Seznam Native ve spolupráci s

Na Sázavsku oral
svatý Prokop s čertem

Kousek od starobylého Sázavského kláštera, který byl založen českým patronem svatým Prokopem, leží tajemná Čertova brázda. Nikdo přesně neví, jak roklina táhnoucí se od Sázavy až ke vsi Chotouň vznikla, ani to, je-li lidským výtvorem, či dílem přírody. Podle pověsti ji ale vyoral právě svatý Prokop, když zapřáhl neposedného čerta do pluhu a přinutil ho pracovat.

pokračuj doprava

Místo na procházku i rozjímání

Čertova brázda

Podél brázdy vede šikovně skrytá křížová cesta, kam lidé chodí rozjímat a načerpat sílu. Věří, že když cestu projdou a budou svatého Prokopa prosit, aby jim splnil přání nebo je vyléčil, světec jim pomůže.

Místo na procházku i rozjímání

Čertova brázda

Podél brázdy vede šikovně skrytá křížová cesta, kam lidé chodí rozjímat a načerpat sílu. Věří, že když cestu projdou a budou svatého Prokopa prosit, aby jim splnil přání nebo je vyléčil, světec jim pomůže.

Vstup na křížovou cestu je těžké najít, i když leží kousek od silnice. Od bílé kapličky se vydejte po žluté značce a úzké lesní pěšince. Až překročíte potůček, vyšplhejte nahoru do strmého svahu. Teprve pak budete stát na začátku křížové cesty. Čeká vás 14 zastavení na pěšině v hustém lese, který se vine roklí směrem vzhůru.

Odpočinout si můžete u 12. zastavení, kde se nachází nenápadná studánka schovaná v dřevěné boudičce. Biblické nápisy v češtině, latině, hebrejštině a řečtině napovídají, že se voda z pramene používá i ke křtění.

Kousek za posledním zastavením cestu přetínají strmé svahy Čertovy brázdy. Proláklinu můžete přejít po zbořené dřevěné lávce. Pak se dostanete na turistickou značku, po které se lze pohodlně vydat zpátky do civilizace.

V LÉTĚ JE DŮLEŽITÉ DODRŽOVAT PITNÝ REŽIM

Sedm hodin v sedle

Šimon Vojta alias Smusa

Youtuber a influencer původem z Říčan na svém kanálu tvoří především zábavná a herní videa. Dříve se velmi aktivně věnovat parkouru a umění krav maga. Jeho fanoušci ho znají i díky povedeným dabingovým parodiím známých dětských seriálů.

1

Jaký sis ze Sázavska odvezl pocit?

Výlet jsem si užil naplno. Měl jsem radost, že můžu vyrazit na své nové kolo. Cestou mě překvapila spousta kopců, asi pětkrát jsme museli šlapat 20 minut intenzivně nahoru, abychom pak hodně rychle zase sjeli. Protože nejsem trénovaný, byl jsem hodně vyřízený.

2

Jak se kolo na cestě osvědčilo?

Mám ho asi měsíc a pořád se na něm učím. Jezdím na nášlapech, což jsem nikdy předtím nedělal. Už jsem taky několikrát spadl jako brambory, protože jsem si je zapomněl vypnout. To se mi ale naštěstí na Sázavě nestalo.

2

Jak se kolo na cestě osvědčilo?

Mám ho asi měsíc a pořád se na něm učím. Jezdím na nášlapech, což jsem nikdy předtím nedělal. Už jsem taky několikrát spadl jako brambory, protože jsem si je zapomněl vypnout. To se mi ale naštěstí na Sázavě nestalo.

3

Podíval ses během výletu do Čertovy brázdy?

Ano, vstup jsme našli velmi snadno a pak už jsme jen následovali cestu. Od Čertovy brázdy jsme pak pokračovali dolů po upravené cestě k silnici. Překvapilo mě, že jsme cestou vůbec nikoho nepotkali. Až v Českém Šternberku jsme narazili na další cyklisty na náměstí. Ale na stezkách nikdo nebyl, a to bylo hezké. Ta opuštěnost byla příjemná, nasávali jsme cestou energii a neměli jsme pocit, že bychom byli na turistické atrakci.

3

Podíval ses během výletu do Čertovy brázdy?

Ano, vstup jsme našli velmi snadno a pak už jsme jen následovali cestu. Od Čertovy brázdy jsme pak pokračovali dolů po upravené cestě k silnici. Překvapilo mě, že jsme cestou vůbec nikoho nepotkali. Až v Českém Šternberku jsme narazili na další cyklisty na náměstí. Ale na stezkách nikdo nebyl, a to bylo hezké. Ta opuštěnost byla příjemná, nasávali jsme cestou energii a neměli jsme pocit, že bychom byli na turistické atrakci.

4

Jak dlouho vám výlet trvat?

Vrátili jsme se po neuvěřitelných sedmi hodinách. Trvalo nám to strašně dlouho. Měli naplánovanou cestu na nějaké tři, možná tři a půl hodiny. Chtěli jsme ale cestu zaznamenat na Instagram a nechtěli jsme spěchat, jeli jsme v klidu, a tak se to natáhlo.

Co byste měli vědět
o posázaví

Okolí Sázavského kláštera je známé svou krásnou a bohatou přírodou, která je ale zároveň trochu divoká. Proto je dobré, abyste před výletem dobře zvážili síly a rozmysleli si, jestli cestu nespoutanou přírodou vy nebo vaši blízcí bez problémů zvládnete.

Na výlet jen za dobrého počasí

Bahnitá a kluzká zem

I když je v létě teplo a občasný déšť poutníkům nevadí, na cestu byste se měli vydávat jenom za hezkého počasí. Nezpevněné cesty bývají při dešti bahnité a kluzké, což může vést k nepříjemným nehodám.

Bezpečně, ale bez atmosféry

Alternativní cesta

Pokud máte malé děti nebo se na chůzi po neupravené pěšině necítíte, můžete se podél brázdy vydat také po zelené a žluté značce. Z cesty ale není roklina moc vidět, takže se ochudíte o krásné výhledy a jedinečnou atmosféru, které procházka po křížové cestě přináší.

Vhodné pro zdatné turisty

Strmé svahy

Abyste se dostali na křížovou cestu, musíte překonat krátký, ale strmý kopec. Výlet se tak nehodí pro kočárek ani pro lidi, kteří mají problémy s chůzí. Pěšina totiž vede neupraveným terénem.

Pozor na nepřesné značení

Rozcestník

Kousek od vstupu na křížovou cestu se nachází rozcestník zelené a žluté značky, který má značit Čertovu brázdu. Nenechte se zmást a raději se na výlet vydejte zezdola od silnice, kde žlutá značka prochází nedaleko rodného domu Jiřího Voskovce. Asi po 100 metrech chůze od silnice překročte potok a vyšplhejte po pěšince k začátku křížové cesty.

Bezpečně, ale bez atmosféry

Alternativní cesta

Pokud máte malé děti nebo se na chůzi po neupravené pěšině necítíte, můžete se podél brázdy vydat také po zelené a žluté značce. Z cesty ale není roklina moc vidět, takže se ochudíte o krásné výhledy a jedinečnou atmosféru, které procházka po křížové cestě přináší.

Auto nechte u kláštera

Parkování

Zaparkovat se dá na parkovišti patřící k Sázavskému klášteru. Začátek Čertovy brázdy je od něj vzdálen asi kilometr. Nejprve je třeba se vydat po zelené značce a potom kousek po silnici.

1
Český Šternberk
2
Vyhlídka Třeštibok
3
Přibyslavice
4
Studánka Voskovka
5
Sázavský klášter

Sídlo, které šlechtici dodnes neopustili

Český Šternberk

Romantický hrad, tyčící se na skále nad řekou Sázavou, je již 800 let majetkem rodu Sternbergů. Je také jedním z nejstarších českých hradů, a i když si zvenčí zachovává gotickou podobu, zevnitř byl v 20. letech minulého století upraven na pohodlný zámek, který se dá trvale obývat. Památka leží ve stejnojmenné obci, odkud se do okolí dají podnikat zajímavé výlety jak pěšky, tak na kole nebo autem.

Nad řekou i železnicí

Vyhlídka Třeštibok

Z vlakové zastávky v obci Luka pod Medníkem vede tříkilometrová turistická trasa na vyhlídku Třeštibok. Zde se před návštěvníkem rozprostřou překrásné výhledy na kaňon řeky Sázavy, železniční trať známou jako Posázavský pacifik a přírodní památku Třeštibok, ve které se stejnojmenná vyhlídka nachází. Z místa výhledu se dá seběhnout na vlak do blízké vesnice Petrov nebo se vydat na delší výlet do zhruba 8 kilometrů vzdálené Davle, kde se Sázava vlévá do Vltavy.

Zaniklá ves známá ze hry

Přibyslavice

Zbytky opuštěné vsi nacházející se poblíž Stříbrné Skalice potěší především fanoušky české hry Kingdom Come: Deliverance. Rozbořená obec totiž byla herní předlohou stejnojmenné vesnice, ve které se hráč mohl stát rychtářem. Nyní však na místě Přibyslavic můžeme najít jen kamenná torza bývalých domů. Opuštěná stavení, matně připomínající bývalou slávu vsi, leží v údolí Oplanského potoka poblíž žluté turistické značky, asi 11 kilometrů od Sázavského kláštera.

Pramen, který uzdravuje

Studánka Voskovka

Kousek od Sázavského kláštera se nachází studánka, kde se prý setkal sv. Prokop s knížetem Oldřichem. Její vodu svatý proměnil ve víno. Studánka má prý léčivou moc a je jedním z míst, kam poutníci chodí prosit sv. Prokopa o uzdravení. Dostat se k ní z kláštera není vůbec složité, stačí jen od jeho brány dva kilometry sledovat žlutou turistickou značku.

Místo, kde se dějí zázraky

Sázavský klášter

Klášter ležící nad řekou Sázavou založil v 11. století legendami opředený sv. Prokop. Ten podle legendy knížeti Oldřichovi nabídl vodu, která se proměnila ve víno. Panovník byl svatým mužem ohromen a nechal kousek od místa jejich setkání vystavět klášter, kde učinil Prokopa opatem. Klášter je pověstný svými zázraky a přitahuje mnoho poutníků. V současnosti je přístupný veřejnosti a nabízí jeden prohlídkový okruh.

další výlety s Birellem