Seznam Native ve spolupráci s Huawei

Noční focení Objevte kouzelná místa v Praze

Praha je v noci snad ještě krásnější než ve dne.

Inspirujte se tipy profesionálního fotografa a naučte se zachytit její noční půvab na mobil.

Pokud chcete, aby vaše mobilem pořízená fotka měla duši, je třeba mobil manuálně nastavit.

„Pro noční focení ve městě je třeba pracovat s citlivostí čipu na světlo, která je označovaná zkratkou ISO, a ideálně také s časem expozice. Když necháme nastavení ISO na automatice, naskočí vysoké a způsobí vysoký šum. To pak fotka nevypadá nijak zázračně. Hezkou fotku s automatickými nastaveními vlastně nejde udělat,“ říká specialista na focení mobilem Jaroslav Hora.

Jaroslav Hora

K focení mě přivedla teta na konci 70. let, v její fotokomoře jsem trávil se svým bratrancem hodně času. Fotit jsem začal v roce 1980, kdy jsem od táty dostal svůj první fotoaparát. Koupil ho tehdy od ruských vojáků a pamatuju si, že na sobě měl logo olympijských her, které se tehdy konaly v Moskvě, a já se focení začal na několik let usilovně věnovat. Od roku 2004, kdy jsem si koupil svůj první digitální foťák, je focení mým velikým koníčkem. A od roku 2008 se fotografováním i živím. Jsem fotografem a lektorem, se skupinkami nadšených fotografů vyrážím na expedice po celém světě a naopak fotografy z celého světa vodím na fototúry po Praze a po Česku. Učím lidi, jak se dá na kompaktu, zrcadlovce, ale i na mobilu vykouzlit dobrá fotka.

Dalším důležitým faktorem je u mobilů i světelnost objektivu. Pro focení ve tmě jsou nejlepší ty objektivy, které propustí hodně světla.

Pokud má váš mobil manuální nastavení, snižte ISO na minimum. Na fotce nebude tolik šumu.

Ačkoliv se turistům v Praze nedá uniknout ani v noci, noční fotka je trochu mystická.

Pohled na Náplavku a Galerii Mánes z Jiráskova mostu

Ukázat na mapě

Focení je především o světle. „Během nočního focení Prahy přijdete na to, že je plná různých světel. Najdeme jeho studené i teplé tóny, světlo modré, bílé i oranžové, úplně jinak zase svítí plynové lampy. Je to magické,“ popisuje Hora.

Paradoxně je ve ztemnělém městě mnohem víc barev než ve dne, kdy je světlo jen jedno. V noci se dá se světly víc vyblbnout.

Pohled na Pražský hrad z Křižovnického náměstí

Ukázat na mapě

Jaroslav Hora fotí v Praze velmi často, najít nový záběr je tak pro něj oříšek. Stejně jako řada jiných fotografů, i on kupříkladu využívá odlesky v loužích nebo na dlažbě, když je po dešti.

Noc má mnoho podob. Fotografové rozlišují několik fází, které jsou pro focení nejvhodnější. „Ideální je zlatá a modrá hodinka. Zlatá hodinka je čas těsně před zapadnutím Slunce,“ říká Jaroslav Hora. Dobří fotografové mají během 30 minut po západu hluché období, protože se vyrovnávají světla a odstíny. Po půl hodině od západu začíná tzv. modrá hodinka, která ale trvá maximálně 40 minut. A přesně v tuto dobu vznikají ty nejhezčí noční fotografie. „V úplné tmě je možné fotit třeba temná zákoutí nebo uličky, já rád chodím fotit lodě na Vltavě nebo dopravu u Tančícího domu,“ popisuje Hora.

Pokud chcete fotit pražské památky, vyrazte, když prší nebo když je zamračeno. Ulice jsou prázdnější a to fotografování značně ulehčuje.

Rád fotím Nový Svět a okolí Karlova mostu. Dalšími fotogenickými místy v Praze jsou Vyšehrad, Pražský hrad a Tančící dům.

Pohled na Karlův most z Hergetovy cihelny

Ukázat na mapě

Ačkoliv v rukou profesionálních fotografů mobil fotoaparáty nevystřídá, pro běžné uživatele jsou mobily vhodné. „Kvalita fotek pořízených mobily se velmi rychle přibližuje těm z fotoaparátů. Pro noční focení krajiny či města jsou kvalitní mobily dobré, zatím si ale nedovedu představit, že bych mobilem fotil divoká zvířata nebo sport,“ míní Hora.

Stejně jako při focení fotoaparátem se ani při focení mobilem neobejdete bez stativu. Ve městě si můžete poradit i tak, že opřete mobil o zábradlí nebo o zem. Snadnější ale je nosit u sebe ministativ.

Pohled na tančící dům z Jiráskova mostu

Ukázat na mapě

Obrovskou výhodou je při focení mobilem to, že se postará o úpravy po pořízení fotky. „Když vyfotím stejný záběr mobilem a foťákem, tak na displeji bude na první pohled vypadat lépe ta z mobilu. Výhodou zrcadlovky ale zase je, že postprodukcí v počítači dokážu z dané fotky vytěžit víc,“ vysvětluje Hora. Běžný uživatel kvalitního mobilu má tak hned hotovou fotku díky editovacímu softwaru, který okamžitě vykreslí stíny a polotóny, postará se také například o to, aby nebyly „přepálené“ jasy. Takový proces fotografové nastavují ručně, nebo je pak dodatečně upravují v počítači.

3 skrytá místa v Praze, kde se dá dobře fotit v noci:

1.

Karlův most od Hergetovy cihelny

Ukázat na mapě

2.

Čertovka zpod Karlova mostu

Ukázat na mapě

3.

Pohled na Pražský hrad z Křižovnického náměstí

Ukázat na mapě

Nefoťte mobilem vše na výšku. Některé záběry se tak sice dají zachytit, většinu motivů ve městě a krajině je ale třeba vyfotit na šířku. Vyzkoušejte také ultraširoký záběr, pokud jej váš telefon nabízí.

Ani zkušení fotografové na internetu nebo na sociálních sítítch nerozeznají, jakou fotku jsem pořídil zrcadlovkou a jakou mobilem.

Pohled na Národní divadlo ze Střeleckého ostrova

Ukázat na mapě

Filtry a další vylepšení dnes tvoří skoro polovinu úspěchu fotografa. „Softwaru na úpravy fotek je spousta, na Instagram například bez filtru nikdo své fotky nepřidává a je to tam brané jako standard,“ říká Hora.

Kdysi fotografové tvrdili, že digitální zrcadlovkou nikdy nepůjdou udělat tak kvalitní fotografie jako analogem. Dneska říkají, že se mobilem nedají udělat tak kvalitní fotografie jako digitální zrcadlovkou. Já říkám, nikdy neříkej nikdy.

Novinka na mobilním trhu, Huawei P30 Pro, je pro noční fotografování jako stvořený.

Krásné fotky kouzlí se svými čtyřmi fotoaparáty, které byly vyvinuté ve spolupráci s odborníky ze společnosti Leica. Důkazem jsou všechny výše ukázané fotky, které jsou tímto mobilem pořízené.

Více