Prodat byt či dům, neprodělat a zvládnout vše s klidem vyžaduje energii, čas a peníze. Prodej nemovitosti může být dlouhý a komplikovaný proces, dopustit se chyby je celkem snadné.
Co všechno prodej bytu či domu obnáší?
Nejprve je dobré se zamyslet, proč chcete vaši nemovitost prodat. Jestli pro utržené peníze z prodeje nemáte využití, není v současnosti příliš rozumné nemovitost prodávat. Její hodnota totiž stoupá rychleji než úroky na spořicích účtech.
Zvažte, jestli není lepší byt či dům pronajmout, i za cenu více starostí a péče s tím spojených. Pokud jste v situaci, kdy nemovitost chcete prodat z důvodu dědického vyrovnání, a zároveň nemá jeden z dědiců kde bydlet, bude pravděpodobněji ekonomičtější usadit se v daném domě a vyplatit dalšího z dědiců.
Pokud se chystáte prodat nemovitost, ve které aktuálně bydlíte, připravte se na několik možných scénářů. Co budete dělat, když dům či byt prodáte velmi rychle? Máte kam jít? Co budete dělat, když se vám nepodaří uskutečnit prodej další čtyři měsíce? Je to problém?
Velmi často se setkáváme s tím, že lidé chtějí prodat nemovitost, protože se o ni nechtějí starat nebo se chtějí zbavit starostí s nájemci.
makléřka Bohumila Halgašová z RE/MAX
Odhadnout cenu nemovitosti je věštěním z křišťálové koule. Určit cenu pomocí srovnatelných nemovitostí podle výměry nebo lokality na realitních serverech není úplně ideální.
V takovém případě se totiž inspirujete byty a domy, o které pravděpodobně nikdo nemá zájem. Podle zkušeností profesionálních makléřů se skutečná cena nemovitosti může od té odhadované lišit o statisíce i miliony korun.
Nikdo nechce koupit nemovitost, která zlevňuje, protože je na ní evidentně něco špatně. Zároveň spousta prodávajících ale své domy či byty nadceňuje, a tak jim pak nic jiného než slevit z ceny nezbývá.
makléř Jan Zachystal z RE/MAX
Do ceny se totiž promítá také čistota, funkčnost, orientace nebo estetika bytu či domu. Drobné úpravy jako je výmalba, vyčištění plísní, zacelení prasklin nebo vyklizení starého nábytku mohou pomoci k výrazně vyšší částce za prodej. Počítejte proto s dalšími penězi navíc.
Pokud se chcete před prodejem pustit do větší rekonstrukce, počítejte s tím, že to není příliš výhodný krok.
Podle odhadů se vám z prodeje vrátí nejvýše 40 procent nákladů.
Nazdobené stolky, čerstvé ovoce v kuchyni, horká káva v obýváku a ve vázách řezané květiny. Obrázek dokonalého domova můžete ze svého bytu před prodejem vykouzlit i vy. Takovým detailům se říká „home staging” a nejlépe je zachytí profesionální fotograf. Porovnejte snímky nemovitostí pořízené prodávajícími a profesionály.
Vůně je ještě o něco víc důležitější než to, co vidíme. Nemovitosti proto provoníme čerstvou kávou nebo difuzéry podle toho, o jaký byt či dům se jedná.
makléř Jan Zachystal z RE/MAX
Do úpravy, fotek a nazdobení bydlení před prodejem se vyplatí investovat.
Výsledná cena pak může být i o statisíce vyšší.
Možností je celá řada, od sociálních sítí až po realitní servery, kde ale můžete narazit na skryté poplatky. Vybírejte proto pečlivě, kam nabídku umístíte.
Nezapomeňte v inzerátu popsat nejen základní údaje jako je výměra, orientace, počet pokojů nebo energetická třída. Důležitá jsou i fakta o rekonstrukci nebo plánovaných opravách, kupující může ale zajímat i to, jak vysoká částka je v daném domě ve fondu pro opravy, jací jsou sousedé nebo jaká věcná břemena s domem přebírají. Když kupující nedostane odpovědi, nemovitost nekoupí.
U pozemků je třeba zjistit, jestli se nenacházejí v ochranném pásmu lesa nebo vodního zdroje. Nebo jestli pod nimi nevede plynovod či přísně tajné zařízení pro případ války. Zkrátka, jestli se na pozemku dá bez problémů stavět.
Prodávající často chtějí inzerovat co nejdříve. Víme, že se vyplatí nepodcenit přípravu a klidně měsíc počkat. Částka se tak může vyšplhat ještě výš.
makléřka Bohumila Halgašová z RE/MAX
Po zveřejnění nabídky se připravte na telefonickou a e-mailovou smršť. Kromě skutečných zájemců vám jistě budou volat i desítky realitních makléřů. Na zvedání telefonu byste ale neměli rezignovat, ochudili byste se tak o další kupující. Zvažte, jestli zvládnete prodej uskutečnit sami, vyhraďte si dostatek času a obrňte se trpělivostí. Samozřejmě byste také měli být dostatečně komunikativní.
Připravte byt či dům na prohlídky. Věnujte čas tomu, abyste prostory uklidili a vyčistili. Osobní věci jako trofeje nebo fotky schovejte. Na prohlídky si vyhraďte dostatek času a buďte připravení na všetečné otázky.
Řešili jsme i to, jakým materiálem stavební firma před pěti lety zateplila střechu. Nebo jsem zajišťovala kompletní historii hospodaření domu s 50 byty.
makléřka Tereza Vrzáková z RE/MAX
Mezi zájemci můžete vybírat podle výše nabízené ceny, sympatií nebo rychlosti jednání. Potřebujete peníze hned? Zájemce, který si bude muset vyřídit hypotéku, asi nebude ideálním kandidátem. Neunáhlete se, všechny nabídky pečlivě zvažte a neprodávejte nemovitost prvnímu zájemci.
Když vyberete ideálního kupce, nechte jej podepsat rezervační smlouvu. Tak se vyhnete dalším potížím, například i tomu, když si kupec prodej rozmyslí nebo má zpoždění s placením.
Kromě samotného prodeje je také potřeba vyřídit spousta formalit a administrativy. Důležité je zajištění změn v katastru nemovitostí, správný odvod daní, převod trvalého pobytu nebo zajištění komplikovaného procesu převodu hypotéky na kupujícího. Samostatnou kapitolou je vyhotovení smluv, které není snadné napadnout, a zajištění úschovy peněz, jež prodávajícímu dorazí na účet až poté, co se majitelem nemovitosti stane kupující.
Existují firmy, které sledují katastr nemovitostí a vydělávají na tom, že na nově nabytých nemovitostech ve spolupráci s novým majitelem hledají vady. Poté cíleně napadají smlouvy a snaží se z prodávajících vysoudit peníze. Pokud ve smlouvě není dobře popsaný stav nemovitosti, máte jako prodávající zaděláno na problém.
makléřka Tereza Vrzáková z RE/MAX
Málokdo si uvědomuje, že s prodejem nemovitosti jsou spjaty také specifické dokumenty. Ze zákona musí prodávající doložit například tyto dokumenty:
Pokud si na prodej sjednáte profesionálního makléře, nemusíte se o nic starat a máte jistotu, že žádná povinnost nebude zanedbaná.
Prodej bytu nebo domu vyžaduje čas, energii a často i peníze. Neztrácejte nervy, vyhněte se komplikacím a nechte si poradit od odborníků a zkušených makléřů.
Dejte na reference, nejlépe svých blízkých, kamarádů nebo sousedů. Zároveň si všímejte také toho, kolik nemovitostí má daný makléř v portfoliu. Pokud jich jsou desítky, pravděpodobně nebude mít čas pečovat o jejich prodej.
Kvalitní makléř nespěchá, protože ví, že kvalitní příprava prodeje je zásadní. Zajímá se o detaily, o sousedy, okolí nebo případné nedostatky domu či bytu. Důležitá je také prezentace nemovitostí a služby, které nabízí a mezi nimiž by neměl chybět finanční a právnický servis. Rychlost prodeje naopak s kvalitou služeb nesouvisí. Dražší makléř, který má vyšší provizi z prodeje, bude mít zaručeně zájem prodat nemovitost co nejvýhodněji.