Seznam Native ve spolupráci s

Když stonají malé děti

První pobyt v nemocnici může být náročný. Jak na něj připravit dítě i sebe?

Cílem rodičů, sester i lékařů je malé pacienty co nejrychleji vyléčit. Někdy se ale jejich pobyt v nemocnici zbytečně protáhne kvůli nákaze. Rotaviry jsou málo známé infekce, které mohou skolit celé oddělení. Pobyt dětí v nemocnici se kvůli tomu může prodloužit i o několik týdnů. Jak se tomu vyhnout?

3 minuty čtení

Rotavirové infekce, které mohou způsobit akutní průjmy a zvracení, jsou jedním ze strašáků dětských oddělení v nemocnicích. Neohrožují totiž jen nakaženého, ale i všechny další děti, které s ním přijdou do styku. K nákaze přitom stačí i kontakt s jeho oblečením nebo hračkami. Podle lékařů jsou rotaviry nejčastějšími původci průjmů u nejmenších dětí.

?

Kde se ratolest může nakazit?

Dítě se rotavirovou infekcí nakazí nejčastěji v kolektivu, například ve školce či škole, nebo od sourozence.

Může se však nakazit i v nemocnici od jiného dítěte. Tím se jeho hospitalizace zbytečně prodlouží. Přenos infekce může být rychlý, a to např. prostřednictvím kontaminovaných hraček nebo oblečení, se kterými dítě přijde do styku. Na předmětech mohou zůstávat rotaviry až několik týdnů, neboť jsou odolné vůči některým čisticím prostředkům, které jsou běžně používané v domácnosti.

Hračka dinosaurus.

Jak se rotavirová infekce u nejmenších projevuje?

Typicky se objeví zvracení a horečka 38 až 40 °C, poté následuje závažný průjem. Dětský organismus se zvracením a průjmy odvodňuje, což může zejména kojence ohrozit na životě.

Ať už se dostane vaše dítě do nemocnice kvůli rotavirové infekci, nebo jinému zdravotnímu problému, vyplatí se vědět, s čím byste při hospitalizaci dítěte jako rodiče měli počítat.

Plánovaná hospitalizace

Pokud dítě čeká operační zákrok nebo si musí poležet v nemocnici, připravte ho předem na to, co ho čeká. „Styl komunikace zvolte podle jeho věku a mentální vyspělosti. Rodičům doporučuji, aby s dítětem o pobytu mluvili tolik dní dopředu, kolik je mu let,“ radí vrchní sestra Bohumila Lokajová z ostravské nemocnice AGEL.

Akutní hospitalizace

V případě, že se dítě ocitne v nemocnici neočekávaně, nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. „Platí rovnice, že pokud je klidný rodič, je klidné i dítě. To pak také samozřejmě lépe spolupracuje i při vyšetření,“ říká zdravotní sestra.

Zdravotní sestrou chtěla být Bohumila Lokajová odjakživa

Bohumila Lokajová, zdravotní sestra

Cesta Bohumily Lokajové k vysněnému povolání zdravotní sestry nebyla lehká.

„V minulosti nešlo o tak prestižní práci. Rodiče chtěli, abych šla s dobrým prospěchem na gymnázium,“ vypráví Lokajová.

Vystudovala vysokou školu pedagogickou a v posledním ročníku se jí narodila dcera, která měla ve čtyřech měsících otok mozku. O druhé dítě přišla a další se narodilo předčasně.

„Péče o děti byla náročná, nechtěla jsem se ale vzdát svého snu stát se zdravotní sestrou,“ říká.

Když ratolesti odrostly, udělala všechno pro to, aby mohla pracovat s malými pacienty. V nemocničním prostředí se pohybuje osmnáct let, ve vedoucí funkci vrchní zdravotní sestry přibližně devět let.

„Na oddělení jsme přijali kojence, který vážil sedm kilo a trpěl rotavirovou infekcí. Museli jsme aplikovat neuvěřitelné množství infuzních tekutin. Kdybychom to přepočetli na hmotnost dospělého, jednalo se o desítky litrů. Bez této léčby by dítě zemřelo,“ popisuje smutnou situaci Jan Boženský,
primář dětského oddělení ostravské Nemocnice AGEL.

Čím chtěl být
primář
dětského oddělení původně?

Jan Boženský, primář

Jan Boženský se chtěl stát architektem, studium medicíny ale u něj nakonec zvítězilo. Obor pediatrie ho zaujal především svou šíří. „Zaměřujeme se na novorozence od jeho prvních okamžiků po narození až po náctileté, kteří mohou trpět stejnými nemocemi jako dospělí,“ vysvětluje primář svou specializaci.

Jak s dítětem mluvit o pobytu v nemocnici?

Vysvětlete mu, kdo jsou to lékaři i zdravotní sestry a proč je pobyt nezbytný. Za žádnou cenu mu o hospitalizaci nelžete, jinak hrozí, že ztratíte jeho důvěru. Neříkejte, že zákrok nebo vyšetření nebude bolet, pokud to tak není. Pokud si nevíte rady, poptejte se ve svém okolí nebo zdravotních sester.

Matka uklidňuje dítě.

Děti stačí ve většině případů uklidnit.

Ujistit je, že procedury nebudou trvat příliš dlouho a zase budete brzy s nimi. „Co se týče návštěv, rodiče by měli dodržet slib, který dítěti dají. Pokud se domluví, že se objeví v deset odpoledne, a nepřijdou, malý pacient je zbytečně rozrušený a stýská se mu,“ vysvětluje vrchní dětská sestra Bohumila Lokajová.

Menším dětem ve věku od dvou do pěti let můžete proces hospitalizace přiblížit formou hry.

Zahrajte si na doktora a pomocí dětského kufříku obsahujícího hračky podobné lékařskému vybavení názorně ukažte, co se bude dít. Fonendoskopem si poslechněte srdíčko a společně si projděte různé druhy vyšetření nebo obvažte oblíbeného plyšového medvídka.

Hračka plyšového medvídka.
Dotktor s dítětem v herně.

V ostravské nemocnici se snaží dětské pacienty během jejich pobytu co nejvíce zabavit.

Mohou si hrát v herně plné nejrůznějších hraček, které darovali rodiče, nebo strávit nějaký čas se zdravotními klauny. Tito profesionální umělci, kteří mají ve většině případů vystudovanou pedagogickou nebo uměleckou školu, vědí, jak pracovat s dětskou psychikou.

„Máme výhodu, že k nám na oddělení dochází na ranní směny jedna zdravotní sestra navíc, která se dětem plně věnuje. Snažíme se malým pacientům vymýšlet pestrý program,“ vyjmenovává vrchní zdravotní sestra Lokajová.

Plyšový medvídek.

Můžu se svým dítětem zůstat v nemocnici?

Ano

Většina nemocnic rodičům umožňuje, aby zůstávali se svými ratolestmi během hospitalizace. V ostravské Nemocnici AGEL mají k dispozici běžná lůžka i nadstandardní pokoje. Je tu i pokoj vyčleněný pro maminky, který má ale omezenou kapacitu.

„Většinou je přítomnost rodiče pro léčbu dětí přínosem, třeba i u odběru krve na akutním příjmu. Snažíme se, abychom děti co nejméně stresovali a stanovili jim co nejkratší dobu hospitalizace,“ říká Jan Boženský, primář dětského oddělení v ostravské nemocnici.

Dítě v nemocniční postýlce.

Musím si pobyt v nemocnici zaplatit?

ZÁLEŽÍ NA VĚKU 

Z hlediska zákona je pobyt rodiče považován za ústavní ošetření a je hrazen ze zdravotního pojištění. Vztahuje se však jen na děti do šesti let. Pokud chcete zůstat v nemocnici se starším dítětem, musíte si za lůžko zaplatit. Ubytováni budete podle kapacit nemocnice buď přímo na dětském oddělení, nebo poblíž v rámci nemocničního zařízení. Pokud se rozhodnete s dítětem zůstat v nemocnici, máte ze zákona nárok na vystavení neschopenky.

„Snažíme se pobyt zpříjemňovat nejen dětem, ale i jejich rodičům. Pokud máme volná lůžka, mohou zůstat se svými dětmi i přes noc. Pokud bychom lůžka k dispozici neměli, což se nestává, i tak necháme rodiče, ať zůstanou s dětmi, jak dlouho chtějí,“ říká vrchní zdravotní sestra Lokajová.

Žena v nemocniční postýlce.

Musí být s dítětem v nemocnici neustále ten samý rodič?

Ne

V péči o dítě se můžete vystřídat s partnerem, pokud tuto možnost máte. V nemocnici může být s dítětem také babička, dědeček, teta nebo strýc. Podle vrchní sestry Bohumily Lokajové je řešení spousta, nejdůležitější je ale najít pro malého pacienta to nejvhodnější.

Dítě v místnosti s hračkami.
Dítě s horečkou.

Chraňte své nejmilejší před nebezpečným onemocněním

Podle primáře dětského oddělení Jana Boženského je jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších průjmových onemocnění, kvůli kterému musí nejmenší do nemocnice, rotavirová infekce. V Česku se tato infekce vyskytuje nejčastěji v zimních a jarních měsících. V tomto období jsou však děti vystaveny i dalším nemocem, jako je zápal plic a chřipka, což v kombinaci s rotaviry může způsobit další vážné zdravotní komplikace a zbytečné prodloužení pobytu dítěte v nemocnici.

Rotavirus v číslech

3 až 5
tisíc

Zhruba 3 000 až 5 000 dětí mladších pěti let musí být v Česku ročně hospitalizováno kvůli rotavirové infekci.

26 až 45
tisíc

Přibližně u 26 000 až 42 000 případů nákazy ročně musí rodiče s nemocnými dětmi vyhledat lékařskou pomoc.

120 až 160
tisíc

Přibližně u 120 000 až 160 000 malých pacientů ročně probíhá infekce mírně a děti nemusí být pod dozorem lékařů.

V evropském měřítku umírá kvůli rotavirům ročně kolem 230 dětí mladších pěti let. Hospitalizováno musí být 87 000 dětí a 700 000 dětí tohoto věku je ročně ambulantně ošetřeno. Světová zdravotnická organizace zařadila prevenci rotavirových onemocnění mezi priority v rámci globálního očkovacího plánu do roku 2020.*

* Zdroj: Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. Doporučení pro očkování proti rotavirovým infekcím v České republice, vydání dat 2014, aktualizace dat 2019.

Silný průjem může dítě trápit několik dní, dokonce i víc než týden. Účinná prevence přitom existuje. „Bohužel příliš často jsme svědky toho, že se rodiče dostanou s potomkem do nemocnice a říkají: ‚Kdybychom věděli, jak to dopadne, nechali bychom dítě očkovat‘,“ podotýká primář Boženský. Dodává, že rodiče mnohdy nepřikládají ohrožení touto nemocí takovou váhu, jakou by měli.

Chraňte své dítě jednou z očkovacích látek, které jsou v Česku dostupné.

Využijte vakcínu Rotarix

ikonka dítěte

Vakcína se podává dětem od šesti týdnů do šesti měsíců a prozatím není hrazená pojišťovnou. Můžete však využít příspěvku zdravotních pojišťoven.

ikonka srdce

Očkováním lze zabránit těžkému průběhu nemoci a následné hospitalizaci dítěte.

ikonka láhev

Kojencům je podávána ústy, očkovací schéma se skládá ze dvou dávek.

CHCI POMOCI
CHRÁNIT SVÉ DÍTĚ

Přečtěte si o nejčastějších mýtech spojených s očkováním nebo se zeptejte lékaře na všechno, co vás ohledně očkování zajímá. Nenechte, aby tato nebezpečná nemoc vám nebo vašemu dítěti vzala radost ze života. Prevenci máte na dosah ruky.

Vakcína Rotarix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Vakcína se podává ústy. O očkování se poraďte s lékařem vašeho dítěte. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci, která je též dostupná na www.gskkompendium.cz nebo se obraťte na společnost GSK, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4; e-mail cz.info@gsk.com; www.gsk.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com.
Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Po očkování rotavirovými vakcínami byl velmi vzácně pozorován nežádoucí účinek intususcepce (část střeva je neprůchozí nebo vchlípená). Příznaky se mohou projevovat jako závažná bolest břicha, přetrvávající zvracení, příměs krve ve stolici, otok břicha a/nebo vysoká teplota. Pokud u svého dítěte pozorujete jeden z těchto příznaků, ihned kontaktujte lékaře.

PM-CZ-ROT-WCNT-230002, schváleno 02/2023