Seznam Native ve spolupráci
s Volvo Car Czech Republic

Naučte se zpomalit

Jak se nenechat unést hektickým životem

Každodenní kolotoč povinností, práce, spěch na silnicích, při nakupování i při jídle si vybírá svou daň na našem zdraví. Vytížení lidé mají často pocit, že dny rychle utíkají a čas jim protéká mezi prsty.

Patříte mezi ně?

Pak je načase trochu zpomalit. Podívejte se na to, jak spěch a všudypřítomná vysoká rychlost ubližuje nejen našemu zdraví, ale i planetě.

Naučte se zpomalit | Rovnováha

Bez stresu se neobejdeme. Díky němu máme dostatek energie v situacích, kdy potřebujeme podat mentální nebo fyzický výkon. Když je ale lidské tělo vystaveno stresu po dlouhou dobu, mohou propuknout psychické nemoci, bolesti hlavy a žaludku a další obtíže. Proto je potřeba najít rovnováhu mezi stresem a odpočinkem a zpomalením. Rychlá spotřeba zboží, plýtvání a tlak na výnosy z půdy ovlivňují naši krajinu stejně jako naše zdraví.

Zpomalte plýtvání a udělejte něco pro planetu

Znečištěné oceány jsou jedním z důsledků současné zrychlené doby. Jak je to možné? Vlivem neudržitelného rybolovu a obrovského množství odpadků a chemikálií je voda znečištěná.

Mikroplasty zamořily celý náš svět, nedávno je vědci našli i v Antarktidě nebo na Mount Everestu.

Lidé svým chováním ničí domov více než 1,5 milionu druhů živočichů, rostlin a dalších organismů žijících v oceánu. Život pod hladinou je v ohrožení, a proto je potřeba chovat se ohleduplně.

Naučte se zpomalit | Mikroplasty
Naučte se zpomalit | Tuny plastu v moři

Více než 8 milionů tun plastu se každý rok dostane do moří.

To je stejné množství odpadu, jako kdyby každou minutu vysypal svůj náklad do moře popelářský vůz.

Zdroj: UN Environment Program

Pokud by znečišťování postupovalo stejnou rychlostí jako dnes, v roce 2050 by bylo plastů v oceánech více než ryb.

Zdroj: Conservation International

Naučte se zpomalit | Ryby
Naučte se zpomalit | Odpad na dně

Zhruba 70 procent odpadu v oceánech je potopených na dno, a tak není snadné jej odstranit.

Zdroj: Conservation International

Přestaňte spěchat a přispějte k uzdravení planety.

Jak na to?

Inspirujte se tipy, jak se může každý podílet na ochraně oceánů.

Neplýtvejte
vodou

Nenechávejte zbytečně téct vodu, když si čistíte zuby, a napouštění vany vyměňte za sprchování.

Šetřete chemikáliemi

Snažte se nevypouštět do vody příliš chemikálií. Agresivní mycí a prací prostředky vyměňte za ty šetrnější, které čistí pomocí rozložitelných přírodních látek.

Svět bez zbytečných obalů

Vyvarujte se používání mikrotenových sáčků, jednorázových příborů a kelímků. Při nakupování upřednostňujte zboží bez obalu.

Zpomalte svoje nákupy

Nakupujte s rozmyslem. Oblečení, nábytek, hračky a další věci se snažte co nejvíc využít, než si koupíte nové. A když už zatoužíte po novém kousku do svého šatníku, dopřejte obnošenému oblečení druhý život a darujte je potřebným.

Naučte se zpomalit | Nadbytek řas

Oceánu škodí i nadbytek mořských řas

Voda je znečišťována nejen poházenými odpadky po plážích nebo těmi, které se do moří dostávají v řekách. Do vody se dostává také ropa a další chemikálie, třeba ze zemědělství a kanalizací. Dusík a fosfor jsou důležitými látkami pro každého pěstitele, protože jsou nezbytné pro růst rostlin. Jenže jejich nadbytek ve vodě vede i k růstu mořských řas. Pokud jich je ve vodě hodně, odebírají z ní spoustu kyslíku, a tak hubí ostatní organismy.

Když automobilka myslí i na planetu

K záchraně planety se přidává řada firem. Jednou z nich je i švédská automobilka Volvo Cars, která už několik let financuje výzkumné programy zaměřené na mikroplasty ve světových vodách. Ve spolupráci s australskými vědci a designéry značka přišla s unikátními betonovými dlaždicemi, které po umístění na pobřežní hráze imitují původní mangrovové porosty a stávají se tak domovem pro malé ryby, ústřice a mikroorganismy. Ty se živí vodním mikroodpadem, čímž filtrují a čistí oceán. Kroky automobilky vstříc zdravější planetě už vyšlapávají pevnou cestu – od uplatnění stále většího podílu recyklovaných materiálů ve vozech Volvo přes postupný přechod k EV pohonu, stálé snižování emisní stopy veškerých provozů až po znovuvyužití vyřazených autobaterií jako úložiště přebytkové energie v rámci cirkulární ekonomiky společnosti Volvo Cars.

Chci se dozvědět víc

Etické a udržitelné principy Volvo Cars prosazuje v rámci celého dodavatelského řetězce.

Jak zpomalit oteplování? Sázejte stromy

Bez skleníkových plynů by život na Zemi nevznikl, planeta by byla pokrytá sněhem a ledem. V posledních několika stovkách let ale jejich koncentrace stoupá, a tak se planeta otepluje. Jedná se o všechny plyny, které pohlcují a zároveň vyzařují infračervené záření. Tím se země ocitá v pomyslném skleníku. Řada vědců se shoduje v tom, že koncentrace těchto plynů se prudce zvýšily už začátkem 19. století a od té doby rostou. To proto, že než se plyny rozloží, zůstávají v atmosféře i tisíce let. Ke snížení produkce skleníkových plynů vede úspora energií a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Pomůže také zpomalení kácení lesů a výsadba stromů. Tak se dá totiž podpořit přeměna oxidu uhličitého na kyslík pomocí fotosyntézy.

Naučte se zpomalit | Sázejte stromy
Naučte se zpomalit | Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře

Od roku 1750 se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře zvýšila o 48 %.

Tento skleníkový plyn nejvíce přispívá ke globálnímu oteplování.

Zdroj: Evropská komise, Příčiny změny klimatu

Průměrná celosvětová teplota byla o více než 1 °C vyšší.

V současnosti roste tempem 0,2 °C za desetiletí.

Zdroj: Evropská komise, Příčiny změny klimatu

Naučte se zpomalit | Vysoká teplota
Naučte se zpomalit | Zpomalte konzum

Objevte kouzlo cirkulární ekonomiky a zpomalte konzum

Ať už se snažíte neplýtvat jídlem, anebo si dobře rozmýšlíte nákupy svého oblečení, přispíváte k cirkulární ekonomice. Ta je součástí řešení aktuální klimatické krize. Staví na tom, že je třeba používat co nejvíc snadno odbouratelných materiálů, které neničí životní prostředí, a zároveň využívat syntetické látky, pokud už je musíme použít, na maximum, a tak zpomalit jejich produkci. Nakupování v bazarech a second handech nebo opravování spotřebičů místo jejich vyhazování je cestou, která vede k udržitelnosti.

Metan, jeden ze skleníkových plynů, ve velkém vzniká ve spalovnách odpadu. Uvolňuje se ale i z odpadků navezených na skládkách. Producenty metanu jsou také velká hospodářská zvířata, proto se pro pomoc životnímu prostředí hodí snížit spotřebu hovězího masa.

Jak lidé škodí planetě? Podívejte se, kde vznikají škodlivé emise

Naučte se zpomalit | Emise z energetiky

73,2 %

emisí pochází
z energetiky

(energie spotřebovaná v průmyslu,
v budovách a v dopravě)

Naučte se zpomalit | Emise ze zemědělství

18,4 %

emisí pochází
ze zemědělství

Naučte se zpomalit | Emise z průmyslu

5,2 %

emisí pochází
z průmyslu

Naučte se zpomalit | Emise ze spalování odpadu

3,2 %

emisí pochází ze spalování
nebo rozkládání odpadu

Zdroj: Climate Watch, The World Resources Institute, 2020

Za jak dlouho se rozloží odpadky?

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

14dní

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

2měsíce

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

2měsíce

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

1,5roku

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

25let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

50let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

70let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

100let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

250let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

450let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

1 000let

Naučte se zpomalit | Odpadky
Naučte se zpomalit | Odpadky

10 000let

Naučte se zpomalit | Upředňostňujte udržitelné materiály

Upřednostňujte udržitelné materiály

Zdraví planety i člověka patří mezi důvody, proč vědci a firmy hledají alternativy k obtížně rozložitelným materiálům, jako jsou plasty a kovy. Stejně tak zkoumají, jak materiály co nejlépe využít opakovaně nebo jak je upcyklovat, tedy jak staré nebo nepotřebné věci přeměnit tak, aby měly vyšší užitnou hodnotu než dřív. Naštěstí je čím dál jednodušší žít udržitelným životem. Stačí přemýšlet o plýtvání jídlem a energiemi, co nejvíc redukovat odpad a upřednostňovat lokální výrobce, kteří příliš nezatěžují životní prostředí.

Inspirujte se přístupem „lagom“ a najděte svoji rovnováhu

Pro Švédy je nesmírně důležitý spokojený život, který se pojí s uměřeností. Nepotrpí si na přehnaný luxus ani na přílišnou skromnost. Lagom ve švédštině znamená „tak akorát“ a vyjadřuje rovnováhu ve všem, co člověk dělá. Švédové se tomuto stylu života učí už od dětství, nejprve si vše v klidu promyslí, aby byl výsledek perfektní. Lagom je v lecčems inspirativní, vede totiž k ohleduplnosti a udržitelnosti.

Filozofií lagom žije i švédská společnost Volvo Cars, která se už před lety vydala na cestu vstříc udržitelnosti a ohleduplnosti vůči naší planetě.

„Jako výrobce automobilů si uvědomujeme, že jsme součástí problému klimatických změn, a proto máme povinnost jednat,“ říká Henrik Green, technický ředitel Volvo Cars.

Naučte se zpomalit | Pro Švédy je důležitý spokojený život

Jaké jsou cíle automobilky?

2010

Výrobní závody Volvo Cars po celém světě využívají z více než 80 % klimaticky neutrální elektřinu. Všechny evropské továrny pohání vodní elektrárny.

Automobilka repasuje převodovky a motory, díky čemuž lépe využívá materiály a snižuje emise. V roce 2020 se jednalo o 40 000 součástek.

2010

Plastové díly v nově uvedených vozech z 25 % nahradí recyklované materiály.

Volvo Cars sníží množství vyprodukovaných emisí uhlíku o 2,5 milionu tun za rok. Oproti roku 2018 chce v roce 2025 snížit uhlíkovou stopu na jedno vozidlo o 40 %.

Podíl plně elektrických vozidel bude tvořit polovinu ročních prodejů, druhá polovina pak budou hybridní vozy.

2010

Automobilka už bude vyrábět jen elektromobily, které bude navíc prodávat pouze online.

2010

Švédský výrobce automobilů se stane cirkulární společností. To znamená, že bude opravovat a opětovně využívat ocelové a hliníkové součástky. Omezí tak množství odpadu a sníží dopad aktivit společnosti na životní prostředí.

Nároky na udržitelnost bude postupně uplatňovat nejen na vlastní závody, ale i na své dodavatele. „Abychom se stali společností fungující na principech cirkulární ekonomiky, je třeba, aby byla každá ze součástek navržena, zkonstruována a vyrobena za účelem opětovného využití buď přímo naší společností, nebo našimi dodavateli,“ říká Anders Kärrberg, ředitel pro globální udržitelnost ve společnosti Volvo Cars.

„Nejenže nyní využíváme etické a udržitelné materiály, kůži se vyhýbáme i proto, že je extrémně těžká, takže tímto způsobem také redukujeme hmotnost vozu.“

Robin Page, šéfdesignér Volvo Cars

Další směřování značky ilustruje i nový model
Volvo XC40 P8 Recharge,

což je plně elektrické SUV, které se prodává jedině online. A co víc, v jeho interiéru se kreativně uplatnily recyklované materiály, především z použitých plastů.

Naučte se zpomalit | Logo Volvo
Chci zažít komfortní jízdu