Zavřete oči a položte ruce na stůl před sebe. Vnímejte své tělo a soustřeďte se jen na dech. Dýchejte nosem až do břicha. Vydržte takhle alespoň minutu.
Průzkumy v posledních letech naznačují, že Češi pracují déle než průměrní Evropané. Mnoho lidí nedokáže oddělit práci od volného času, odpovídají na e‑maily před usnutím nebo hned po probuzení. Přemíra práce a dlouhodobá únava přitom často vedou k totálnímu vyčerpání a dalším psychickým obtížím.
Stresu a adrenalinu se v některých profesích nevyhnete. Můžete ale najít způsob, jak si i během náročného dne udělat třeba jen pár minut pro sebe a zklidnit tak svoji mysl. Jak pomocí vnímání vlastního těla a dechu najít harmonii?
Podle odhadů zhruba tolik celosvětové populace tráví v práci až příliš času a upřednostňuje práci před osobním životem a rodinou. Ačkoliv je přepracovanost často považována za ctnost a oddanost práci, jedná se o závažný problém, který je třeba řešit. Řada lidí si prací kompenzuje své problémy v soukromí nebo nenaplněnou touhu po uznání.
Nedokážete se v práci soustředit na jeden veliký úkol, obědváte zásadně u klávesnice nebo s mobilem anebo si nedovedete představit řídit auto bez zapnutého rádia? Nejspíš patříte mezi fanoušky multitaskingu, tedy vykonávání více činností najednou.
Ačkoliv se multitasking může zdát jako perfektní způsob, jak rychle zvládnout spoustu práce, studie ukazují, že přebíhání z jednoho úkolu na druhý lidský mozek nezvládá. Multitaskeři ve skutečnosti pracují pomaleji i méně efektivně.*
* Zdroj: Multicosts of Multitasking, Madore a Wagner, Cerebrum, 2019
Omezte počet úkolů, kterým se musíte najednou věnovat.
Snažte se každému úkolu soustředěně věnovat celých 20 minut.
Pokud máte nutkání často kontrolovat sociální sítě, chaty a e-maily, udělejte to vždy jen jednou za hodinu.
Vyhýbejte se všemu, co vás může vyrušit z práce. Najděte si na práci klidné místo, ztište mobil i upozornění.
Buďte všímaví k sobě a ke svým vlastním potřebám. S tím vám pomohou jednoduché techniky, které jsou zaměřené na propojení těla a mysli. Když se během dne několikrát zaměříte na vnímání jednotlivých částí svého těla, od palců u nohou až po vršek hlavy, za několik týdnů budete klidnější a vyrovnanější. Ptejte se během dne svého těla, co potřebuje, a nezapomínejte ani na své pocity a prožitky.
Základem mindfulness postupů, které vedou k uvolnění, je tiché a klidné místo, zavřené oči a snaha na nic nemyslet. Ideální je, když svoje myšlenky soustředíte jen na svoje tělo. Cítíte něco? Je vám příjemně? Dokážete vnímat svoji hlavu, konečky prstů nebo paty?
Kdy naposledy jste se zhluboka nadechli? Je to právě teď? Ačkoliv běžně na dýchání myslet nemusíme, na skutečně hluboký dech, který umožňuje zklidnit tělo i myšlenky, se často zapomíná. Objevte způsoby, jak vám váš vlastní dech může pomoci překonat hektické dny a náročné chvilky.
Plný nádech je dýchání do břicha a dále do hrudníku.
Dech do břicha poznáte tak, že břicho se s nádechem nafukuje.
Dech do hrudníku poznáte tak, že břicho zůstává v klidu, zatímco hrudník se hýbe vzhůru a do stran.
Většina lidí si plně neuvědomuje kapacitu svých plic. I to je důvod, proč dýchají mělce.
Myslíte, že mezi ně nepatříte?
Pomalu se nadechněte a s výdechem zapněte stopky:
Dech je klíčem ke zklidnění mysli. Studie ukazují, že pravidelné hluboké dýchání může zlepšovat pozornost, soustředěnost a mít vliv na emoce. Ani v současnosti toho ale o spojení mezi dechem a nervovým systémem mnoho nevíme.
Většina dechových cvičení se zaměřuje na prodloužení nádechu, zadržení dechu nebo výdechu. Vyberte si jednoduché cvičení, které vám vyhovuje, a věnujte mu několik minut během dne.
Zavřete oči a položte ruce na stůl před sebe. Vnímejte své tělo a soustřeďte se jen na dech. Dýchejte nosem až do břicha. Vydržte takhle alespoň minutu.
Nadechujte se nosem a vydechujte ústy. Při nádechu, zadržení a výdechu počítejte do 4. Dýchejte pozvolně a nemyslete na nic jiného než na dech.
Na 3 doby zadržte dech, na 6 dob vydechněte a před dalším nádechem si udělejte krátkou přestávku. Na 3 doby se nadechněte, napněte přitom svaly a v napětí opět zadržte dech na 3 doby. Na dalších 6 dob dlouze vydechujte a uvolňujte svaly. Opakujte toto cvičení alespoň 10×, obzvlášť se hodí v krizových, stresujících situacích.
Pohodlně se usaďte. Záměrně zatínejte a následně uvolňujte svaly v celém těle, od palců na nohou až po oči. Zavřete oči, každou svalovou skupinu zatněte na 3 vteřiny a soustřeďte se na zatínání a uvolňování. Dýchejte pomalu a zhluboka.
Pro soustředěnost se hodí cvičení vsedě, kdy si palcem zacpete jednu nosní dírku. Zhluboka se nadechněte volnou nosní dírkou a takto alespoň jednu minutu pokračujte. Pak změňte strany. Pokračujte tak dlouho, až se budete oběma dírkami nadechovat a vydechovat stejně dlouho.
Po náročném dni oceníte zklidňující cvičení. Lehněte si s polštářem pod hlavou, ruce si položte na břicho a představte si, že máte v břiše v balónek. Pomalu, zhluboka se nadechujte nosem a naplňte tak pomyslný balónek vzduchem. Poté co nejpomaleji vydechujte a proces nejméně 4× zopakujte.
Na rovnováhu se zaměřuje několik pradávných léčitelských směrů. Jedním z nich je ájurvéda, tradiční indické léčitelství, jehož kořeny sahají až k roku 3 000 před naším letopočtem. Podle ájurvédských učenců v sobě zdravý člověk nese rovnováhu, která sestává z několika elementů. Jelikož jsme každý jiný, máme tyto elementy v těle v různých poměrech:
Podle síly elementů existují tři skupiny lidí, energie a funkční principy označované jako váta, kapha a pitta. Všichni lidé mají tyto tři energie, které ale nejsou nikdy zahrnuty stejným dílem. A z této nerovnováhy plynou různé neduhy.
Váta je energií pohybu. Je jemná, řídí dýchání, mrkání, pohyby svalů i tlukot srdce. Podporuje kreativitu a flexibilitu, a pokud není v rovnováze, může vést ke strachu a úzkosti.
Pitta je energií zažívání. Řídí zažívání, metabolismus a tělesnou teplotu. Podporuje bystré myšlení a inteligenci. Když není v rovnováze, posiluje nenávist, žárlivost a hněv.
Kapha je energií hmoty a podpory. Tvoří kosti, svaly, šlachy a spojuje buňky. Vyjadřuje lásku, klid a odpuštění, v nerovnováze ale vede k lakotě, hrabivosti a závisti.
V lidském těle je 107 marma bodů, které jsou podle ájurvédy branou k vnitřní rovnováze. Nacházejí se na místech, kde se spojují svaly, vazy, kosti, klouby a kudy proudí tekutiny. Jejich masáží můžete stimulovat konkrétní partii či orgán lidského těla.
Člověk se zdravou životosprávou a vyváženou stravou, který posiluje tělo i mysl a dopřává si masáže a další procedury, dosáhne dle ájurvédského učení psychické i fyzické vitality, která vede k dlouhověkosti. Tento alternativní druh léčitelství staví na bylinkářství, meditacích, aromaterapii a dalších postupech vedoucích k harmonii.
Řada lidí se dnes vrací k dávno zapomenutým bylinám, ačkoliv nejsou oficiálně schválenými léčivy. Pronikněte do světa málo známých asijských bylinek.
Za značkou doplňků stravy Herbal World stojí Rostislav Janků, který už mnoho let vyjíždí na několikaměsíční cesty po jižní Asii. Sám vyzkoušel zdejší bylinky a jejich vliv na lidské tělo.
„Začal jsem se zajímat o to, jak je místní sklízejí a následně suší. Moje kladná zkušenost s nimi mi vnukla myšlenku tyto bylinky, z nichž většina je lidem u nás prozatím neznámá, dopravit do Evropy a dát ostatním doma možnost je vyzkoušet. Po téměř dvou letech příprav se podařilo, a jsem moc rád, že se moje vize naplnila,“ přibližuje Rostislav Janků svoji cestu k vybudování značky potravinových doplňků.
Byliny a plodiny pěstované na plantážích v jižní Asii. Jsou šetrně zpracované tak, aby v pořádku doputovaly až k vám.
Potravinové doplňky splňují normy Evropské unie, neobsahují barviva ani chemické přísady.
Zde představené výživové doplňky nenahrazují použití léčivých přípravků nebo konvenčních, vědecky uznaných a nezbytných lékařských vyšetření. Doplňky stravy zde prezentované nejsou léky ani je nenahrazují.