Na co byste si měli během výstavby dát pozor, aby byl váš nový domov bez chyby?
Konečně jste se rozhodli, že se pustíte do stavby svého vysněného domu. Máte ale představu, jak chcete, aby vaše ideální bydlení vypadalo? Před tím, než se pustíte do zběsilého hledání pozemku, projektantů a dodavatelů, se na chvíli zastavte a popřemýšlejte. Ujasněte si, co vlastně od nového domova očekáváte. Dáváte přednost přízemní stavbě, nebo patrovému domu? Víte už, kolik lidí bude v objektu bydlet a z jakého materiálu by měl být postaven?
Kolik prostoru potřebujete k pohodlnému bydlení? Velikost obývacího pokoje, spojeného s kuchyní a jídelnou, by měla být alespoň 40 m². Ideální velikost dětského pokoje se pohybuje kolem 11 m² a koupelna by neměla být menší než 9 m². Minimální plocha ložnice pro dvě osoby je 12 m².
Je dobré se zamyslet i nad svým životním stylem. Chcete pracovat doma? Pak se vám bude hodit pracovna. Pokud hodně sportujete nebo jste vášnivým řidičem, je potřeba počítat s úložným prostorem na sportovní vybavení nebo s garáží. Sedněte si a sepište své potřeby a požadavky, abyste měli o novém bydlení reálnou představu. Vaše poznámky pomohou i architektovi nebo projektantovi vytvořit pro vás správný domov na míru.
Dřevo, nebo cihla? Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které vás při stavbě domu čeká, je výběr materiálu. Ten zásadně ovlivňuje podobu konstrukce, uspořádání a vlastnosti objektu. Dřevo je krásný materiál, příjemný na pohled i na dotek. V porovnání s moderním cihelným blokem však dřevo snadněji propouští teplo a není příliš odolné proti vlhkosti.
Cihla je historicky nejoblíbenější materiál pro stavbu. Cihlové domy jsou odolné, cihla efektivně chrání před hlukem a má dobré izolační vlastnosti. Dokáže akumulovat teplo, takže uvnitř domu vytváří stabilní tepelné prostředí – v zimě dům pomaleji chladne a v létě se tolik nepřehřívá. Cihly navíc vytvářejí zdravé vnitřní prostředí pro život. Podle aktuální studie Státního zdravotnického ústavu neobsahují cihly značky Porotherm látky, které znečišťují ovzduší interiéru.
V zimě přijdete po dlouhém dnu zkřehlí domů, zatopíte a skočíte pod teplou sprchu. V létě zase zapnete klimatizaci, abyste unikli horku. Teplo, voda a elektřina ale něco stojí a provozní náklady mohou udělat velkou díru do rodinného rozpočtu. Správným návrhem domu můžete na energiích hodně ušetřit.
Snížit spotřebu se dá třeba správnou orientací celého domu i pokojů. Obytné místnosti s velkými okny, jako je obývací pokoj, umístěte směrem k jihu. Slunce je přes den hezky prohřeje a vy ušetříte za vytápění. Ložnice by měla být orientována směrem na východ a koupelnám a technické místnosti patří na sever. Dbejte také na dostatečné zateplení. Jednoduchým řešením mohou být například cihly s vnitřní izolací, u kterých je izolační materiál přímo součástí tvárnice. Ty při stavbě ušetří čas a peníze za řemeslníky, protože s nimi odpadne potřeba zateplit konstrukci i zvenčí. Pokud se chcete vyhnout zbytečně vysokým účtům za vodu, můžete svému rozpočtu ulehčit třeba nádržemi na dešťovou vodu nebo vybudováním studny.
Nic neřešit, hodit všechny starosti se stavbou domu za hlavu a jen se nastěhovat. I to je možné, pokud si objednáte stavbu domu na klíč. Samozřejmě budete muset projednávat své představy s architektem a kontrolovat postup stavební firmy při stavbě, odpadne vám ale složité oběhávání úřadů, handrkování se s dodavateli a dohled nad realizací projektu. To všechno za vás většinou zařídí společnost, u které si stavbu na klíč objednáte. Nicméně počítejte s tím, že za služby firmy zaplatíte něco navíc, a cena domu tak může o podstatnou částku narůst.
Na trhu dnes najdete hodně stavebních společností, bohužel ne na všechny se můžete spolehnout. Nenechejte se zlákat nízkou cenou a firmu si před uzavřením smlouvy dobře prověřte. Zjistěte si, zda má společnost za sebou již nějaké zdařilé realizace. Před uzavřením smlouvy si nechte vypracovat položkový rozpočet. V něm by měly být rozepsány ceny veškerých prací a stavebních materiálů. Rozpočet pro jistotu nechte zkontrolovat nezávislým odborníkem, abyste měli jistotu, že v něm něco nechybí nebo nepřebývá. Ve fázi výstavby si najměte nezávislý stavební dozor, který bude hlídat, zda práce probíhají kvalitně a podle harmonogramu.
Mezi dodavateli vybírejte prověřené stavební firmy a vyžadujte garanci dodržení dohodnuté ceny domu. Tu všem zákazníkům v programu nazvaném e4 dům garantuje společnost Wienerberger.
Rozhodli jste se postavit si dům svépomocí? Připravte se na to, že vás čeká více zátěžových situací. Vyřizování všech náležitostí včetně zařízení stavebního povolení, obvolávání dodavatelů a vybírání mezi materiály je na vás. Na druhou stranu samotná stavba už může jít docela snadno. Lze využít kurzy, kde vám odborníci s výstavbou poradí. „Pro stavbu svépomocí je obzvláště vhodná pálená cihla. Porotherm cihly jsou perfektně zbroušené, takže si stačí nechat zhotovit základy a založit první řadu a dokončení hrubé stavby už zvládnete i bez odborníků. Šťastná volba materiálu vám tak přinese výraznou úsporu času i peněz,“ říká odborník ze společnosti Wienerberger.
Každý zdravý domov staví na čtyřech pilířích – energii, ekologii, ekonomii a estetice. Ze stejných principů vychází také program e4 dům od společnosti Wienerberger. Ten je ideální pro všechny zájemce o stavbu domu, kteří nechtějí ze svých požadavků slevit a chtějí projít úspěšně a spolehlivě celým procesem až k vysněnému rodinnému domu. Projekt takového domu lze navrhnout každému zájemci na míru. Základem konstrukce e4 domu jsou keramické stavební materiály, které podle studií majitelům zajistí zdravé a kvalitní prostředí pro život. Oceníte ale i ostatní benefity, které program nabízí. Kromě konzultací a školení pro ty, kdo chtějí stavět svépomocí, zároveň nabízí slevy, certifikované projektanty, ověřené stavební firmy, ale například i pomoc se získáním dotace od státu ve výši 150 000 Kč.