Seznam Native ve spolupráci s

Na dovolenou do Německa

Objevte neznámá místa u našich západních sousedů

Vysoké hory, velká města, mořské pobřeží, ale i hrady ukryté v hlubokých lesích. Německo je zemí mnoha tváří. Ať už patříte mezi fanoušky vodních sportů, gurmány, nebo se rádi touláte městy plnými památek, německé destinace byste si neměli nechat ujít. V této rozlehlé zemi můžete objevit spoustu méně známých míst, která stojí za to vidět.

Kam letos vyrazíte?

A co vás nejvíce zajímá?

©RTG Fotograf Katja Fouad Vollmer

Nechte se
v Německu okouzlit

místní kulturou

Ačkoliv je každý německý region jiný, mají společnou bohatou historii. Ve velkých městech narazíte na moderní čtvrti s mrakodrapy, které se mísí s kostely, bazilikami a domy pamatující stovky let německé historie. Na březích významných řek, které pestrými městy protékají, můžete pozorovat bujarý život místních obyvatel a navštívit hospůdky s domáckou atmosférou. Německá města se stala centrem obchodu, dopravy i umění. Jsou vyhledávanými cíli turistů, kteří touží zažít něco nového.

Na svých cestách se chovejte ohleduplně jak k ostatním lidem, tak k přírodě a památkám. Myslete na to, jakou vaše dovolená zanechá stopu v životním prostředí. Když se místo hromadnou dopravou vydáte na průzkum města pěšky nebo na kole, určitě objevíte řadu uliček, podniků a míst, která jsou zatím mezi turisty neobjevená, a budete mít víc času nechat se okouzlit místní atmosférou.

Lipsko:

Toulejte se Malými Benátkami

V největším saském městě se potkávají dějiny s moderním uměním. Lipsko je zelené město, které leží na soutoku tří řek, a tak tu při procházce často narazíte na protékající vodu a na mosty. Díky tomu nese přezdívku Malé Benátky. V západní části pulzující metropole můžete narazit na bývalé továrny. V mnoha z nich najdete stylové lokály. Tady zažijete tu pravou uvolněnou atmosféru Lipska. Kulturní centrum Kunstkraftwerk se nachází v areálu bývalé elektrárny. Dnes je místem, které žije uměním, a tak tu můžete narazit na zajímavé výstavy, koncerty nebo divadelní představení.

© Philipp Kirschner, leipzig.travel

Řezno:

Vydejte se po stopách monarchie

Město na Dunaji bylo už před více než 2 000 lety významným regionem, který obývali Keltové. Návštěvníci Řezna obdivují raně středověké kostely a kláštery. V místních muzeích můžete obdivovat expozice týkající se každodenního života, kultury a historie. Výstavu Götterdämmerung II – Poslední monarchové můžete od konce června až do konce ledna navštívit v domě bavorské historie. Pokud toužíte po jedinečném zážitku, vyplujte s křišťálovou výletní lodí, která vás provede historickým centrem malebného města. Budete se cítit jako v pohádce.

Braniborsko:

Příběh důlního skvostu

Každý, kdo už někdy cestoval jižně od Braniborska, musel důlní dílo F60 vidět. Říká se mu ležící Eiffelova věž, protože je tak dlouhé, jako je věž vysoká. Jedná se o jedno z největších pohyblivých technických zařízení na světě a návštěvníkům nabízí nádherný výhled na celé Braniborsko. F60 je bývalý skrývkový most, tedy důlní dopravník, který při těžbě uhlí převážel povrchovou vrstvu jílu a písku pryč. Nyní se tu konají koncerty a další kulturní akce. Návštěvníkům je k dispozici i český audio průvodce.

© TMB Fotoarchiv S. Lehmann

Sasko:

Přehlídka architektury ve Zhořelci

Nejvýchodnější město Saska i celého Německa je tak trochu skrytý klenot. Nachází se nedaleko česko-německých hranic a pyšní se 4 000 historických budov, které byly vystavěné od gotiky až po secesi. Jedinečné jsou zejména zachovalé halové domy, které ve středověku sloužily jako obchodní místa pro tkalce. Průjezdy těchto domů musely být natolik široké, aby jimi projel celý koňský povoz. Zhořelec vyhledávají i filmařské štáby, které tu za 70 let natočily více než 100 snímků, z nichž některé byly oceněné i Oskary. Vypravte se do ulic, kde natáčela herečka Kate Winslet nebo režisér Quentin Tarantino. Zhořelec, německy zvaný Görlitz, představoval ve filmech i New York nebo Paříž. Pro filmové město se tak vžil název Görliwood.

© Nikolai Schmidt

© Reiner Weisflog

Okoštujte německou kuchyni

klobásky, čokoládu, pivo nebo víno

Lahodné klobásky, kyselé zelí nebo chlupaté knedlíky. Německá gastronomie má s tou českou leccos společného. Jelikož je ale sousední země mnohem větší, je i regionální gastronomie mnohem různorodější. Zatímco na severu země u moře narazíte na pokrmy z ryb a zeleniny, na jihozápadě zase na místní delikatesy, které vznikly mísením hornických jídel s francouzskými lahůdkami. A u hranic s Českem se zase více projevují těžší masité pokrmy. Vyrazte do Německa za gastronomickými zážitky a poznejte nové chutě.

Řezno:

Pochutnejte si na klobáskách a pivu

Řezno je domovem několika michelinských restaurací, ale i vyhlášených pivovarských lokálů, kde vás okouzlí místní pohostinnost i vůně vydatných lahůdek. Zážitkem pro děti i dospělé je návštěva nejstarší klobásové kuchyně na světě. Jedná se o podnik v centru města, kde si můžete vychutnat grilovanou šunkovou klobásu na dřevěném uhlí. Restaurace funguje déle než 500 let. Toužíte ochutnat další místní speciality? Vychutnejte si je v podniku Wurst & Bier na břehu Dunaje, kde můžete prozkoumat i pivovar.

©RTG Katja Fouad Vollmer

Braniborsko:

Navštivte továrnu na čokoládu

Vášniví milovníci čokolády by při návštěvě lužického regionu, který se rozkládá na rozhraní Česka, Polska a Německa, neměli promarnit šanci navštívit čokoládovnu Felicitas v Hornowě v braniborské Lužici. Lámaná čokoláda, zmrzlina a dortíky vám vykouzlí úsměv na tváři. Kvůli pandemii jsou sice návštěvy ve výrobě omezené, obchod s lahodnou čokoládou je ale stále otevřený. Udělejte si radost a odvezte si jako suvenýr nádherné pralinky mnoha chutí, tvarů a vůní.

©TMB Fotoarchiv S. Lehmann

Sasko:

Vydejte se na vinařskou stezku

V místním regionu vinaři pěstují hrozny déle než 850 let. I vy máte možnost vyrazit k vinicím, které se často nacházejí na působivých strmých svazích. Mezi regionální odrůdy, kterým se tu nejvíce daří, je Pinot Blanc a Pinot Gris, ale i vzácný Goldriesling. Ochutnávku můžete spojit i s prozkoumáním vinařské trasy, která vede z Pirny přes Drážďany až do Diesbar-Seusslitzu a je dlouhá přes 55 kilometrů.

© Budgettraveller

© Heidi Diehl

Lipsko:

Zavítejte do šarmantní pražírny kávy

Pokud patříte mezi vyznavače voňavé kávy, zastavte se na pár dní v Lipsku. Město je vyhlášené lahodnou kávou a šikovnými baristy, kteří svoji profesi povýšili na umění. Které podniky patří mezi ty nejlepší? Poblíž lipského přístavu Stadthafen Leipzig navštivte pražírnu Elstermühle, kde můžete na vlastní oči sledovat pražení kávových zrn. V kávovém baru Brühbar zase objevíte desítky způsobů pražení a přípravy kávy. Ochutnejte její ovocné a sladké aroma.

© Ralf Hauenschild

© Tom Williger, leipzig.travel

Chci navštívit
Německo
©TVE_Felix Meyer

Prozkoumejte vysoké Alpy

i německé pobřeží

Německá příroda je překvapivě rozmanitá. Zemí se vine na 200 cyklostezek, které vás zavedou od mořského pobřeží přes zalesněné kopce a malebné vesničky až k jezerům a ke korytům divokých řek. Vrcholky Alp lákají zdatnější turisty, vyznavače nordic walkingu i ambiciózní cyklisty. Pokud spíše než po sportovních výkonech toužíte po příjemné dovolené s toulkami v klidné přírodě, můžete zamířit na vinohrady, k řekám nebo k jezerům.

Braniborsko:

Prozkoumejte na lodi divokou přírodu

Národní park Dolní Poodří nabízí spoustu zážitků pro dobrodruhy a milovníky přírody. Luční oblast, kde se nacházejí pravidelně zaplavované poldery, můžete prozkoumat pěšky, na kole, ale i na kánoi s průvodcem, který vám přiblíží místní krajinu. Místní jezera a malé říčky jsou pozůstatkem doby ledové. Tento jedinečný národní park je navíc jednou z druhově nejbohatších lokalit v Německu, to proto, že se jedná o jednu z posledních původních krajin svého druhu ve střední Evropě.

©TMB Fotoarchiv S. Lehmann

Sasko:

Vydejte se na nejoblíbenější cyklostezku v Německu

Labská cyklostezka vede podél Labe z českých Krkonoš skrze celé Německo až do přímořského města Cuxhaven. V Sasku se tyčí skály Saského Švýcarska, které se pak střídají s výhledem na kostelní věže ve městečku Pirna a se spoustou památek v Drážďanech. Asfaltová stezka dále pokračuje městečky i kolem kopcovitých vrcholů saské vinařské stezky. V Míšni můžete obdivovat proslulý porcelán, v městečku Torgau zase renesanční hrad Hartenfels a ulice, kde se procházel reformátor a kazatel Martin Luther. Unavení cyklisti se na trase můžou zastavit na některém z odpočívadel a oddechnout si na chvíli ve stínu stromů.

© Felix Meyer

Lipsko:

Ráj pro cyklisty

Pokud toužíte spojit sport s objevováním Lipska a přilehlého okolí, vyrazte na kole. Ať už jste sportovní nadšenci či spíše víkendoví cyklisté, místní cyklotrasy se hodí pro všechny. Na kole se můžete vypravit třeba ke známému památníku Bitvy národů na okraji města. Anebo vyrazte k některému z místních jezer, kde se v létě můžete vykoupat. Jízdní kolo je místním oblíbeným dopravním prostředkem, a tak se na něm budete cítit bezpečně i při projížďce městem.

© Philipp Kirschner, leipzig.travel

Řezno:

Na piknik do centra města

Starou částí města vede nádherná alej, která spojuje městské parky. Uprostřed rozkvetlých zahrad nebo v některém z lesoparků si můžete vychutnat piknik nebo si jen odpočinout a načerpat energii. V některých ze zahrad můžete narazit na unikátní rostliny i na dochované části městského opevnění. Pokud chcete cestovat udržitelně, bez zbytečné stopy v životním prostředí, navštivte nový web , kde najdete spoustu tipů, kam vyrazit a jak se ve městě chovat ohleduplně.

©RTG Katja Fouad Vollmer

© RTG Clemens Mayer

Objevte lokální řemesla

a podpořte místní umělce

Jestli si z cesty po Německu chcete odvézt originální suvenýry, podpořit místní designéry a lokální značky, máme pro vás několik tipů. Objevte svět tradičních i nových řemesel a šikovných nadšenců, kteří jim zasvětili své životy. Navštivte pekaře, avantgardní návrháře nebo mladé vinaře, hledejte stopy staletých technik a nechte se okouzlit jejich vášní, z níž řemeslo v Německu dodnes žije.

Sasko:

Užijte si Vánoce po celý rok

Ať už se do Saska chystáte v létě nebo v zimě, pokaždé tu narazíte na vánoční atmosféru. Čím to je? Zatímco jinde jsou Vánoce omezené „jen“ na vánoční trhy, v Sasku se po celý rok můžete podívat do manufaktur, dílen a muzeí. Obdivujte tu ručně vyřezávané vánoční postavičky, paličkování krajek a další tradice staré stovky let. V místních restauracích můžete ochutnat lokální vánoční pokrmy.

© Katja Fouad Vollmer

© Wolfgang Gärtner

Braniborsko:

Výlet pro milovníky filmů

I filmařina je řemeslo. V postupimském filmovém parku Babelsberg si můžete prohlédnout rekvizity, kostýmy i technické vybavení. Seznamte se s uměním návrhářů kostýmů a vizážistů, kaskadérů nebo pyrotechniků. Zažijte mimořádně povedenou show, například ve 4D kině nebo ve westernovém městečku, kde můžete zažít rýžování zlata. Začátek letošní sezony byl kvůli pandemii odložen, jakmile ale filmový park otevře, rozhodně byste jeho návštěvu neměli prošvihnout. V Postupimi natáčelo mnoho hvězd včetně Marlene Dietrich, George Clooneyho a Toma Hankse.

© Filmpark Mathwig

Řezno:

Nechte na sebe dýchnout místní tradice

Pokud máte raději tradiční řemesla, vydejte se na tematickou procházku Řeznem. Obdivujte půvabné uličky starého města, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, a poznejte místní tradice. Tajemství místních pekáren a cukráren se dědí z generace na generaci, stejně jako v kloboučnických dílnách, v ruční výrobě kartáčů a malířských štětců nebo v mýdlárně. Nahlédněte pod šikovné ruce lidí, kteří jsou mistry ve svém oboru.

©RTG

©RTG Katja Fouad Vollmer

Lipsko:

Buďte součástí příběhu malých značek

Toto město je rájem pro všechny, kdo kromě klasického zboží hledají i něco speciálního a neobvyklého. Pokud i vy rádi objevujete jedinečné malé značky, zavítejte do některého z mnoha obchůdků, kde vás s radostí přivítají jejich majitelé. Můžete si pořídit ručně vyrobené boty, míchané parfémy, brýle nebo třeba klavír. A každý kousek tu je unikátní. Za návštěvu rozhodně stojí krámek umělkyně Susan Heise, která se věnuje výrobě porcelánu.

© Gildemeister Fotografie

© Philipp Kirschner

Plánujete dovolenou v Německu?

Podívejte se na málo známá místa

Chci navštívit
Německo