Seznam Native ve spolupráci s

K nezapomenutelnému víkendu toho mnoho nepotřebujete. Stačí nazout pořádné boty a nasednout do auta. Vyrazte na málo známá místa Česka a užijte si víkend beze spěchu.

Skvěle prožitý víkend, na který budete dlouho vzpomínat, nevyžaduje složitou přípravu. Hoďte všechny starosti za hlavu a vydejte se na cestu. Během jízdy zpomalte a namísto hektických dálnic se vydejte po úzkých silnicích lemovaných stromy, vedoucích skrze malebné vesnice a malá městečka. I sama cesta vám může přinést radost.

Romantická zřícenina, větrný mlýn nebo málo známý pramen řeky jsou ideálním cílem výletu. Tak kam to bude? To vám s radostí poradíme. Dejte nám vědět, z jakého města chcete na výlet vyrazit a co je pro vás podstatné. Patříte mezi milovníky dobré kávy, výhledů do daleka nebo mezi ty, kdo si nedokážou léto představit bez koupání v lomu nebo v rybníce?

Středověké sídlo
králů na Děvíně

Vyrážím z Prahy

Zhruba sto kilometrů severně od Prahy stojí na kopci nedaleko Liberce někdejší strážce severních Čech – zřícenina hradu Děvín. Jeho bývalou slávu si můžete domýšlet při procházce mezi polorozpadlými zdmi a kochat se při tom výhledem na jezero.

Zobrazit trasu

Cestou z Prahy na sever projedete nejedno významné místo – v Mělníku například jen těsně minete soutok Labe a Vltavy a dál budete pokračovat kolem Máchova jezera až do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Hrad Děvín svého významu ze 13. století, kdy chránil obchodní cestu, už dávno pozbyl, na kouzlu mu to však neubírá. Z mohutné a nedobytné pevnosti se stala romantická zřícenina porostlá stromy. Z vrcholu je navíc krásný výhled na nedaleké Hamerské jezero.

Děvín obklopují strmé srázy, díky kterým ho nebylo snadné dobýt. Škody utrpěl nejspíš až za třicetileté války. Kromě zbytků původní stavby se na kopci v Ralské pahorkatině dochovala také hradní studna a sklepy. Pro koho by byla jedna zřícenina málo, asi hodinu cesty pěšky směrem na jih narazí na zbytky hradu Stohánek. Na jeho vrchol se dá vyjít po schodech vytesaných do kamene.

Dobrá káva

Káva a moučník v kulisách první republiky

Ať už cestou na Děvín pro doplnění energie, nebo při návratu jako odměnu po nachozených kilometrech, určitě se zastavte na kávu, limonádu a něco k snědku v cukrárně U Živných a Měšťáků. Nachází se na náměstí ve Mšeně, malebném městečku nedaleko Mělníka. Vychutnáte si tu skvělou kávu jako v centru Prahy, avšak bez návalu turistů. Kromě vlastnoručně vyráběných sladkostí vás okouzlí také stylový prvorepublikový interiér, posedět však můžete i na útulné zahrádce.

Nádherný výhled

Spící panna spojená s ďáblem

Vyvřelá čedičová skála zdálky připomíná obličej dívky se zavřenýma očima, proto se jí také říká Spící panna. Vyhlídku nedaleko České Lípy ale můžete najít i pod názvem Lysá skála nebo Čertův vrch. S bytostmi z pekla se pojí i pověst. Jeden z čertů si prý chtěl vzít místní krásku za ženu, unesl ji, ale za letu mu upadla a zkameněla. Aby žádný pád nepotkal vás, vyzbrojte se na výlet pevnou obuví, cesta až na vrchol skály je poměrně strmá. Auto zaparkujte v Provodíně, odkud vám bude cesta k vyhlídce – po zelené turistické značce – trvat zhruba hodinu. Z vrcholu se vám pak otevře ničím nerušený výhled na nedaleké Máchovo jezera a do širokého okolí.

Osvěžení ve vodě

Divoká jízda Čertovou dírou

Více než vášniví plavci si tyto vodní radovánky užijí děti a hraví dospělí. Průrva Ploučnice, nebo také Čertova díra či Pekelný jícen, není všedním místem ke koupání. Řeka Ploučnice tady protéká mezi vysokými pískovcovými stěnami a dvěma vysekanými tunely. Ty tu kdysi vybudovali majitelé železného hamru v Novinách pod Ralskem, což byla ocelářská a kovářská dílna. Přírodní skluzavku lze sjet na nafukovací matraci, a pokud je dostatek vody, i v loďce, kterou si tu můžete půjčit. K dispozici vám bude také stánek s občerstvením, tábořiště a parkoviště.

Ráj snílků
a romantiků

Vyrážím z Prahy

I když o něm místní mluví jako o nejmenším českém historickém městě, pravda to není. Na první pohled ale jako město skutečně působí – nacházejí se zde důležité stavby, například hrad, zámek nebo kostel. Ve skutečnosti je však Rabštejn nad Střelou „pouze“ městskou částí většího Manětína. Skrytou perlou je pak nedaleké skalní město s balvany, které tam zanesl ledovec.

Zobrazit trasu

Pár domků, klášter, kostel, gotický most, zříceniny dvou středověkých hradů – to vše na kopci nad řekou a uprostřed lesů. I tak by se dal popsat Rabštejn nad Střelou, který vás uchvátí svou jedinečnou atmosférou. Zdá se, jako by vznikl ve fantazii šikovného malíře. Když vyrazíte z Prahy na západ, dovede vás sem cesta přes Křivoklátsko.

Abyste v Rabštejně neminuli žádnou důležitou pamětihodnost či zajímavost, vydejte se na zhruba sedmikilometrovou naučnou stezku o 14 zastávkách. Zavítáte třeba do lomů, kde se dříve těžily pokrývačské břidlice, které tvoří střechu pražské katedrály svatého Víta nebo hradu Karlštejn. Jen šest minut jízdy z Rabštejna směrem na obec Nový Dvůr najdete v Žihlovském lese skalní město s žulovými balvany a viklany. Tak se nazývají obří kameny, které se zemí spojuje jen velmi malá plocha. Skalní město s balvany, které sem před miliony let zavlekl ledovec, jsou od roku 1933 chráněným územím.

Dobrá káva

Lívance v hlavní roli

Je výběrová káva a nadýchaný lívanec s čerstvým ovocem ta pravá kombinace pro vás? Pak byste se cestou na Rabštejn měli zastavit v restauraci a penzionu Lívanec v Horním Bezděkově. Místní kuchaři se tu nebojí experimentovat – jak sami říkají, vkládají do běžných jídel špetku troufalosti. Na menu, které se každé dva týdny obměňuje, je tak možné najít třeba krupicovou kaši za studena, pařížský salát z mortadely nebo koprovku s bramborákem.

Nádherný výhled

Výhled z vesnice duchů na přehradu

Starobylý kostel, opuštěný dům a hřbitov připomínají kdysi životem kypící vesnici Skoky. Zanikla v 60. letech minulého století kvůli budování nedaleké vodní nádrže. Zpustlá stavení zde můžete prozkoumat, a dokonce v nich i přespat. Místní průvodci vám pak o zaniklé vesnici povědí více. Třeba o osudu majitelky posledního domu, která prý utonula ve studni. Z vyhlídky poblíž Skoků se vám naskytne úchvatný pohled na Žlutickou přehradu a stolovou horu Vladař.

Osvěžení ve vodě

Rybník jako z pohádky

Asi deset minut autem od Rabštejna nad Střelou se můžete zastavit u Petrova rybníka, z parkoviště je to jen kousek pěšky. Vodní plocha skrytá v lesích nedaleko malé obce Žihle má velké kouzlo, a tak nepřekvapí, že si ji režisér Zdeněk Troška vybral jako lokaci pro natáčení pohádky Zakleté pírko. Na malé pláži si skvěle odpočinete, a pokud už budete mít koupání dost, můžete v přilehlých lesích zkusit své houbařské štěstí. Procházka v okolí rybníku potěší i ty, kterým při koupání vadí bahnité dno.

Italské baroko
na Makové hoře

Vyrážím z Prahy

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské jako by ze svého vyvýšeného místa na Makové hoře vyhlížel příchozí, kteří k němu váží cestu. Vydejte se na cestu k němu i vy a prozkoumejte významné poutní místo nedaleko Příbrami.

Barokní stavbu navrhl italský architekt na zakázku zdejšího rytíře už v 18. století. Zajímavý je zejména složitý půdorys kostela, tak typický pro památky v tomto slohu. Do historie místa významně zasáhla také první světová válka, při níž byly z kostela odebrány zvony a stejný osud měl postihnout i varhany. Díky své historicko-umělecké hodnotě však byly nakonec ušetřeny.

Při cestě z Prahy na jih vás povede řeka Vltava téměř až do obce Smolotely, kde můžete zaparkovat a nahoru se vydat zhruba kilometrovým výšlapem. Farnost v kostele pořádá pravidelně bohoslužby, můžete se tak zúčastnit mše svaté nebo společné pouti na Makovou horu.

Dobrá káva

Ochutnejte kávu od Starosty

Zhruba v půli cesty z Prahy k Makové hoře se v Neveklově na Benešovsku zastavte v Cafe Starosta. Kavárnu najdete mezi starými řadovými domky. Většinou tu na mlýnku mají více druhů výběrové kávy a k tomu nabídku domácích dezertů, nanuků a mléčných koktejlů. K snídani si lze objednat třeba volská oka. Posedět můžete ve stylovém interiéru se zrestaurovanými kusy starého nábytku, ale za hezkého počasí bude lepší využít zahrádku v útulném dvoře.

Nádherný výhled

Strmá cesta k výhledům do Posázaví

Nad soutokem řeky Sázavy a Kamenického potoka se tyčí zřícenina gotického hradu Zbořený Kostelec, který se původně jmenoval Kostelec nad Sázavou. Zaparkujte auto u cesty a vydejte se sice krátkou, zato strmou lesní cestou do kopce nahoru ke zřícenině. Odměnou vám budou výhledy do romantického Posázaví, které učarovalo už Karlu Hynku Máchovi, který hrad při svých cestách navštívil a nakreslil si jej do památníku.

Osvěžení ve vodě

Lom, který patří hlavně staré štice

Nedaleko Sedlčan se u obce Kosova Hora nachází zatopený žulový lom. Uchvátí vás už pohled na klidnou hladinu, v níž se odráží okolní krajina. V krásném prostředí možná nebudete sami, společnost vám ale budou dělat spíš místní. Podle některých z nich žije mezi zatopenými stromy obří štika. Těžko říct, zda za tím není jen to, že chtějí od koupání odradit přespolní. Lom má hloubku zhruba deset metrů a je vyhledávanou lokalitou pro potápění. Parkoviště je od vody vzdáleno asi 200 metrů.

Největší hradiště
raného středověku

Vyrážím z Prahy

Pověst praví, že hradiště ve Staré Kouřimi založil Lech, bratr slavného praotce Čecha. Vydal se prý na východ od Řípu, až došel na návrší s podivným balvanem. Ten zde leží dodnes.

Lech prý na kusu skály zapálil oheň, a dal tak znamení svým příbuzným u Řípu. Podle stoupajícího kouře pak místo údajně získalo svůj název – Kouřim. Je to však jen jedna z legend, která o kameni koluje. Podle jiné se u něj slétaly čarodějnice. Ať už je to jakkoliv, je od něj na město působivý výhled. Po zbytcích hradiště, které bylo v raném středověku největší v našich zemích, vás provede naučná stezka.

Kouřim má ještě jedno „nej“ – nachází se zde astronomický střed Evropy. Leží zhruba 1,5 kilometru od centra obce, kde tuto skutečnost připomíná památník. Je důležitý hlavně pro určení středoevropského časového pásma. Pouze v tomto bodě tento čas platí přesně. Jinde v Česku se k němu podle vzdálenosti buď přičítají, nebo se od něj odečítají vteřiny či minuty.

Dobrá káva

Po stopách Bohumila Hrabala

Zdroj: mapy.cz/Strobl

„Se šípkovou! Se zelím!“ Kdo by neznal hlášku z kultovního filmu Slavnosti sněženek, natočeného podle knihy Bohumila Hrabala. Ten žil několik let na chatě v obci Kersko nedaleko Nymburka a nyní je jeho chalupa po rekonstrukci znovu přístupná veřejnosti. Projít si místní naučnou stezku po stopách slavného spisovatele vám zabere zhruba hodinu a půl. Začíná kousek za restaurací Kafe Kersku. Podnik v malé obci rozhodně není radno podceňovat, dostal se i do mezinárodních kávových průvodců. Kromě lahodné výběrové kávy si tu můžete pochutnat třeba na vyhlášených věnečcích. Místo rozhodně nezklame ani rodiny s dětmi, které si tu zadovádí na venkovních prolézačkách.

Nádherný výhled

Výhled do okolí dějiště slavné bitvy

Zdroj: mapy.cz/Alex Mencl

Bitvu u Lipan si z hodin dějepisu pamatuje nejspíš každý. Víte ale, kde přesně se odehrála? Nedaleko Českého Brodu ji na severním svahu Lipské hory připomíná pískovcová Lipanská mohyla, od které je krásný rozhled do širokého okolí. Můžete tu na chvíli zavřít oči a představovat si, jak zde asi v 15. století bitva o podobu náboženství mezi katolíky a husity vypadala. Auto lze sice zaparkovat na parkovišti přímo u vyhlídky, nic vám však nebrání v tom, nechat je stát už v Lipanech a nahoru se dostat krátkou procházkou.

Osvěžení ve vodě

Příroda, kam oko dohlédne

Na okraji Vlkančic – obce sevřené lesy – se nachází dva malé propojené rybníky, Podluží I a Podluží II. Zamíříte-li k „jedničce“, objevíte tu i malou travnatou pláž, kde si můžete v klidu odpočinout. Ze Staré Kouřimi vám cesta zabere asi jen 20 minut a parkovat můžete přímo u rybníka. Pak už vám nic nebrání jít si do přírodní nádrže zaplavat nebo si jen tak lebedit na břehu a pozorovat svět kolem. V provozu by zde měla být i malá hospůdka.

Romantická
zřícenina

Vyrážím z Brna

Nedaleko Bystřice nad Pernštejnem se na skalnatém kopci tyčí zřícenina hradu Zubštejn. Dnes je opuštěný a pomalu zarůstá stromy. Ve středověku však patřil mezi největší hrady na Moravě.

Zobrazit trasu

Pánové z rodu Pernštejnů nám v Česku zanechali hned několik krásných památek. Na tu nejznámější, hrad Pernštejn, míří zástupy turistů. Jen málokdo z nich ale tuší, že se 13 kilometrů od něj nachází pohádkově krásné místo, které je s tímto šlechtickým rodem také spojené. Na strmém kopci se tu od 14. století tyčí hrad Zubštejn. Sice zchátralý, ale o to víc romantický.

Ve své době byl Zubštejn jedním z největších hradů na Moravě. Dnes z něj zůstaly pouze části obvodových zdí, hradního paláce a vstupní věže. Po dřevěné lávce se dostanete do míst, kde dříve býval taneční sál nebo ložnice šlechticů. Odtud se vám otevře výhled na Českomoravskou vrchovinu, malebné údolí řeky Svratky a nekonečné lesy, které se na podzim rozzáří zlatavými a načervenalými tóny. Zřícenina hradu Zubštejn je právem považovaná za jedno z nejromantičtějších míst Vysočiny.

Dobrá káva

Ochutnejte výběrovou kávu ze severního Irska

Jestli toužíte po dobré kávě, široko daleko nenarazíte na tak kvalitně připravenou jako ve dvou pobočkách kavárny CoCo Coffee v centru Blanska. Jde sice o malé podniky, ale díky vstřícným baristům a plné chuti výběrové kávy za návštěvu určitě stojí. Jejich majitelkou je Radka Smíšková, která devět let pracovala v Dublinu jako manažerka kavárny. I díky tomu tu můžete ochutnat kávu z pražírny ze severoirského Belfastu. V CoCo Coffee vám rádi přípraví také snídani, svačinku či polévku nebo tu můžete ochutnat bezlepkové a bezlaktózové dezerty.

Nádherný výhled

Rozhlédněte se z Hraběcího stolku

V Bolešíně, obci nacházející se zhruba 60 kilometrů od Brna, na chvíli zaparkujte auto a protáhněte si nohy. Zamiřte na vyhlídku Hraběcí stolek, která se nachází ve výšce 460 metrů nad mořem. Nevede k ní žádná značená cesta, a tak se připravte na trasu po polích a lesních cestách. Kilometr a půl dlouhá procházka za to určitě stojí. Z lavičky na vrcholu se vám naskytne pohled na zákruty řeky Svratky, vodní nádrž Vír, rozsáhlé pastviny i listnaté lesy. Pokochejte se výhledem do údolí a starosti nechte na chvíli plavat.

Osvěžení ve vodě

Jedinečný zážitek z koupání v pestrobarevném lomu

Zatopený lom Seč hraje všemi barvami, a připomíná tak Duhové hory na jihu Islandu. Za svou pestrobarevnou krásu vděčí kaolinu, jílovitému materiálu, který se používá při výrobě keramiky či porcelánu. Těžil se tu do poloviny 90. let. Dnes lom láká ke koupání svými písčitými plážemi a mělkými jezírky, ačkoliv se do velmi kalné vody odváží smočit jen někteří návštěvníci. Lom je domovem vzácných čolků a žab a v jeho okolí se dají najít také zkameněliny. Vstup je volný a auto nejlépe nechte na parkovišti U hrušky, které je od lomu vzdálené pouhých 400 metrů.

Dávné sídlo
templářských rytířů

Vyrážím z Brna

Hrad Templštejn, jak už napovídá jeho název, patřil jednomu z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku – templářům. Vydejte se po jejich stopách a prozkoumejte, co se z jejich někdejšího sídla dochovalo.

Zobrazit trasu

Ve 13. století, v době své největší slávy, se jádro hradu s půdorysem pětiúhelníku postupně rozšiřovalo, až se stal jedním z největších v oblasti na západ od Brna. Templštejn nebyl nikdy dobyt, zanikl pravděpodobně až po velkém požáru v první polovině 16. století. Zájemci si tu prostřednictvím webových stránek mohou domluvit komentovanou prohlídku s průvodcem.

Patříte-li k obdivovatelům legendárního Vladimíra Menšíka, vydejte se k Templštejnu přes Ivančice. Je to hercovo rodné město a v prostorách historické budovy staré radnice na Palackého náměstí můžete navštívit expozici s Menšíkovými rodinnými i filmovými fotografiemi a jeho osobními věcmi. Na stejném místě najdete také Památník Alfonse Muchy, rovněž ivančického rodáka.

Dobrá káva

Kupte si kávu s příběhem

Zdroj: mapy.cz/Liškafé

Ať už po cestě na výlet nebo z něj, neuškodí doplnit kofein z rodinné pražírny Liškafé v Bosonohách. Rodina Liškových se zaměřuje na výběrovou kávu, a i když pochází třeba až z daleké Brazílie, Kolumbie nebo Etiopie, vždy hledí na to, aby bylo její pěstování udržitelné. Liškovi s kávou také rádi experimentují a zkouší různé způsoby zpracování. Například ovocnou infúzi, při které se káva maceruje se sušeným ovocem. Kávu si můžete zakoupit v brněnském obchodě Ellastration, který najdete na adrese Úvoz 941/86.

Nádherný výhled

Vyhlídka, kterou „kazí“ jaderná elektrárna

Mohelenská hadcová step na Třebíčsku patří k nejznámějším a také nejvýznamnějším stepím u nás, odborníci tu dokázali najít šedesát dosud neobjevených druhů rostlin a živočichů. Daří se jim tu mimo jiné díky hadci, tedy hornině, která vznikla z vyvřelin a obsahuje vysoký podíl oxidů hořčíku. Při pohledu kolem se vám možná chvilkami bude zdát, že jste se přenesli do exotické stepi kdesi daleko za hranicemi Česka. Zpátky domů vás ale vrátí silueta jaderné elektrárny Dukovany, která může pro někoho výhled kazit, pro jiného zase svým způsobem ozvláštnit.

Osvěžení ve vodě

Za tyrkysovou vodou vyrazte do Mašovického lomu

Zdroj: mapy.cz/Airpavel

Vydáte-li se z Templštejna na jih až za Znojmo, po asi hodinové cestě vám bude odměnou osvěžení v zatopeném vápencovém lomu s průzračnou tyrkysovou vodou. Hladina je obklopená zelení, která kontrastuje s holými šedavými skalními stěnami, a vytváří tak malebnou podívanou. Kromě příjemné možnosti vykoupat se má Mašovický lom velký význam i pro okolní přírodu. Mimo jiné poskytuje útočiště chráněným a ohroženým druhům obojživelníků, jako je čolek dravý nebo žáby blatnice skvrnitá či kuňka ohnivá. Vzhledem k tomu, že se místo v poslední době stalo velmi oblíbeným, je kvůli regulaci návštěvnosti nutné zaplatit vstupné.

Staronový větrný
mlýn v Jalubí

Vyrážím z Brna

Již neexistujícímu původnímu větrnému mlýnu místní neřekli jinak než Smolkův větřák. Podle historických záznamů byl v provozu už v roce 1875. Kameny z něj jsou sice rozesety v základech mnoha nedalekých rodinných domků, zručnost tehdejších řemeslníků však i dnes skvěle dokládá jeho věrná replika.

Zobrazit trasu

„Ruské stíhačky krouží nad krajem. Sledují a pátrají po nepříteli. Při takovém přeletu přes obec a kraj svrženo bylo 6 bomb menší ráže na pole Aloise Smolky v Chrástce, kde stojí o samotě jeho domek.“ Nejspíš na základě tohoto záznamu v místní kronice z ledna roku 1945 se mylně traduje, že mlýn v Jalubí poškodila až na konci druhé světové války letecká puma. Zápis v pozemkové knize však dokazuje, že byl zbouraný a rozebraný na stavbu rodinných domků už před začátkem konfliktu. Potvrdil to i místní rodák Karel Grebeníček, který v mlýně učil mlynářské řemeslo. Kameny byly podle něj použité při stavbě zdejšího koupaliště v roce 1939.

Cestu z Brna na východ směrem k Uherskému Hradišti můžete naplánovat přes krásnou přírodu pohoří Chřiby. Nepatrně delší cesta pak vede přes město folkloru Kyjov, jehož okolí se přezdívá Moravské Toskánsko. Stejně jako v italském regionu pojedete mezi různě zbarvenými a mírně rozvlněnými kopci, které občas zkrášlí osamocená kaplička či vinohrad. V Jalubí pak na vás čeká věrná replika původního větrného mlýna z konce 19. století. Postavena byla v letech 2007 až 2009 a můžete si domluvit i její návštěvu.

Dobrá káva

Káva pražená v srdci Moravského Slovácka

Kávová zrna značky Coffeespot sice můžete ochutnat třeba v brněnské kavárně Vintage Coffee, jedinečnou příležitost nahlédnout oknem přímo do pražírny však máte pouze v Babicích na Uherskohradišťsku. Kávu z různých koutů světa, limonádu z místní levandulové farmy nebo něco sladkého z nedaleké Čokoládovny Janek si tu můžete vychutnat na příjemné letní terase. Když vám některá káva zachutná, můžete si ji koupit domů a při jejím popíjení pak na výlet zavzpomínat.

Nádherný výhled

Ze Salaše uvidíte až do Karpat

Rozhledna Salaš se tyčí na kopci nedaleko stejnojmenné obce, v nadmořské výšce 366 metrů. Na první pohled vás upoutá její vzhled, konstrukce ze dřeva a oceli má podobu dvou do sebe zaklesnutých sedmiček. Po zdolání 112 schodů se budete moci kochat výhledem na zelené lesy Chřibů, malebné vesničky rozeseté v kopcovité krajině nebo na poutní místo Velehrad. Za dobrého počasí je možné spatřit také vzdálené vrcholky Bílých Karpat.

Osvěžení ve vodě

Smyjte ze sebe letní parno na „štěrkáči“

Zdroj: mapy.cz/Marta Basna

Jezero Louky najdete nedaleko Baťova kanálu a řeky Moravy, za průmyslovou zónou mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem. Čeká na vás travnatý břeh a koupání s příjemným pozvolným vstupem do vody, dno pokrývá štěrk. Kdo by se nechtěl smočit celý, může si sednout na dřevěné molo a jen si zchladit nohy. Pár minut od vodní nádrže se nachází také Huštěnovická plavební komora, kde můžete sledovat průjezd lodí nebo se na jedné z nich rovnou projet.

Unikátní pozůstatky
středověké vesnice

Vyrážím z Brna

Vydejte se na cestu téměř až k rakouským hranicím, kde budete díky archeologickým vykopávkám moci nahlédnout do života ve středověké vesnici. Zbytky osady Pfaffenschlag jsou dnes volně přístupné v lese u Slavonic, ale stačilo málo a zůstaly by dál skryté.

Příběh objevu tohoto zapomenutého místa by snad mohl posloužit i pro filmový scénář. Brněnský archeolog Vladimír Nekuda si prý jednoho dne listoval v časopisu Moravská vlastivěda z roku 1926, když narazil na nenápadnou zmínku o dávno ztracené vesnici. Na místo se hned vypravil a s několika místními nadšenci skutečně objevil vesnici, zaniklou pravděpodobně během husitských válek ve 14. století.

Vykopávky postupně odhalovaly kamenné základy domů a hospodářských budov, které během staletí příroda téměř pohltila. Archeologové objevili také pozůstatky pecí či studen, jež jim poskytly vzácné poznatky o každodenním životě a hospodaření tehdejších obyvatel. Vedle nálezů keramiky nebo nejrůznějších nástrojů je velmi cenný také objev unikátního systému, který zásoboval vesnici vodou.

Dobrá káva

I v kavárně se můžete cítit jako doma

Koláč s lesními borůvkami, mandlový nebo čokoládový dort a k tomu šálek kvalitní kávy třeba z Etiopie či Brazílie. Pokud se vám tyto kombinace zamlouvají, zastavte se v kavárně U nás doma na Horním náměstí ve Slavonicích a vyberte si, na co budete mít zrovna chuť. Místní dobroty si můžete užít i na klidné zahrádce v uličce vedle kostela.

Nádherný výhled

Rozhlédněte se po okolí společně se sovou

Kůrovcová kalamita obvykle nepřináší moc pozitivního, občas ale v jejím důsledku mohou vzniknout nová nevšední místa. Právě to je případ vyhlídky U Sovy na kopci Sedlo. S její stavbou se začalo po odtěžení napadených stromů, kdy se na místě otevřel výhled do širokého okolí. Menší dřevěná rozhledna získala své jméno díky dřevěné soše sovy, jež se tu po okolí bude rozhlížet s vámi. Místo je součástí zhruba čtyřkilometrové Pohádkové stezky, kterou si užijí hlavně rodiny s dětmi. Okružní trasu tvoří jedenáct zastávek a zásluhu na jejím vybudování mají hlavně místní obyvatelé a dobrovolní hasiči.

Osvěžení ve vodě

Přírodní koupání v České Kanadě

Na okraji lesa, asi kilometr od Starého Města pod Landštejnem, najdete skvělé místo k osvěžení. Můžete se tu natáhnout na deku na písečné pláži u přírodního koupaliště a třeba se začíst do své oblíbené knížky. Auto zaparkujete pohodlně na louce u cesty k vodě. Obzvlášť o víkendech ale počítejte s tím, že tu nejspíš nebudete sami. Koupaliště je oblíbeným místem táborníků.

Netradiční výlet
do tří států

Vyrážím z Ostravy

Během pár minut navštívit Česko, Polsko i Slovensko. Co je možné na Trojmezí u Hrčavy, jinde nezažijete. Obdivovat tu můžete i unikátní stavby ze dřeva.

Abyste se mohli postavit přesně na místo, kde se Česko, Polsko a Slovensko potkávají, bude potřeba si namočit nohy nebo boty. Takzvaný trojmezní bod je na špatně přístupném místě v korytě potoka. Už od roku 1995 jsou tu proto umístěné tři žulové monolity, na území každého státu jeden. Kameny se nacházejí ve výšce kolem 500 metrů nad mořem a budete díky nim vždy vědět, ve které zemi se právě nacházíte.

Trojmezí ale není jediná zajímavost malé obce Hrčava na Frýdecko‑Místecku. Obdivovat tu můžete třeba okouzlující dřevěný kostel svatého Cyrila a Metoděje nebo roubenou Masarykovu školu, obojí z počátku 19. století. S roubenou lidovou architekturou se tu budete setkávat skoro na každém kroku.

Dobrá káva

Káva a sladkosti v Jablunkově

Do malé útulné kavárny Mono café se naučili chodit místní i ti, kdo malebný Jablunkov jen navštěvují. Láká je jednoduchým, avšak stylovým interiérem. Pochutnáte si tu třeba na lahodné kávě s domácím dezertem, v nabídce však mají i výběrová vína. Ochutnejte tu například francouzské mini větrníčky Craquelin z odpalovaného těsta nebo temně rudý dort Red Velvet. Jelikož jde o opravdu malou kavárnu, je lepší si stůl zarezervovat předem. Pro kávu s sebou se však můžete zastavit kdykoliv.

Nádherný výhled

Rozhledna, nebo kaple?

Výhled z hory Kozubová v Beskydech nebude zadarmo – dostanete se k ní pouze po svých, připravte se tedy na zhruba šestikilometrový výšlap. Auto můžete odstavit třeba v Dolní Lomné, odkud na Kozubovou vede krásná lesní cesta. Odměna na vrcholu ale bude velká. Pohled na Beskydy si tu budete moc užít z osmnáctimetrové vyhlídkové věže, která je součástí kaple svaté Anny. Obě jsou dnes v majetku církve. Abyste se na rozhlednu dostali, budete si muset půjčit klíče od provozovatele nedaleké chaty Kozubová, kde se můžete také ubytovat.

Osvěžení ve vodě

Pohoda u Žermanické přehrady

Zdroj: mapy.cz/Rostislav Hudec

I když se vodní nádrž na řece Lučině nachází blízko civilizace, na některých místech kolem ní si budete připadat jako uprostřed divočiny. Vyrazte například na pláž Žermanice-Soběšovice, kde vás čeká příjemný travnatý porost a uchvacující výhled. Pokud byste chtěli v okolí přespat, můžete přenocovat přímo na pláži a večer pozorovat západ slunce nad hladinou. Zaplatit budete muset jen za parkovné, které vás vyjde zhruba na stokorunu. U pláže najdete i půjčovnu lodiček.

Toulky pískovcovým
labyrintem

Vyrážím z Ostravy

Vydáte-li se z Ostravy směrem na jih a dorazíte na Valašsko, jižně od Vsetína u obce Pulčín najdete ojedinělé skalní městečko. Procházet se tu můžete mezi obřími balvany.

Největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech se nachází na úbočí vrcholu Hradisko. Nejjednodušší cesta sem vede po červené turistické značce z Pulčína nebo po modré z Lidečka. Některé kameny jsou vysoké i 20 metrů a dlouhé až 250 metrů, jejich převážnou část však pokrývá lesní porost. Pokud byste sem vyrazili v zimě, pozorovat tu můžete také barevné ledopády. Skalní labyrint se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 metrů.

Máte-li v oblibě lidové pověsti, v Lidečku se vydejte k Čertově skále. Rozpraskaná pískovcová deska tu vystupuje ze země, což je prý následek prohrané sázky. Čert měl za úkol přehradit údolí skalní stěnou, než padne ranní rosa. To se mu ale nepodařilo, a stěna tak zůstala nedokončená.

Dobrá káva

Upraženo ve Valašské Polance

Zdroj: mapy.cz/Smýkalova káva

„Smýkalova káva je pro Vás ta pravá,” hlásá slogan moravské sítě kaváren. Vyzkoušejte v jedné z jejich poboček, jestli to platí i pro vás. Třeba v té ve Valašské Polance. Vyrostla hned vedle pražírny a čerstvě upraženou kávu si zde můžete také zakoupit. Ve stylovém interiéru by ale byla chyba chvíli neposedět, na mlýnku tu stabilně mají nabídku deseti druhů výběrové kávy k tomu denně čerstvé zákusky a ručně vyráběné pralinky. K dispozici je tu i prostorné venkovní posezení.

Nádherný výhled

Vyhlídka z valašského klobouku

Zdroj: mapy.cz/Roman Nauš

Při putování podél česko-slovenských hranic by byla škoda nenavštívit rozhlednu na Čubově kopci. Do okolí se tu můžete rozhlédnout ze čtyřpatrové, osmnáctimetrové dřevěné věže, která má svým vzhledem připomínat valašský klobouk zvaný lepák. A abyste věděli, jestli zrovna obdivujete Javorníky, Bílé Karpaty nebo až vrcholky Velké a Malé Fatry na Slovensku, jsou zde umístěné mapky, podle kterých se snadno zorientujete.

Osvěžení ve vodě

Osvěžení v zelené oáze klidu

Vodní nádrž Bystřička je zasazená do okouzlující přírody Valašska a díky její rozlehlosti tu najdete jak klidná zákoutí, tak třeba tábořiště, půjčovnu paddleboardů, restauraci nebo letní kino. Na odpočinek a koupání je jako stvořená pláž Bystřička-Dolinky. Je travnatá a s mírným vstupem do vody. Jen mějte na paměti, že po pár metrech dno prudce klesá až do hloubky přes deset metrů.

Pramen řeky
s armádním dozorem

Vyrážím z Ostravy

Tvoří hranici mezi Polskem a Německem a je druhou nejdelší polskou řekou. Pramen Odry však nenajdete ani v jedné z těchto zemí, ale v Česku ve vojenském újezdu Libavá v Oderských vrších. Vypravit se k němu je ale možné pouze od pátku odpoledne do neděle.

Za pramenem Odry pojedete zhruba hodinu směrem k Olomouci. Auto zaparkujte v Kozlově, kde začíná naučná stezka, která vás dovede až k přístřešku, pod nímž je pramen Odry schovaný. Tato cesta je zhruba 600 metrů dlouhá a vede po červeně značené turistické trase. Pokud byste se ale chtěli vydat na delší procházku, nechte auto už v Dolním Újezdu u Lipníka nad Bečvou.

Po cestě potkáte množství informačních tabulí, ze kterých se dozvíte mnoho zajímavostí. Například to, že toto místo bylo za pramen Odry označeno v roce 1715, dřív se za začátek této významné evropské řeky považovaly jiné lokality. Pokud byste sem chtěli vyrazit jindy než o víkendu či o státním svátku, musíte si zažádat o povolení.

Dobrá káva

Pořádná snídaně jako správný začátek výletu

Abyste mohli na výlet vyrazit co nejdříve, posnídejte až během cesty. Zhruba hodinu od Ostravy vám v eRcaffé v Hranicích připraví lahodná vejce Benedikt nebo avokádový toast. Kdo by rád ještě sladkou tečku, samozřejmostí je široká nabídka lahodných dezertů a výběrová káva. O víkendech vás tu přivítají od 9 hodin.

Nádherný výhled

Strážní věž s rozhledem do okolí

Zdroj: mapy.cz/Dana Kopečková

Vrcholky Oderských vrchů, Beskyd i Hostýnských vrchů se vám odkryjí po výstupu na Veselskou rozhlednu u města Odry. Třináct metrů vysoká stavba svým tvarem symbolizuje strážní věž, kterou mají Odry ve znaku. Postavená je z černě mořeného dubového dřeva v kombinaci s ocelovými výztužemi a betonovým podstavcem obsypaným břidlicí, což je typická hornina Oderských vrchů. K rozhledně se dostanete pohodlně autem po silnici vedoucí z Veselí.

Osvěžení ve vodě

Voda průhledná a modrá jako mořská hladina

Zatopený lom Výkleky nedaleko Olomouce patří k nejkrásnějším místům ke koupání v širokém okolí. I když je zde kvůli tomu třeba počítat s vyšší návštěvností, krásně průzračná voda, která přitahuje také množství potápěčů, vše vynahradí. Lom obklopují vysoké skály, které místu dodávají nezaměnitelnou atmosféru. Placené parkoviště se nachází hned u lomu.

Vikštejn a jeho
„výbušná“ historie

Vyrážím z Ostravy

Nad meandry řeky Moravice, na skalnatém vrchu nedaleko Vítkova se mezi stromy ukrývá zřícenina hradu Vikštejn. Ve 13. století bylo jeho hlavním úkolem chránit část opavského knížectví.

Zobrazit trasu

Z kdysi majestátní stavby se dochovaly už jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička. Ta ovšem nabízí nezapomenutelné výhledy na lesy Nízkého Jeseníku. O neslavný osud hradu se postaral slezský zemský velitel Gonzaga, který jej nechal v roce 1648 vyhodit do vzduchu. Později byl sice opraven, ale když byl v nedaleké Dubové v 18. století postaven zámek, hrad začal chátrat.

Až se sem vypravíte, mějte se na pozoru před postavou ve zkrvaveném rouchu, která se zde podle staré pověsti zjevuje. Má se jednat o ženu zakladatele hradu Vítka z Kravař, kterou prý na cimbuří posekal mečem a svrhl do vod Moravice rytíř Tunkl, jeho zhrzený sok. Hradnímu pánovi se údajně chtěl pomstít za to, že jej kvůli sporu nechal vykázat z hradu.

Dobrá káva

Bodla by káva?

Obložené chlebíčky, vafle, zmrzlina, křehký dort Pavlova se šlehačkou i skvělá káva – to vše si můžete vychutnat v bruntálské kavárně Bybodlo. Návštěvníci v recenzích oceňují hlavně milou obsluhu a krásné prostředí. Kromě dobrot si tu však můžete pořídit i originální kousek do šatníku či interiéru – čas od času se zde koná bleší trh.

Nádherný výhled

Výhled z modřínové rozhledny

Zdroj: mapy.cz/B. Stejskalová

Toužíte-li po vyhlídce na malebný kraj kolem přehrady Slezská Harta, vyšplhejte na dvacetimetrovou rozhlednu Velký Roudný v samotném srdci Jeseníků. Byla postavena v roce 2007 a stavaři na ni spotřebovali 18 tun modřínového dřeva. Opracované desky se nejdřív musely v továrně navrtat na konstrukci, která se pak, částečně smontovaná, dávala na místě dohromady pomocí jeřábu.

Osvěžení ve vodě

Slezskou Hartou na jachtě

Lesy, pole a rozlehlá vodní hladina, na které se lesknou sluneční paprsky. Vodní nádrž Slezská Harta na řece Moravici je nejmladší přehradou u nás, dokončena byla v roce 1997. Nabízí nejrůznější možnosti vyžití – spokojení tu budou sportovci, kteří mají v oblibě například jachting či windsurfing, ale i ti, kdo si chtějí jen zaplavat a lenošit na dece. Pro ty bude ideální pláž Nová Pláň s mírně klesajícím písčitým vstupem do vody.

Cesta k radosti je jednoduchá

Vyrazte na výlet s novou Dacia Duster

Neztratí se v terénu ani v městských ulicích. Třetí generace Dacia Duster navazuje na úspěchy svých předchůdců a sází na praktický a léty ověřený přístup. Přichází však s novými technologiemi, 10palcovým displejem i působivým designem s atraktivními detaily. Pokud navíc toužíte na svých výletech pohodlně přespávat v autě, sáhněte po Sleep Packu s rozkládací postelí, se stolkem a úložným boxem, které lze vložit do zavazadlového prostoru. Při kempování se hodí také držáky YouClip, které můžete umístit téměř po celém interiéru a zavěsit na ně tašky, oblečení, přenosné světlo nebo třeba držák na telefon či nápoje.

Projeďte se novým Dusterem, který nabízí více než kdy dřív a přitom je stále cenově dostupný.

#dusterproradost

Chci se projet novým Dusterem

Nový Duster přináší to podstatné na cesty. Samozřejmostí je tempomat, parkovací senzory, klimatizace a praktické vychytávky, které vám zpříjemní každou výpravu.

Robustní vůz hravě obstojí i v terénu. Je vybavený pomocníkem pro rozjezd do prudkého stoupání i pro sjezd ze strmého kopce. Díky novým plastovým prvkům na karoserii je ještě více odolný proti poškrábání.

V rámci udržitelného přístupu v autě nenajdete nic chromového ani koženého a exteriérové prvky jsou vyrobeny z oděruvzdorného recyklovaného plastu.