Seznam Native ve spolupráci s

Léčba a prevence hemoroidů

Vyzrajte na častý problém, o němž je těžké mluvit

Hemoroidy trpí více než polovina celosvětové dospělé populace. Přesto patří k nemocem, o kterých se běžně nemluví. Vznik a průběh této nemoci přitom můžeme ovlivnit jen tím, že se budeme držet několika pravidel a doporučení.

arrow

Hemoroidální onemocnění, lidově zvané hemoroidy či hemeroidy, se týká zvětšených žil v konečníku. Projevuje se svěděním a bolestí. Stopy jasně červené krve na stolici či toaletním papíru jsou pro pacienty dalším varovným signálem, že je trápí právě tato nemoc. Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy se nacházejí uvnitř konečníku. Mezi příznaky jejich onemocnění patří tlak při vyprazdňování, pálení a svědění. Oproti tomu na vnějších hemoroidech vznikají viditelné a hmatatelné uzlíky, které jsou velice bolestivé a jsou doprovázeny krvácením a někdy i pocitem vlhka.

Příčin vzniku hemoroidů je několik

Patří mezi ně genetika, špatná výživa, pasivní životní styl, věk a hormonální vlivy. Na vzniku onemocnění se významně podílí také dědičná nedostatečnost pojivové tkáně, ale i špatné hygienické návyky nebo nepravidelný pitný režim. Značně k němu přispívá i strava s nízkým obsahem vlákniny. Jde o bílé pečivo, mléčné výrobky nebo dráždivé potraviny, jako jsou káva, kakao, alkohol, sladkosti a kořeněné pokrmy.

Za hemoroidy může i sedavý způsob života, ať už jde o dlouhé sezení v zaměstnání či delší vysedávání na toaletě a nesprávný způsob vyprazdňování. Na druhou stranu je mohou způsobovat i některé pohybové aktivity jako časté nebo nesprávné zvedání těžkých břemen nebo dlouhá jízda na kole.

Významnou roli hraje také pohlaví a věk. Onemocnění se častěji vyskytuje u lidí ve věku nad 50 let, přičemž ženy tvoří dvě třetiny postižených. Obzvlášť rizikovou skupinou jsou ženy během těhotenství nebo těsně po porodu. Příčinou bývá mechanický tlak rostoucí dělohy, zvýšené prokrvení, zhoršený odtok krve z pánve a zácpa, která může těhotné ženy trápit.

foto_01shadow

JAK LZE HEMOROIDŮM PŘEDCHÁZET?

Hýbejte se! Začněte více chodit, běhat, plavat nebo hrát tenis. Při sedavém zaměstnání nebo dlouhém stání si dělejte každou hodinu přestávky. Protáhněte se, projděte se nebo jen zvedněte nohy. Pozor! Ne každý pohyb je prospěšný. Vyhněte se dlouhému cestování na kole či na koni a naučte se správně zvedat těžké věci. Osvojte si Kegelovy cviky, které spočívají ve střídavém stahování a uvolňování svalů pánevního dna.

Vyprazdňujete se správně?

Správné vyprazdňování je také velmi důležité. Zvykněte si na pravidelné vyprazdňování a udělejte si na něj klid a čas. Nezapomeňte na správnou polohu na toaletě. Tělo má být během vyprazdňování nakloněno dopředu, kolena se musí nacházet výš než kyčle a nohy mají být opřeny o vyvýšenou podložku nebo stoličku. Po vyprázdnění použijte jemný neparfemovaný toaletní papír nebo se omyjte teplou vodou. Hodně pijte a jezte stravu bohatou na vlákninu, tedy veškerou zeleninu a ovoce, hnědou rýži, ovesné vločky a celozrnné pečivo. Doporučené je také lněné semínko, které díky vysokému obsahu oleje zvláčňuje sliznici.

Pokud se vám nepovedlo hemoroidům předejít, sáhněte po jednoduché léčbě čípky HemaGel Procto (zdravotnický prostředek). Čípky se používají při prasklinách v oblasti konečníku, při hemoroidech, po Barronově ligatuře (operativní odstranění hemoroidů), ale také při podráždění konečníku a pocitu diskomfortu. Zmírňují krvácení u krvácivých hemoroidů, odstraňují nepříjemné pocity, zejména pálení a svědění. Stačí je aplikovat jednou denně, nejlépe večer. Jsou vhodné pro dospělé pacienty, použití u malých dětí, těhotných a kojících žen konzultujte s lékařem.

produktshadow

Zdravotnický prostředek

Chci se podívat na čípky Hemagel Procto