Seznam Native ve spolupráci s

Muži ve 21. století

Svůj vzhled a tělo řeší každý muž, i přesto se o tom mluví málo.

Vlastní zevnějšek zajímá každého. Ačkoli se nízké sebevědomí, nereálná představa o krásném těle a poruchy příjmu potravy běžně spojují se ženami, týkají se i mužů. Akorát se o nich moc nemluví.

V současnosti se lidé přestávají obávat posměchu a sdílejí svoji „jinakost“, odlišné názory i zdánlivé nedokonalosti. „Muži nejen že přemýšlejí, jak vypadají, ale přemýšlejí i o tom, jak se chovají, jakou mají povahu, jestli se prosadí, jestli budou přijímáni a milováni,“ popisuje psychoterapeut Jan Kulhánek.

Naučte se mít rádi sebe i své tělo

Sociální sítě jsou plné upravených fotek a lidí, kteří své tělo vylepšují hodinami v posilovnách, doplňky stravy a plastickými operacemi. Hnutí body positivity se snaží zahladit nereálné ideály vzhledu a podporuje akceptování těl jakéhokoli věku, barvy, tvaru, velikosti nebo schopností. Lidé zapojeni do hnutí si pomáhají překonat následky negativního tělesného obrazu neboli body image a zveřejňují fotky reálně vypadajících těl se všemi nedostatky.

„Muži mohou mít problém s mužskou identitou ve smyslu toho, co je doslovně „mužské“. To, co je vnímáno jako mužský nebo chlapský projev. A to nesouvisí jenom s tělem anebo zevnějškem, ale celkově s chováním, projevem, jejich rolí v rodině nebo například v partnerském vztahu,“

říká k mužské identitě psychoterapeut Jan Kulhánek.

Na co myslíte, když koukáte do zrcadla?

Body image je to, co vidíte v zrcadle. Představa o sobě a vlastním těle je vždycky zkreslená. Kvůli nedostatku svalů, přebývajícímu tuku či nedostatečné výšce jsou se sebou nespokojení i muži, ačkoli se o tom mluví málo. Co se vám honí hlavou, když se na sebe podíváte? A proč je tak těžké se mít rád?

10 až 30 % dospělých mužů je nespokojeno se svým tělem. Až 69 % dospívajících mužů není spokojeno se svým tělem, zejména pokud se jedná o váhu.

Zdroj: Body Dissatisfaction, Importance of Appearance, and Body Appreciation in Men and Women Over the Lifespan, Frontiers In Psychiatry, 2019

Muži tvoří třetinu mezi lidmi, kteří trpí poruchou příjmu potravy.

Zdroj: National Eating Disorders Association (NEDA)

Média a sociální sítě dokážou být krutým místem. Přehnaná kritika a rozebírání vzhledu a životního stylu se dotkla i Pavla Berkyho, módního návrháře a finalistu realitní show MasterChef. Z bulvárních článků i od fanoušků si přečetl nejeden hanlivý vzkaz mířený na svůj vzhled a tělo.

Poruchami příjmu potravy trpí i muži

Pro nabrání svalů i zhubnutí tuku jsou někteří schopni zajít příliš daleko a přiklánějí se k nezdravým způsobům, jak dosáhnout změny. „Lidé se chtějí rychle změnit, protože mají dojem, že pak budou šťastnější a spokojenější. Pak se chytají rychlých návodů na internetu a v médiích. Dosáhnout nějakých výraznějších změn ohledně fyzické konstituce nebo v životním stylu je ale těžké,“ vysvětluje psychoterapeut Jan Kulhánek.

Jaké problémy řeší muži, kteří se sami sobě nelíbí?

Muskulární dismorfie

1

Muskulární dismorfie je duševní onemocnění, které se týká spíš mužů. Označuje se také jako bigorexie. Jedinci mají pocit, že jsou malí, slabí a že nemají dostatek svalů.

Mentální anorexie

2

U mužů je někdy těžší odkrýt mentální anorexii. Symptomy anorexie se mohou tvářit jako špatný životní styl, stres a pracovní vytížení a může tak dojít k zanedbání diagnostiky. Mezi hlavní příznaky patří odmítání jídla, únava, hubnutí a nespokojenost se sebou.

Mentální bulimie

3

Mentální bulimie má nejčastěji podobu záchvatovitého přejídání a následné zábraně tloustnutí. Mezi zábrany tloustnutí se u bulimie objevuje zvracení, zneužívání projímadel nebo například vyčerpávající cvičení.

Binge eating disorder

4

Binge eating disorder neboli porucha záchvatovitého přejídání spočívá v přejídání do nadměrné plnosti, kdy člověk ztrácí kontrolu nad svým chováním. Hlavním příznakem je konzumace velkého množství jídla bez pocitu hladu. Po přejedení člověka přepadne pocit viny, deprese nebo znechucení sám sebou.

Pozitivní přístup k tělu. Jde to?

Návrhář, kterého dnes živí více vaření než móda, Pavel Berky pochází ze slovenské romské rodiny. Jako malý slýchával, že by měl přibrat, protože byl příliš hubený.

„V naší komunitě se to vnímá, jako že se máte dobře, když máte pár kilo navíc,“

říká Pavel Berky, který vystudoval uměleckou školu a založil svou vlastní módní značku.

V módním prostředí se mu velmi daří a své kolekce měl možnost předvést na Fashion Weeku v New Yorku, Londýně, Paříži i Miláně. Do kariéry návrháře mu ale vstoupila ještě jiná vášeň – vaření.

Jeho kuchařská kariéra začala v roce 2020, kdy se zúčastnil Masterchef Česko a skončil na třetím místě. Fanoušci ale kromě vlídných slov jemu i partnerovi Matějovi na sociálních sítích píšou, že by měli zhubnout. „Přibral jsem, ale jsem šťastný. Když jsem začal nabírat, cítil jsem se skvěle. O nic jsem s kily navíc nepřišel,“ vysvětluje Pavel. „Teď mám se svým tělem kladný vztah. Kdo chce řešit to, jak vypadá a kolik váží, ať to řeší, ale mně je to tak trochu jedno. Mám jiné priority,“ uzavírá téma Pavel.

Někdy stačí pouhá poznámka k pár kilům navíc, odstátým uším nebo hubeným rukám. I to může odstartovat kolotoč myšlenek, který se nezastaví ani za několik let. Každý pohled do zrcadla i fotky zdánlivě dokonalých fotek lidí na sociálních sítích vás může utvrdit v nespokojenosti s vlastním tělem. Abyste si ospravedlnili svoje vlastní nedostatky, hledáte nedokonalosti v druhých. Začít vnímat své skutečné tělo může být obtížné.

Kam až může zajít nespokojenost?

Záchvatové přejídání nebo třeba půst za účelem hubnutí je u mužů stejně běžné jako u žen. Porucha je u mužů obtížně diagnostikovatelná, protože se kvůli obavám a stereotypům zdráhají vyhledat odbornou pomoc. Často mají za to, že nadměrné diety jsou zženštilé.

Nejen hodiny v posilovně, ale i posedlost dietami, užívání steroidů a rozvinutá porucha příjmu potravy. To jsou následky přílišné zaujatosti vzhledem. Psychologové se v takových případech často setkávají s lidmi, které trápí úzkosti a poruchy nálady. Jejich vzhled pro ně není dost dobrý a mají od sebe přehnané nároky. Najít balanc mezi zdravou a nezdravou mírou u stravování a pohybu je velmi obtížné.

Chcete se cítit dobře ve svém těle? Udělejte první krok na cestě ke zdravému sebevědomí.

Chci se cítit sebevědoměji

Jak se proměnil ideál mužské krásy

  • 1920
  • Hollywoodské filmy nastavily trend štíhlých mužů.
  • 1930 a 1940
  • Po dvě desetiletí byl mužský ideál štíhlé tělo ve tvaru písmene V.
  • 1950
  • Padesátá léta přinesla trend širokých ramen a mohutného trupu.
  • 1960 a 1970
  • Rocková éra se nesla ve znamení méně maskulinních tvarů.
  • 1980
  • Kulturistika byla na vzestupu a s ní i objemné svaly.
  • 1990 a současnost
  • Od devadesátých let převládá trend nepřehnaně svalnaté postavy.

„Než si člověk zvykne chodit pravidelně například do posilovny, tak musí překonat nepříjemné pocity s tím spojené. Existuje ale jistá hranice, kterou když člověk překročí, zvyk se přehoupne v posedlost,“

dodává psychoterapeut Kulhánek.

Posedlost je pak už jen krůček od poruchy příjmu potravy.

Co se od mužů chce?

„Vysoký, krásné vlasy, břišáky a široká ramena. V médiích, reklamách i ve filmech vídáme určitý typ mužů. Muži pak snadno mají pocit, že by tak měli vypadat, aby byli úspěšní v životě, ve vztazích a třeba i ve své profesi,“

říká dokumentarista Lukáš Houdek, autor podcastu Hrana, ve kterém vede rozhovory s různě starými muži z rozdílných prostředí o jejich mužské identitě a těle.

Ačkoli se toho o tématu zkreslené body image, poruchy příjmu potravy a vzhledu obecně v médiích můžete dozvědět spoustu, poukazuje se spíše na ženy. Závažnost problémů, které se vážou na nerealistický nátlak na mužský vzhled, by se neměla bagatelizovat a zjednodušovat.

Muži řeší svůj vzhled a tělo víc, než si mnozí myslí. „Pro muže může být cesta za ideálem dost trnitá. Chce se po něm, aby dobře vypadal a byl silný, zkrátka pořádný chlap, a na druhou stranu aby byl citlivý, empatický a všemu rozuměl. Spousta jich pak neví, co se od nich vlastně chce,“ popisuje Lukáš nátlak ze všech stran a možnou příčinu stresu.

Najděte zdravé sebevědomí

Staráte se o sebe pro sebe nebo kvůli ostatním? Sebevědomí je postavené jak na duševní, tak fyzické kondici. Co pro sebe můžete udělat?

1/10

Jak napomoct svému vzhledu, abyste se cítili skvěle?

Dopřejte si péči, kterou si zaslouží vaše tvář i tělo

OneBlade je holicí technologie značky Philips, která kombinuje rychle se pohybující ostří a systém dvojí ochrany. Vodotěsný hybridní zastřihovač se přizpůsobí vašim rysům a tvarům jak na tváři, tak na těle. Využijte jej pro zastřihování, tvarování nebo oholení.

Pečlivě oholí nebo zastřihne jakkoli dlouhé vousy a chlupy na těle bez podráždění.

OneBlade můžete používat na sucho anebo na mokro, je totiž vodotěsný.

Můžete si nasadit 4 zastřihovací hřebeny na vousy, jeden hřebenový nástavec na tělo a ochranný nástavec na citlivé partie.

Chcete se cítit lépe? Upravte svoje vousy pomocí moderního strojku Philips OneBlade.

To mě zajímá