Seznam Native ve spolupráci s České Dráhy

Užijte si léto plné tajuplných českých památek

Udělejte si výlet za nádhernými českými památkami, které jsou opředené legendami a příběhy. Vydejte se po stopách broumovských mnichů nebo husitů.

1/5

Labyrint v Teplických skalách

V Teplických skalách na Broumovsku se nachází nejrozsáhlejší skalní labyrint ve střední Evropě, který byl objevený teprve v roce 2006.

Nachází se nedaleko Adršpašských skal. Skalní město na severu východních Čech patří mezi výletní destinace už od 18. století, kdy mohutný požár zničil stromy v okolí, a tak skály ještě více vynikly.

Nejznámější turistický okruh je dlouhý 6 kilometrů a oproti sousedním Adršpašským skalám je fyzicky náročnější. Na cestě mezi vysoko se tyčícími skalami narazíte na Housenku, Řeznickou sekeru, Krakonošovu harfu nebo Ruku se zmrzlinou. Mezi nejvyšší a taky nejslavnější útvary Teplických skal patří Skalní koruna, Martinské stěny a Chrámové stěny, kde se nachází jeskynní labyrint Poseidon, který je dlouhý 27 kilometrů. Zajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, kde narazíte na sníh i v letních měsících. Soutěsky jsou zde mimořádně hluboké, a tak do nich nedosáhnou sluneční paprsky. Když budete mít štěstí, můžete zahlédnout ohrožené sokoly.

Zkamenělá města

Podle legendy stála na místě Adršpašských a Teplických skal v dávných dobách dvě skutečná města. Kdykoliv se chtěl nepřítel dostat do země, nemohl jinudy než těmito místy, protože celá země byla obklopená nepřístupnými horami a lesy. Několikrát se stalo, že obyvatelé obou měst pustili za odměnu nepřítele do bohaté země. Nepřítel pak v zemi řádil a sužoval lid. Takové jednání rozhněvalo jednoho z bohů našich předků a poručil, aby obě města zkameněla. A tak se také stalo. Když pak staroslovanští bohové odcházeli z našich krajů, zapomněli na odčiněné svého trestu, a tak zůstala obě města zkamenělá. Zarostla lesy a křovinami, na náměstích a v ulicích vyrostly stromy a tráva.

O původu jména říčky Metuje

Skály se nacházejí u městečka Teplice nad Metují pojmenovaného po teplých vodních pramenech, které nezamrzají ani v silných mrazech. Metuje podle pověsti získala své jméno od mnichů z nedalekého Broumovského kláštera, kteří se vydali hledat její prameny. Jeden z nich narazil na bohaté zásoby medu lesních včel a volal na ostatní: „Med tu je!“. První doklad o jméně říčky, Methugiam, pochází z 12. století.

Jak se dostanete do skal?

Vyhněte se kolonám a plným parkovištím a vyrazte do skal vlakem. V blízkosti se nachází vlaková zastávka Teplice nad Metují-Skály. Do Adršpachu, kde čekejte mnohem více turistů, můžete z Teplických skal dojít Vlčí roklí.

2/5

Pernštejn

Gotická stavba z poloviny 13. století je jedním z nejvýznamnějších moravských hradů.

Pernštejnové patřili ve své době k nejbohatším a nejmocnějším panským rodům českého království. Hrad je opředený mnoha tajemstvími a údajně se na hradě skrývá i poklad.

Pověst o pernštejnském tisu

V areálu hradu roste bujný tis. Pověst praví, že se jedná o hůl pocestného, který v době stavby nevěřil, že se na strmém vrchu může tyčit mohutný hrad. Zarazil svou hůl do země a prohlásil, že tomu teprve uvěří, když se hůl zazelená. Po nějakém čase se hůl ujala a zazelenala. Od té doby se říká, že osud stromu je svázán s osudem hradu. A tomuto spojení dala historie už několikrát za pravdu. Když bouře ulomila špici stromu, zřítila se údajně v té samé době klenba v hradní síni. Strom údajně předpověděl taky smrt v rodině Pernštejnů. Naposledy se stromu ulomila větev v roce 2005, a o pár dní později zachvátil část hradu rozsáhlý požár, který zničil hradní sýpku s cennostmi. Tis je jedním z nejstarších památných stromů v Česku.

Jak na hrad? Vlakem!

Vydejte se na výlet na Pernštejn vlakem. Vystupte na zastávce v Nedvědici, která se nachází na trati mezi Žďárem nad Sázavou a Tišnovem. Na hrad se dostanete pěšky krátkou procházkou po dobře značené žluté turistické stezce.

3/5

Vodní hrad Švihov

Hrad Švihov je gotická pevnost, kterou bez úspěchu obléhala švédská vojska během třicetileté války. Za jeho nedobytností tkví vodní příkopy, které obklopují jeho vnější zdi.

Příkopy stály v cestě i husitským vojskům, která hrad dobyla až poté, co příkopy vypustila. Příkopy později naháněly strach i habsburskému císaři Ferdinandu III., který nařídil demolici hradu z obavy, že se stane líhní protihabsburského odporu. Díky neustálému oddalování k ní však v plném rozsahu nikdy nedošlo, byla pobořena jen část opevnění. Na začátku 70. let se tu natáčela část kultovní pohávky Tři oříšky pro Popelku. Dodnes se můžete vydat na stezku po stopách natáčení.

Pověst o černé švihovské paní

Před dávnou dobou žila ve švihovském panství jedna dívka, která se zamilovala do mladíka pracujícího pro jiného pána. Aby se ti dva mohli vzít, museli získat povolení krutého pána Půty švihovského. Ten totiž vydal krutý zákon o tom, že poddaní z různých panství se nesmí oddávat. Dívka svého pána prosila, nic však neobměkčilo jeho srdce a nechal ji vyhnat z hradu. Dívka se však tajně vkradla do komnaty Půtovy ženy Bohunky. Ta dívku vyslyšela a přislíbila pomoc. Když se však Půta dozvěděl, že se obě ženy domluvily za jeho zády, rozlítil se a dívku nechal zazdít v hradním sklepení. Když se chystal vztáhnout ruku i na svoji ženu, zjevil se čert a Půtu odnesl do pekla. Od té doby se Půta zjevuje na hradě v ohnivých plamenech.

Tip na výlet v okolí

Nedaleko od Švihova se nachází Rabí, nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách, která ve své době měla jeden z nejvyspělejších obranných systémů v Evropě. Při druhém obléhání hradu husity zde přišel o druhé okolo vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Na výlet vlakem

I k vodnímu hradu Švihov se můžete dostat pohodlně vlakem. Ze stanice Švihov u Klatov je to k hradu asi kilometr. Výhodou je, že si s sebou do vlaku můžete vzít kolo a poznat malebný strakonický kraj na vlastní pěst. Ze zastávky se vydejte k hradu po žluté nebo po modré turistické trase.

4/5

Zřícenina hradu Střekov

Symbolem Ústí nad Labem je zřícenina hradu Střekov, která se tyčí na skále vysoko nad protékající řekou Labe.

Hrad nechal založit nejspíš Jan Lucemburský, otec Karla IV., aby ochraňoval důležitou obchodní cestu. Hrad svojí tajuplností uchvátil mnoho umělců, inspiroval například německého skladatele Richarda Wagnera a jeho operu Tannhäuser. Stavbu navštívil také německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe nebo český básník Karel Hynek Mácha. Díky tomu, že ční vysoko nad městem, nabízí úchvatné výhledy na Krušné hory. Pokud máte více času, vydejte se také na nedaleký kopec Varhošť, odkud je nádherná vyhlídka na sedm zákrutů Labe nebo dojděte k vodopádům a výletnímu zámečku Větruše.

Duch Kateřina

Do Kateřiny, dcery hradního pána, se zamiloval chudý podkoní, který skončil v hladomorně. Kateřina si měla vzít za manžela zlého rytíře Kubu a z nešťastné lásky skočila na Střekově ze skály. Říká se, že její duch leze v deštivých dnech po skalách vzhůru, sedává ve věži a ukrutně naříká.

5/5

Kutná Hora

Kdysi nejbohatší české město bylo díky svým stříbrným dolům pýchou králů.

První “stříbrná horečka” město postihla už v roce 1260, kdy sem mířili stříbrokopové z celé Evropy. Tehdy se tu začalo těžit ve velkém. Koncem 13. století odtud pocházela třetina evropského stříbra. Dominantou je Chrám svaté Barbory, který je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Unikátem je také to, že město má 13 funkčních varhan, největší jsou ty v kostele svatého Jakuba. Tamní varhany se skládají ze 6 tisíc píšťal a jsou tedy větší než ty v Chrámu svatého Víta. Stavěl se 500 let a původně měl být ještě o 25 metrů delší. Na jeho místě stála hornická kaple zasvěcená Barboře už okolo roku 1300.

Jak se v Kutné hoře objevilo stříbro?

Podle pověsti objevil výskyt stříbra mnich Antonín z nedalekého kláštera v Sedleci. Našel tři stříbrné pruty vyčnívající ze země. Ihned běžel informovat klášterního opata. Aby se ke stříbru nedostal někdo nepovolaný, přikryl ho mnišskou kutnou. Odtud se prý vzal název města Kutná Hora.

Vydejte se po stopách těžařů, alchymistů i mnichů. Nebo ochutnejte víno z místních vinic, které se tu pěstuje už od středověku. Nádherná procházka vede také okolo města po hornické naučné stezce zvané Stříbrná cesta.

Duchové pátrají po ukradeném bohatství

Z Vlašského dvora se po nějaký čas ztrácelo stříbro a kutnohorští havíři s mincíři z Vlašského dvora se tak dlouho vzájemně obviňovali z kradení, až došlo k mele a několik Vlachů přišlo o život. Od těch dob se stříbrný zvonek na Vlašském dvoře čas od času rozezní sám od sebe, strhne se vichřice a dvorem bloudí duchové zavražděných Vlachů. Ti dodnes pátrají po ztraceném stříbře.

Svatá Barbora je patronka

Je ochránkyně proti smrti bleskem, požárem a vůbec před náhlou a násilnou smrtí. Je patronkou havířů, dělostřelců, architektů a dalších rizikových povolání.

Vyrazte na výlet vlakem!

Stáhněte si zdarma aplikaci Vlakem na výlet od Českých drah, inspirujte se tipy na výlety a užijte si pohodové léto. Po dokončení výletu získáváte ČD Body, které je možné vyměnit mimo jiné za jízdenky zdarma.

Více informací