Seznam Native ve spolupráci s

Nebojte se
chybovat
a riskujte

Podle odborníků
budete šťastnější

Od dospělých se očekává, že budou vážní téměř za každé situace. Začít se chovat bezprostředně tak pro některé z nich může představovat problém. Ale právě díky spontánnosti, která je protikladem promýšlení, analýz a plánování, dostává život šťávu.

Díky ní můžete zažít ty nejlepší okamžiky, na které budete vzpomínat celý život. To, jak moc umíme být bezprostřední, závisí na mnoha faktorech, jako je temperament, styl výchovy, zkušenosti, přístup k životu i společnost, v níž žijeme.

18

spontánních rozhodnutí

Tolik jich udělá člověk průměrně
během jednoho dne.*

* Zdroj: Průzkum společnosti
OnePolle and Cup Cadet, 2020

„Důležité je umět zachytit, že jsme vůbec nějaký spontánní nápad dostali, a dovolit si ho zrealizovat. Naslouchat vlastní intuici nemusí být vždycky jednoduché. Podstatná je také kreativita, tedy to, jestli vím, jak daný nápad zrealizovat,“

říká psycholog Dalibor Špok.

Znamená spontánnost
spokojenější život?

Vědecké výzkumy potvrzují, že ti, kdo si v životě dovolí být nenucení, jsou spokojenější a celkově šťastnější.

Více než dvě třetiny respondentů v průzkumu uvedly, že se cítí šťastnější ve chvíli, kdy jednají bezprostředně.* „Spontaneitu lze chápat jako schopnost prožívat radostnější a smysluplnější život. Je to skvělý nástroj pro rozvoj vlastní osobnosti,“ vysvětluje Špok.

* Zdroj: Průzkum společnosti OnePolle and Cup Cadet, 2020

Udělejte něco spontánního pro druhé

Náročnost
provedení:

Spontánní akce se nemusí týkat jen vás. Neplánovaným dárkem, gestem nebo zážitkem můžete potěšit i ostatní a vám zůstane dobrý pocit z vykonaného skutku.

Co dneska uděláte hezkého
pro druhé?

Proč je dobré čas od času opustit svou bublinu?

Komfortní zóna je něco jako bezpečná bublina, ve které se cítíte dobře. Nic vás v tu chvíli nemůže ohrozit a všechno máte pod kontrolou. Proč tedy opouštět něco, v čem se cítíte tak dobře?

Výhody jasně převažují. Překročení vlastních hranic vede k větší produktivitě a osobnímu růstu. Můžete tak snadněji dosáhnout svých životních cílů a plnit si své sny.

„Někdy nás do nepříjemných situací život vyloženě nacpe. Například když nám zemře někdo blízký, vyhoříme v povolání nebo se s námi rozvede životní partner,“ vyjmenovává Špok. A opouštění komfortní zóny s sebou nevyhnutelně nese pocity úzkosti a obavy z neznámého. Podle psychologa bychom se jich ale neměli bát.

papírová vlaškovka

CHCETE TIP NA SPONTÁNNÍ AKTIVITU?

Roztočte kolo

TIP PRO VÁS:

Změňte něco na svém vzhledu. Obarvěte si hlavu nebo si nasaďte falešný piercing.

„Jen těžko dosáhneme štěstí, aniž bychom se ponořili do úzkosti a velkého strachu. Životních zkušeností i potřebné hloubky dosáhneme pouze v případě, že se nebudeme bát riskovat a dělat chyby, které k životu prostě patří. Bez nich by neměl smysl,“

říká Dalibor Špok.

Za pocity opojení a vzrušení z dobrodružství mohou hormony

Ve chvíli, kdy uděláme něco spontánního, mozek začne produkovat dopamin, kterému se přezdívá hormon štěstí. Tělo zaplaví příjemný pocit vzrušení. Právě díky tomuto chemickému procesu jsme ochotni zkoušet nové věci, a to i za cenu ztráty pohodlí.

3 praktické tipy od psychologa

jak opustit svou
bezpečnou bublinu?

Překonejte strach
a buďte kreativní

Dospělí se mnohdy bojí vrhat do věcí po hlavě a bez zábran.

„Nejčastěji mají strach z toho, co si o nich druzí pomyslí, že se ztrapní nebo že se takové chování ve společnosti nesluší. Mohou mít také obavu, že jim spontánnost emočně ublíží nebo nebudou mít situaci plně pod kontrolou,“ říká psycholog Špok.

Spontánnost má pozitivní vliv také na zdraví. Lidé, kteří se nebojí na veřejnosti „šaškovat“, se nechají málokdy rozhodit. Méně se tak stresují a mají nižší krevní tlak, což potvrzují i vědecké studie.* Bojíte se, že bude vaše chování považováno za dětinské? Mnoho odborníků naopak vnímá hravost v dospělosti za známku vyspělejší osobnosti.

* Zdroj: Playful People: Fun is in the Mind of the Beholder, University of Illinois, Urbana-Champaign, 2021

Být hraví a nenucení se zkrátka vyplácí.

Lidé, kteří oplývají touto dovedností, se dokážou na různé životní situace i překážky dívat s nadhledem, jsou více adaptabilní, motivovanější a také kreativnější.*

* Zdroj: Can Playfulness be Stimulated? A Randomised Placebo-Controlled Online Playfulness Intervention Study on Effects on Trait Playfulness, Well-Being, and Depression, team of authors, 2020

Běhejte
v dešti

Náročnost
provedení:

Co takhle dlouze nepřemýšlet a jen tak vyběhnout za letního deště ven? Dovádět venku můžete sami nebo s někým, kdo je vám blízký.

Jakou možnost si zvolíte?

Probuďte v sobě hravost bez ohledu na věk

Hravým dospělým se často daří v práci, protože umí skvěle stmelovat kolektiv.

Velké firmy jako Google, Microsoft nebo Apple to dobře vědí, a proto u svých zaměstnanců podporují hravost i tak, že je posílají na různé kurzy improvizace.

surfař

CHCETE TIP NA SPONTÁNNÍ AKTIVITU?

Roztočte kolo

TIP PRO VÁS:

Změňte něco na svém vzhledu. Obarvěte si hlavu nebo si nasaďte falešný piercing.

4 TYPY SPONTÁNNÍCH LIDÍ Jste jedním z nich?

KLASIFIKACE PODLE PSYCHOLOGA RENÉHO PROYERA

Plánovat, nebo žít
ze dne na den?

Proč se v životě vyplatí pěstovat spontánnost?

Podle výzkumů může přehnané rozvrhování volného času vyvolat spíše úzkost než pocit relaxace. Pokud je totiž aktivita ve volném čase spíše bezprostřední, máme z ní větší radost a více nás baví.*

* Zdroj: Activity Versus Outcome Maximization in Time Management, Malkoc, Selin A., and Gabriela N. Tonietto, Current Opinion in Psychology, 2019

Užijte si pocit
překvapení

Náročnost
provedení:

Osvoboďte se od rozhodování. Zkuste si pro jednou vybrat poslepu nebo si hoďte mincí. Můžete tak s přáteli vyrazit na výlet do neznáma nebo vybrat z menu v restauraci.

Jaké rozhodnutí necháte
v rukou náhody?

Naslouchejte sami sobě a svým potřebám

Většina východních filozofických směrů klade důraz na nenucený způsob života. Spontánnost pak může vyvažovat tlak na výkon a úspěch, který zažíváme zejména v práci. Proč je důležité udržovat plánování a bezprostřednost v rovnováze?

žena

CHCETE TIP NA SPONTÁNNÍ AKTIVITU?

Roztočte kolo

TIP PRO VÁS:

Změňte něco na svém vzhledu. Obarvěte si hlavu nebo si nasaďte falešný piercing.

„Spontaneita a plánování jsou protipóly, které jsou spojenými nádobami. Pokud je umíme vyvážit, náš život dostává úplně jiný rozměr. Když používáme pouze jednu z těchto schopností, nikdy nerozvineme potenciál své osobnosti tak dobře,“

myslí si psycholog Špok.

Zaměřte se také na to, jak moc se potřebujete vrhat do věcí po hlavě. „Každý člověk je jiný, a tak potřebuje i jinou míru spontaneity nebo naopak jistoty v tom, co ho ten den čeká,“ říká Dalibor Špok.

Jak lépe balancovat mezi bezprostředností a plánováním?

Zažijte dobrodružnou
cestu

Náročnost
provedení:

Sbalit se a vyrazit někam na prodloužený víkend? Nejlepší způsob, jak trénovat spontaneitu a plánování.

Jakým dopravním prostředkem
se chcete vydat?

Ty nejlepší okamžiky v životě bývají většinou náhodné a zcela spontánní.

Neplánované akce mohou mít miliony podob a je jen na vás, pro kterou z nich se rozhodnete. Vychutnejte si nezapomenutelné okamžiky s prémiovým ležákem Zlatý Bažant. Vyniká vyváženou chutí, výrazným chmelovým aromatem a doznívající hořkostí. Sytou zlatožlutou barvu má především díky sladu.

párty

Jak šel čas se Zlatým Bažantem?

Rozšiřte si obzory a žijte naplno. Je k dostání od lahve po sud, pro ty, kdo si chtějí dopřát opravdu prémiový ležák. Vychutnejte si Zlatého Bažanta, uvařeného poctivě a s láskou.

pivo