Mnozí lidé se, i vzhledem k současné situaci, snaží spořit a co nejlépe nakládat se svými penězi. Jak na to? Poradíme vám, jak začít zhodnocovat vlastní úspory a jakým směrem se ubírat, pokud chcete, aby vaše peníze vydělávaly.
Rozbitá pračka, nákladnější servis auta nebo akutní zubní zákrok. Nenadálé výdaje vás mohou zaskočit kdykoli. V takové chvíli se ukáže, že žít od výplaty k výplatě není ideální.
Víte, že takovým způsobem hospodaří s penězi téměř polovina Čechů? * Pro mnohé je představa odložení si větší části výplaty jen obtížně představitelná.
*Zdroj: Průzkum společnosti MetLife, 2019
Pokud však máte třeba jen nízkou částku, pár stokorun, které můžete každý měsíc odkládat stranou, neotálejte. Každá koruna se počítá, a přestože si myslíte, že šetření nízkých částek vám nic nepřinese, časem vznikne solidní rezerva.
Začátkem minulého roku k platům zaměstnancům přibylo několik tisíc korun. To proto, že vláda zrušila superhrubou mzdu. Spousta Čechů si tak citelně polepšila, u průměrné hrubé mzdy se jednalo o více než 2 000 korun měsíčně. Využijte tyto peníze naplno a investujte je, můžete tak vykročit směrem k vyššímu příjmu, díky kterému se můžete zajistit na stáří nebo přispět do rodinného rozpočtu.
Veďte si přehled o svých financích a přemýšlejte o tom, jak s penězi zacházíte.
Spočítejte si své průměrné měsíční příjmy a výdaje, rozdělte je do základních kategorií (jako je oblečení, vzdělávání, doprava, bydlení, potraviny, zábava) a vyhodnoťte, jaké procento částky můžete odložit. Vhodné je zahrnout i výdaje, které sice nemáte každý měsíc, ale přichází pravidelně – například náklady na kroužky pro děti nebo vánoční dárky.
U zbývající části příjmu buďte důslední a snažte se omezit výdaje, které nejsou nutné. Pomoci může například vytvoření druhého účtu, který nebudete běžně používat, a peníze na něj každý měsíc odejdou automaticky. Menší, ale pravidelně zasílané částky vám postupně pomohou si vybudovat základní rezervu.
Polovina Čechů nemá žádnou finanční rezervu, která se hodí pro nečekané situace. V případě, že ztratíte hlavní zdroj příjmu, byste měli být schopní přežít s pomocí úspor alespoň 3 měsíce. Finanční polštář vás může zachránit před nevýhodnými půjčkami i krizí v rodinném rozpočtu.
Zdroj: Průzkum agentury EMA data pro Fér Fintech, 2021
Pokud už takovou rezervu máte, je vhodné se zamyslet nad tím, kam další ušetřené finance směřovat dál. Podle dat České národní banky neustále roste objem peněz, které si lidé ukládají především na běžných účtech. Uchovávat větší obnos peněz, který je vyšší než nutná rezerva, na běžném účtu přitom nedává smysl.
mají Češi uloženo na běžných a spořicích účtech v bankách, odkud je možné finance kdykoli vybrat. Tato částka se od roku 2015 více než zdvojnásobila a v posledních dvou letech se tempo ukládání peněz na tento typ účtů ještě zrychlilo, jak je vidět i níže v grafu. Lidé mají v době krize tendenci více spořit, a tak jsou úspory českých domácností v současnosti rekordní.
Zdroj: Česká národní banka, údaj aktuální k 31. 3. 2022
K uložení základní finanční rezervy je spořicí účet ideální. Jedná se o dobře dostupný účet, ze kterého však neprovádíte běžné platby nebo z něj nemůžete vybrat peníze prostřednictvím bankomatu. Některé banky umožňují vést si spořicí účet vedle vašeho běžného účtu a peníze přesouvat kdykoli mezi účty bez poplatku dle potřeby.
Peníze na běžných nebo spořicích účtech sice máte okamžitě k dispozici, ale vinou velmi nízké úrokové sazby ve spojení s inflací zde peníze ztrácí každým dnem svou hodnotu. Právě z tohoto důvodu je dobré peníze na účtech nehromadit, ale zhodnotit je investováním.
Běžný ani spořicí účet vaše úspory před inflací neochrání.
Inflace způsobuje postupné znehodnocování peněz, které stávající velmi nízké nebo dokonce nulové úrokové sazby na běžných nebo spořicích účtech nedokážou vyrovnat. Takto uložené peníze tak neustále ztrácí na hodnotě.
Inflace je ekonomickým ukazatelem růstu cen běžného spotřebitelského zboží a služeb, kterou vypočítává Český statistický úřad. Jednoduše můžeme říci, že inflace ukazuje pokles kupní síly peněz, tedy o kolik si za danou částku pořídíme méně zboží a služeb než v předchozím období. Pokud bude míra inflace činit tři procenta, pak k nákupu stejného koše zboží a služeb, který nás stál před rokem 1 000 korun, dnes potřebujeme už 1 030 korun.
Představte si, že máte na svém účtu 10 000 korun. Průměrná roční míra inflace činila v loňském roce 3,8 %.* Při takové míře inflace přijdete už za deset let o více než čtvrtinu svých úspor. Za dvacet let už to bude téměř polovina.
*Zdroj: Český statistický úřad
Podle analytika Petra Golky z RONDA INVEST bude i v letošním roce působit v ekonomice řada faktorů, které mohou tlačit na růst cen. Jedním z nich bude snaha firem kompenzovat vyššími cenami výpadky příjmů, které utrpěly v době vládních restrikcí během pandemie koronaviru.
Investování je nástrojem, který přináší možnost peníze efektivně ochránit před inflací.
Díky investování peníze zhodnotíte a zajistíte do budoucna sebe i svou rodinu. Taková investice je vhodná například pro plánovaný důchod, ve kterém si pak díky vybudovanému finančnímu polštáři dopřejete komfort. Zároveň si vybudujete udržitelný systém, díky kterému budou vaše peníze generovat další peníze.
Výpočet předpokládá investování s výnosem ve výši 7 % p. a., zhodnocení na běžném účtu ve výši 0 % p. a. a průměrnou roční míru inflace za rok 2020, tedy 3,8 %.
Jak je patrné z grafu, po 25 letech je reálná hodnota peněz na běžném účtu méně než poloviční. Z původních 10 000 korun vám v reálném vyjádření zbyde méně než 4 000 korun. Pokud stejný obnos peněz investujete, tak se i při vysoké inflaci jejich reálná hodnota po 25 letech více než zdvojnásobí. „Tento příklad navíc nepředpokládá pravidelné přikládání drobných částek k počáteční investici, což je v praxi zcela běžné a rozumné. V takovém případě by byl rozdíl mezi zhodnocením peněz na běžném účtu a investováním po 25 letech ještě výraznější,“ míní Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST.
Investování je složité a nesrozumitelné.
Díky on-line dostupným portálům se dozvíte vše potřebné jednoduše a přehledně.
Investování je dostupné jen pro nejbohatší.
Je dostupné pro všechny, lze začít i s nižší částkou. Například u RONDA INVEST můžete začít investovat už s 1 000 korun.
Při investování není možné řídit míru rizika a mít situaci pod kontrolou.
Můžete si vybrat produkty s nízkou mírou rizika, například ty zajištěné nemovitostmi, jejichž hodnota v čase roste.
Peníze nebudu moci využít v momentě, kdy je budu potřebovat.
Dobu, po kterou chcete prostředky investovat, si zvolíte sami, RONDA INVEST vyplácí výnosy měsíčně.
Začít investovat je časově náročná záležitost.
Naopak, díky on-line portálům můžete vše vyřídit z pohodlí domova a během pár minut.
Navíc ochrání vaše peníze před inflací a pomůže vám připravit se na důchod, abyste se nemuseli spoléhat pouze na stát.
Není potřeba mít roky zkušeností s investičním trhem, investovat můžete jednoduše a bezpečně: on-line, s nízkou mírou rizika i s nízkými peněžními částkami.
Chci začít investovat