Seznam Native ve spolupráci s Rexona

Město je tvoje fitko

Začni se hýbat venku

Jsme líní a hýbeme se velmi málo. Češi patří k málo aktivním národům. Sedavá práce, počítače a auta nás nutí sedět. Sportovat se přitom dá kdykoliv a kdekoliv. Aktivní lidé předchází demenci, rakovině a dalším vážným onemocněním.

Není potřeba chodit do fitness center, pořizovat si speciální vybavení nebo se nutit cvičit na posilovacích strojích. Kondici a zdraví posílíte i svižnější chůzí v parku nebo obyčejnými kliky.

0 %

Čechů podle loňského průzkumu Eurobarometer vůbec nesportuje.

Nedostatek času je nejčastějším důvodem, proč Evropané nesportují.

0 %

Evropanů sportuje nejméně pětkrát do týdne

Cyklistika je pro Čechy nejoblíbenějším sportem, v Evropě je to nejčastěji fitness.

Pravidelný pohyb je lepší než nárazové cvičení v posilovně. Každodenní rychlá půlhodinová procházka dělá zázraky.

0 minut

nenáročného procvičování každý týden doporučuje Světová zdravotnická organizace všem, kteří chtějí pečovat o své zdraví.

Může to být rychlá chůze, jízda na kole, volejbal nebo horská turistika. Kdo se chce zapotit, měl by věnovat každý týden 75 minut běhání, kondičnímu plavání, aerobiku, rychlé jízdě na kole, hokeji nebo fotbalu.

Start

Konec výmluv

Bývalý vrcholový atlet Michal Maxa trénuje různě staré i různě výkonné muže a ženy. Vše staví na základních cvicích a posilování s vlastní vahou. „Každý má absolutní svobodu v tom, kdy a kde cvičí. Neexistuje tak výmluva, že lidé nemají čas cvičit. Hodinu během dne si najde každý, ať už doma, v práci, na chalupě nebo někde venku,” říká Michal. Lidé podle něj nemusejí chodit do fitka, aby byli v kondici. Sám cvičí nejčastěji na zahradě nebo v městských parcích.

Nechodím do fitka, nezvedám činky, a přitom jsem zdravý a výkonný. To se snažím vštípit svým klientům. I doma mohou dosáhnout stejných výsledků jako v posilovně, a navíc zadarmo.

8 výhod pohybu venku

Jste na čerstvém vzduchu

Je to zadarmo

Hýbete se v přírodě

Venku lépe odbouráte stres

Máte více energie než při pohybu uvnitř

Můžete se hýbat kdykoliv a (téměř) kdekoliv

Vitamín D ze slunečního záření posiluje imunitní systém a kosti

Pohyb venku zlepšuje spánek a předchází insomnii více než pohyb uvnitř

Velmi účinné jsou podle něj zdánlivě jednoduché cviky jako jsou dřepy, kliky a shyby. „Kdo je dovede udělat správně, nemusí nikam docházet cvičit. Klik je základ všeho cvičení. Posiluje ramena, ruce, nohy, břicho a hruď,” přibližuje Michal, podle kterého není nejlepší strategií při sedavém zaměstnání opět sedět i při cvičení na posilovacích strojích.

Pohyb by měl být přirozenou součástí života stejně jako čištění zubů nebo mytí rukou. Lidé by se měli hýbat, protože chtějí být fit, ne proto, že něco musí. Pak to nefunguje.

Dřep

Ideální cvik na posílení spodní části těla, hlavně stehen a zadku. Nohy dejte od sebe přibližně na šířku boků, váhu nechte na celých chodidlech a nezvedejte paty ze země. Ve spodní poloze dřepu by mělo být tělo ve stejném úhlu jako holeň se stehny. Záda držte rovně po celou dobu cviku.

Bulharský dřep/výpad

Jedná se o náročnější verzi dřepu. Jednu nohu nechte na zemi, druhou nohu dejte na lavičku a opřete ji nártovou hranou. Váha je na stojné noze, na celém chodidle. Při pohybu dolů držte veškerou váhu těla na stojné noze, v nejnižší poloze je zadek s koleny ve stejné rovině a vodorovně k zemi. Stůjte na celé noze, nezvedejte patu.

Výstupy na lavičku

Střídavě vystupujte na lavičku, v horní fázi nepropínejte koleno do maxima, během celého cviku držte plně zpevněné tělo. Pohyb rukou je stejně jako při běhu vhodný pro lepší stabilitu.

Výpony na lýtka

Přední částí chodidla stojíme na vyvýšeném místě s lehce rozkročenými nohami tak, abychom patou mohli hýbat dolů. Pohyb začínáme zezdola nahoru, umisťujeme paty pod úroveň špiček, až do výponu na špičky. Kolena necháváme stále rovně a neohýbáme je. Posilujeme tak lýtka.

Klik

Ruce umístíme od sebe lehce více než na šířku ramen, tělo držíme rovně a neprohýbáme se. Při pohybu dolů směřují lokty šikmo do strany a vzad, ve výchozí poloze nepropínáme lokty do maxima. Posilujeme tak celé tělo, nejvíce svaly na prsou, pažích a ramenou.

Incline klik

Provedení cviku je stejné jako u klasického kliku, posilujeme stejné partie, jedná se o jednodušší verzi. Při tomto cviku je větší důraz na spodní část prsního svalstva.

Decline klik

Při provádění složitější verze klasického kliku posilujeme horní část prsního svalstva a ramena.

Shyb

Paže umístíme lehce šířeji než na šíři ramen, pohyb vychází z ramen a aktivizujeme jím svaly mezi lopatkami. Hrudník směřujte k hrazdě. Posilujeme kompletní zádové svalstvo, sekundární biceps a střed těla.

Australský shyb

Postupujeme stejně jako u shyb na hrazdě. Toto je verze cviku pro začátečníky a pro ty, kteří se učí shyb zvládnout.

Triceps dip

Lavičky v parcích vybízejí ke cvičení. Ruce položte na lavičku, záda směrem k lavičce, záda držte rovná a nohy v mírném podřepu podle vašich schopností. Váhu nechte na patách, držte lokty rovně dozadu. Pomalu sjíždějte dolů a nahoru, ve spodní fázi cviku by měly být lokty v pravém úhlu.

Plank

Tělo držíme vodorovně na zemi v pozici na loktech a špičkách. Neprohýbáme se ani netvoříme oblouk v zádech. Držíme pevně celou váhu tělo. Posilujeme primárně střed těla, ale i zbytek těla včetně stehen a ramen.

Šikmé sklapovačky

Ležíme na zádech a střídavě přitahujeme lokty ke kolenům. Zvedáme přitom lopatky ze země. Posilujeme primárně šikmé břišní svaly.

Mountain climbers

Tělo držíme rovně, dlaně kolmo pod rameny. Střídavě přitahujeme kolena k hrudi v tempu. Posilujeme stehenní přitahovače a břišní svalstvo.

Přitahování kolen k hrudníku

Sedíme na zemi, opíráme se o dlaně vzad. Váha těla by měla být v zadní části, nohy držíme nad zemí a současně přitahujeme kolena a hrudník k sobě. Posilujeme kompletní břišní svalstvo.

Někteří Michalovi klienti využívají tříměsíční program, kdy je naučí provádět správně základní cviky, které pak pomohou cvičit kdykoliv a kdekoliv sami. Vše ale začíná diagnostikou každého zájemce o cvičení. „Potřebuji vědět, jak se stravuje, jak se hýbe, jak je silný a pružný a co ho bolí. Pak mu připravím trénink na míru,” vysvětluje Michal a dodává, že nejdůležitější pro výsledky je pravidelnost. „Kdo cvičí jednou za měsíc, je to zbytečně vyhozený čas. Ideální pro dobrou formu jsou tři tréninky za týden se mnou a další tréninky doma,” dodává.

Důležité je cvičení nevzdat hned na začátku. Nejhorší jsou první tři týdny, kdy člověk fňuká. Pak už si tělo zvykne. Progres je docela rychlý, jen je třeba cvičit poctivě a pravidelně. Každým tréninkem se člověk zlepšuje.

Za tři měsíce trénování na sobě i začátečník vidí výrazné změny. Zlepšení přichází už po pár týdnech. Po půl roce přichází velká transformace těla. „Vše je podmíněné stravou a poctivostí,” usmívá se trenér, jehož filozofií je návrat ke kořenům a k přirozenému pohybu. „Učím klienty protahovat a cvičit tak, aby se potom cítili dobře a nezničili se. Jímá mě hrůza, když vidím lidi běhat, neumí to a ničí si svoje těla. Neumí dýchat, nehýbají rukama,” upozorňuje Michal. Stejně tak nejsou podle něj vhodné kruhové tréninky, kde trenér nezná důležité informace o jednotlivých klientech včetně jejich fyzičky či zdravotních problémů.

Lidé z kanceláří chodí s bolestmi zad po doktorech. Potřebují přitom “jen” zpevnit břicho a záda.

Nemáte motivaci?

Máme pro vás 5 tipů, které vás zvednou ze židle

1 / 5

Nic si nevyčítejte. Začít se dá kdykoliv. Netrestejte se za vynechání cvičení. Každý pohyb se počítá.

2 / 5

Vytyčte si cíl a držte se jej. Pokud máte problémy s motivací, na chvilku si představte, že jste svého cíle již dosáhli. Hezký pocit, že?

3 / 5

Najděte si parťáka, který bude cvičit s vámi. Ve dvou se motivace hledá mnohem snadněji.

4 / 5

Nevymlouvejte se. Jste pánem svého osudu. Každý pohyb je lepší než sezení u televize.

5 / 5

Odměňte se za každý trénink. Buďte na sebe pyšní. Užijte si své vydřené endorfiny!

Zklidněte se jógou

v přírodě

Více

Zůstat ve formě

i s malými dětmi

Více

Běhání pro profíky

i úplné začátečníky

Více

Raz dva

Svižnou chůzí ke zdraví

Mezi časté klienty fyzioterapeutky Ivy Bílkové patří třicátníci, kteří do její ordinace ještě před pár lety zavítali spíš výjimečně. Kromě lidí s fyzicky namáhavým povoláním ji navštěvují také sportovci a lidé, již celé dny prosedí v kancelářích a vše se snaží dohnat jednorázovým sportováním, které pak často končí zraněním.

„Původcem problémů mnoha našich klientů, které trápí bolesti zad, hlavy, krční páteře a bederní páteře, jsou počítače,” přibližuje Bílková, která je hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky na pražském Chodově.

Podle fyzioterapeutky je nejlepším pohybem svižná chůze. „Působí jako lék, podporuje pohybovou soustavu i oběhový systém. Chůze posiluje dolní končetiny, svalstvo lopatek, ramen, šíje a další. Hodí se pro spalování kalorií a má také kladný vliv na psychiku,” vyjmenovává Bílková výhody chození.

Už po dvaceti minutách chůze každý den poznáte zlepšení v hybnosti svalů a zadýchávání.

„Úplnému začátečníkovi stačí jeden kilometr indiánské chůze, kdy střídáme chůzi a běh, alespoň třikrát do týdne. Podle pocitů postupně přidáváme na intenzitě a délce trasy. Důležité je, aby byl pohyb příjemný a abychom se druhý den cítili dobře,” říká fyzioterapeutka.

Pokud sedíme osm hodin v kanceláři, ideální je se alespoň třikrát denně hýbat tak, že se zadýcháme a zpotíme.

Optimální pohybová aktivita

Jak je nejlepší se hýbat? Najděte si sport, který vás bude bavit. Optimální je podle odborníků věnovat se mu nejméně pětkrát týdně, po dobu 30-45 minut. Nejlépe by se mělo jednat o méně náročnou fyzickou aktivitu, která příliš nezatíží organismus. Ideální je svižná chůze či běh, nordic walking, jízda na kole nebo plavání.

Pokud chcete být exaktní, zaměřte se také na optimální tepovou frekvenci. Ta se vypočítá takto:

Pokud chcete být zdraví

0,6 * (220-věk) + TFk

Pokud chcete zvýšit svoji kondici

0,7 * (220-věk) + TFk

TFk = klidová tepová frekvence za 1 minutu, dá se změřit po probuzení, nejlépe na zápěstí nebo na krku

Kde cvičit?

Začni se ve městě hýbat i ty!

Od pocení ti pomůže Rexona

Chci vědět víc