Seznam Native ve spolupráci s AXE

Mladí lidé a alkohol: Ve světě jsou Češi na prvním místě

Test

Jak jsi blízko závislosti?

Start

Česko figuruje na prvních příčkách v řadě smutných statistik. Jsme národem největších pijanů v Evropě i ve světě.

Češi jsou druzí ve spotřebě alkoholu, předběhli nás jen Litevci. Ještě v roce 2013 byli Češi na osmém místě. Ve spotřebě alkoholu u dětí Česko dlouhodobě vede.

Alarmující je, že děti získávají první zkušenosti s alkoholem v rodinách. Když se pak dítě začne opíjet s kamarády na základní škole, opakuje tak jen to, co vidí doma. Lékaři se setkávají s dvacetiletými lidmi závislými na alkoholu i s rozsáhlým poškozením jater u třicátníků.

Alkohol a náctiletí

Alespoň jednou týdně v Česku pije:

0 patnáctiletých dívek
0 patnáctiletých chlapců

První zkušenost s alkoholem před 13. narozeninami má:

0 dívek
0 chlapců

Průměr patnáctiletých, kteří alespoň jednou týdně pijí:

0 Česká republika
0 Evropa

zdroj: průzkum Zdravá generace, HSBC

Statistiky ukazují, že rizikově užívá alkohol asi deset procent Čechů. To znamená, že každý desátý člověk v Česku pije alkohol takovým způsobem nebo v takovém množství, že to ohrožuje jeho zdraví. K závislosti na alkoholu má nakročeno podle odhadů až 20 procent Čechů.

0 tisíc

Čechů konzumuje alkohol každý den

zdroj: Vláda České republiky

Podle Ondřeje Sklenáře, ředitele organizace Magdaléna, která poskytuje pomoc při léčbě závislostí, nehraje v závislosti roli věk, pohlaví, vzdělání ani profese. Služby centra využívají lidé pracující na dělnických pozicích stejně jako lékaři nebo majitelé úspěšných podniků. „Trvá jim roky, než přijdou na to, že potřebují odbornou pomoc. Všichni v jejich okolí popíjejí a daný člověk si neuvědomí, že má problém,“ popisuje.

Není překvapením, že Česko a Litva nejsou jen národy alkoholiků, ale i země s nejvyššími počty sebevražd. Ukazuje se tak, že alkohol a sebevraždy k sobě patří. Alkohol napadá serotoninové mechanismy v mozku, které jsou klíčové proto, abychom deprese neměli.

V loňském roce prodalo 60 procent prodejen alkohol nezletilým. Vyplynulo to z kontroly České obchodní inspekce.

Ten, kdo abstinuje, je v Česku podezřelý. Normální je pít. Alkohol je v mnoha restauracích levnější než voda.

Je součástí oslav, sportu, relaxu nebo nedělních rodinných obědů. Nikoho nepřekvapí, když někdo chodí „na jedno” po práci. Alkohol je prostě běžnou součástí našich životů. Alkohol je navíc legální drogou. Závislost na alkoholu je z pohledu adiktologů podobně nebezpečná jako závislost na kokainu nebo na počítačových hrách.

0 tisíc

Čechů konzumuje nadměrné dávky alkoholu denně

zdroj: Vláda České republiky

„Setkáváme se s tím, že za drtivou většinou závislostí bývá přehlušení psychické bolesti. Tedy úzkosti, smutku, nesnesitelného napětí, stresu, pocitů prázdnoty, beznaděje a vnitřní nesvobody,“ jmenuje hlavní důvody adiktoložka Marie Funke z Centra AdiCare, jehož služby každým rokem využívá 500 lidí. Protože centrum nabízí ambulantní léčbu, nejedná se o lidi trpící nejtěžší formou alkoholismu. Mezi klienty centra patří jak patnáctiletí, tak důchodci, kteří převážně pijí z pocitu osamění.

Kontrolované pití

Více

Zatímco v mnoha zahraničních zemích si alkohol v noci nebo na benzinových pumpách nekoupíte, v Česku je dostupný mnohem snadněji.

Proč vlastně mladí lidé pijí? Podle výzkumu Akademie věd je za tím „kouzlo zakázaného ovoce“ a hlavně společenský nátlak. Alkohol dokáže rozproudit zábavu, přinést nové zážitky nebo dopomoct ke ztrátě zábran. A to je extrémně nebezpečné.

1,5 milionu

Čechů má nakročeno k závislosti

zdroj: Vláda České republiky

Hana Vavřincová je vedoucí týmu adiktologů v Centru adiktologických služeb Magdaléna. Má zkušenosti s léčbou závislostí u dětí a mladých lidí. Pracuje i s třináctiletými dětmi, které nemají daleko k závislosti. Děti zkouší alkohol poprvé v rodině. „Mnoho z nich si poprvé přiťuklo v 10 nebo v 8 letech s rodiči nebo s prarodiči. Alkohol je součást rodinného života,“ popisuje. Podle ní je důležité bavit se s dětmi o alkoholu, nedávat jim napít, aby si jejich chuťové buňky nezvykly, a upozorňovat na to, že dospělí se sice občas napijí, ale je to proto, že je alkohol tolik neohrožuje, protože už mají vyvinuté tělo a mozek.

„Motivovat ke spolupráci náctileté je složitější než u dospělých.“ Ondřej Sklenář, ředitel organizace Magdaléna

Mladí lidé si podle ní své problémy často nepřipouští. Rodiče by proto měli zbystřit, když má dítě problémy ve škole, často se mu mění nálada nebo mění své přátele a zájmy.

Rodina často vyhledá odbornou pomoc až v situaci, kdy školáka odchytne policie nebo jej přistihnou ve škole. Rodiny často tolerují občasné opití, a to i u patnáctiletých. „Sledujeme velký rozdíl v tom, jak rodiče vnímají alkohol a jiné drogy. Přijdou k nám mnohem dřív, když zjistí, že mladý člověk užívá marihuanu nebo pervitin. Rizikovost je přitom z našeho pohledu stejná jako u alkoholu,“ vysvětluje adiktoložka.

Alkoholikem v dětství

Více

Mladí lidé si alkoholem velmi často dodávají sebevědomí. „Za tím se ale nezřídka skrývá některá z úzkostných poruch, typicky se jedná o sociální fobii. Za mírou naší sebeúcty přitom stojí myšlenkové vzorce, na nichž je potřeba pracovat. A to třeba i s pomocí terapeuta,“ říká Marie Funke z Centra AdiCare. Úzkosti jsou podle ní na rozdíl od ostatních duševních poruch dobře léčitelné, je ale zásadní, aby si postižený řekl včas o odbornou pomoc.

Dodá alkohol sebevědomí?

Ne. Dovede jen potlačit úzkost, a to i tu sociální. Napít se „na kuráž” tedy nedává moc smysl. Při vyšších dávkách alkoholu se zhoršuje sebekontrola, racionální uvažování a zábrany mizí. Výsledkem tak může být průšvih nebo nehoda, která sebevědomím dokáže otřást. Alkohol také vybuzuje dopamin, tedy hormon štěstí. Ten nám sice dělá dobře, je ale zodpovědný za všechny závislosti (včetně té na čokoládě, sociálních sítích nebo na kokainu).

Jak si myslím, že vypadám

Jak skutečně vypadám

Nedokážete navázat vztahy nebo společenskou konverzaci bez drinku? Nekompenzujte nedostatek svého sebevědomí alkoholem. Existují i zdravější a bezpečnější způsoby.

8 tipů, jak na zdravé sebevědomí

1.

Jaká je ideální verze vás samotných? Jací ve skutečnosti jste a jací chcete být? Pracujte na tom, co se vám nelíbí.

2.

Naučte se říkat to, co si myslíte. Uvědomte si, že vaše slovo má stejnou váhu jako všech ostatních.

3.

Naučte se přijímat pochvaly. Neshazujte se a pochvalu neodmítejte. Stačí jen poděkovat.

4.

Vystupujte ze své komfortní zóny. Získávejte zkušenosti. Buďte na sebe za to pyšní.

5.

Naučte se poznávat nové lidi. Oslovte sympatického člověka při čekání na autobus nebo ve frontě u pokladny.

6.

Nebojte se prohrávat a chybovat.

7.

Pomáhejte ostatním.

8.

Vytvořte si seznam toho, za co jste vděční.

Jak se změní vaše pocity a chování v závislosti na hladině alkoholu v krvi

Zvolte hladinu alkoholu v krvi

0

0,4

0,6

0,8

1,2

1,5

2,0

Pocity

Chování

Zdroj: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc : Jak překonat problémy s alkoholem

Pozor!

Doporučený denní limit je 30 gramů alkoholu pro muže a 20 gramů alkoholu pro ženy. Pokud denně vypijete více než 5 piv, vín nebo panáků, vážně hazardujete se svým zdravím. Malý panák tvrdého alkoholu, 1 deci vína nebo malé světlé 10° pivo obsahuje 10 gramů alkoholu.

Zdravá játra odbourají 0,1 gramu ethanolu na jeden kilogram hmotnosti za hodinu. To znamená, že člověk o hmotnosti 70 kg odbourá 7 g alkoholu za hodinu, tedy méně než jednoho panáka, 1 deci vína nebo jedno malé světlé pivo.

Přirozené sebevědomí je lepší než to fakeové podpořené alkoholem. Věř si a buď svůj... s pomocí AXE. Více