Seznam Native ve spolupráci s

Nechte se okouzlit atmosférou italských měst

Toužíte se hodiny toulat křivolakými uličkami, obdivovat staré památky z období římského impéria a ochutnat tu nejlepší pizzu?

Itálie je lákadlem pro požitkáře stejně jako pro milovníky umění a historie, ale i zelených kopců a výšlapů. Není divu, že Itálie patří mezi nejnavštěvovanější země na celém světě.

Milán

Objevte tradici milánského aperitivu

Hlavní město Lombardie, regionu v severozápadní Itálii, se proslavilo coby módní metropole. V Miláně proto nevynechejte návštěvu nákupní galerie Vittorio Emanuele II. Nemusíte ale holdovat nakupování, abyste si Milán zamilovali. Stačí se večer posadit k některému z vodních kanálů Navigli, které se vinou městem a patří k nejstarším uměle vytvořeným kanálům v Evropě.

Nákupní galerie Vittorio Emanuele II.

Milánský dóm

Vychutnejte si typický milánský aperitiv

V podvečerních hodinách, když se Miláňané vracejí z práce, se podniky plní skupinkami přátel, kteří si chtějí oddechnout po náročném pracovním dni. Ještě než se setmí, město ožije jedinečnou atmosférou. Pokud chcete prožít ten pravý bohémský večer, usaďte se podél nábřeží kanálů protínajících město a nechte se unášet okouzlující atmosférou italského aperitivu.

Své ráno si v Miláně nejlépe vychutnáte se šálkem voňavého espressa a výhledem na monumentální milánský dóm, který se řadí k těm největším katedrálám na světě a dodnes bere dech cestovatelům z celého světa. Pokud se rozhodnete vystoupat nebo vyjet výtahem na střechu katedrály, naskytne se vám nádherný výhled na celé město včetně památek i mrakodrapů. Za slunného počasí můžete zahlédnout i zasněžené vrcholky dalekých Alp.

Mezi milánské pamětihodnosti patří mimo jiné také divadlo La Scala, ve kterém vystupují ti nejlepší operní pěvci na světě.

Na jeho výstavbu, o kterou usilovala místní šlechta pro své rozptýlení, tehdy údajně přispěla i Marie Terezie. Přepychový interiér dodnes zdobí zlato a červený samet.

Odpočiňte si v parcích

Chládek a klid naleznete v některém z městských parků. Ten největší nese jméno Sempione a je oblíbeným místem místních i turistů. V rozsáhlém areálu najdete spoustu stromů, ale i rybník a několik sportovišť pro děti i dospělé.

Nezapomeňte se projít k vítěznému oblouku Arco della Pace nebo se vypravte k nedalekému hradu Sforzesco, na jehož interiéru se podílel i věhlasný Leonardo da Vinci. Uvnitř dlouhých hradeb z červených cihel najdete několik muzeí a obrazáren. Pokud toužíte po malebných uličkách, zamiřte do oblasti Brera, kde narazíte na barevné domky, malé restaurace a zažijete atmosféru té pravé Itálie.

Zobrazit

Arco della Pace, park sempione

Chci navštívit Milán

Benátky

Poznejte město protkané vodními kanály

Benátky na severu Itálie byly zčásti vystavěny na dřevěných kůlech už během 5. století. V současnosti se rozkládají na více než 100 malých ostrůvcích. Výhodná poloha města z něj udělala spojnici mezi Evropou, východním Středomořím a Byzancí, takže se z Benátek brzy stala obchodní velmoc. Už ve 13. století mezi sebou soutěžily místní bohaté rodiny o to, která si postaví krásnější sídlo. Díky tomu je město plné honosných paláců a zákoutí, které jsou vyhledávané cestovateli z celého světa.

Dóžecí palác

Canal grande

Carpaccio pochází z Benátek

Tenké plátky svíčkové ze syrového hovězího masa. To je carpaccio, které pochází z Benátek. Jeho příběh začal v polovině minulého století, kdy jej majitel známého benátského baru Harry’s připravil hraběnce Amalii Nani Mocenigo. Údajně proto, že mohla jíst kvůli své přísné dietě jen syrové maso. Majitel baru pokrm pojmenoval podle malíře Carpaccia, jehož obrazy září červenou barvou stejně jako syrové hovězí maso.

Nejširší a nejznámější z místních kanálů je Canal Grande, který protíná město na dvě velké části. Když se ho budete držet, nemůžete se v Benátkách ztratit. Ačkoli přes všechny místní kanály vedou stovky kamenných mostů, v celém historickém centru narazíte jen na čtyři, které spojují oba hlavní břehy. Ten nejstarší se jmenuje Ponte di Rialto a nachází se na něm množství obchůdků. S orientací v Benátkách pomáhají také šipky a zlaté cedulky na domech, které vás dovedou k nejdůležitějším památkám. Pokud toužíte po skutečné romantice, nechte se svézt úzkou gondolou, proplouvejte pod můstky a rozjímejte, zatímco vám gondoliér zazpívá některou z barkarol – typickou gondoliérskou píseň.

Jestli si chcete z Benátek odvézt jedinečný zážitek, vydejte se na rozlehlé náměstí Svatého Marka až po setmění. Bazilika, zvonice a přilehlé paláce jsou osvícené, a tak je můžete obdivovat bez davů turistů.

Objevte příběh židovského ghetta

Až vás omrzí procházky po rušných ulicích, zamiřte do málo známé čtvrti Cannaregio, kde najdete židovské ghetto staré již více než 500 let.

Můžete také zamířit do zdejšího židovského muzea nebo objevit synagogu. Nevynechejte ochutnávku židovsko-benátské kuchyně a objednejte si v restauraci sarde in saor – smažené sardinky s octem, kořením, rozinkami a piniovými oříšky.

Zobrazit

Staré kanály ve čtvrti cannaregio

Chci navštívit Benátky

Florencie

Projděte se půvabnou Florencií

V hlavním městě Toskánska na vás čeká mimořádné historické a umělecké dědictví. V centru můžete obdivovat fasády impozantních bazilik, ale i paláce a muzea, která ukrývají díla nejznámějších malířů a sochařů. Jedinečné zážitky si ale z Florencie odvezou i ti, kdo holdují objevování skrytých míst, křivolakých uliček a rozlehlých zahrad.

Ponte vecchio

Polévka ribollita

Odpočiňte si v luxusních zahradách plných růží a kosatců

Florencie je známá svými parky a zahradami. Odpočinout si můžete například ve slavných zahradách Boboli nebo v parku Cascine, kterému se přezdívá plíce města. Krásný výhled na město můžete obdivovat v městských parcích. V Růžové zahradě najdete více než 350 druhů růží a také japonskou zahradu, o kterou se starají japonští zahradníci. Jen několik kroků od Růžové zahrady se nachází Kosatcová zahrada, která je zasvěcená květině, která je symbolem města. Tato zahrada je otevřena jen od konce dubna do konce května, její návštěva však stojí za to.

Oblast v okolí Florencie je vyhlášená produkcí olivového oleje. To ale není jediná místní lahůdka. Gurmáni si tu mohou pochutnat na výborné zmrzlině, vyhlášeném florentském bifteku nebo syté polévce ribollita, která nejčastěji obsahuje zeleninu, luštěniny a chléb. Čerstvé sýry, uzeniny, ovoce a zeleninu nakoupíte na největším a nejstarším místním trhu San Lorenzo. Když vystoupáte do prvního patra, objevíte mnoho barů, restaurací a kaváren s voňavými specialitami.

Objevte řemeslo a tradici

Florenťané pěstují mnoho řemesel a tradic, které si předávají z generace na generaci. Ve městě tak můžete najít spoustu obchodů s koženými taškami, mozaikami, výšivkami na hedvábí, papírenským nebo kovářským zbožím.

Město je také známé svou šperkařskou tradicí, zpracováním zlata a dalších drahých kovů. Z Florencie si ale můžete odvézt i luxusní parfém. V centru města má svoji laboratoř slavný mistr Lorenzo Villoresi, který skládá vůně na míru zákazníkům z celého světa. I vy tak můžete v podniku s názvem Osmorama vstoupit do světa parfémů a seznámit se s tím, jak jedinečné vůně vznikají.

Zobrazit

Kožené zboží na trhu san lorenzo

Chci navštívit Florencii

Řím

Vychutnejte si naplno návštěvu Říma

Je spousta míst, která byste neměli opomenout při návštěvě Říma. Málokterý cestovatel si nechá ujít prohlídku Kolosea, Vatikánu nebo Pantheonu. Pokud ale chcete objevit i méně známá místa, která také dýchají prastarou atmosférou a mají své kouzlo, prozkoumejte odlehlejší čtvrti. Vydejte se na procházku podél řeky Tibery, která vás z centra zavede do tajuplné čtvrti Trastevere. Najdete tu mnoho krámků, malebných restaurací i jedinečnou atmosféru v úzkých uličkách.

Kopule Pantheonu

Čtvrť trastevere

Nechte se provést po kopcích plných památek

Ty nejstarší a nejzajímavější památky naleznete na sedmi římských pahorcích, na kterých se rozkládá historicky nejhodnotnější část Říma. Pahorky nejsou příliš vysoké a všechny leží blízko u sebe. Palatin je nejdéle obydlený, na Kapitolu nejdete veliké množství památek, na vrcholku Aventinu naleznete růžový sad, u Caeliuse můžete navštívit Caracallovy lázně, na Esquilinu se nachází Trajánova tržnice, Quirinalis je sídlem italského prezidenta a Viminalis leží poblíž nádraží Termini.

I v hlavní italské metropoli se koná řada trhů plných voňavých květin, čerstvého ovoce, ryb a domácích těstovin. Navštivte například Mercato Trionfale na ulici Via la Goletta, kde se trh koná každé dopoledne od pondělí do soboty. Jedinečný zážitek, ale i podivuhodný suvenýr si můžete odnést z blešího trhu Porta Portese, který se koná každou neděli od rána do brzkého odpoledne ve čtvrti Trastevere. Seženete tu staré knížky, nádobí, doplňky, šperky, ale třeba i nábytek.

Spousta menších restaurací a dalších podniků se nachází severně od Vatikánu. Ve čtvrti mezi stanicemi Lepanto a Cipro narazíte na skvělé pokrmy za rozumné ceny.

Vyzkoušejte například typické těstoviny se sýrem a černým pepřem nebo se slaninou a pecorinem. V Římě nezapomeňte ochutnat také vyhlášenou zmrzlinu, ale i sladké laskominy v početných cukrárnách. Objevte i vy kouzlo sladkého života, tedy dolce vita!

Navštivte Andělský hrad

Monumentální kruhová stavba, kterou nechal v letech 78 až 138 našeho letopočtu postavit císař Hadrián, měla původně sloužit jako jeho mauzoleum. Stavba ale nebyla dokončena včas, a tak byly jeho ostatky uloženy jinde.

Své jméno hrad nese díky papeži Řehořovi, kterému se tu údajně zjevil archanděl Gabriel v době morové epidemie a zvěstoval její konec. Hrad na pravém břehu řeky Tibery byl v minulosti několikrát opravován a přebudován, sloužil jako papežská pevnost spojená tunelem s Vatikánem, ale i jako vězení. Dnes uvnitř najdete expozici věnovanou historii Říma.

Zobrazit

Andělský hrad

Chci navštívit Řím

Matera

Zamiřte do Matery plné podivuhodných jeskyní

Město na jihu Itálie může působit trochu tajemně. V tom je ale jeho největší kouzlo, díky kterému jeho popularita mezi cestovateli roste. Starodávná Matera – to jsou vytesaná schodiště a vápencové jeskyně staré více než 7 000 let, které bývají považovány za první příbytky lidí v dnešní Itálii. Oblast byla dlouho zpustlá, než ji zhruba před dvaceti lety objevili hollywoodští tvůrci a turisté. Dnes tu najdete spoustu penzionů a restaurací, ale i katedrálu, kostely a svatyně.

Cesta vytesaná ve skále, Matera

Palombaro lungo

Kouzlo Jamese Bonda

Působivé kamenné jeskyně využilo pro své účely mnoho filmových tvůrců. Ohromující kaskadérské kousky a divoké automobilové honičky se tu odehrávaly i před několika lety, kdy se v prostředí jihoitalského městečka natáčel snímek Není čas zemřít s Danielem Craigem coby utajeným agentem Jamesem Bondem.

Mezi turistické cíle patří Palombaro lungo – důmyslný systém sběru vody, který kdysi používali místní obyvatelé. Stavba nádrže byla dokončena v roce 1882 a pak znovuobjevena až na začátku 90. let minulého století. Stěny nádrže jsou pokryty vodotěsnou omítkou zvanou cocciopesto, která sloužila už v antice. Díky ní mohla zadržet až pět milionů litrů vody, jak té dešťové, tak té podzemní a pramenité stékající do údolí z okolních kopců.

Nevšedním zážitkem je dlouhé toulání v uličkách plných kamenných jeskyní.

V některé z uliček si můžete vychutnat některou z místních specialit. Vyzkoušejte například chléb s uzeným masem, sýry a vínem. V noci město získá ještě o něco větší glanc a v restauraci s výhledem na celé město zažijete neuvěřitelnou romantiku.

Gurmánské zážitky na jihu Itálie

Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, kamenné městečko je plné zajímavých podniků s vyhlášenou kuchyní. Přímo v Mateře najdete několik restaurací čerstvě oceněných michelinskými hvězdami, což je největší kulinářské ocenění.

V Mateře si ale pochutnáte i v případě, že neholdujete luxusu. Ve svých rodinných hospůdkách vás s radostí přivítají místní, a když se pohodlně usadíte ke stolu s výhledem na místo, rychle vás pohostí křupavou pizzou či těstovinami, které připravují podle receptů starých i stovky let. Při procházkách uličkami města nezapomeňte ochutnat zmrzlinu a další dezerty, které se rozplývají na jazyku.

Zobrazit

Tradiční chléb matera

Chci navštívit Materu

Palermo

Užívejte si života na Sicílii plnými doušky

Průzračné moře, dlouhé pláže, gastronomické zážitky v mnoha restauracích a zároveň tajuplné sicilské příběhy tvoří kombinaci pro ideální dovolenou. Obyvatelé Palerma, hlavního ostrovního města, vás vřele přivítají na historických trzích, kde můžete ochutnat šťavnaté ovoce stejně jako chutné uzeniny a sýry.

Kašna hanby, Palermo

Cefalú

Klenoty v okolí Palerma

Z Palerma můžete vyrazit do blízkých přímořských a horských vesnic, hradů, šlechtických sídel a archeologických nalezišť. Město je obklopeno kopci, ale nabízí i výhled na moře. Můžete tak svoji dovolenou prožít přesně podle svých představ. Na výlet můžete vyrazit i do nedalekého města Carini, které se rozkládá okolo pradávného hradu, ale je známé i rozlehlými nákupními komplexy.

Uličky rozpáleného Palerma září barvami a životem. V centru města se rozhodně nudit nebudete. Architektura, kde se mísí spousta vlivů různých národů spolu s oprýskaností, z Palerma dělá kouzelnou destinaci pro zajímavou dovolenou. Až zatoužíte po klidu, vydejte se do nedalekého rybářského městečka Cefalú, kde si můžete odpočinout na nádherných písečných plážích.

Palermo je městem krásných náměstí a zahrad, kde se můžete toulat celé dny.

Zdejší přístav osídlili už Féničané, následováni Araby a Normany, kteří zde vybudovali honosný královský palác. Uvnitř se ukrývají zlaté byzantské mozaiky i sídlo nejstaršího evropského parlamentu.

Sicilská kuchyně

Každý z národů, který Sicílii v minulosti obýval, vtiskl městům, ale i tradicím a kultuře vlastní stopu. Tradiční sicilská kuchyně je tak voňavá a plná roztodivných příchutí. Můžete tu ochutnat lilek zapečený s parmazánem, zeleninu v těstíčku nebo plněné cukety.

V restauracích a barech ale narazíte na místní kapary, pistácie a mandle, ale i na čokoládu nebo med přímo z oblasti v okolí sopky Etny. Na trzích si zamilujete nápoje z čerstvých citrusů s broskvemi nebo granátovými jablky. A na své si přijdou také milovníci mořských plodů.

Zobrazit

Sicilské sladkosti cannoli

Chci navštívit Palermo

Ať už se vydáte na sever, do středu, nebo na jih Itálie, v každém městě můžete prožít jedinečnou dovolenou.

Ochutnejte lokální lahůdky, poznejte vstřícné obyvatele a objevte skrytá místa, která vás okouzlí svou atmosférou.

Chci se podívat do Itálie