Seznam Native ve spolupráci s

Menopauzou život naplno nekončí

Její nepříjemné projevy je možné mírnit

Jde o náročné období v životě žen, plné fyzických i psychických změn, mnohdy spojené s odchodem dětí z domova či nedostatkem podpory od partnera. Klimakterium přitom nemusí být strašákem. Ženy v přechodu ale musí o své tělo a svou psychickou pohodu láskyplně pečovat.

Přechod, klimakterium, menopauza – většina lidí nejspíš tuší, co tyto pojmy znamenají. Pro některé ženy jde o velmi zatěžující období, jiné ale projevy menopauzy téměř nepociťují. Její průběh i to, kdy nastane, totiž ovlivňují různé faktory, například dědičnost či rasa. A hlavní roli v tom hrají hormony. U žen jejich hladina sice běžně kolísá každý měsíc v průběhu menstruačního cyklu, v období menopauzy však dojde k rapidnímu poklesu estrogenu a progesteronu, což pak vede k postupné ztrátě menstruace, a tedy i plodnosti.

Mluvila před vámi o menopauze vaše maminka či babička?

Zdroj:
Průzkum Menopauza je tabu, 2024, Seznam.cz,
kategorie žen s příznaky menopauzy

Nejčastější projevy přechodu

návaly horka

inkontinence

nadměrné pocení

poruchy spánku

změny nálad

deprese

nervozita a náladovost

bolesti prsou

nezájem o sex

zhoršení koncentrace a paměti

únava

bušení srdce

zhoršení alergií

nepříjemný tělesný zápach

mravenčení v končetinách

křeče

lámavé nehty

vypadávání vlasů

bolesti kloubů

řídnutí kostí

přibírání na váze

bolesti hlavy a migrény

Lišila se vaše představa o menopauze od toho, jak jste ji pak skutečně prožívala?

Zdroj:
Průzkum Menopauza je tabu, 2024, Seznam.cz,
kategorie žen po menopauze

Mužský pohled na klimakterium

Že jsou nejčastějším projevem menopauzy návaly horka a pocení, si myslí také zhruba polovina dotazovaných mužů.

Zdroj:
Průzkum Menopauza je tabu, 2024, Seznam.cz

Podle průzkumu Seznam.cz, kterého se zúčastnilo téměř 16 000 respondentek a respondentů, přicházejí u zhruba poloviny žen první příznaky menopauzy mezi 41. a 50. rokem. U druhé poloviny pak mezi 51. a 60. rokem a v ojedinělých případech později či dříve. To se stalo i Vladimíře Chybové, u níž časnější příchod menopauzy způsobila endometrióza, tedy gynekologické onemocnění, a následná operace, při které jí lékaři odebrali vaječníky i vejcovody.

„Brala jsem hormony, protože pro tělo by bylo nepřirozené v tak nízkém věku nemenstruovat, ale asi po půl roce se dostavily první příznaky a moje tělo se zhruba ve 35 letech dostalo do přechodu,“ popisuje Vladimíra.

Nejdřív začala pociťovat takzvané návalové stavy, tedy intenzivní pocity horka spojené s pocením. „Přicházely nečekaně a byly velmi silné,“ vzpomíná. Právě návaly horka a pocení označily ženy v průzkumu za příznaky, které je v období menopauzy trápily nejvíc. Následovalo přibírání na váze, nekvalitní spánek, celkový úbytek energie a únava.

Vladimíra začala další projevy klimakteria pociťovat po několika měsících, a to i přes gynekologem předepsanou hormonální léčbu. Zaznamenala citelný nárůst váhy, trápily ji otoky, trpěla návaly horka a byla psychicky rozladěná. „S tímto stavem jsem se musela potýkat i v zaměstnání a v běžném životě. Nikdo mi neporadil, jak tento stav přežít a co případně dělat pro jeho zlepšení,“ dodává.

Jak projevy přechodu zmírnit?

Vyvážená strava s důrazem na:

kvalitní bílkoviny – maso, mléčné výrobky, luštěniny

zdravé tuky – ryby či ořechy

komplexní sacharidy – například těstoviny či kvalitní pečivo

Vyhýbejte se průmyslově

zpracovaným potravinám. Základem je nutričně bohatý jídelníček, který můžete obohatit přírodními doplňky stravy s obsahem potřebných minerálů, vitaminů či bylinných extraktů

Pravidelná fyzická aktivita –

ideální kombinace silového tréninku a aerobního cvičení

Dostatek
spánku, který

je důležitý pro regulaci hormonů, jež ovlivňují chuť k jídlu a metabolismus

Stres
management,

tedy snažit se být v psychické pohodě

Co vám během menopauzy nejvíc pomáhalo?

Zdroj:
Průzkum Menopauza je tabu, 2024, Seznam.cz, kategorie žen po menopauze, u otázky bylo možné zaškrtnout více odpovědí

Nepodceňujte pohyb a správnou životosprávu

Odborníci i respondentky průzkumu Seznam.cz se shodují na tom, že během menopauzy nejvíc pomáhá pohyb. „Sport byl to jediné, co mi výrazně pomohlo. Jak po fyzické, tak psychické stránce,“ potvrzuje Vladimíra Chybová. Umay Wolf, psycholožka a psychoterapeutka z portálu Terapie.cz, ženám doporučuje věnovat se přiměřenému a k tělu laskavému pohybu pravidelně, ráda jim „ordinuje“ například hormonální jógu.

Sportování navíc pomáhá s dalším obvyklým příznakem, který ženy během menopauzy trápí, a to s nárůstem tělesné hmotnosti. Nutriční terapeutka Markéta Gajdošová vysvětluje, že je to způsobeno především hormonálními změnami nebo přirozeným snížením rychlosti metabolismu.

Rychlejší ukládání tuku hlavně v oblasti břicha může některé ženy v přechodu vyděsit, a proto pak jako reakci nasadí redukční dietu. Odborníci to však nedoporučují, hormonální nerovnováhu v těle by to podle nich mohlo ještě zhoršit.

„Dbejte na vyváženou stravu s důrazem na kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy. Naopak se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám, rafinovaným cukrům, uzeninám a nadmíře kofeinu a alkoholu,“ říká Markéta Gajdošová.

Důležitý je také kvalitní spánek, kterého však ženy v přechodu často moc nemají. V noci se více budí, za což může také intenzivní pocení. Je tedy vhodné se na neklidné noci co nejlépe připravit, zejména udržovat v ložnici chladno. Před spaním se také doporučuje pokoj dobře vyvětrat a používat ložní prádlo i pyžamo z příjemných prodyšných materiálů, například ze lnu či bavlny.

Co dělat před příchodem menopauzy?

Podle nutriční terapeutky Markéty Gajdošové je vhodné zaměřit se na dostatek vápníku a vitaminu D. Tyto živiny jsou totiž klíčové pro udržení zdraví kostí, které se během menopauzy stávají křehčími. Hlídat by se měl rovněž odpovídající přísun hořčíku – kromě kvalitních doplňků stravy jej najdete v listové zelenině, semínkách, celozrnných výrobcích nebo luštěninách. Strava by měla obsahovat také dostatečné množství vlákniny. Psycholožka Umay Wolf pak ženám doporučuje zajímat se o své tělo a snažit se mu porozumět, zejména tomu, jak se mění v rámci menstruačního cyklu.

Pomohla vám takto otevřená komunikace v přípravě na menopauzu?

Zdroj:
Průzkum Menopauza je tabu, 2024, Seznam.cz,
kategorie žen s příznaky menopauzy

Mužský pohled na klimakterium

Jen zhruba třetinu dotazovaných mužů zajímá, jak ženy v jejich okolí menopauzu prožívají, a ptají se jich, jak se cítí. Polovina mužů si však u žen psychických i fyzických změn v tomto období všímá.

Zdroj:
Průzkum Menopauza je tabu, 2024, Seznam.cz

Základem je o všem otevřeně mluvit

Průzkum Seznam.cz ukázal, že ve více než polovině domácností se o menopauze nemluví vůbec nebo „neexistuje“ minimálně před mužskou částí rodiny. Přitom to ani jedné ze stran neprospívá. „Pro některé ženy je toto téma stále jako cejch, který dostaly do vínku, aniž by se o to prosily a takzvaně si ho zasloužily. Když se nespojí se svým tělem a cykličnost vnímají jako trest, velmi špatně přijímají i změny, které s menopauzou přicházejí,“ říká Umay Wolf, psycholožka a psychoterapeutka z portálu Terapie.cz.

Obzvlášť doprovází-li je silné nepříjemné příznaky, dokáže klimakterium život celé rodiny výrazně ovlivnit. Potýká-li se žena například se sníženou chutí na sex nebo vaginální suchostí, může to mít vážný dopad na partnerský život. Je tedy velmi důležité o problémech otevřeně mluvit a případně se obrátit na odborníka. „Některé ženy vyhledávají odbornou pomoc psychoterapeutky či psycholožky, se kterou si mohou, někdy jako s jedinou důvěrnou osobou, o těchto intimních potížích povídat zcela otevřeně a bez odsuzování,“ říká psycholožka Umay Wolf. Ženy, které nějaký projev menopauzy zneklidňuje, by se podle ní měly bez váhání obrátit také na svého gynekologa.

To, že silné příznaky přechodu dopadají nejen na ženu samotnou, ale na celou její rodinu, potvrzuje i dcera Vladimíry Chybové. „Bylo to nepříjemné a měla jsem o mamku strach. Jsem ale ráda, že jsme doma o všem otevřeně mluvili a já už budu připravená minimálně na to, že něco takového jednou může přijít,“ popisuje Kateřina Chybová.

Psycholožka Umay Wolf ženám v přechodu doporučuje, aby si kromě případné psychoterapie dopřávaly hodně tělesné i duševní sebepéče a také péče od ostatních. Mohou si třeba zajít na masáž, kosmetiku či ke kadeřnici. Některým ženám pomáhají i takzvané ženské léčivé kruhy. „Vytváří se při nich různé přechodové rituály, například u první menstruace či nástupu menopauzy, které mohou pomoci dané období zvládnout a vyrovnat se s ním. Ochota přijímat cykličnost jako přirozený proces v životě ženy se pak může předávat v rodině z generace na generaci,“ vysvětluje Umay Wolf.

Chtěla byste i v období menopauzy žít svůj život naplno a nenechat se jejími nepříjemnými projevy omezovat?

Vyzkoušejte přírodní přípravek FEMINUS

Vyrovnaná hladina hormonů

Méně návalů horka a pocení

Lepší spánek

Více energie

Více chuti na sex

To mě zajímá