Seznam Native ve spolupráci s

Kdo přemýšlí,
má za tři

Chytrá domácnost vám zjednoduší život, navíc ušetříte a budete víc v bezpečí

Inteligentní vychytávky v domácnosti jsou už dnes dostupné každému. Chytré systémy a zařízení komunikují prostřednictvím mobilního telefonu nejen s vámi, ale i samy mezi sebou.

Chytrou domácnost si lze představit jako soustavu zařízení a spotřebičů, které vám zpříjemní bydlení. Jsou vzájemně propojené přes internet, a můžete je tak ovládat odkudkoli. Z dovolené se vrátíte do vyhřátého bytu nebo budete mít posekanou zahradu. Pro většinu funkcí vám postačí běžný Wi-Fi router, mobilní telefon nebo počítač.

K inteligentní domácnosti můžete připojit velkou spoustu zařízení – od osvětlení, zavlažování a ovládání žaluzií přes vytápění a čidla úniku vody, zápachu a kouře až po bezpečnostní systém. Záleží jen na vás, kolik funkcí budete po své chytré domácnosti vyžadovat. Jednotlivá zařízení si navíc můžete dokupovat postupně, na počátku tak není zapotřebí velká investice.

Všechny spotřebiče nebo zařízení jsou bezdrátově propojené s takzvaným řídicím centrem, které je mozkem celého systému. Jejich instalaci navíc zvládne každý stejně jako intuitivní ovládání celého systému prostřednictvím aplikace v mobilu. Chytrou domácnost tak můžete přizpůsobit svým potřebám.

Výhodou inteligentní domácnosti je i to, že vám pomůže šetřit energie.

Systém dokáže díky chytrým zásuvkám vyhodnotit spotřebu jednotlivých zařízení a pomůže ji minimalizovat na základě toho, jak domácnost využíváte. „U vytápění lze díky termostatickým hlavicím dosáhnout 30procentní úspory,“ uvádí specialista na smart home Robert Duben z firmy Hornbach. „Doporučujeme je zkombinovat se senzory, které v případě otevření nebo zavření oken či dveří topení ztlumí,“ vysvětluje.

„Automatizace osvětlení a pohybové senzory mohou ušetřit další peníze. Záleží ale i na návycích členů domácnosti, jak například zhasínají v místnostech, kde právě nikdo není,“ dodává Duben. V případě detektoru vody nebo kouře pak může jít o zachráněné statisíce za poničené vybavení v případě, že dojde k vytopení bytu nebo k požáru.

Zařizování chytré domácnosti místnost po místnosti

Ložnice

Je sedm hodin ráno. Normálně by vás probudil hlasitý budík, ale dnes vás z postele vytáhne světlo. Pozvolné rozednívání zařídí chytré osvětlení, které máte v pokoji.

Pomocí mobilu můžete ovládat i chytré napájecí zásuvky, které jsou poměrně levné. Díky možnosti měření spotřeby mohou navíc odhalit zařízení, která nejsou energeticky úsporná. Využívat je samozřejmě můžete ve všech místnostech. Přes zásuvky lze ovládat zařízení jako přímotopy nebo lampy, takže se nemusíte zvedat z postele, jen je pohodlně vypnout přes web či aplikaci. K ovládání můžete využít hlasové asistenty v mobilu nebo chytrém reproduktoru.

Koupelna

Ach, ta rána. Rozespalí jen mžouráte a jste rádi, že po paměti dojdete do koupelny.

Každý pro pohodlný start dne potřebuje něco jiného. Například chladnější odstín světla probudí vaše tělo rychleji a vy se budete moci směle vydat pro šálek ranní kávy do kuchyně. Pokud naopak po ránu oceníte klidné a pomalé probouzení, nastavíte si nízkou intenzitu světla zbarveného do oranžova.

Mokrý ručník si po ranní sprše můžete odložit na elektrický sušák, který jedním kliknutím spustíte a on se sám po určitém čase vypne. Senzor vlhkosti vzduchu dokáže spustit ventilátor, pokud zaznamená vyšší vlhkost vzduchu. Případně vás jen upozorní, že je třeba vyvětrat. Tím předcházíte tvorbě plísní.

Už jste někdy byli na cestě do práce a přemýšleli, jestli jste tu žehličku opravdu vypnuli?

Chytrá zásuvka vám tyto nervy ušetří. Na dálku můžete zjistit, zda je zapnutá, a případně ji vypnout. Další vychytávkou nejen do koupelny je detektor, který hlídá únik vody z myčky nebo pračky, přeteklou vanu i vodní bitvy vašich dětí. Dokáže únik zaznamenat a upozornit vás na něj prostřednictvím aplikace v mobilu.

Chodba

Představte si, že se po víkendu na horách nevracíte do vymrzlého bytu. V době drahých energií si totiž každý rozmyslí, jestli topit, když byt opouští na delší dobu.

S chytrou termostatickou hlavicí tento problém odpadá. Přes aplikaci ji můžete pár hodin před návratem do bytu zapnout, takže vás pak přivítá krásně vyhřátý byt. Topení nebo klimatizaci můžete navíc naprogramovat tak, aby fungovaly jen v určených hodinách během dne.

Vracíte se domů a v obou rukou máte tašky s nákupem? Můžete je odnést rovnou do kuchyně a vybalit je. O rozsvícení na chodbě se díky senzoru pohybu a intenzity světla postará vaše chytrá domácnost. Navíc nemusíte nic vrtat ani se bát nevzhledných kabelů. Většina těchto senzorů funguje na baterii, která vydrží až dva roky.

Máte na chodbě skříň, v níž je kvůli nedostatku světla těžké něco najít? Problém vyřeší instalace LED pásků nad každou polici, které se automaticky rozsvítí po otevření skříně. Případně můžete naprogramovat bodové světlo nad skříní, aby se po jejím otevření rozsvítilo.

Kuchyně

Ve většině domácností je kuchyně místem setkávání. Vaříte, popíjíte dobré víno při přípravě večeře a čekáte na příchod členů rodiny nebo na návštěvu.

Při větším shonu nebo když vás zrovna rozptýlí skotačení dětí, které jdete uklidnit na zahradu, může snadno dojít k nehodě. Pokud by začalo hořet nebo unikat plyn, senzory kouře či oxidu uhelnatého sepnou alarm. Pokud byste zrovna nebyli doma, na malér vás upozorní notifikace v telefonu či chytrých hodinkách. Senzor kvality vzduchu si zase při vaření ohlídá, kdy je nutné vyvětrat, a sám zapne odsávání digestoře či ventilace.

Obývák

Vhodné osvětlení dokáže váš byt zútulnit.

Chytré žárovky umí vyvolat tu správnou atmosféru, podle potřeby si můžete zvolit barvu světla i jeho intenzitu. Vybírat můžete i z přednastavených scén a pokoj se může rázem proměnit z jasně osvíceného pracovního prostředí na relaxační útulné místo. Večer navíc můžete za světla s minimální intenzitou sledovat film nebo si při teplém světle, které tolik nenamáhá vaše oči, číst zachumlaní v dece.

Chytré žárovky vydrží zhruba desetkrát déle než ty běžné a spotřebují oproti nim sedmkrát méně elektřiny. Se spotřebou 8,5 wattu totiž svítí jako klasická 60wattová žárovka. Jakmile je spárujete s řídicím centrem, můžete pomocí mobilu tlumit a zesilovat osvětlení, vybírat ze široké škály barev nebo nastavit automatické rozsvěcení a zhasínání v určitou denní dobu.

Vnějšek domu a zahrada

Co to bylo? Jen vítr, nevítané zvíře, nebo zloděj?

Bezpečnostní technika není jen pro kutily, ale pro každého, kdo chce dostatečně zabezpečit svůj domov. Kamery, pohybové senzory a alarm vás ujistí, že je vše v pořádku. Z dovolené nebo pracovní cesty tak můžete sledovat vše, co se děje v místech, kde je máte nainstalovány. Můžete tak dohlížet na vlhkost trávníku, automatizovat zavlažování nebo spouštět robotickou sekačku.

Senzory na oknech či dveřích vám zašlou notifikaci, pokud se otevřou. Díky tomu víte, že se vaše děti vrátily domů ze školy nebo z kroužku. Aplikace také rozpozná, zda se jedná o člena rodiny, a v případě cizí osoby spustí alarm.

Smart Home by Hornbach umožňuje ovládat aplikace, zařízení a systémy pro dům a zahradu od různých výrobců prostřednictvím jedné mobilní aplikace či webu. Podporuje přes 230 produktů od 40 firem.

Chytré systémy fungují na principu takzvaných protokolů. Smart Home by Hornbach – na rozdíl od ostatních systémů – podporuje všechny existující protokoly. Ať už je to ZigBee, Z-Wave, nebo Wi-Fi. Výhodou systému od Hornbachu je i poradenství na prodejnách nebo online. Veškerá data jsou navíc zdarma zálohována přes cloud. Ovládání a sledování díky tomu funguje odkudkoli na světě.

Sami se rozhodněte, která chytrá zařízení si chcete pořídit, aby byl váš život jednodušší, šetrnější a bezpečnější.

Chci chytrou
domácnost