Seznam Native ve spolupráci s Českou bankovní asociací

Mluvit s dětmi o penězích se vždycky vyplatí

Okolo peněz se točí celý svět. Pro peníze trávíme množství času v práci, šetříme na bydlení, auta a dovolené. Při nákupech posuzujeme, co se vyplatí a co ne. A čím dříve o penězích začneme mluvit s vlastními dětmi, tím lépe je můžeme připravit na život.

Proč je dobré s dětmi mluvit o penězích?

Je potřeba, aby děti věděly, že peníze nejsou jen bezcenné papírky nebo naopak nutné zlo, o kterém se raději nebudeme bavit. Peníze nejsou tabu a děti potřebují vědět, že do rodinného rozpočtu nějaké peníze tečou, ale že existují i výdaje.

Helena Brychová, Česká bankovní asociace

Škola většinou nestačí

Děti by měly vědět, jak peníze získávat a rozdělovat, jak šetřit a nakupovat a jak je i investovat. Není ale dobré v tomto spoléhat pouze na školu. „Ačkoli je finanční vzdělávání součástí rámcových vzdělávacích programů na základních i středních školách, vždy záleží na konkrétní škole a často i samotném učiteli, do jaké míry bude tomuhle tématu věnována pozornost. Ať již jde o součást matematiky nebo občanské výchovy, pod kterou v dnešní době spadá celá řada rozličných témat, jen málokdy je ale výuka založena na propojení s reálným světem žáků. A přitom s financemi je to jako s osobní hygienou – jde o přístup nejbližšího okolí a nezbytnou zkušenost, jejíž základy, včetně budoucích návyků, získáváme především doma,“ říká Helena Brychová z České bankovní asociace a dodává, že ve světě financí hrají vlastní zkušenosti vždy důležitou roli.

Jak s dětmi o penězích mluvit? Co by měly vědět?

Tipy pro bezradné rodiče

Dítě staré 3–4 roky

Využijeme jejich přirozenou zvědavost a vysvětlíme dětem, na co máme peněženku a jak vypadají peníze.

S pomocí dětských peněz si hrajeme na obchod, kino nebo vlak. Snadno pochopí, že bez peněz si z obchodu neodnesou žádné zboží, nekoupí si lístek do kina nebo jízdenku. Nebo si zkusíme vyrobit vlastní peníze, které budou hezčí než ty opravdové.

Vyrobte si vlastní peníze

V obchodech mluvíme o tom, co kolik stojí. Učíme se vybírat to, co potřebujeme a co jenom chceme. Ukážeme dětem, že na dražší věci je potřeba si počkat.

38 % rodičů

se se svými dětmi začala bavit o financích v předškolním věku

Zdroj: průzkum České bankovní asociace, 2020

Dítě staré 5 let

Zkusíme dětem vysvětlit, že existují různé mince a bankovky s různými hodnotami. Při hře na obchod se učíme o tom, co je dražší a co levnější.

To samé si můžeme ověřit ve skutečném obchodě.

Vyrobte si vlastní peníze a zboží

I takhle malým dětem je dobré pořídit kasičku, kam si mohou spořit pár mincí každý den. Občas je dobré se do ní podívat a spočítat, na co už malému spořílkovi peníze stačí. Mluvte s dětmi o tom, co si mohou koupit už teď a na co ještě musí chvíli šetřit. Vysvětlete jim, jak dlouho by musely takto šetřit na svoje vysněné hračky nebo sladkosti. Když si děti budou chtít za uspořené peníze něco koupit, vezměte je s sebou na nákup.

Peníze nejsou tabu. Naučte se s dětmi říkanky o tom, že se šetřit vyplatí, nebo o tom, proč existují bankomaty.
Spustit říkanky

Dítě staré 6 let

Děti by v tomto věku měly vědět, jak fungují reklamy. Že existuje předražené zboží, jehož skutečná hodnota neodpovídá jeho ceně.

Je dobré jim popsat, že často chceme něco jen proto, že se nám to líbí, ale skutečně to nepotřebujeme. Nebo že není dobré toužit po nějaké věci jen proto, že ji má někdo jiný. Prvňáčci jistě pochopí, že levnější věci pocházejí z druhé ruky.

Ve škole se děti už dostávají do situací, kdy samy hospodaří s penězi. Kupují si svačinu nebo věci do školy, kde mohou vidět, co je levnější a co je dražší. Jak moc jim záleží na tom, jakou barvu budou mít jejich desky, penál nebo sešity? Nechte je někdy rozhodovat. Vhodné je taky zavést kapesné. To by měly být peníze, které dětem dáváme s tím, aby s nimi hospodařily samy. Může působit také jako motivace a nečekaná odměna, třeba když doma pomáhají víc, než je běžně potřeba.

26 % českých dětí

nedostává kapesné. To je škoda, protože se tak nemohou seznámit se světem financí na vlastní kůži.

Zdroj: průzkum České bankovní asociace, 2020

Dítě staré 7 let

Děti by měly vědět, že existují bankomaty a platební karty, které spravují banky. Můžeme si na banku zahrát i doma.

Za to, že banka uchovává naše peníze, se kterými můžeme pracovat, jí patří odměna ve formě úroku. Banka se taky hodí v případě, že potřebujeme půjčku. Tu ale potom splácíme, a tak bance vrátíme větší částku, než jsme si půjčili. Je taky nutné dodat, že půjčka je jen krajní řešení a rozhodně není vhodné půjčovat si na dovolenou nebo na vánoční dárky.

Děti by se měly naučit neutratit hned všechny peníze z kapesného. Připomeňte dětem, že kdybyste takhle doma nešetřili peníze ze své výplaty, nemohli byste si koupit dražší věci. S finanční gramotností pro děti pomáhají také některé televizní seriály.

Sledujte seriál Bankovkovi

35 % českých dětí

může se svým kapesným naložit podle svých představ

Zdroj: průzkum České bankovní asociace, 2020

Dítě staré 8–10 let

Co vlastně doma děláme s penězi? Za co vše je utrácíme? To by děti na prvním stupni měly vědět.

Řekněte jim, kolik stojí jídlo, energie, bydlení, výlet lodí nebo vstupenka do zoo. Spočítejte společně, kolik si místo nájmu můžete pořídit krabic Lega nebo knížek. Ukažte dětem, kolik peněz máte měsíčně k dispozici, co jsou potřebné výdaje a kolik šetříte na budoucnost nebo za jakou část peněz si společně děláte radost. Uvidí, že velká část peněz slouží k placení výdajů, které jsou neviditelné.

Vyzkoušejte si zahrát deskové hry jako jsou Dostihy a sázky nebo Monopoly.

Dítě staré 11–12 let

Starší děti můžete bez obav vzít do práce a ukázat jim, co děláte pro to, abyste na konci měsíce získali výplatu.

Vysvětlete jim, z čeho všeho plynou vaše příjmy. Kolik času musíte věnovat práci, abyste mohli na rodinnou návštěvu pizzerie? Nezapomeňte taky na daně, ty tvoří část naší výplaty a najdeme je v cenách všeho zboží, které kupujeme.

Měli byste zvážit, zda by nebylo dobré založit dětem jejich vlastní bankovní účty. Pokud máte více potomků, založte účet každému zvlášť. Účty pro děti banky většinou poskytují zdarma, bez poplatků. Naučte děti používat kreditní kartu a varujte je před podvodnými e-shopy nebo platbami na sociálních sítích. Pomozte dětem nastavit limity pro platbu kartou a zvažte zablokování placení kartou na internetu.

Jak správně a bezpečně používat platební kartu?

  • Nevybírejte z bankomatu v blízkosti neznámých lidí.
  • Všímejte si podezřelých věcí kolem bankomatu. Například fólie přes klávesnici nebo malých kamer.
  • Nemějte PIN napsaný na kartě nebo na papírku v peněžence.
  • Při zadávání kódu PIN druhou rukou zakryjte klávesnici.
  • Vybírejte peníze nejlépe přímo na pobočce banky.
  • Nevybírejte peníze v postranních „zapadlých“ uličkách.

Dítě starší 13 let

Děti v tomto věku ovládají počítače, tablety, chytré telefony I hodinky a tráví s nimi podstatnou část svého volného času.

Zvládnou zaplatit nákup platební kartou v offline i online světě, proto je nutné s nimi mluvit o tom, jak ochránit svoje osobní údaje a vyhnout se falešným stránkám a podvodníkům.

Zeptejte se ve škole, zda se těmto tématům ve výuce věnují. Řada institucí se finančnímu vzdělávání věnuje a školy mohou jejich hry využít zdarma. Jedná se například o soutěž European Money Quiz anebo workshopy Bankéři do škol, kdy odborníci z bank docházejí do škol a probírají s dětmi to, jak se zorientovat ve světě financí a jak se v kyberprostoru chovat bezpečně.

Doma si s dětmi můžete zahrát třeba vzdělávací deskovou hru Cashflow simulující skutečné životní situace, karetní hru MachiKoro, ve které z malé vesnice budujete prosperující velkoměsto, nebo hru Doba kamenná, ve které pro svůj kmen obstaráváte jídlo a rozvíjíte civilizaci. Hospodaření s penězi se můžete naučit také prostřednictvím hry Finanční svoboda nebo v online hře FinGRPlay.

Jak se bezpečně pohybovat na internetu a nepřijít o peníze nebo se vyhnout krádeži osobních údajů? Ověřte svoje znalosti pomocí „pokecu“ s chatbotem na Messengeru od Facebooku. Nechte se provést příběhem pana Finty, který si pořídil nový počítač a neví co teď. Hra je určená dětem i rodičům. Zahrajte si i vy!

Chci si pokecat s chatbotem

Nebojte se s dětmi mluvit o penězích. Připravte je na budoucnost a naučte je vydělávat, utrácet, šetřit a investovat.