Zanedlouho už to bude rok ode dne, kdy se Češi museli uchýlit do svých domovů, omezit cestování i sociální kontakty.
Duševní zdraví obyvatel Česka se během pandemie zhoršilo. Výskyt úzkostí a depresí se dokonce ztrojnásobil.
Zdroj: Národní zdravotnický informační portál
Jak zůstat v pohodě? Nepřepínejte svoje síly a každý den si vyhraďte dost času pro svoje blízké, ale i pro sebe.
Tři zásady přežití lockdownu
1.
Užijte si kvalitní čas s rodinou a zapomeňte na povinnosti
V každodenním kolotoči pracovních povinností, péče o děti a o domácnost vám mohou brzy dojít síly. Jak zpomalit rozjetý vlak, který míří k vyčerpání a úzkostem? Vyhraďte si párkrát do týdne čas na svoji rodinu. I když společně trávíte spoustu času v jedné domácnosti, nedocházíte do práce ani děti do školy, možná zapomínáte být skutečně spolu.
Společenské hry jsou téměř zaručenou cestou k hodinám plným zábavy.
Zkuste se společně s dětmi podívat na jejich oblíbené filmy. Pronikněte na chvilku do jejich světa.
Po měsících doma mohou rychle dojít témata pro rozhovor. Co takhle zkusit něco nového?
Zeptejte se vašich prarodičů, rodičů nebo dětí na to, o čem jste se ještě nikdy nebavili.
Čeká vás on‑line meeting, ale nemáte v bytě volnou místnost pro sebe? Tahle doba vyžaduje nové nápady a řešení. Nebojte se proto s notebookem usadit na podlahu do koupelny nebo rovnou do vany. Pobavíte svoje kolegy či šéfa a obtěžovat vás bude maximálně ozvěna v místnosti plné kachliček. Nezapomeňte se ale předem domluvit se zbývajícími členy rodiny, abyste předešli tomu, že někdo z nich bude potřebovat na toaletu ještě předtím, než hovor skončí! Někteří pracují zásadně ze svého auta nebo z balkonu, vždycky se zkrátka najde místo, které může být jen vaše. Pracovní kout, kde se budete moci naplno soustředit, si můžete zajistit třeba nábytkem, kterým obklopíte prostor okolo pracovního stolu. Díky knihovně nebo látkovému závěsu si můžete navodit pocit soukromí a bude se vám lépe pracovat.
Tři zásady přežití lockdownu
2.
Využijte naplno čas s přáteli
Karanténa nebo dlouhé odloučení nemusí znamenat konec přátelství. Sociální kontakt patří mezi nejdůležitější lidské potřeby. A i když se vám může zdát, že ve sdílené domácnosti máte kontaktů ažaž, setkání s přáteli je nenahraditelné. Dnešní doba sice osobním setkání nepřeje, to by vám ale nemělo bránit ve společném odreagování. Naplánujte si společné on‑line setkání. Jestli máte pocit, že s partou kamarádů zavřených doma bude brzy nuda, nebojte se vymyslet něco navíc pro rozproudění zábavy.
Pantomima je ideální hrou pro zpestření on‑line zábavy. Určitě ale přijdete i na další hry.
Jestli jste ještě před pandemií rádi chodili na fotbal, hokej nebo tenis, pusťte si společně zápasy on‑line. Fandit se dá i na dálku!
Využijte donáškové služby a střídejte se s kamarády v tom, kdo pro všechny ostatní objedná jídlo jako překvapení.
Těšíte se na mexickou kuchyni, nebo máte raději indická jídla?
I fitko se dá přesunout domů. Cvičte společně pomocí videí.
Kdo bude nejdřív vyšťavený a na čí fyzičce se práce z domova ještě nepodepsala?
Jestli máte rádi hudbu, využijte toho a zorganizujte hudební kvíz.
Principů hry může být spousta: Buď hádejte interpreta, danou dekádu nebo film, ze kterého skladba pochází.
Uspořádejte degustaci rumů, whisky, vín nebo piv. Anebo místo degustace vyzkoušejte „slepý test“.
Jednoduše poproste svoje polovičky, aby vám nalily do skleniček různé typy jednoho druhu alkoholu. Dokážete s přáteli odhadnout, co se za tajemnými nápoji skrývá?
Psychologové varují před zvýšenou konzumací alkoholu během lockdownu, která může vést k závislosti. „Je dobré dávat pozor na to, aby konzumace alkoholu v současné době výrazně nepřevyšovala množství, jaké člověk obvykle pil před začátkem koronakrize,“ varuje Jakub Kuchař. Naopak občasná sklenička dobrého nápoje doma s partnerem, spolubydlícím nebo on‑line s kamarády může podle něj člověku prospět. „Na pití alkoholu během on‑line setkání, při kterém skupina lidí imituje setkání naživo, nevidím nic špatného. Ba naopak, podobná setkání mohou člověku v současné době pomoci naplnit jeho přirozenou potřebu sociálního kontaktu,“ vysvětluje terapeut.
Proklikem se dostanete na stránku určenou uživatelům od 18 let.
Tři zásady přežití lockdownu
3.
Nezapomínejte na čas pro sebe
Sdílet domácnost s partnerem a dětmi, věnovat se práci, vařit obědy a pomáhat potomkům se školou vyžaduje trpělivost a pevné nervy. Být chvíli o samotě bývá v menších bytech, kde každý člen rodiny nemá pokoj pro sebe, vytouženým a nesplnitelným snem. Občasná samota je ale pro psychickou pohodu nepostradatelná.
Nenuťte zbytek rodiny ke sportovním výkonům, pokud si neradi „dávají do těla“. Využijte svoje zájmy k tomu, abyste se jim mohli věnovat sami a měli šanci si trochu vyčistit hlavu. Každý den si protahujte tělo, občas vyrazte do přírody, běhat nebo na kolo. Nezapomínejte na svoje koníčky. A pokud se jim v současné situaci nemůžete věnovat, naplánujte si každý den alespoň hodinku, kterou budete věnovat sobě. I kdyby to měla být voňavá koupel, dobrá kniha, meditování nebo sledování fotbalového zápasu.
„Je důležité chovat se doma ohleduplně, nenarušovat příliš osobní prostor partnera a respektovat, že chce být o samotě,“ říká psycholog a psychoterapeut Jakub Kuchař. Spousta lidí má v domácích podmínkách problém „odstřihnout“ se od práce. Proto je důležité dodržovat běžnou pracovní dobu a každou hodinu si udělat krátkou přestávku, kdy vstanete od počítače. Práce z domova vyžaduje motivaci, ale také pevnou vůli a time management.
„Po pracovní době si vypněte jakákoliv upozornění týkající se pracovních aktivit. Ideálně byste měli vypnout svůj pracovní telefon a nekontrolovat e-maily,“
shrnuje psychoterapeut Jakub Kuchař. V nejisté době je dobré zamyslet se i nad vlastními „projekty“. Právě teď může být skvělá doba na trénink na půlmaraton, čtení knih, které jste dlouho odkládali, nebo třídění oblečení ve vašem přeplněném šatníku. Důležité je si často dělat radost.
Vyzkoušejte třeba prémiový rum Dos Maderas. Jeho bohatá chuť s jemnými tóny hrozinek, fíků a vanilky vás vrátí do slunečného léta. Jeho výroba začíná v Karibiku, kde pět let zraje v dubových sudech. Potom míří do španělských vinařských sklepů, kde zraje dalších pět let v sudech po sherry, což je tradiční španělský nápoj z prokvašených bílých hroznů. Výsledkem je rum tmavě jantarové barvy a lahodného aroma.
Proklikem se dostanete na stránku určenou uživatelům od 18 let.