Seznam Native ve spolupráci s
ccrkhk

Královéhradecký kraj:

Objevte příběhy ukryté za místními památkami

Panenská příroda, rozlehlá skalní města a bohatá historie, kterou je možné obdivovat téměř na každém kroku. V Královéhradeckém kraji je co objevovat.

Kam
vyrazíte
na výlet?

Vydejte se za tajuplnými příběhy mnichů nebo se staňte lékárníky a naučte se připravovat léky pro nemocné. Inspirujte se tipy, kam vyrazit na výlet s rodinou, třeba i na kolech.

Broumovsko:

Objevte boží klid v kulisách benediktinského kláštera

Benediktinský klášter Broumov

Broumovskému klášteru se přezdívá perla českého baroka. Ukrývá se tu kopie slavného Turínského plátna, do kterého bylo údajně zabaleno tělo Ježíše Krista těsně po jeho ukřižování. Na světě je podobných exemplářů jen 40 a broumovská kopie je jediná ve střední Evropě. Co se dá v klášteře zažít? V místní písárně si můžete vyzkoušet, jak náročné je psát husím brkem a inkoustem, podobně jako to dělali mniši. Chcete zažít větší dobrodružství? Projděte se v noci s Aloisem Jiráskem setmělými chodbami kláštera.

Klášter vybízí k objevování.

Jedná se o skutečně rozsáhlý komplex ukrývající i vinné sklepy. V areálu se můžete projít klášterní zahradou a zajít na oběd do restaurace Baroque.

Pokud vás přepadne hlad, ochutnejte pokrmy z místních polí a zahrad, které vaří v klášterní kuchyni. Dobrá káva či víno chutná nejlépe při výhledu do klidné zahrady obklopující klášter a můžete tak na chvilku uniknout ruchu okolního světa. Až se vám klášter omrzí, vydejte se do nedalekých Adršpašsko‑teplických skal a projděte pískovcovým bludištěm, které vás i v horkém létě překvapí příjemným chládkem.

70–190 Kč

Prohlídkové okruhy jsou přístupné celoročně. Cena vstupného se pohybuje v rozmezí od 70 do 190 Kč podle typu prohlídky i počtu osob.

wi-fi

Ubytovat se můžete ve zrenovovaných mnišských celách přímo v broumovském klášteře. K dispozici je i wi-fi připojení.

info

Díky spojení rozsáhlých historických prostor s moderním zázemím je klášter vhodným místem pro pořádání společenských akcí.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Český ráj:

Vypravte se do středověké krčmy a vychutnejte si pivo lásky

Zámek
Dětenice

Zámecký resort vás přenese zpět do doby středověku. V krčmě si u šenkýře můžete objednat na ohni pečené maso, které se jí rukama, a při návštěvě vás bude doprovázet drsná staročeská hantýrka. Společnost vám budou dělat kejklíři, tanečnice nebo polykači ohňů. Součástí každodenního programu je to nejzajímavější ze středověkého života.

Nechte se po zámku provést čarodějnicí nebo hraběnkou.

Ti odvážnější mohou počkat na večer a pak se vydat na strašidelnou prohlídku zámku za svitu svíček.

Pořádná hostina se neobejde bez dobrého pití. Vydejte se proto na prohlídku do pivovaru, ve kterém vaří dětenické pivo z tradičních surovin podle 400 let staré receptury. Chmelovému moku se přezdívá „pivo lásky“ a váže se k němu tajemná legenda o loupeživém rytíři Arturovi. Ten měl vlastnit tajný recept, který ani při mučení nevyzradil. Pravou středověkou atmosféru jistě zažijete během velkolepých rytířských turnajů, kde se o čest, slávu a přízeň krásných dam bijí udatní rytíři na koních. Toužíte spíše po romantice ve dvou? Uprostřed zámeckého parku si rozložte deku s piknikovým košem plným místních dobrůtek.

80–265 Kč

Prohlídkové okruhy jsou přístupné celoročně, včetně pondělí. Cena vstupného se pohybuje v rozmezí od 80 do 265 Kč podle typu prohlídky i počtu osob.

Ubytování

Ubytování je možné ve středověkém hotelu, do kterého vás doprovodí světlonoš. Pro rodiny jsou připraveny útulné venkovské pokoje. Pokud toužíte po luxusu, nocujte v apartmánech v podzámčí.

Parkování

Pro řidiče je k dispozici velké parkoviště a za příplatek je možné přijet i se psem.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Hradecko:

Poznejte život šlechtických rodů

Hrádek
u Nechanic

Nezvykle červený zámek je považován za jednu z nejkrásnějších staveb v zemi. I proto se pro Hrádek vžilo označení „malá Hluboká“. Zajímá vás, jak vypadaly pokoje šlechty v 19. století? V prvním patře zámku můžete nahlédnout do původních apartmánů hraběte či hraběnky z rodu Harrachů nebo prozkoumat dětský pokoj. Jestli toužíte strávit víkend aktivněji, zahrajte si golf na upraveném anglickém trávníku v zámeckém parku.

Zámek v minulosti hostil mnoho významných osobností, například arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este, spisovatele Aloise Jiráska nebo cestovatele a vlastence Vojtu Náprstka. Zámecké komnaty rovněž hostily hollywoodskou superstar Johnyho Deppa během natáčení filmu Z pekla.

80–150 Kč

Některé prohlídkové okruhy jsou přístupné jen v letních měsících. Cena vstupného se pohybuje v rozmezí od 80 do 150 Kč.

bezbariérový přístup

Základní okruh věnovaný slávě rodu Harrachů je v červnu a během prázdnin přístupný od úterý do neděle. Do zámku vede bezbariérový přístup.

expozice

Prohlídka o osobním životě šlechty je v červnu přístupná v sobotu a neděli, o prázdninách od úterý do neděle. Vstup do expozice je však možný pouze ve větších skupinách.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Kladské pomezí:

Prozkoumejte svět Boženy Němcové

Státní zámek
Ratibořice

Ratibořice jsou místem, které se stalo předlohou známého literárního díla spisovatelky Boženy Němcové. Při návštěvě zámku si můžete popovídat s láskyplnou „babičkou“ a zazpívat si písničky s ratibořickými dětmi. Setkáte se s „paní kněžnou“ i její schovankou Hortensií, která vás provede zajímavou historií zdejšího zámku. Na ty nejmenší tu čeká program plný her, říkanek a písniček.

Hlavní děj knihy se odehrává na Starém bělidle.

Návštěvníci tu mohou nahlédnout do útulné babiččiny světničky. Dobový nábytek a další vybavení na vás dýchne tehdejší atmosférou.

Hlavní prohlídka zámku je věnována vévodkyni Zaháňské, která na zámku žila. V okolí zámku se můžete vydat do známého Babiččina údolí, kde se téměř zastavil čas. Tady načerpáte klid a energii. Milovníci strojů mohou u Rudrova mlýna obdivovat jediný fungující mandl v zemi, který pochází z první poloviny 19. století. Sloužil především k výrobě plátna, což bylo důležitou součástí hospodářství na Náchodsku.

70–150 Kč

Cena vstupného do zámku se pohybuje v rozmezí od 70 do 150 Kč podle počtu osob a typu prohlídky.

návštěvní
doba

Návštěvní doba pro letošní sezonu bude upřesněna na oficiálních stránkách zámku.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Krkonoše:

Prožijte romantický výlet na zámek

Zámek Vrchlabí

Pokud zavítáte do centra města, nemůžete minout zámek Vrchlabí. Kolem něj se rozprostírá rozlehlý park s rybníkem, který vybízí ke klidnému posezení a vychutnání si té pravé zámecké atmosféry. Renesanční stavba působí romanticky. Pokud rádi poznáváte přírodu, v parku si můžete vyzkoušet, kolik různých stromů a keřů dokážete pojmenovat z hlavy.

Zámek měl být původně pevnost.

Kolem stavby byl vykopán 12 metrů široký vodní příkop. Do zámku jste mohli vstoupit pouze přes tři padací mosty. Za bezmála 400 let existence se však hodně proměnil a dnes se v jeho okolí procházejí turisté i místní.

Na zdech ve vstupní hale uvidíte obrazy čtyř ulovených krkonošských medvědů. Poslední ulovený medvěd tu byl zastřelen v první polovině 19. století. Místní raritou jsou vzácná, 3,5 metru vysoká kachlová kamna v bývalém rytířském sále. Ta jsou ukázkou tzv. majoliky, zdobené keramiky pokryté cínovým smaltovým povrchem. Jejich vznik je datován až k roku 1545. Vynikají svou velikostí i biblickými motivy.

úřad

Zámek slouží jako sídlo městského úřadu. Projít se tak můžete po vstupní hale, která je volně přístupná.

Park

Park je přístupný celoročně a najdete v něm naučnou stezku s uměle vytvořenými jezírky.

Otevírací
doba

Otevírací doba zámku se řídí podle úředních hodin úřadu.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Podkrkonoší:

Staňte se lékárníky a pomozte nemocným

Hospitál Kuks

Nahlédněte do prostor vyhlášených lázní, kde měly téct léčivé prameny. Hospitál Kuks sloužil pro péči o vysloužilé vojáky, o které se staral špitální řád milosrdných bratří. Staňte se v rámci interaktivní prohlídky na chvíli lékárníky, vyrobte léky pro nemocné a předepište správný recept.

Na návštěvníky tu čeká druhá nejstarší barokní lékárna v Česku, která nese jméno U Granátového jablka.

Mniši své pacienty léčili silou bylinek. Díky tomu se můžete každý den procházet rozlehlou původní zahradou a obdivovat rozličné druhy léčivek. Dohromady tu můžete obejít 144 záhonů a v přilehlém obchůdku nakoupit sušené ovoce, mošt, sladkosti pro děti a medovinu pro dospělé.

80–160 Kč

Hospitál je v červenci a srpnu přístupný celý týden a v červnu a říjnu pouze od úterý do neděle. Vstupné vás bude stát od 80 do 160 Kč podle počtu osob i zvolené prohlídky. Zaparkovat můžete za poplatek na parkovišti v obci Kuks.

Venkovní areál hospitálu je přístupný od pondělí do neděle.

wc

Většina prostorů je bezbariérová, včetně toalet i zahrady.

dog
friendly

V areálu jsou vítáni i čtyřnozí mazlíčci.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Orlické hory a Podorlicko:

Vydejte se za hrady a zámky na řece Orlici

Zámky na Orlici
– Česká Loira

Při putování za historickými památkami nesmíte minout fenomén, kterému se přezdívá Česká Loira. Podobně jako na francouzské řece i Divoká Orlice spojuje na pouhých 9 kilometrech šestici unikátních šlechtických sídel. Jsou tak blízko u sebe, že se mezi nimi můžete pohybovat na kole nebo pěšky. Dopravíte se však pohodlně i vlakem či autem.

Jaké perly jsou k vidění na řece Orlici?

Zámek Častolovice, Nový zámek Kostelec nad Orlicí, zámek Doudleby, zámek Potštejn a dva středověké hrady Potštejn a Litice.

Na zámku v Častolovicích vás čekají útulné interiéry, park s vodní zahradou nebo dětmi oblíbený zámecký zvěřinec. Chcete vědět, co to znamená život v biedermeieru? Vydejte se po stopách tohoto uměleckého stylu do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. V místní oblíbené Toniově kavárně a restauraci si objednejte kávu a něco dobrého k snědku. Další výjimečný architektonický zážitek se nabízí na zámku Doudleby nad Orlicí, kde je k vidění sgrafitová výzdoba. Načerpat tu pravou atmosféru můžete na farmářských trzích či na Babiččině dvorečku. Zámek Potštejn vás oslní hranými kostýmovanými prohlídkami i zámeckým hotelem. Do příběhů a časů dávno minulých budete vtaženi, pokud vystoupáte strmými svahy na hrad Potštejn nebo Litice.

soutěž

Pro soutěživé je připravena hrací karta Putování po Zámcích na Orlici. Nasbírejte razítka ze všech šlechtických sídel a soutěžte o zajímavé ceny.

cyklo

Podél řeky Divoké Orlice vede cyklotrasa, která je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Co dalšího stojí za průzkum?

více o lokalitě

Objevte zapomenuté příběhy ukrývající se uvnitř tajemných hradů a zámků.

Načerpejte sílu v přírodě a prožijte nezapomenutelnou dovolenou v Královéhradeckém kraji.

Chci se vydat na cestu