Seznam Native ve spolupráci s

Na co si dát pozor při stavbě domu?

Splňte si svůj sen o bydlení a vyhněte se častým problémům

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním domě se zahradou.

Ačkoli po takovém zázemí touží 85 procent lidí, koupit či postavit domek či chalupu se podaří jen necelé polovině.* Stavba vyžaduje spoustu peněz, ale i času a trpělivosti.

Přečtěte si příběhy lidí, kteří se rozhodli splnit si sen o vlastním bydlení. Co je potkalo během výstavby a co by napodruhé udělali jinak?

*Zdroj: Průzkum agentury Median pro Seznam Zprávy, 2021

Na co si dát pozor při stavbě domu?

„Díky architektce bydlíme v promyšleném domě, který nám dělá radost,“

shoduje se mladá rodina z Moravy.

Manželé Jahodovi se před dvěma lety rozhodli ke stavbě bungalovu v Prostějově.

Sami vyrostli v rodinném domě, a tak chtěli svým dětem dopřát podobné dětství. Do stavby se pustili částečně svépomocí, jen za pomoci několika firem.

Co to obnášelo? „Museli jsem se rychle stát odborníky na stavařinu, což pro nás bylo náročné. Výhodou ale bylo, že jsme měli dobrý přehled o tom, co se na stavbě děje, a také jsme dost ušetřili,“ říká majitel domu. Všem lidem, kteří uvažují o stavbě, doporučuje vsadit na zkušeného projektanta a architekta. Tito odborníci se postarali o to, aby dům splnil všechny představy jeho majitelů.



Nenechte se zaskočit problémy

Bez komplikací se neobejde téměř žádná stavba. Proto je potřeba dopředu počítat s finanční rezervou. „Nám firma pokazila nahazování omítky. Blížila se zima, takže jsme s nápravou museli spěchat. Navíc s nimi byla velmi komplikovaná domluva,“ vzpomíná na vyčerpávající chvíle.

Naopak dodnes nelituje svého rozhodnutí stavět dům z cihel. „Cihlám věřím více než dřevostavbě. Je to materiál, který něco vydrží. Aby všechno proběhlo tak, jak má, dodavatel ze začátku kontroloval i dělníky, aby s cihlami pracovali správně.

Jak vybrat dobrého projektanta?

  • Ptejte se. Udělejte si malý průzkum a řiďte se referencemi. Rozhoďte sítě mezi známými, jestli mají zkušenosti s kvalitním odborníkem.
  • Dejte na první dojem. Osobní setkání je více než tisíce slov na papíře. Až si vytipujete několik nejvhodnějších kandidátů, domluvte si s nimi schůzku.
  • Chtějte vidět ukázky práce. Podívejte se, jaké domy již odborník projektoval a jak na vás jeho projekty působí.



Proč svěřit návrh rodinného domu do rukou architekta?

Pokud toužíte po komfortním a promyšleném bydlení, které vám bude ušité na míru, využijte služeb architekta. Odborník si s vámi domluví několik schůzek, kde bude zjišťovat, o jakém domě sníte a jaká kritéria by měl splňovat. Nebojte se zdůraznit, co od svého domova očekáváte. Rodinný dům je mnohamilionová investice, kterou se vyplatí nepodcenit.

„Ze začátku jsem byl k práci architektky hodně skeptický. Měl jsem pocit, že vyhazujeme peníze. Až po zabydlení jsem pochopil, že šlo o nejlépe utracené peníze v životě. Chodíme po domě a říkáme si, že měla pravdu, když říkala, že tady se nám budou hodit velká okna, protože budeme mít krásný výhled do přírody. Náš dům je promyšlený do posledního detailu, a i díky architektce se nám v něm lépe bydlí,“ myslí si všichni v rodině.

Stavební dozor ušetří vaše nervy i váš čas

Pokud nerozumíte stavařině a nemáte dostatečné technické znalosti, jsou služby stavebního dozoru téměř nutností. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na celkovou kvalitu provedení stavby a kontrolovat projektovou dokumentaci, podle které sleduje, jestli vás řemeslníci neberou na hůl. V případě komplikací navíc budete mít někoho, kdo problém rychle vyřeší za vás a nebudete muset každou chvíli jezdit k rozestavěnému dílu.

Na co si dát pozor při stavbě domu?

„Toužili jsme po domě, který něco vydrží,“

říká rodina Stránských.

Sen o cihlovém domě si s rodinou splnil i Tomáš Stránský.

V červnu loňského roku začali kopat základy domu u Soběslavi. „Od začátku jsme měli jasno v tom, že chceme zděný dům. Na kvalitní roubený dům bychom finančně nedosáhli a k lehkým konstrukcím s malým podílem skutečného dřeva jsem byl skeptický. Chtěl jsem, aby dům něco vydržel a stál klidně i déle než sto let,“ vysvětluje.

Co obnáší stavba svépomocí?

Rodina se rozhodla stavět vlastními silami s pomocí rodiny. „Dopředu jsem do toho šli s tím, že co budeme moct, to si uděláme sami. Mám hodně známých, kteří pracují ve stavebnictví, a švagra projektanta, to nám hodně pomohlo. Navíc jsme ušetřili dva miliony korun, a to je v našem rozpočtu opravdu znát,“ podotýká.

Pokud se rozhodnete stavět svépomocí, můžete ušetřit 25 až 30 procent z celkové částky domu. Připravte se však na to, že na stavbě budete trávit většinu volného času. A také vás to bude stát fyzické i psychické síly. „Nejhorší pro mě byla organizace. Neustále totiž musíte myslet dopředu kvůli zamlouvání materiálu, objednávkám dodavatelů a tak dále. Někdy jsem to řešil za běhu, což už bylo pozdě. Od ženy jsem snesl nemálo vět o tom, že to neřeším včas,“ vtipně říká Tomáš Stránský.

Důležitou částí domu je střecha. Poznáte která je ta pravá?

Přetáhněte obrázek střechy ke správnému názvu.

Polovalbová střecha
Správně
Špatně Na obrázku je
Sedlová střecha
Správně
Špatně Na obrázku je
Valbová střecha
Správně
Špatně Na obrázku je
Stanová střecha
Správně
Špatně Na obrázku je
Zbývá určit střech: 4



Co se vyplatí před stavbou domu nepodcenit?

Bez kvalitně zhotoveného projektu se neobejdete. Nejedná se totiž jen o nutné papíry pro úřad. Díky němu snižujete riziko pozdějších zbytečných výdajů a funguje i jako návod pro stavebníky.

„Když se projekt nepovede, jen těžko pak máte šanci stavbu nějak upravit. My jsme projekt předělávali čtyřikrát a jsem rád, že jsme na jeho pilování měli dost času. A to všechno hlavně díky trpělivosti mého švagra. Jiný odborník by nás už asi poslal do patřičných míst,“ směje se s odstupem času Tomáš Stránský.

Projektanta mám, ale nejsem si jistý jeho prací

Zde platí známé pořekadlo, že více hlav víc ví. Na zhotovený projekt si nechte od nezávislého projektanta vypracovat posudek nebo se poraďte s odborníky, technickými poradci výrobce. Vyhnete se tak případným pozdějším komplikacím u stavby, které se mohou velmi prodražit.

Na co si dát pozor při stavbě domu?

Cihly s dlouholetou tradicí

Cihla je unikátní přírodní a spolehlivý stavební materiál, se kterým mají stavaři v Česku letité zkušenosti.

Vypálená cihla je tvrdá jako kámen. Přesto si však uchovává svou prodyšnost. Díky cihlám budete mít v létě doma příjemně chladno a v zimě zase udrží v rodinném domě dostatečné teplo.


Mějte jistotu, že milionová investice do domu dopadne podle vašich představ. Vybudujte zděný domov, ve kterém budete spokojeně bydlet dlouhé roky.

Jaké jsou jejich největší výhody?

  • Zděný dům přežije i několik generací.
  • Jde o pevný materiál, který odolá mrazu, dešti i slunci.
  • Jde o nehořlavý materiál, který není náchylný na plísně a vlhkost.
  • Díky svým skvělým zvukovým vlastnostem zaručuje dům z cihel klid a soukromí nejen před hlučnými sousedy nebo projíždějícími auty, ale i uvnitř domu.

Svěřte stavbu svého domu do rukou odborníků a vsaďte na spolehlivé dodavatele.

Společnost HELUZ patří mezi největší výrobce zdicích systémů na trhu a jediný je ryze český.

HELUZ

Chcete si splnit svůj životní sen o pohodovém bydlení?

Chci si postavit sen

Přečtěte si další díly seriálu o stavbě rodinného domu.

Stavíme dům

Od prvního nápadu až k cihlovým zdem

Více

Plánuji svůj dům snů

6 kroků ke stavbě rodinného domu

Více