Základem je o všem otevřeně mluvit
Průzkum Seznam.cz ukázal, že ve více než polovině domácností se o menopauze nemluví vůbec nebo „neexistuje“ minimálně před mužskou částí rodiny. Přitom to ani jedné ze stran neprospívá. „Pro některé ženy je toto téma stále jako cejch, který dostaly do vínku, aniž by se o to prosily a takzvaně si ho zasloužily. Když se nespojí se svým tělem a cykličnost vnímají jako trest, velmi špatně přijímají i změny, které s menopauzou přicházejí,“ říká Umay Wolf, psycholožka a psychoterapeutka z portálu Terapie.cz.
Obzvlášť doprovází-li je silné nepříjemné příznaky, dokáže klimakterium život celé rodiny výrazně ovlivnit. Potýká-li se žena například se sníženou chutí na sex nebo vaginální suchostí, může to mít vážný dopad na partnerský život. Je tedy velmi důležité o problémech otevřeně mluvit a případně se obrátit na odborníka. „Některé ženy vyhledávají odbornou pomoc psychoterapeutky či psycholožky, se kterou si mohou, někdy jako s jedinou důvěrnou osobou, o těchto intimních potížích povídat zcela otevřeně a bez odsuzování,“ říká psycholožka Umay Wolf. Ženy, které nějaký projev menopauzy zneklidňuje, by se podle ní měly bez váhání obrátit také na svého gynekologa.
To, že silné příznaky přechodu dopadají nejen na ženu samotnou, ale na celou její rodinu, potvrzuje i dcera Vladimíry Chybové. „Bylo to nepříjemné a měla jsem o mamku strach. Jsem ale ráda, že jsme doma o všem otevřeně mluvili a já už budu připravená minimálně na to, že něco takového jednou může přijít,“ popisuje Kateřina Chybová.
Psycholožka Umay Wolf ženám v přechodu doporučuje, aby si kromě případné psychoterapie dopřávaly hodně tělesné i duševní sebepéče a také péče od ostatních. Mohou si třeba zajít na masáž, kosmetiku či ke kadeřnici. Některým ženám pomáhají i takzvané ženské léčivé kruhy. „Vytváří se při nich různé přechodové rituály, například u první menstruace či nástupu menopauzy, které mohou pomoci dané období zvládnout a vyrovnat se s ním. Ochota přijímat cykličnost jako přirozený proces v životě ženy se pak může předávat v rodině z generace na generaci,“ vysvětluje Umay Wolf.