Nejstarší lanovou dráhou v Rakousku na pevnost Hohensalzburg
„Salcburk, tam jsem taky nebyl…“ Některým se možná v souvislosti s Mozartovým městem, jak se Salcburku také přezdívá, vybaví právě tato věta z pohádky Tři veteráni. Ti, kdo podobnou chybu neudělali, už jej ale mají v mysli spojený s barokní architekturou a bohatým kulturním vyžitím.
Návštěvníci, které by odrazoval výšlap vzhůru, se mohou nechat vyvézt nejstarší funkční pozemní lanovkou v Rakousku. Lidé ji využívají už od roku 1892. Dříve ji poháněla voda, teď už zájemce k pevnosti dopraví moderní kabina na elektrický pohon, a to za pouhých 54 sekund. Za hodinu přepraví více než 3 000 pasažérů.
Vstupenky do Horního zámku Salcburk, jak se pevnosti také přezdívá, můžete koupit online.
Nejenže se vyhnete frontám, ale také ušetříte. Na výběr jsou různé varianty okruhů. U některých je v ceně cesta lanovkou nahoru, u všech pak dolů. Zvýhodněné rodinné vstupné pořídíte v přepočtu za zhruba 600–1 000 korun, za jednotlivce je to pak asi 300 korun.
Věděli jste, že…
Slavné Mozartovy koule z marcipánu a čokolády vyrobil jako první salcburský cukrář Paul Fürst v roce 1890.
Původně se jmenovaly Mozartův bonbon. Cukrovinka je originálně zabalená ve stříbrném obalu s modrým portrétem hudebního skladatele, zatímco u nás se setkáme spíš s červeno-zlatým balením od jiného výrobce. Podle původního receptu je ručně vyrábí pět salcburských cukráren: Schatz, Holzermayr, Dallmann, Habakuk a Fürst. Jedna koule v nich vychází na jedno euro, tedy na zhruba 25 korun. A proč nesou jméno právě po tomto hudebním skladateli? Wolfgang Amadeus Mozart se v Salcburku v roce 1756 narodil, jeho rodný dům tu můžete navštívit dodnes.