Seznam Native ve spolupráci s

Máte malou koupelnu?

Využijte prostor naplno

GEBERIT ACANTO

Jak na několika metrech čtverečních vykouzlit plnohodnotnou a funkční koupelnu? Podívejte se na vychytávky, díky kterým se budete i ve vaší malé koupelně cítit dobře.

GEBERIT ACANTO

Nejprve si udělejte pořádek

Jestli si netroufáte na náročnou rekonstrukci,
začněte malými krůčky.

Stísněnému prostoru nesvědčí přemíra doplňků, věcí, vzorů a barev. Nejprve si proto rozmyslete, které věci v koupelně dennodenně používáte a které se dají umístit do ostatních místností. Teprve pak vymýšlejte, zda pro potřebné věci máte v koupelně dostatek úložného prostoru.

V malých místnostech je potřeba využít každý volný centimetr.

Neváhejte umístit nad dveře funkční polici, na kterou se vejde spousta věcí, třeba v proutěných košících. Tam patří zásoba toaletních papírů, čisticí prostředky a další věci, které nevyužíváte každý den. Samozřejmostí by měla být skříňka pod umyvadlem, kam se naopak hodí všechno, co potřebujete mít často po ruce.

GEBERIT SELNOVA SQUARE

Pokud se do koupelny vejde regál nebo skříňka, vyberte si ty, které sahají do výšky a nabízejí více úložného prostoru. Určitě byste se měli vyvarovat otevřených polic, které v místnosti působí zbytečně chaoticky a neuklizeně.

Nebojte se nábytek zavěsit přímo na zeď, místnost bude vypadat větší.

GEBERIT SELNOVA SQUARE

Barvy a světlo dělají zázraky

Stísněná koupelna vyžaduje jen světlé odstíny, které místnost opticky zvětší a provzdušní.

Při výběru obkladů, podlahy, ale i nábytku nebo doplňků sáhněte po bílé, krémové nebo po světlých odstínech modré.

Ideální je, pokud máte v místnosti okno. Přirozené světlo nic nenahradí. Jestli okno v koupelně nemáte, nezoufejte. Pomůže, když do místnosti vpustíte světlo instalováním luxferů nebo jiného průsvitného materiálu do části zdi. Anebo místnost vybavte dostatkem světel, zrcadel a lesklými materiály. Tím se koupelna prosvětlí a zútulní. Zároveň si ale dejte pozor na to, abyste to se zrcadly nepřehnali. Některým obyvatelům bytu nemusí být příjemné se každé ráno pozorovat ze všech úhlů.

GEBERIT INSPIRACE

Velké dlaždice malé místnosti prospějí

Může se to zdát paradoxní, ale vodorovně položené velkoformátové obkladové dlaždice prostor opticky zvětší. Navíc se díky menšímu množství spár lépe udržují čisté. Je důležité, abyste se při vybírání obkladů vyhnuli mozaikám, nápadným vzorům a divokým barvám.

Kam s pračkou?

Pokud se snažíte zvětšit koupelnu a zároveň máte dostatek místa v kuchyni, komoře nebo technické místnosti, neváhejte přesunout pračku a sušičku.

Nezapomeňte ale na to, že k pračce potřebujete zásuvku, prostor pro odtok špinavé vody a přívod čisté vody. Proto se pračka nejčastěji umísťuje do koupelny nebo je součástí kuchyňské linky, kde se dá přívod vody, odpad i elektrický proud jednoduše vyřešit.

V menší koupelně je pak uvolnění půl metru čtverečního, který běžně široká pračka zabírá, dost znát. Pokud ale nemáte kam pračku přestěhovat, poohlédněte se po speciálním typu umyvadla, pod které se dá pračka zasunout.

Stejně tak můžete koupelnový prostor zvětšit tím, že si pořídíte horizontální bojler a zavěsíte jej ke stropu. Dávejte ale pozor na to, aby nebránil proudění vzduchu a světla.

GEBERIT SOANA

GEBERIT SESTRA

Vana, sprchový kout anebo kompromis

Spoustu místa ušetříte, pokud si místo vany opatříte sprchový kout. Poměrně novým trendem jsou také skleněné dveře s vaničkou tak tenkou, že splývá s podlahou, anebo zcela bez vaničky. V takovém případě ale dbejte na dokonalou hydroizolaci podlahy, abyste si nezadělali na pořádné potíže.

Z běžných sprchových koutů šetří nejvíce místa ty ve tvaru čtvrtky kruhu. Abyste se ve sprše cítili dobře, měl by mít rozměry alespoň 80 × 80 centimetrů.

Řešením nedostatečného prostoru v koupelně jsou sprchové boxy.

Ty kombinují hlubokou vaničku se sprchovým koutem. V tom případě ale buďte připravení na to, že takový box může být problémový pro lidi s omezenými pohybovými schopnostmi.

Pokud patříte mezi milovníky koupelí, vyberte si do malé koupelny minivanu

nebo zvažte klasickou vanu, jejíž jeden konec zasunete pod umyvadlo.

GEBERIT SELNOVA UMYVADLA

Ušetřete centimetry při výběru umyvadla i toalety

Umyvadlo vybírejte pečlivě, zohledněte i to, kolik lidí jej bude používat, a podle toho určete, jak velký odkládací prostor na umyvadle budete potřebovat.

Anebo poblíž umyvadla umístěte skříňky a poličky, kam zubní pasty, kartáčky a další nezbytnosti pro celou rodinu budete moci umístit. Šířka umyvadla by neměla být méně než 50 centimetrů.

Pro malou koupelnu je nejlepší zvolit závěsnou toaletu s hloubkou ode zdi do 50 centimetrů. I splachováním umístěným ve zdi ušetříte drahocenný prostor. V okolí toalety by měl být dostatečný prostor, třeba i za cenu toho, že bude v rohu místnosti natočená do prostoru. Ujistěte se, že dospělému člověku nebude při sezení na toaletě něco překážet. A i když na bidet v malé místnosti není místo, můžete si jej nahradit bidetovou sprchou.

Ani v malé koupelně byste se neměli vzdát základní věci

– dostatečného prostoru před toaletou, umyvadlem i ve sprše. Bez toho se v koupelně nikdy nebudete cítit komfortně.

Umístit do malého prostoru vše potřebné může být někdy oříšek. Podívejte se na vychytávky pro malou koupelnu, díky kterým ušetříte potřebné centimetry.

Podívejte se na produkty z koupelnové série Geberit Selnova.

Chci se podívatChci do showroomu