Seznam Native ve spolupráci s Evropskou komisí

Nižším účtům za elektřinu či plyn jděte naproti

Pomohou úsporné spotřebiče a větší zapojení energií z obnovitelných zdrojů

Když si pořídíte LED žárovky, můžete mít hospodárnou domácnost už za pár stokorun. Větší investicí je pořízení šetrnějších spotřebičů či instalace nového kotle a solárních panelů.

Ceny energií za poslední rok výrazně narostly. Způsobů, jak za ně ušetřit, existuje hned několik. Od vytápění bytu na nižší teplotu přes obměnu starých a neefektivních spotřebičů za nové a úsporné až po výměnu starého kotle a instalaci tepelného čerpadla či fotovoltaiky. Ale domácnosti i firmy už šetří – a nejen v Česku. Spotřeba energie v Evropské unii je podle odhadů o 2 procenta nižší, než byla v roce 2018.1

Jak se stát energetickým šampionem

Přechod na úspornější způsob života je kromě ohledu na vlastní peněženku nutný i z ohledu na životní prostředí. Čelíme klimatické změně a každý krok, byť na první pohled malý, se počítá.

1
Jak se stát energetickým šampionem

Pořiďte si úsporné žárovky

Dnes už jsou běžnou součástí moderní domácnosti. Žárovek však existuje několik typů. Víte, jaké máte doma?

Klasické žárovky

Klasické neboli standardní žárovky nejsou vůbec úsporné, mají velkou spotřebu a jejich životnost je zhruba jeden rok.

Halogenové žárovky

Halogenové žárovky se podobají klasickým, ale jsou zhruba o 30 procent úspornější. Hodí se do místností, kde se často rozsvěcuje a zhasíná. Díky tomu, že mají vysoký jas a nemusíte čekat na jejich nažhavení. Vydrží vám však jen tři roky.

Úsporné žárovky

Úsporné žárovky neboli kompaktní zářivky jsou efektivnější než halogenové. Oproti klasickým žárovkám mohou ušetřit až 70 procent energie. Jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech, bývají však citlivé na klimatické podmínky. Jejich životnost je až deset let.

LED žárovky

LED žárovky jsou nejhospodárnější. Vydrží až 25 let a spotřebují zhruba o 80 procent méně energie než klasické žárovky.

Nové typy žárovek mají kromě energetické hospodárnosti ještě jednu výhodu – delší životnost. Například LED žárovka může vydržet až 50krát déle než ta klasická.

Evropská unie v roce 2009 zrušila výrobu a prodej klasických žárovek s vysokou spotřebou energie, tedy všech s výkonem větším než 40 wattů. Přestože to zpočátku mnoha lidem přišlo jako nesmyslné rozhodnutí z Bruselu, v časech energetické krize se přechod na úsporné žárovky ukázal jako výhodný krok.

Tip: Jak poznám, jestli mi výkon dané žárovky bude stačit?

Na jejím obalu najdete informaci o počtu lumenů, které označují světelný tok. Ten udává množství světla, jež světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu. Čím je číslo vyšší, tím větší světlo bude žárovka vydávat.

Kolik můžete ušetřit s LED žárovkou oproti té klasické při průměrné době svícení 5 hodin denně?

Klasická žárovka

  • Příkon: 40 W
  • Životnost: cca 1 000 hod.
  • Cena: 15 Kč
  • Odběr: 200 Wh

Cena denního svícení: 1,6 Kč

LED žárovka

  • Příkon: 5,5 W
  • Životnost: cca 30 000 hod.
  • Cena: 100 Kč
  • Odběr: 27,5 Wh

Cena denního svícení: 0,22 Kč

Zdá se vám to jako malý rozdíl? LED žárovka s životností 30 000 hodin vydrží v režimu svícení 5 hodin denně zhruba 16 let. Její provoz se vyšplhá na 1 317 korun a 100 korun potřebujete na její pořízení. Za dobu 16 let byste spotřebovali 30 klasických žárovek za 450 korun. Za jejich provoz byste však zaplatili 9 578 korun.

Finanční rozdíl tak ve výsledku činí 8 611 korun.

2
Jak se stát energetickým šampionem

Spotřebiče vybírejte podle jejich hospodárnosti

Energetické štítky jsou vizuální značky v barvách semaforu, které vám poskytují informace o účinnosti a spotřebě. Evropská unie toto označení zavedla v roce 2009. Povinně označovat jimi musí své výrobky všichni výrobci, kteří své spotřebiče nabízejí na trhu EU. Díky energetickým štítkům mají lidé jasnější obrázek o tom, jak energeticky náročný jejich spotřebič je.

Jak poznáte úsporný spotřebič? Štítky jsou rozděleny do tříd A až G, přičemž třída A představuje nejvyšší úroveň účinnosti a nejnižší spotřebu energie. Třída úspornosti je srovnatelná pouze s ostatními spotřebiči v rámci stejné kategorie. To znamená, že větší lednice bude mít vyšší energetickou spotřebu než malá, přestože jsou označeny stejnou třídou.

Kategorie na štítcích zahrnují informace jako spotřeba energie, hlučnost, výkon a kapacita. Lidé mohou snadno porovnat spotřebiče a vybrat si ten nejhospodárnější.

Například při nákupu ledničky třídy A namísto třídy D lze ušetřit zhruba tisíc korun ročně. Nejnovější modely lednic jsou vybaveny takzvaným beznámrazovým systémem, který je automaticky odmrazuje. Namrzlé stěny, běžné u starších typů lednic, zbytečně zvyšují spotřebu elektřiny.

Jak starou máte lednici?

Tři mýty o úsporné domácnosti

3
Jak se stát energetickým šampionem

V Česku se kotle na tuhá paliva řadí k největším zdrojům znečištění ovzduší

Na podzim loňského roku měl začít platit zákaz provozování kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, které jsou mimořádně neekologické. Kvůli ekonomické situaci se však vláda rozhodla termín zákazu o dva roky posunout.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je znečištění ovzduší největší riziko pro životní prostředí v Evropě. Pevné a kapalné částice, oxid dusičitý, oxid siřičitý a přízemní ozon pak WHO označuje jako příčinu 80 procent předčasných úmrtí, onemocnění plic, včetně rakoviny a jiných onemocnění.2

Výměna kotle, která je významným krokem k úspoře energie, může být pro mnoho domácností finančně náročná. Lze na to však využít takzvanou kotlíkovou dotaci z programu Nová zelená úsporám, který je financován z fondů Evropské unie, z výnosů systému emisních povolenek. Od roku 2015 došlo díky programu k výměně bezmála 100 000 kotlů.

V současnosti mohou domácnosti získat až 50 procent nákladů na výměnu neekologického kotle za čistší zdroj tepla. Nízkopříjmové domácnosti pak mohou získat až 95procentní dotaci v novém programu Nová zelená úsporám light. Získalo v něm podporu už více než 11 000 domácností. Investice do nového zdroje vytápění se vyplatí. Nejen díky odstranění zdroje smrtelných emisí, ale i proto, že úsporný kotel může snížit náklady na vytápění až o 30 procent.

Za rok a půl se díky modernizaci sektoru teplárenství, tedy i díky výměně kotlů, snížily emise o takový objem, který zachytí za svůj život 162 milionů stromů, tedy zhruba 8 procent všech stromů v Česku.

Zajímá mě víc
4
Jak se stát energetickým šampionem

Energie ze slunce

Solární panely přeměňují sluneční záření na elektřinu. Jsou ideální pro domácnosti, které chtějí snížit náklady na energie a zároveň snížit svou závislost na distribuční síti a fosilních palivech. Poskytují čistou energii z obnovitelných zdrojů, které neznečišťují životní prostředí a nevytvářejí emise skleníkových plynů.

Jednou z největších výhod solárních panelů je to, že energie ze slunce je zdarma. Kromě toho jsou panely nízkoúdržbové a mají životnost až několik desítek let. Co se stane s elektřinou, kterou nespotřebujete? Můžete ji prodat do distribuční sítě.

V Česku je více než 80 000 nainstalovaných fotovoltaických elektráren.

Jen v roce 2022 jich na střechy rodinných domů přibylo 34 000. Podle odhadů Solární asociace v tomto roce výrazně narostou poptávky na instalace elektráren na střechy bytových domů.

Solární panely poskytují lidem, ale i malým a středním podnikům i průmyslu možnost snížit závislost na zemním plynu. Spotřebitel se totiž také stává výrobcem energie. To posiluje přechod na čistý a nezávislý energetický systém bez nutnosti odebírat energie od států s nedemokratickými režimy. Výměnou kotle a instalací solárních panelů tak zlepšíte své hospodaření s energiemi. Pro dosažení větších úspor je vhodné také správné zateplení domu, aby vám teplo neunikalo.

Deset tipů pro vaši domácnost

1

Vyměňte staré žárovky za úsporné LED, které jsou účinnější a mají delší životnost.

2

Vypínejte spotřebiče, které nepoužíváte.

A to i ty, které zůstávají v pohotovostním neboli stand-by režimu, v němž stále odebírají menší množství energie. Když jich máte v domácnosti více, může už jít o větší úsporu.

3

Udržujte správnou teplotu v lednici a mrazáku.

Zbytečně nízká teplota totiž zvyšuje náklady na energie.

4

Pořiďte si solární panely s úložištěm energie do baterií.

To výrazně zvýší efektivitu domácího hospodaření s elektřinou díky tomu, že přebytek vyrobený ve dne můžete použít v noci.

5

Nezapomínejte zhasínat v místnostech, když v nich zrovna nejste.

6

Pořiďte si úsporné sprchové hlavice a kohoutky na vodu.

7

Používejte programovatelné termostaty, které vám umožní snížit teplotu v místnostech, když nejste doma.

8

Pravidelně odmrazujte lednice a mrazáky, aby fungovaly co nejlépe.

9

Využívejte celou kapacitu své pračky.

10

Při vaření vždy používejte pokličku, voda či jídlo se uvaří rychleji.

„Často slyším názor, že Evropská unie „nutí“ členské státy k zelené politice a ochraně životního prostředí. Ve skutečnosti je k tomu ale spíše motivuje a finančně na to významně přispívá. Jen v České republice bylo například díky dotačnímu programu vyměněno od roku 2015 zhruba 100 000 kotlů nejhorší emisní třídy. Současná Nová zelená úsporám a její verze light vystačí na výměnu dalších 150 000 kotlů, přičemž až 50 000 sociálně slabších domácností může na koupi a instalaci nového zdroje tepla získat až 95 procent pořizovacích nákladů,“ říká Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice.

Evropská komise pomáhá českým domácnostem ve financování opatření, která zvyšují energetickou účinnost budov. Dotační program Nová zelená úsporám (a Nová zelená úsporám light) či takzvaná kotlíková dotace představují konkrétní finanční podporu z evropských fondů pro každého. Lidé mohou získat dotace na výměnu oken, instalaci solárních panelů nebo zateplení domu. Komise podporuje i projekty zaměřené na rozvoj venkova, vzdělávání či ochranu životního prostředí.

Zajímá mě víc