Seznam Native ve spolupráci s

Krása nade vše

Může být klíčem k úspěchu i životní spokojenosti?

Touhu po kráse máme geneticky danou. Například při hledání životního partnera hraje jeho vzhled významnou roli. Přitahuje nás jeho vůně, hezká pleť, husté vlasy nebo dobře stavěné tělo.

Příroda nám tak dává signál, že je člověk zdravý, a tedy ideální pro předání genů. Před půlstoletím trojice psycholožek zkoumala, jakou roli hraje zevnějšek v tom, jak ostatní lidi vnímáme. Z výzkumu vyplynulo, že těm, kdo nám přijdou atraktivní, připisujeme kladné vlastnosti a rysy, jako jsou přátelskost, důvěryhodnost nebo vitalita. Takoví lidé nás většinou na první dojem oslní svou otevřeností, uvolněností a vřelostí, které jsou projevem jejich zdravého sebevědomí.1

„Sebejistí lidé mají lepší vztah sami se sebou. Z toho pak pramení všechno ostatní. Zažívají příjemné emoce, obecně se v mezilidských vztazích cítí líp a čerpají z nich pozitivní energii,“ říká Tomáš Féllinger, terapeut z organizace Hedepy, která poskytuje psychoterapie online. Sebevědomí má tedy velký vliv na to, jak na své okolí působíme. Projevuje se na našem chování, ale i na držení těla či chůzi, což zase výrazně zvyšuje naši atraktivitu.

Odkud se
bere naše
sebevědomí

To, jak vnímáme sami sebe, ovlivňuje řada věcí. Zásadní roli hraje naše genetická výbava a prostředí, ve kterém vyrůstáme. „Velká část našeho sebevědomí se formuje do věku šesti let. Přejímáme to, jak o nás a k nám mluví v dětství naši nejbližší. Obdobným jazykem pak mluvíme i sami k sobě,“ říká terapeut Tomáš Féllinger s tím, že se v nás tak vytváří takzvané tajné naprogramování pro náš budoucí život. Tajné proto, že se zapisuje na nevědomé úrovni.

Genetická výbava má vliv i na to, jak sami sebe vnímáme. Biologové nedávno objevili takzvaný gen radosti, který souvisí s tím, jak naše tělo reaguje na oxytocin, přezdívaný jako hormon štěstí. „Tento gen má dvě varianty – A a G. Člověk, který má aspoň jednu variantu A, je citlivější na stres, má nižší sebevědomí i větší sklony k depresím. Ti, kdo mají variantu G, jsou zase přirozeně společenštější a spokojenější,“ popisuje terapeut s tím, že naše genetická výbava ale není nic definitivně určujícího. Na svém sebevědomí můžeme pracovat buď sami, nebo za pomoci svých blízkých či odborníků.

Jak se hodnotí krása?

S atraktivitou souvisí také to, jak jsme v životě spokojení a úspěšní. Potvrdil to i český výzkum z roku 2015, který se zaměřil na to, jak fyzická krása ovlivňuje naše vztahy, dosažené vzdělání či kariéru. Zúčastnilo se ho přes dva tisíce respondentů,2 jejichž vzhled byl posuzován podle několika kritérií. Prvním byl index tělesné hmotnosti, vypočítaný na základě jejich váhy a výšky. Další kritéria byla subjektivní. Účastníci studie museli ohodnotit svůj vzhled i to, jakou roli v jejich životě hraje. Poté jejich zevnějšek hodnotili sami výzkumníci a následně ještě skupina cizích lidí.

Krásní,
šťastní
a úspěšní

Výzkum ukázal, že vzhled hraje ve společnosti stejně významnou roli jako inteligence. Poukázal také na to, že lidé toužící po úspěchu v pracovním životě si na tom, jak vypadají, dávají záležet. Do své sebeprezentace a vzhledu investují čas i peníze. Vzhled má současně velký vliv na to, jak jsme se svým životem spokojení. Lidé, kteří se považovali za krásné či přitažlivé, hodnotili svůj život daleko lépe než ti, kteří se svým zevnějškem spokojení nebyli.

Tělo a duše
jako spojené
nádoby

To, jak sami sebe posuzujeme, by neměl určovat jen náš vzhled. „Nejsme pouze naše tělo a stejně tak nejsme jen soubor vlastností, hodnot a dovedností. Náš vnitřek a vnějšek jsou jako spojené nádoby,“ tvrdí terapeut s tím, že je důležité pečovat o obě stránky a neodmítat ani jednu z nich. Být si vědom své hodnoty znamená, že nás z dlouhodobé spokojenosti nevykolejí neúspěch ani fyzická nedokonalost.

Malé kroky k větší sebedůvěře

Tipy terapeuta Tomáše Féllingera pro zdravé sebevědomí

  • Stanovte si ve svém životě cíle.

    Směřujte k nim konkrétními kroky, za jejichž splnění se nebojte ocenit. Dílčí úspěchy vás povedou k větší spokojenosti se sebou samým.

  • Hledejte jiný úhel pohledu.

    Často se vnímáme jinak, než nás vidí ostatní. Naučte se na sebe dívat realističtěji. K tomu vám může pomoci rozhovor s rodinou, přáteli nebo terapeutem.

  • Začněte si psát deník vděčnosti.

    Zaměřte svou pozornost na pozitivní věci ve svém životě. Každý den si zaznamenejte, co se vám povedlo nebo co vás potěšilo.

  • Zkuste mindfulness meditaci.

    Najděte si čas se zklidnit a vědomě věnujte pozornost tomu, co se ve vás odehrává. Lépe se poznáte a budete schopní se přijímat v různých situacích.

  • Mějte pod kontrolou sociální sítě.

    Zamyslete se nad tím, koho a za jakým účelem sledujete. Odstraňte profily, které ve vás budí negativní pocity, a začněte sledovat ty, které vás inspirují nebo motivují.

Na naše sebevědomí mají vliv i zdánlivé maličkosti

Upravené vlasy, pěstěné ruce, vysportovaná postava nebo hezký úsměv. I to může výrazně ovlivnit naši sebejistotu, a tedy i to, jak na okolí působíme. V Česku sice žádný takový výzkum neproběhl, o síle úsměvu však mnohé napovídá americká studie z roku 2019.3 Z jejích výsledků vyplynulo, že míra zdravého sebevědomí značně souvisí s tím, jak jsme spokojeni se svým úsměvem. Srovnání chrupu pak dokonce může zvýšit kvalitu života.4

0

lidí se s rovnějšími zuby mnohem více směje

0

lidí se po srovnání zubů cítí na pracovišti sebejistěji

0

lidí má s novým úsměvem chuť se častěji bavit

0

lidí se má s novým úsměvem radši

„S krásným úsměvem se
cítím sebejistější“

Dvaačtyřicetiletá učitelka angličtiny Petra se už od dětství trápila tím, jak vypadají její zuby. „Občas jsem od svého okolí zaslechla nevhodnou poznámku. Třeba že zuby mi kazí úsměv. Co je ale nejdůležitější, mně samotné se ty zuby nelíbily,“ vypráví a dodává, že nespokojenost s tím, jak vypadá, ji provázela každý den a nikdy se kvůli ní nedokázala naplno uvolnit.

Když se rozesmála, vzápětí ztuhla a sklopila hlavu. „Uvědomila jsem si, že člověk stojící naproti mně teď vidí moje nehezké zuby. Byla to taková nepřirozená stopka,“ vypráví Petra. Tyto okamžiky jí nejvíce překážely právě během navazování kontaktů. „Chtěla jsem nějak zapůsobit a udělat dobrý dojem, a tohle mě vždycky stáhlo dozadu. Nedokázala jsem se uvolnit,“ vypráví Petra s tím, že na takové pocity už skoro zapomněla. Právě široký úsměv dnes totiž při seznamování s novými lidmi vnímá jako svou přednost.

před
po

Jedno impulzivní rozhodnutí může změnit celý život

Přestože Petra dlouho uvažovala o klasických drátěných rovnátkách, k jejich nošení se nikdy neodhodlala. „Na střední škole mě odrazovalo to, že by se mi mohlo okolí posmívat, později jsem je zase nechtěla, protože jsem se chtěla líbit,“ vypráví s tím, že čekala, až se stomatologie posune a nabídne nějakou alternativu. Před čtyřmi lety jí pak kamarádka doporučila neviditelná rovnátka. „Bylo to impulzivní rozhodnutí a jediné, čeho teď zpětně lituji, je to, že jsem se k tomu neodhodlala dříve.“

Neviditelná rovnátka Petra nosila zhruba dva roky. Jakmile je sundala, změny si všimlo také její okolí. „Začala jsem dostávat spoustu komplimentů na zuby a na svůj úsměv. Přátelé a rodina mi zase říkali, že se teď směju častěji a více,“ popisuje Petra s tím, že i to jí pomohlo vybudovat si zdravé sebevědomí. „K sebejistotě a vyrovnanosti mi ale nejvíce pomohlo to, že když se teď podívám do zrcadla, jsem sama se sebou spokojená.“

Proměna jako krok k větší sebelásce

Obarvit si vlasy, začít cvičit nebo podstoupit zkrášlující zákrok – to samo o sobě není známkou nízkého sebevědomí. Mnohdy právě naopak. Terapeut Tomáš Féllinger vnímá takovou proměnu jako příležitost. Člověk se tak vystavuje novým situacím, kterým by se dříve spíše vyhýbal. Je to další krok k tomu lépe se poznávat a přijímat. „Čteme a učíme se novým věcem, protože chceme být někým jiným – vzdělanějším. A na tom přece není nic špatného. Stejně tak nemusíme odmítat ani své tělo. Pokud nám odstranění nějaké estetické vady pomůže cítit se lépe, není důvod to odsuzovat,“ dodává.

Nejste spokojení

se svým úsměvem?

Udělejte první krok ke změně s klinikou Svět rovnátek.

Neviditelná rovnátka fungují na principu fólií a nikdo nepozná, že je máte na sobě.

Jejich nošení je bezbolestné.

Poradí si se všemi vadami chrupu.

Vstupní konzultace s odborníkem je zdarma.

3D vizualizace vám ukáže, jak bude váš úsměv vypadat.

Před jídlem, sportem či důležitou schůzkou je můžete sundat.

Zajímá vás, jak dlouho léčba trvá a který typ rovnátek bude ideální právě pro vás?