Seznam Native ve spolupráci s

Nechcete přijít o své úspory?

Naučte se s nimi hospodařit

Češi si během léta naspořili nejvíc peněz za 30 let. I ti, kteří nepocítili propad v příjmech, omezili svoje nákupy jídla i oblečení a snížili svoje útraty v restauracích a při cestování. Jak ale o úspory nepřijít a uchránit je před znehodnocením inflací? Poradíme vám, jak na to.

Chcete ušetřit víc? Udělejte si jasno ve svých příjmech a výdajích

Než se pustíte do zhodnocování svých úspor, věnujte se tomu, kolik peněz z výplaty každý měsíc míří na pokrytí nákladů za bydlení, jídlo nebo telefon. Lidé, kteří mají přehled ve svých příjmech a výdajích, totiž mají větší šanci uspořit více.

Důležité je, kolik peněz vám na konci každého měsíce přebývá. Jak vypadá ideální rozložení příjmů?

70 %
15 %
15 %
Zobrazit

Nejvýše 70 % z vašich příjmů by mělo mířit na pokrytí běžných výdajů jako je nájem či hypotéka, děti, jídlo a oblečení, pojistky, doprava, telefon a další.

5 tipů, jak ušetřit víc peněz

1
2
3
4
5

Jakmile peníze dorazí na váš účet, odešlete část z nich na spořicí účet. Zakažte si používat peníze ze spořicího účtu na běžné výdaje.

Držte se svého plánu. Příjem si předem rozplánujte, a pokud v jednom měsíci ušetříte méně, snažte se v tom příštím rozdíl vyrovnat.

Hned po výplatě si z účtu vyberte sumu peněz, která by vám měla stačit na měsíční účty za jídlo, benzin nebo oblečení. Přestaňte s sebou všude nosit platební kartu a vystačte si s hotovostí.

Pokud se chystáte na nákup potravin nebo oblečení, předem si ujasněte, co chcete koupit, a nepořizujte si nic navíc. Pokud se vám nějaké zboží líbí, odložte jeho nákup alespoň na týden. Budete tak mít šanci si pořádně rozmyslet, zda danou věc skutečně potřebujete.

Vyhýbejte se slevovým akcím, kde máte tendenci zbytečně utrácet jen proto, že je zboží zlevněné. Pokud jste v obchodech jako urvaní ze řetězu, stanovte si před jejich návštěvou limitní částku. Tu za žádných okolností nepřekračujte.

Mám na účtu našetřenou jednu výplatu navíc. Co bych měl dělat v příštím měsíci?

Investovat
Pokračovat ve spoření
Utrácet

To je špatná odpověď.

Investování by mělo přijít na řadu, až když budete mít našetřené 3 výplaty.

Ano, správně!

Až budete mít našetřené 3 výplaty, pak se můžete pustit do investování.

To rozhodně ne!

Nejprve si našetřete 3 výplaty pro případ, že byste ztratili práci nebo potřebovali opravit auto.

Vyberte odpověď.

Co požírá Vaše naspořené peníze

Daří se vám z každé výplaty uspořit třetinu peněz? Výborně! Ještě ale nemáte vyhráno. Výše i hodnota vašich úspor se totiž neustále snižuje. Jak je to možné?

  1. Každého občas potká nečekaná životní patálie. Ať už přijdete o práci, nebo onemocníte, v takových případech je potřeba sáhnout po finanční rezervě. A nezapomeňte ani na dobrou pojistku, která vám v těchto situacích pomůže.

  2. Mít našetřeno se hodí i v případech, kdy se rozbije auto nebo pračka a vy potřebujete rychle zařídit jejich opravu. Neváhejte pak sáhnout i do svých úspor, abyste zajistili hladký chod domácnosti.

  3. Inflace je strašák všech, kdo šetří své peníze. Jedná se o ekonomický ukazatel růstu cen běžného spotřebitelského zboží a služeb. Je každý měsíc vypočítávána Českým statistickým úřadem, který sleduje pokles a růst cen potravin, nápojů, tabáku, oděvů, nábytku, drogerie a dalších položek. Inflace způsobuje postupné znehodnocování peněz. Za stejnou sumu peněz si proto s každým měsícem koupíme méně a méně zboží.

Jak inflace znehodnocuje peníze? Zářijová inflace je 3,2 %. Podívejte se, co s 10 000 korunami udělá aktuální inflace za několik let.

10 000 Kč
9 840 Kč
6
1
3
5
10
20

Za dvacet let při stávající míře inflace přijdeme téměř o polovinu svých úspor. Kvůli inflaci se tedy nevyplatí mít veškeré peníze na spořicích a běžných účtech v bankách. Jejich úročení totiž ani zdaleka nestačí na to, aby míru inflace vyrovnalo.

0,61 % p. a. je průměrný úrok na spořicích účtech*

*Zdroj: Vlastní výpočet na základě říjnových údajů o úročení 45 spořicích účtů u největších bank a spořitelen na tuzemském trhu. Při výpočtu jsme vycházeli z veřejně dostupných informací.

Peníze uložené v bankách tak neustále ztrácejí na hodnotě, jelikož míra inflace je vyšší než úrok na účtu. „Vyhlídky na zvýšení úroků na spořicích účtech jsou mizivé. Klienti bank dostávají tristní úroky za své bankovní vklady, což je nezdravý a dlouhodobě neudržitelný stav. Střadatelé jsou tak za svou spořivost v podstatě trestáni, zatímco dlužníci si půjčují velmi levně. Ze zahraničí jsou již dokonce známy případy záporných sazeb, kdy dlužníci dostávají zaplaceno za to, že si půjčí,“ říká Petr Golka, analytik ze společnosti RONDA INVEST, která poskytuje úvěry podnikatelům.

Proto je dobré mít v bance uloženou jen takovou sumu peněz, kterou byste potřebovali v případě nenadálé opravy auta, nutnosti pořízení nové pračky nebo ztráty zaměstnání. Ostatní úspory je třeba zhodnotit investicemi.

Jak zhodnotit peníze díky bezpečnému investování

Abyste se orientovali na investičním trhu, museli byste mít hluboké znalosti a roky zkušeností s různými trhy, komoditami a nástroji, jak investovat.

Investice do nemovitostí nebo do aktiv, které jsou nemovitostmi zajištěny, jsou o hodně snazší. Už jen proto, že mají pro člověka skutečný význam. Riziko investic do realit je proto relativně nízké. Navíc nejsou závislé na akciových a dluhopisových trzích. Proto se v dlouhodobějším horizontu investice do nich podle investičních specialistů nemohou nevyplatit.

Nemovitosti jsou sázkou na jistotu. Jejich hodnota dlouhodobě stoupá, v případě pražských bytů se jejich cena od začátku roku 2014 zvýšila o 79 %.* Co se týče cen bytů napříč Českou republikou, vzrostla za poslední rok cena bytů i za stávající situace ovlivněné koronavirem v průměru o 3,45 %.* Investoři, kteří své prostředky směřují do nemovitostí, netěží jen z jejich rostoucích cen, ale i z toho, že byty a domy mohou pronajímat, a tak mají další příjem. Nemovitosti ale zároveň vyžadují pravidelnou údržbu, a ne všechny lze jednoduše pronajmout.

*Zdroj: Deloitte Develop Index, červenec – srpen 2020

Jak porazit inflaci?
Pusťte se do investování

Jediný možný způsob, jak zhodnotit svoje peníze i přes inflaci, je investování. Existují různé investiční možnosti, jako je investice do umění, vína nebo zlata, se kterými se pojí různá míra rizika. Mezi bezpečnější způsoby, jak zhodnotit své úspory a překonat inflaci, patří investice do nemovitostí.

„Výnosy z investování do nemovitostí překračují inflaci. Investoři mohou očekávat rozumný výnos s nízkým rizikem. Proto je tato forma investice bezpečná a oblíbená,“

říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST.

Není nutné nemovitost vlastnit a zadlužit se hypotékou

Investice do nemovitostí jsou výhodné i díky nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů, které jsou v současnosti nižší než inflace. Jestliže se ale nechcete zabývat hledáním bytu či domu, správou nemovitosti, vyřizováním hypotéky, nemáte našetřené stovky tisíc korun nebo se nechcete zadlužit na desítky let, zajímejte se o investice do aktiv zajištěných nemovitostmi. Ty jsou určeny i pro drobné investory, kteří chtějí investovat nižší sumy.

Společnost RONDA INVEST nabízí drobným investorům možnost investice zajištěné nemovitostmi už od 1 000 korun s výnosem 4,5 až 6 % za rok. Pokud tedy investor na začátku vloží svých 100 000 korun a pak každý rok investuje dalších 60 000 korun (což odpovídá měsíční úspoře ve výši 5 000 korun), pak při maximálním výnosu by po 20 letech hodnota portfolia investora činila 2 217 800 Kč, přičemž investor by si naspořil částku 1 240 000 Kč a výnos by byl téměř 1 milion korun.

Proč investovat do nemovitostí?

  1. Jde o reálné aktivum, na které si můžeme sáhnout.

  2. Představují tak bezpečnou formu investování s nízkým rizikem.

  3. Výnosy z investice překračují inflaci.

  4. Nemovitosti představují stabilní hodnotu v dlouhodobém horizontu.

  5. Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech významně rostly. Řada faktorů, které působily ve prospěch růstu cen, působí v ekonomice i nadále.

Výhodou je, že investice u společnosti RONDA INVEST je bez vstupních i jakýchkoliv pravidelných poplatků a výnos je vyplácený měsíčně. Navíc lze investovat on-line, bez zdlouhavé administrativy. Klienti RONDA INVEST svými investicemi pomáhají podnikatelům, kteří žádají o úvěr zajištěný nemovitostí.

Jak probíhá proces investování?

RONDA INVEST poskytne ze svých zdrojů podnikateli úvěr zajištěný nemovitostí.

Investoři investují do úvěru, předem znají platební morálku dlužníka.

Investoři získávají měsíční výnos.

Kalkulačka

Vklad (na počátku roku)

10 000 Kč

Délka

20 let

Očekávaná hodnota po zdanění
(při výnosu 6 % p. a.)

358 834 Kč

Na tomto příkladu je krásně vidět, že pokud investor investuje pravidelně a dlouhodobě, může si díky složenému úročení investovanou částku v podstatě znásobit.

Neodkládejte investování a zamezte inflaci, aby znehodnocovala vaše úspory. Vyzkoušejte investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi. První investice vám zabere jen pár minut.

Jako nový investor navíc získáte bonus 500 Kč k investované částce v min. výši 10 000 Kč.