ze zubů či hlavice na sonické kartáčky, omezte červené víno a kávu.

Pokračovat

Chce to trpělivost a za několik měsíců uvidíte výsledky. Nezapomeňte na speciální kartáčky určené pro zuby s rovnátky.

Pokračovat

Popřemýšlejte o nich. Na trhu naleznete i ta neviditelná.

Pokračovat

Zdraví zubů

Jsou vaše zuby citlivé?

Ano
Ne

Krvácí vám dásně?

Ano
Ne

Nepodceňujte mezizubní hygienu a důkladné čištění, pořiďte si pastu a kartáček, které pomáhají zacelit sklovinu.

Pokračovat

Máte na zubech velké množství plaku?

Ano
Ne

Dvakrát za rok zamiřte na dentální hygienu. Nezapomínejte na čištění mezizubních prostor a pořiďte si speciální kartáček, který odstraní nadměrné množství plaku.

Pokračovat

Poraďte se s odborníkem, zda si zuby čistíte správně. Pokud ano, problém může vycházet z těla, a ne přímo z úst.

Opakovat test

Svěží dech

Čistíte si povrch jazyka?

Ano
Ne

Měli byste to dělat každý den. Pokud si správně čistíte mezizubní prostory, mohou být příčinou špatného dechu bakterie na jazyku.

Opakovat test

Čistíte si mezizubní prostory?

Ano
Ne

Poraďte se s odborníkem, zda si zuby čistíte správně. Pokud ano, problém může vycházet z těla, a ne přímo z úst.

Opakovat test

Začněte s tím už dnes. Pořiďte si kvalitní kartáček, mezizubní kartáčky a dentální nit.

Opakovat test

Teď už víte, co vám brání mít dokonalý chrup a úsměv. Čtěte dál a sestavte si tu nejlepší péči na míru vašim potřebám.

Krásné a zdravé zuby vyžadují především pravidelné a správné čištění. Lepší je soustředit se na prevenci a věnovat svým zubům pár minut denně než trávit spoustu času u zubaře.

Jaké jsou příčiny nejčastějších problémů se zuby?

Jak se obtíží vyvarovat či jak se jich zbavit?

Chcete bělejší úsměv? Vyhněte se kouření i popíjení čaje

Pigmentaci, tedy ztmavlou či zažloutlou zubní sklovinu, způsobují především potraviny a nápoje, velký vliv má ale i kouření. Pokud toužíte mít skutečně bílý úsměv, navštivte zubní ordinaci a poraďte se ohledně profesionálního bělení zubů. Světlejší zuby nezajistí pouze omezení barvicích potravin. Pokud se jim ale chcete i tak vyhnout, jedná se například o červenou řepu, kari nebo zelený či černý čaj.

Pokud se rozhodnete pro profesionální bělení, zvažte citlivost svých zubů a vyberte si co nejšetrnější variantu, protože agresivní bělení by mohlo narušit sklovinu. Nejúčinnější a zároveň nejohleduplnější bývá varianta kombinující bělení doma i v ordinaci. Tato metoda spočívá v tom, že vám v zubní ordinaci nejprve udělají otisky zubů a dají vám bělicí gel na doma, kterým zuby ošetřujete, a teprve poté se zuby ještě dobělí v ordinaci.

„Barevný pigment se usadí na sklovině, a pokud si špatně odstraňujete zubní plak, může společně s plakem zmineralizovat v zubní kámen. A ten si již musíte nechat odstranit profesionálně v zubní ordinaci. Se slabšími nánosy pigmentu může pomoci používání sonického elektrického kartáčku s režimem White a hlavicí pro lepší odstraňování pigmentace,“

popisuje dentální hygienistka Jana Křepelková způsob, jak nežádoucí odstín zubů vzniká i jak se ho můžete zbavit.

Nezapomeňte na opatrnost

Bělit lze jen dokonale čisté a zdravé zuby. Měla by mu proto předcházet konzultace s lékařem a také pečlivá dentální hygiena. Přes usazený plak a zubní kámen by totiž efekt bělení nemusel být dokonalý.

Jak probíhá dentální hygiena?

Nejen na preventivní prohlídku k zubaři, ale i na dentální hygienu by měl každý chodit dvakrát ročně. Lidé se záněty dásní, parodontitidou, implantáty nebo s rovnátky častěji.

Jak vzniká citlivost zubů a jak se jí zbavit?

To, že máte citlivé zuby, poznáte tak, že když si dáte zmrzlinu nebo se napijete horkého čaje, vystřelí prudká bolest ze zubu do hlavy. Nervová zakončení zubu ukrytá pod sklovinou jsou citlivá právě na teploty, různé chemické látky nebo mechanické poškození. Proč mají někteří lidé citlivější zuby než ostatní?

„Citlivost zubů může mít více příčin, často řešíme v ordinaci například poškozenou sklovinu, tedy prasklinky, odštípnutý růžek zubu, mechanické poškození skloviny a její úbytek, způsobený třeba levnou bělicí zubní pastou, která funguje jako brusný krém a při častém používání obrušuje z povrchu zubů nejen pigment, ale právě i sklovinu,“

upozorňuje dentální hygienistka Jana Křepelková.

Když už citlivost nastane, můžete se jí částečně zbavit pomocí speciálních past, gelů či krémů s označením sensitive. Ty obsahují reparativní složky, které posilují zubní sklovinu. Další možností je použití profesionálních laků přímo v zubní ordinaci, v těžších případech je třeba se poradit s lékařem, aby zub ošetřil výplní.

Tipy, jak předcházet citlivosti

1.

Používejte měkké manuální kartáčky nebo sonické elektrické kartáčky s tlakovým senzorem.

2.

Netlačte na kartáček.

3.

Používejte nízkoabrazivní zubní pasty s jemným složením.

Proč dásně krvácejí?

Krvácivost dásní je jasným ukazatelem toho, jak o své zuby pečujete. „Pokud nedostatečně odstraňujeme zubní plak, bakterie v něm obsažené způsobují zánět v dásních. Často si ho dlouhou dobu nemusíme všimnout, protože sám od sebe nebolí. Po čase můžou dásně kromě zarudnutí vykazovat i známky otoku, a pokud dáseň podráždíme například kartáčkem, může začít krvácet.

„Krvácení je jasná známka zánětu, tělo se nás snaží upozornit, že je to místo nemocné,“ vysvětluje dentální hygienistka. I zánětům uleví šetrné zubní kartáčky a správná technika čištění, kterou s vámi natrénuje každý zubní lékař nebo dentální hygienistka. Extrémně důležité je čištění mezizubních prostor.

„Češi nejvíce zanedbávají mezizubní hygienu. Čištění mezizubních prostor je však stejně důležité jako samotné čištění zubů. Jaké by jinak bylo vysvětlení pro to, že si vyčistíme zuby z vnější strany, z vnitřní strany, kousací plošky, ale boční strany zubu ne? Je to podobné, jako bych si umývala jen jednu ruku,“

vysvětluje dentální hygienistka Jana Křepelková.

Jak vzniká parodontóza?

Dentální hygienistka Jana Křepelková ve své ordinaci nejčastěji řeší záněty dásní. Téměř nikdo z pacientů podle ní netuší, že zánět má. „Pokud je zánět dásní pokročilejší a neléčený, začíná bolet na podnět. Člověk se místu vyhýbá, protože má obavy z krvácení. Tento kolotoč bez odborné pomoci může rozvinout druhý stupeň onemocnění známý jako parodontóza,“ popisuje Jana Křepelková, jak vzniká onemocnění, které znamená úbytek kosti a mívá za následek vypadávání zubů.

Věděli jste, že večerní čištění zubů je důležitější než ranní?

Pokud si večer perfektně vyčistíte zuby, ráno nemusíte být stejně pečliví. Čistění zubů by mělo trvat tak dlouho, dokud nebudou zuby čisté ze všech stran. Pro zdravé zuby je nejdůležitější odstranit zubní plak. Zbytky večeře přímo sklovinu nenaruší, ale nakrmí bakterie v zubním plaku. A ty pak pracují na tvorbě kazu.

Vzhůru do boje za zdravý a bílý úsměv

Pravidelné čištění zubů je nezbytné pro čistý chrup, díky kterému ušetříte peníze i čas u zubaře. Jak si pro zubní hygienu vybrat ty správné pomocníky? Mezi ty nejdůležitější nástroje patří kartáček na zuby, mezizubní kartáček a dentální nit pro péči o ty nejužší mezizubní prostory.

Kartáček na zuby

Kartáček na zuby volte raději s měkčími vlákny a menší pracovní hlavičkou, díky které se dostanete i do hůře dosažitelných míst. Pro důkladné čištění zubů můžete zvolit sonický kartáček, který je třeba přikládat šikmo k zubnímu krčku na rozhraní zubu a dásně. Pomalu jím přejíždějte z jednoho zubu na druhý a netlačte na něj.

Mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček může mít mnoho tvarů a podob. Vyberte si z nabídky velikostí podle vašich mezizubních prostor. Kartáček by mezi zuby neměl zajet příliš snadno, ale ani by neměl způsobovat potíže, aby dosáhl do celého prostoru.

Nezapomeňte na to, že byste své nástroje měli pravidelně obměňovat, aby byly jejich účinky stále stejně kvalitní. Kartáčky či jejich hlavice měňte každé tři měsíce, anebo po prodělané angíně, rýmě či jiné infekční respirační nemoci. Mezizubní kartáčky nevydrží při každodenním používání déle než 2 týdny, měňte je vždy, když se štětinky viditelně opotřebují nebo roztřepí.

Sonické kartáčky dodají vašim zubům hladký povrch podobně jako po dentální hygieně, navíc vám mohou pomoci i se správnou technikou čištění.

Sonické kartáčky značky Philips Sonicare v sobě ukrývají technologii, která pozná, když na svůj chrup příliš tlačíte, a rychle vás na to upozorní. Navíc si můžete vybrat z bohaté nabídky různých hlavic, které se přizpůsobí vašim požadavkům, ať už máte perfektně zdravý chrup anebo problémy se zažloutlou sklovinou či se zánětem dásní.

Optimal White

Vhodná pro ty, kdo usilují o zářivě bílý úsměv.

Sensitive

Hodí se pro všechny s citlivými dásněmi.

Premium Gum Care

Pomáhá v boji s paradontitidou.

Prestige

Postará se o nadměrné množství plaku.

Odstraňte šetrně zubní povlak na zubech a postarejte se o to, abyste příště u zubaře netrávili příliš mnoho času. Vyberte si hlavici, která splní všechny vaše nároky.

Chci mít zdravé zuby